Pomoć oko odabira pojačala

Sve o pojačalima
Post Reply
mozak
Newbie
Newbie
Posts: 49
Joined: Sun Jun 05, 2011 2:55 am
Location: Rijeka

Pomoć oko odabira pojačala

Post by mozak »

Dakle ovako, imam 2 woofera od 280w svaki i to mislim staviti u auto. Tražim pomoć zato što su zvučnici 8 ohma i ne znam koje bi to pojačalo najbolje pogonilo. Imam još neka 2 zvučnika koja idu u vrata. Svaki je 150w i ne znam da li to mogu spojiti na radio ili bi isto trebalo ići preko pojačala? Inače, pričamo o instalaciji za auto.

Ako netko može preporučiti pojačalo za to što mi treba i ako ga netko slučajno ima za prodati, kupujem. :)
Greba-ST
Registered User
Registered User
Posts: 1050
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:45 pm
Location: SPLIT

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by Greba-ST »

evo ovako za početak spoji ta 2 SW od 8 ohm u paralelu znači na 4 ohm  :)

Jel to RMS snaga ili MAX snaga, koji su SW u pitanju ??

Koji su zvučnici u pitanju, pretpostavljan da je to MAX snaga 150 W ??

Možeš kombinirat sa 4 CH pojačalom...znači na 2 kanala spoji zvučnike ( 4 ohm ), a ova 2 SW u bridge mode ( 4 ohm )
Alfa Romeo Mito 1.3 JTDm
mozak
Newbie
Newbie
Posts: 49
Joined: Sun Jun 05, 2011 2:55 am
Location: Rijeka

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by mozak »

SW su neki akord iz čipoteke i to je maks snaga. Zvučnici su neki DLS i tih 150w je max snaga.

Kako se spaja u paralelu? :D Znam da sam svoj u autu spajao u bridge mod i na pojačalu je bilo označeno 1. minus i 4. plus. Znači ako tako spojim onda je to 4 ohma ili? :D

Sorry na glupim pitanjima, ali ne kužim se previše u to spajanje
Greba-ST
Registered User
Registered User
Posts: 1050
Joined: Tue Dec 02, 2008 11:45 pm
Location: SPLIT

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by Greba-ST »

http://www.rockfordfosgate.com/Support/rftech.aspx#wiringwizard

uzmi neki amp tipa Renegade REN2000, ima dosta snage za ta 2 SW...samo nije baš za DLS-ove
Alfa Romeo Mito 1.3 JTDm
Franca
Registered User
Registered User
Posts: 1807
Joined: Thu Feb 16, 2006 12:05 pm
Location: Čakovec / Varaždin

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by Franca »

[img width=800 height=476]http://i47.tinypic.com/j0xlko.jpg[/img]

Jasnije?

Kupis dvokanalac pa woofere na njega u bridge. Monoblok ti se pomeni ne isplati jer ionako ne mozes woofere spojiti na manje od 4 ohma.
A zvucnike mozes spojiti i na HU ako nisi nesto posebno zahtjevan  :respect:
mozak
Newbie
Newbie
Posts: 49
Joined: Sun Jun 05, 2011 2:55 am
Location: Rijeka

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by mozak »

Ok, jasno mi je sada ovo za SW. Zvučnici ako bi išli preko pojačala onda bi mi trebalo još jedno pojačalo za njih? Ako da, onda mi treba i HU koji ima 2 rca, jel tako?

I još nešto, ako SW-ovi ukupno imaju 560w na 8 ohma, pojačalo bi trebalo imati nešto više snage ako spajam na 4 ohma ili se vrama? Zapravo, pojačalo bi trebalo imati 2 kanala i koliko snage da pogoni te SW-ove na 4 ohma?
wildD
Registered User
Registered User
Posts: 5572
Joined: Thu Feb 16, 2006 8:31 pm
Location: Marija Bistrica / zagreb (job)
Contact:

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by wildD »

uzmi od mene rockfordovo pojačalo za 600kn i imaš 4x75rms-a ,bridge je 300 :) to ti je taman za woofere i ostanu ti još 2 kanala ;)
LICE PRODAJE PICU ! ! !

