Dampiranje

Trikovi vezani uz montažu zvučnika, pojačala, izrade kutija, fiberglass...
Post Reply
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Dampiranje

Post by BlackT »

Oće ić ban?  :lol:

Ovdje imate dosta objašnjeno o dampiranju
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=36214.0

Oči mi više ispadoše tražeći, svagdje gdje god se piše o dampingu idu i riječi "umrtvljivanje" "smanjenje vibracija" ...

i ovaj lik koji prikazuje USA damping materijal pokazuje kako lim manje zvecka.

No ono što mene zanima kako smanjitii buku koja dolazi izvana auta ondosno iz auta.
Jedan član na forumu je napisao da se prvo stavlja damping materijal da smanji vibracije pa još jedan materijal da smanji buku.

http://www.youtube.com/watch?v=L9yzIjVS0U8

Na ovom videu se vidi da taj silentcoat extra i sound apsorber imaju isti učinak što se tiče smanjenja buke

Samo što im je cijena ista, a ovaj silentcoat smanjuje i vibracije

Sada kada sam ovo sve napisao pitam se zašto sam uopće otvorio temu, ali neka ostane kad sam se već trudio da je napišem

Moja standarna zvučna izolacija na vratima smanjuje buku za 6dB, razlika je i više nego očita.

Ovdje se više radi o zvučnoj izolaciji, da samanjim buku vjetra,točkova, nego što bi želio da zvučnici bolje sviraju (iako će to bit produkt dampiranja)  Nažalost dupla stakla nemogu stavit na auto, ali da ga utišam koliko je god moguće
User avatar
davor-ri
Registered User
Registered User
Posts: 10346
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:11 pm
Location: Rijeka

Odg: Dampiranje

Post by davor-ri »

na dokumentarcu o proizvodnji rolls roycea pričali su kako stavljaju 2 vrste dampinga: jedan koji ubija visokofrekventne zvukove i drugi koji ubija niskofrekventne zvukove...koliko sam vidio prvo lijepe jedan sloj bitumena sa alu folijom tipa stp i onda sloj (valjda) spužve/pjene čega već, onako prilično debel, 8-10cm :lol:..a s obzirom da je rolls valjda jedan od najbolje izoliranih tvorničkih auta :D valjda znaju šta rade :)
PB: 152,9dB     
Državni prvak: Street B 2012
Team Broken Windshield
http://www.akomisalj.hr/board/index.php/
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Odg: Dampiranje

Post by LBaudio »

ja sam ti to spomlenuo. Prvo se lijepi Stp alubutil, moce i u vise slojeva, zavisi koliko para ces imat na raspolagu, onda preko svega stavis Brax eXvibration pastu ako oces, ako ne onda stavis CCF (closed cell foam...ilitiga pijenu/spuzvu koja NE PIJE VODE). najvise materijala stavi na velike ravne plohe lima, i na dijelove kao sto je pozarna stijena i koloteci. Ako imas dosta para onda poizoliraj i dno auta i krov.

Uzmi si malo vremena pa idi na DIYMA forum, tamo imas takvih i onakvih informacija na tone (po meni najveci car audio forum na kugli zemaljski) Tamo imas i lika sa nickom ANT, mislim da je vlastnik Second Skin-a, i rad pomaze ako zatreba.

http://www.diymobileaudio.com/forum/
For Fast Moving Concerts
Team LBaudio
Team Hybrid audio
CUSTOM AEROPORTS and INSTALLS
2x WR SETTER dBDrag S-B -156.7dB - 2005
http://www.lbaudio.org
User avatar
factorX
Registered User
Registered User
Posts: 267
Joined: Tue Apr 10, 2012 12:38 pm
Location: Pakrac

Odg: Dampiranje

Post by factorX »

Imaš stakala koja znatno smanjuju buku u autu, praktički da neke zvukove ni ne čuješ, a to se dobiva drugom PVB folijom prilikom laminiranja stakla. Ali to ti je malo skup sport za aute koje si većina nas može priuštiti!
User avatar
Remixer
Registered User
Registered User
Posts: 277
Joined: Mon Nov 03, 2008 10:08 pm
Location: Pakrac

Odg: Dampiranje

Post by Remixer »

factorX wrote: Imaš stakala koja znatno smanjuju buku u autu, praktički da neke zvukove ni ne čuješ, a to se dobiva drugom PVB folijom prilikom laminiranja stakla. Ali to ti je malo skup sport za aute koje si većina nas može priuštiti!
Takva stakla koštaju kao nova Corsa, bolje ne znati za takva stakla  :D
User avatar
tarantula
Registered User
Registered User
Posts: 2362
Joined: Sun Jun 11, 2006 10:41 pm
Location: temporary: Đurđevac

