Subsonic filter

Sve o procesorima zvuka, equilizerima, skretnicama (aktivne / pasivne)...
User avatar
davor-ri
Registered User
Registered User
Posts: 10346
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:11 pm
Location: Rijeka

Odg: Subsonic filter

Post by davor-ri »

PB: 152,9dB     
Državni prvak: Street B 2012
Team Broken Windshield
http://www.akomisalj.hr/board/index.php/
User avatar
jurki
Registered user
Registered user
Posts: 983
Joined: Sun Oct 21, 2007 2:28 pm
Location: Zaprešić

Odg: Subsonic filter

Post by jurki »

Vido wrote:
Alex1 wrote:Ja imam na ampu subsonic filter 15Hz, ne primjetim ama baš nikakvo poboljšanje u zvuku ili u kretnji membrane, tak da po meni da radiš skretnicu za to, bespotrebno!

I ne bi se smjelo ništa u zvuku primjetiti, samo bi trebao primjetiti smanjen pomak membrane kod niskih frekvencija ukoliko ih uopće ima u signalu. Po proračunima npr. moj Focal 30A1 dok je bio u kompresijskoj kutiji od 30l bi pri 150W ispod 40ak Hz počeo debelo izlaziti i xmaxa i to se sasvim lijepo moglo vidjeti dok malo glasnije svira kako skače membrana, a ne proizvodi zvuk. Sada kad je u BR stanje je puno bolje ali da sam ja htio recimo ostaviti kompresiju onda bi mi bilo pametno staviti subsonic filter na 30-40Hz ako ga mislim jače tjerati.


Subsonic filter na kompresiji  :D, vjerojatno bi bio među rijetkim na svijetu koji su to stavili. Subsonic se stavlja na bass reflex kutije na frekvenciju malo ispod tuninga kutije jer ispod te frekvencije krivulja pada za 12 dB po oktavi.
Drugim rijecima stavlja se filter kako se nebi trosila snaga na nepotreban pomak membrane koji se nemoze cut.

A ove price o zastiti drivera su gluposti, daj molimte izracunaj kolko bi te kostala pasivna hpf skretnica 80Hz 12dB, a kamoli 18dB. Jedina isplativa solucija bi bila aktivna skretnica, koja bi opet bila neisplativa uzevsi u obzir kvalitetu vasih zvucnika...

btw nemoj boostat niske frekvencije na ekvilajzeru pa ti se driver sigurno nece ostetit  :respect:
"I think vintage audio is a waste of money and can't even match the sound of todays midfi"
www.zaphaudio.com
Vido
Registered User
Registered User
Posts: 181
Joined: Tue Aug 28, 2007 6:52 pm
Location: Pula/Zagreb, Hrvatska

Odg: Subsonic filter

Post by Vido »

Naravno da ne pasivna za sub...
30A1 nije namjenjen da ide u kompresiju (30-35l) što se dobro može vidjeti iz pomaka membrane koji je nenormalan ali neki ga vole držati u kompresiji i ako misle da se sam ne rastavi obavezan je subsonic. Ionako ne može da svira niš ispod 40ak Hz u stanu u takvoj kutiji tako da mu je to višak kao i da je u BR kutiji.
Tek sada kad sam ga u BR stavio ne pleše bezveze (bez subsonica, ja ga nemam) i trpi više sa manjim pomakom.  :respect:
Ovisi naravno o kutiji i samom driveru.

Naravno da nema boosta...  :lol:

Istina, pasivna HPF skretnica bi za satelite ispala poprilično skupa i ako je kutija koja paše driverima onda neće doći do oštećenja. To u biti nisam ni gledao, samo sam mu dao link za tablice pa nek pogleda je li mu isplativo ili ne.  :)
Moja web stranica: http://vidosprojects.freei.me/
DIY zvučnici i sl. :)
Post Reply

Return to “Procesori zvuka i skretnice”