Dužina zvučničkih kabela

Post Reply
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Dužina zvučničkih kabela

Post by IgoRR »

Imam jedno interesantno pitanje, na koje sam po netu naišao na razne odgovore, a na forumu mi search ne izbacuje ništa...

Mora li dužina zvučničkih kabela biti identična ili jako blizu tome na npr. prednjim sistemima?

Ako mora zašto, ako ne, isto zašto? :)  :-*
Pojačaj!
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by bamboklaat »

ne mora biti ista. može jedan biti 2 m duži,jedino nemoj raditi grešku koju većina radi a to je da višak lijepo smotaš u što manje kolo jer time radiš zavojnicu  :D a to ti može utjecati na dijelove spektra... inače razliku bi primjetio tek kad bi jedan bio 5m a drugi 30m ili više...
Last edited by bamboklaat on Mon Oct 01, 2012 1:48 pm, edited 1 time in total.
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by IgoRR »

Da to je više autora ustvrdilo :) Tu se slažemo :)

Iako, ostaje još jedna dilema, na više izvora(respektabilnih) sam naišao na podatak da je kod kabela kao najbitniji njegov unutarnji otpor.

Tvrdi se da "fensi" kabeli koji koštaju su samo marketinški trik, te da je jednako dobra zamjena čisti bakreni kabel sa što višom čistočom sa večom kvadraturom kako bi se anulirao problem rasta otpora kabela.

Kužim da eventualno neka zaštita(omotač) kabela ima smisla u smanjivanju vanjskih interferencija. Ali same izvedbe koliko imaju utjecaja na sami zvuk?

Samo da napomenem koristio sam običan 1,5mm2 "audio" kabel, te kada sam prešao na QED siler ann xt, da sam čuo pomak na bolje. opet, je li je stvar da nema tolikog rasta otpora ili kaj?

EDIT: za namatanje kabela znam :D
Last edited by IgoRR on Mon Oct 01, 2012 4:38 pm, edited 1 time in total.
Pojačaj!
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by terrordrome »

Pa ako težimo savršenstvu, kabeli će biti iste dužine, čisto zdravom logikom razmišljano. A opet, čak i u automobilu, ne vjerujem da će nekome kabel za desne zvučnike bit duži više od metra nego oni za lijeve zvučnike.  ;)
DYNABLASTER
Registered User
Registered User
Posts: 2505
Joined: Thu Aug 02, 2007 8:23 am
Location: NS/Footog, Cyberia

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by DYNABLASTER »

to je zanimljivo pitanje, recimo Andrian Audio kaze da kablovi trebaju biti iste duzine, iako ne znam u cemu je logika kad ce i tako u autu da radi time delay, tako da ni meni nije jasno zasto je to onda naglasio :D
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by IgoRR »

ima jedan zgodan članak na koji sam naišao:

"The electrical signal travels through your cables at the speed of light. Technically, a tiny bit slower, but not enough to matter.

Light travels 186,000 miles per second.

That's 982,080,000 feet per second.

So let's see how long it takes the signal to traverse 50 feet of cable versus 3 feet of cable.

50 feet: 50 / 982,080,000 = .000000051 seconds (51 nanoseconds)
3 feet: 3 / 982,080,000 = .000000003 seconds (3 nanoseconds)

So the time difference between the front and rear speakers is 48 nanoseconds. You simply cannot hear that small of a difference.

But I like to make sure my horses are dead, so I'll continue to beat it.

How far will a sound wave travel in 48 nanoseconds

Sound travels at roughly 1,027 feet per second.

.000000048 * 1027 = .00005 feet (.0006 inches)

So what's my point here? If you want all the sound to arrive at the listening position at the exact same time, down to the nanosecond, you have a far bigger problem than cable length. If one speaker is just .0006 inches further from your ear than the other, you've introduced the same amount of error as having 47 extra feet of speaker cable.

This horse isn't isn't mutilated enough just yet...

If you were to have just one inch of speaker placement error (one speaker 6 feet from the listening position, the other 6 feet 1 inch), how long of a speaker wire is that worth?

How long does it take sound to travel 1 inch?

1027fps * 12 = 12,324 inches per second.

1 / 12,324 = .00008 seconds, or 80,000 nanoseconds.

We learned above that it takes 51 nanoseconds for an electrical signal to travel through 50 feet of speaker wire. So, divide 80,000 by 51.

80,000 / 51 = 1568.

So that one inch is worth 1,568 50 foot runs of cable. How much cable is that?

1,568 * 50 = 78,400 feet, or 14.85 miles

So, you'd need over 14 MILES of extra cable to create the same error as misplacing your speakers by 1 inch.

So, if you really want to make sure all the sound arrives at the exact same time, you need to install a vice at the listening position and clamp your head in it, because moving just 1 inch out of the "sweet spot" would be akin to adding over 15 miles of speaker wire to your system.

All that to say save your money. Use just as much wire as you need."


Sa perspektive fizike ima i te kako smisla...
Pojačaj!
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by terrordrome »

DYNABLASTER wrote: to je zanimljivo pitanje, recimo Andrian Audio kaze da kablovi trebaju biti iste duzine, iako ne znam u cemu je logika kad ce i tako u autu da radi time delay, tako da ni meni nije jasno zasto je to onda naglasio :D
@dyna:
U glavi mi je odgovor: kao da imaš auto sa pogonom na 2 kotača; jedan od njih je prijenosom udaljen 0.5m od centra a drugi istim takvim prijenosom 1.5m pa sad kažeš da će vozač ionako korigirati razlike.
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by IgoRR »

terrordrome wrote: Pa ako težimo savršenstvu, kabeli će biti iste dužine, čisto zdravom logikom razmišljano. A opet, čak i u automobilu, ne vjerujem da će nekome kabel za desne zvučnike bit duži više od metra nego oni za lijeve zvučnike.  ;)
Ako povlačiš po pragu kabele, onda udaljenost poraste za tipa metar i pol do zvučnika koju je kontra od tog praga.

Zapravo me zanima i to, onda opet ovaj kraći put ima duži kabel za taj 1.5 metara ako želiš imati iste duljine, pa ga namotaj(krivo) ili vrti negdje po bunkeru i sl.
Last edited by IgoRR on Mon Oct 01, 2012 5:25 pm, edited 1 time in total.
Pojačaj!
Koko
Registered User
Registered User
Posts: 2187
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:56 pm
Location: Marija Bistrica, HR

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by Koko »

Koji ste vi luzeri! Ja ne brijem na EMMA-u pa sam UVIJEK vukao jednako dugačke kablove naprijed, i naravno bez zavojnice :P
Car Audio Fanatic
Club 150+, single 12"
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Odg: Dužina zvučničkih kabela

Post by IgoRR »

ako vučeš kabel od 3kn/m onda ti je svejedno, a ako se radi o 50kn/m ili više, onda nije baš svejedno...
Pojačaj!
Post Reply

Return to “Sound Quality”