Odg: Dampiranje

Post by tarantula »

koliko para toliko muzike!
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Dampiranje

Post by BlackT »

ma neću ići tako extremno kao što je zamjena stakala(bar ne za sad  :D)

Evo ajmo reć da stavim STP za damping, koji materijal bi stavio na njega za dodatnu zvučnu izolaciju. Nešto što nije skupo kao suho zlato. Jer računam sve zvučno izolirati osim krova(romantično mi je ono kada pada kiša)
I koliko će to utjecati na toplinsku izolaciju?
User avatar
tarantula
Registered User
Registered User
Posts: 2362
Joined: Sun Jun 11, 2006 10:41 pm
Location: temporary: Đurđevac

Odg: Dampiranje

Post by tarantula »

LB ti je napisao kojim redom dampiraš!
i ako već to radiš onda napravi kak treba!
ako "štediš" onda ti je dobar stp standart ili stp gold, ako hoćeš napravit pošteno onda dva sloja golda ili jedan bomba
plus spužva u krov....!
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Dampiranje

Post by BlackT »

Joj sad sam tek skužio (ako sam dobro skužio)

Lim kad vibrira on se i sam ponaša kao zvučnik. Samim stavljanjem ruke na lim da ne vibrira smanji se buka.

Bili mogao sa 2000 kn dampirat čitavo auto, i još nabaciti na to ove paste ili CCF
Ćale
Registered User
Registered User
Posts: 356
Joined: Mon Aug 16, 2010 10:34 am
Location: Split
Contact:

Odg: Dampiranje

Post by Ćale »

dali je iko radio kombinaciju STP bomb/gold + samoljepljiv armaflex 13mm
► Play ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ repeat!!!
User avatar
tarantula
Registered User
Registered User
Posts: 2362
Joined: Sun Jun 11, 2006 10:41 pm
Location: temporary: Đurđevac

Odg: Dampiranje

Post by tarantula »

2BlackT ako ideš dampirat jednim slojem sivera onda bi se možda dalo navući za 2000kn, ali ako ideš radit pošteno onda ti treba puno puno više...
2Ćale kobinaciju bomb + armafelx imam ja na vatrozidu! super kombinacija, ali može se kombinirat na mjestima gdje su u sendvću, jer ako ih staviš u gepek i ne zalijepiš armaflex uz stp "ništ koristi"... mada je već sam bomb opaka izolacija... vibracija i zvuka...

PS. i ne mješaje gold i bomb, jer je gold duplo tanji od boma, a s time su mu i karakteristike osjetno slabije!
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Dampiranje

Post by BlackT »

STP silver u sloveniji 4m2 za 60€.12m2 bi trebalo bit dosta za gepekt,vatrozid i pod. To je 180 € i ostane mi još nekih 50-60€ za armaflex
Jesam dobro sračunao?
User avatar
tarantula
Registered User
Registered User
Posts: 2362
Joined: Sun Jun 11, 2006 10:41 pm
Location: temporary: Đurđevac

Odg: Dampiranje

Post by tarantula »

gle, odluka je na tebi!
ali iz osobnog iskustva bih ti preporučio da staviš dva sloja barem na vatrozid i mulde! a pošto imam doma audi 80 i znam kava mu je izolacija, po cijelom autu stavit dva sloja...

ps. vrata si već sredio ili!? ako nisi onda definitivno prvo vrata!!!
& čist za informaciju: Davor iz Vž prodaje 1,8m2 bomba po 650kn
Fia
Registered User
Registered User
Posts: 529
Joined: Mon May 26, 2008 12:48 am
Location: Split

Odg: Dampiranje

Post by Fia »

Meni je ostalo dosta STP-a standard i boomb pa ako kome treba nek se javi
Last edited by Fia on Sun May 12, 2013 12:20 am, edited 1 time in total.
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Dampiranje

Post by BlackT »

tarantula wrote: gle, odluka je na tebi!
ali iz osobnog iskustva bih ti preporučio da staviš dva sloja barem na vatrozid i mulde! a pošto imam doma audi 80 i znam kava mu je izolacija, po cijelom autu stavit dva sloja...

ps. vrata si već sredio ili!? ako nisi onda definitivno prvo vrata!!!
& čist za informaciju: Davor iz Vž prodaje 1,8m2 bomba po 650kn
nisam ništa.
Ubacivat ću drugi motor pa moram rastavit auto, pa ću usput damping uradit i panele za ove DD. Pa sad da vidim koliko će me sve to koštat i ne krećem dok sve ne skupim. Od ovoga malo po malo nema ništa, uvijek auto rastavljeno,a nikad muzike

Puno hvala na savjetima. Ja ću probat nać još dobrih tema o dampingu pa da ovo ide pod stycky
Post Reply

Return to “Instalacija”