RCA pitanje za znalce...

Post Reply
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by Outlaw »

Jel spajanje dva pojacalo na isti RCA izlaz daje nesto losiji zvuk?

Znaci da li pojacalo spojeno na neki izlaz ima nesto "losiji zvuk" ako se na taj izlaz spoji jos jedno pojacalo nego kad je samo spojeno...
Koko
Registered User
Registered User
Posts: 2187
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:56 pm
Location: Marija Bistrica, HR

RCA pitanje za znalce...

Post by Koko »

Teoretski da, jer smanjuješ ulazni otpor koji vidi HU, a u praksi ne, jer većina pojačala ima 10 kohma ili više, a HU-i 600 ili manje, a omjer 10:1 je više nego dovoljan.
Car Audio Fanatic
Club 150+, single 12"
Djuro

RCA pitanje za znalce...

Post by Djuro »

[QUOTE=Koko]Teoretski da, jer smanjuješ ulazni otpor koji vidi HU, a u praksi ne, jer većina pojačala ima 10 kohma ili više, a HU-i 600 ili manje, a omjer 10:1 je više nego dovoljan.[/QUOTE]

Valjda ulazni otpor koji vidi amp :whistling:
EDIT: Tocnije, izlazni otpor HU-a...

Inace, kao sto je Koko rekao, teoretski da, prakticki ne mozes cuti tu razliku :thumbup:
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by G@RO »

[QUOTE=Outlaw]Jel spajanje dva pojacalo na isti RCA izlaz daje nesto losiji zvuk?

Znaci da li pojacalo spojeno na neki izlaz ima nesto "losiji zvuk" ako se na taj izlaz spoji jos jedno pojacalo nego kad je samo spojeno...[/QUOTE]

pa dijelis signal na dva dijela. slabiji signal bi trebao povlaciti i losiji zvuk
Pozdrav!
G@RO
arcom
Newbie
Newbie
Posts: 78
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:01 pm
Location: Rijeka
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by arcom »

[QUOTE=G@RO]pa dijelis signal na dva dijela. slabiji signal bi trebao povlaciti i losiji zvuk[/QUOTE]

Dijelis, ali amplituda signala ostaje ista, tj. jakost signala ostaje ista jer se radi o naponskom signalu. Nije to voda pa da ce 50% otic u jednu cijev, a 50% u drugu :laugh:
Aj hev nou signačur...
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by G@RO »

[QUOTE=arcom]Dijelis, ali amplituda signala ostaje ista, tj. jakost signala ostaje ista jer se radi o naponskom signalu. Nije to voda pa da ce 50% otic u jednu cijev, a 50% u drugu :laugh:[/QUOTE]

naravno da je napon isti kada se spaja paralelno.
btw: ista je analogija kao i u cijevima samo sto vodu ne predstavlja napon kako si napisao vec struja.
Pozdrav!
G@RO
arcom
Newbie
Newbie
Posts: 78
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:01 pm
Location: Rijeka
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by arcom »

[QUOTE=G@RO]naravno da je napon isti kada se spaja paralelno.
btw: ista je analogija kao i u cijevima samo sto vodu ne predstavlja napon kako si napisao vec struja.[/QUOTE]

Znam, to sam samo karikirao jer ima dosta ljudi koji napon dozivljavaju kao vodu pa... :)
Aj hev nou signačur...
Djuro

RCA pitanje za znalce...

Post by Djuro »

[QUOTE=G@RO]btw: ista je analogija kao i u cijevima samo sto vodu ne predstavlja napon kako si napisao vec struja.[/QUOTE]

Dakle, jedina je razlika u biti u tome sto je (dvostruko?) vece strujno opterecenje na izlaze HU-a (sto ne bi smjelo biti problem, osim ako se radi o odredjenoj firmi HU-ova :whistling: :lol: :lol: )
arcom
Newbie
Newbie
Posts: 78
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:01 pm
Location: Rijeka
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by arcom »

Pajo? :whistling: :lol: :lol:
Aj hev nou signačur...
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by G@RO »

[QUOTE=Djuro]Dakle, jedina je razlika u biti u tome sto je (dvostruko?) vece strujno opterecenje na izlaze HU-a (sto ne bi smjelo biti problem, osim ako se radi o odredjenoj firmi HU-ova :whistling: :lol: :lol: )[/QUOTE]

e vidis o tome bi se dalo raspravljati no nisam siguran tj. ne znam da li tada radio na izlaze daje vise struje ili se ona onakva kakva je dijeli.
znam da kada npr. na discmanu prikljucis razdjelnik i spojis dva para slusalica da je tise nego kao sa jednim.mislim da je to slicno i sa ovim ali nisam siguran...
Pozdrav!
G@RO
Djuro

RCA pitanje za znalce...

Post by Djuro »

[QUOTE=G@RO]e vidis o tome bi se dalo raspravljati no nisam siguran tj. ne znam da li tada radio na izlaze daje vise struje ili se ona onakva kakva je dijeli.
znam da kada npr. na discmanu prikljucis razdjelnik i spojis dva para slusalica da je tise nego kao sa jednim.mislim da je to slicno i sa ovim ali nisam siguran...[/QUOTE]

Discman je relativno ogranicen svojim baterijama (odnosno kolicinom struje koju iste mogu propustiti).
Takodjer, obrati paznju na to da na discmanu spajanjem razdjelnika za slusalice u biti djelis vec pojacani signal, dok je izlaz iz HU-a signal relativno male snage.
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by G@RO »

[QUOTE=Djuro]Discman je relativno ogranicen svojim baterijama (odnosno kolicinom struje koju iste mogu propustiti).
Takodjer, obrati paznju na to da na discmanu spajanjem razdjelnika za slusalice u biti djelis vec pojacani signal, dok je izlaz iz HU-a signal relativno male snage.[/QUOTE]

a satro je pojacan kad je manjeg napona nego ovaj iz Hu. on mora biti takav da bi ga se uopce moglo prenjeti na slusalice.
ha ne znam kaj da ti velim.imas ti izvore koje su ograniceni.sumnjam da HU sad moze davati struje kolko treba al dobro, velim da ne znam pa ti vjerujem
Pozdrav!
G@RO
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by Outlaw »

Uglavnom spojio bi pojacalo mozda za straznje zvucnike. Znaci imao bi jedan izlaz HUta za pojacalo za sub, jedan za kickove. A na trecem bi bili pojacalo za prednji sistem i onda jos jedno za straznji sistem. Sad posto mi straznji sistem i nije toliko bitan, u slucaju da bi to dodatno pojacalo mi nesto "pogorsalo" zvuk na onom za prednji sistem, bi odustao od tog...
woo
Registered User
Registered User
Posts: 3004
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:58 am

RCA pitanje za znalce...

Post by woo »

a nenaš možda opciju da iz jednog pojačala imaš rca izlaz za drugo pojačalo?
pa ti bar imaš ta skupa pojačala, to je imal moj helix za 1000 kn
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

RCA pitanje za znalce...

Post by Outlaw »

[QUOTE=woo]a nenaš možda opciju da iz jednog pojačala imaš rca izlaz za drugo pojačalo?
pa ti bar imaš ta skupa pojačala, to je imal moj helix za 1000 kn[/QUOTE]

Ma imam... vidis zaboravio sam to pitat...:lol: Hvala sto si me podsjetio...

Jel taj izlaz na pojacalu isto kao da spojim Y na HUtu ili on ima svoje "napajanje" i ne utjece na HU i njegov RCA?
Post Reply

Return to “Sound Quality”