Rockford Fosgate maniac

PB - 158,1dB @ 34Hz

traže se otuđene stvari,svaki info dobrodošao!!!
ROCKFORD FOSGATE
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=41833.0
Franca
Registered User
Registered User
Posts: 1807
Joined: Thu Feb 16, 2006 12:05 pm
Location: Čakovec / Varaždin

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by Franca »

mozak wrote: Ok, jasno mi je sada ovo za SW. Zvučnici ako bi išli preko pojačala onda bi mi trebalo još jedno pojačalo za njih? Ako da, onda mi treba i HU koji ima 2 rca, jel tako?

I još nešto, ako SW-ovi ukupno imaju 560w na 8 ohma, pojačalo bi trebalo imati nešto više snage ako spajam na 4 ohma ili se vrama? Zapravo, pojačalo bi trebalo imati 2 kanala i koliko snage da pogoni te SW-ove na 4 ohma?
Ako zelis i zvucnike preko pojacala onda trebas ili jos jedno dvokanalno pojacalo za njih ili jedno cetverokanalno pojacalo kojemu ces prednja dva kanala iskoristiti za zvucnike a straznja dva ces briđati pa iskoristiti za woofere.

Ako ti HU ima samo jedne RCA izlaze ti svejedno mozes spojiti cetverokanalac ili dva dvokanalca, npr preko ovakvih adaptera ko na slici ali onda gubis zasebnu kontrolu za zvucnike i woofere na HU-u. Npr nemas pojacavanje front/rear, ako imas HPF/LPF rezove itd onda ti je sve isto. Srecom postoje cetverokanalci koji na sebi imaju posebne HPF/LPF skretnice za prednje/straznje kanale
Image


Wooferi ti zajedno imaju 580W (pretpostavljam MAX??? Mi ti na cicama baratamo RMS navodima snage jer su ove MAX snage najcesce bajke)
Provjeri si koliko je to RMS-a

Znaci trebao bi pojacalo koje u bridgeu ima dovoljno snage za oba woofera. Znaci barem tih 580W a pozeljno i nesto vise za rezervu, da pojacalo ne mora raditi na maxsimumu!!! reklo bi se u crvenom  :D

U pravu si da se snaga pojacala povecava kako otpor pada. Pojacalo bi u idealnim uvjetima na duplo nizem otporu trebalo imati duplo vise snage ili barem priblizno.
Ovaj amp kojeg ti wildD preporucuje bi ti bio idealan ako ti financijski odgovara. 2x75W + 1x300W bi ti bilo vise nego super. To su naravno RMS navodi...

Ako ti nesto jos nije jasno, samo pucaj. dosadno je na poslu  :lol: :lol: :lol:
Last edited by Franca on Wed Jun 06, 2012 12:03 pm, edited 1 time in total.
wildD
Registered User
Registered User
Posts: 5572
Joined: Thu Feb 16, 2006 8:31 pm
Location: Marija Bistrica / zagreb (job)
Contact:

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by wildD »

s tim da mu je onda i jedan činč dovoljan,samo prebaci na pojačalu na 2ch input :D ,gle za 600kn može kupiti par porcija ćevapa ,a ne neko pojačalo koje bude ab klase i k tome da bude kvalitetno i pouzdano :)
LICE PRODAJE PICU ! ! !

Rockford Fosgate maniac

PB - 158,1dB @ 34Hz

traže se otuđene stvari,svaki info dobrodošao!!!
ROCKFORD FOSGATE
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=41833.0
Franca
Registered User
Registered User
Posts: 1807
Joined: Thu Feb 16, 2006 12:05 pm
Location: Čakovec / Varaždin

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by Franca »

Eto i to.
Cetverokanalci ti najcesce imaju mogucnost da s 2ch/4ch prekicacem biras dal ces is spojiti pomocu jednog ili dva chinch kabela
A sad, mislim da je vrijeme za ručak. Živeli  :lol: :D :respect: 8) :-*
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by S@ki »

wildD wrote: rockfordovo pojačalo za 600kn
wildD wrote: gle za 600kn može kupiti par porcija ćevapa ,a ne neko pojačalo koje bude ab klase i k tome da bude kvalitetno i pouzdano :)
ovo ide u sticky....konačno je priznao da rockford nevalja :D :lol:
Last edited by S@ki on Wed Jun 06, 2012 12:23 pm, edited 1 time in total.
The quieter you become the more you are able to hear
mozak
Newbie
Newbie
Posts: 49
Joined: Sun Jun 05, 2011 2:55 am
Location: Rijeka

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by mozak »

Dakle, ako bi uzeo pojačalo koje ima 4 kanala, 2 kanala bi otišla na SW i bridge, a od ostala 2 bi spojio ta 2 zvučnika? Zanima me da li bi onda na takvom pojačalu mogao odvojeno podesiti kako da mi radi SW i ovaj drugi zvučnik?

Tih 580w je max i ne znam da li je istina, a ne znam ni koliko rms-a imaju. Imam 2 orion cobalt sw-a od 400 rms-a svaki, ali to je previše za ovaj auto tako da ostajem na ovim gore navedenim sw-ovima.

Uglavnom, ako iz HU-u provučem jedan rca kabel i spojim ga na pojačalo koje ima 4 kanala, na 2 kanala spojim SW-ove u bridge, a na ostala 2 spojim zvučnike i to bi trebalo šljakati? Ako sam u pravu onda me još samo zanima da li na pojačalu mogu odvojeno podešavati sw-ove i zvučnike?

Usput, fali mi pojačalo i HU tako da sad moram odlučiti koje pojačalo i koji HU. Muzika, kao što se da naslutit, je low budget tako da i pojačalo i HU moraju biti u toj cjenovnoj razini, a opet da zadovoljavaju i da mogu pogonit ostatak instalacije.

Znam, malo je komplicirano, ali eto takvo je zamišljeno i ne može drugačije. :D
wildD
Registered User
Registered User
Posts: 5572
Joined: Thu Feb 16, 2006 8:31 pm
Location: Marija Bistrica / zagreb (job)
Contact:

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by wildD »

S@ki wrote:
wildD wrote: rockfordovo pojačalo za 600kn
wildD wrote: gle za 600kn može kupiti par porcija ćevapa ,a ne neko pojačalo koje bude ab klase i k tome da bude kvalitetno i pouzdano :)
ovo ide u sticky....konačno je priznao da rockford nevalja :D :lol:

aaaaa kako si me našao :D


mozak, koliko novaca planiraš potrošiti? na ovom mom pojačalu možeš sve zasebno štelati ;)
Last edited by wildD on Wed Jun 06, 2012 1:36 pm, edited 1 time in total.
LICE PRODAJE PICU ! ! !

Rockford Fosgate maniac

PB - 158,1dB @ 34Hz

traže se otuđene stvari,svaki info dobrodošao!!!
ROCKFORD FOSGATE
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=41833.0
mozak
Newbie
Newbie
Posts: 49
Joined: Sun Jun 05, 2011 2:55 am
Location: Rijeka

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by mozak »

Nemam neku određenu cifru, ali ne bih išao u ekstreme, ako me razumiješ. :) Ako bih uzeo tvoje pojačalo za 600 kn, koliko bi još došao neki HU koji bi funkcionirao s tom instalacijom? Otprilike.


Btw, čemu služe ovi dupli rca konektori? Recimo u svom autu imam ovo pojačalo i na njega je spojem samo jedan SW i to šljaka tako, ali ne znam čemu služi drugi rca konektor. :D A vidim da na većini "boljih" pojačala ima 2 rca konektora.

Image
wildD
Registered User
Registered User
Posts: 5572
Joined: Thu Feb 16, 2006 8:31 pm
Location: Marija Bistrica / zagreb (job)
Contact:

Odg: Pomoć oko odabira pojačala

Post by wildD »

Pioneer DEH-P 7500---600kn
LICE PRODAJE PICU ! ! !

Rockford Fosgate maniac

PB - 158,1dB @ 34Hz

traže se otuđene stvari,svaki info dobrodošao!!!
ROCKFORD FOSGATE
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=41833.0
Post Reply

Return to “Pojačala”