Pražnjenje akumulatora ?

Područje za 12V-18V instalacije
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by marko_v »

ako ti auto mogne upalit...  :lol:
trebao si najpre rijesit punjenje...jer ako ne puni kako treba dzabe ti ne znam kakv aku...
Franca
Registered User
Registered User
Posts: 1807
Joined: Thu Feb 16, 2006 12:05 pm
Location: Čakovec / Varaždin

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by Franca »

guga wrote: Naravno da ću ići provjeriti kako puni kod nekog drugog autoelektričara, kada ozdravim...
onda Ok...  jer očito je da bi tu trebao biti problem
User avatar
guga
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Mon Jun 16, 2008 7:22 am

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by guga »

ha, valjda bu izdržal još jedan dan.Planiram ga sutra odvesti.Za sada pali.
meca je meca, a sve ostalo su auti...
Crni
Registered User
Registered User
Posts: 465
Joined: Sat Feb 18, 2006 1:46 am
Location: Koprivnica
Contact:

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by Crni »

Za nove automobile (bez dodatnih procesora, pojacala, kondica blabla) je normalno da vuku DO 100mAh struje. kod mene je na VW Polu vuklo oko 40mAh (sa kondicom) a ak su jos ledice svjetlile na kondu onda je trosilo oko 70mAh. Idi kod elektricara neka ti provjeri sistem od alternatora jer nesto nije u redu ako ti je napon u leru samo 12V, neka MIN granica bi trebala biti oko 13,6V. Kao sto je netko rekao, mozda je regler, mozda cetkice , mozda nesto 3. zeza....uglavnom, idi do majstora nek ti to preispita....Vjerujem da ti je i onaj prvi aku s pocetka price jos u OK stanju ;)
Last edited by Crni on Mon Mar 07, 2011 3:48 pm, edited 1 time in total.
sreten
Registered User
Registered User
Posts: 277
Joined: Mon Jun 07, 2010 2:08 pm
Location: Beograd

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by sreten »

Crni wrote: Za nove automobile (bez dodatnih procesora, pojacala, kondica blabla) je normalno da vuku DO 100mAh struje. kod mene je na VW Polu vuklo oko 40mAh (sa kondicom) a ak su jos ledice svjetlile na kondu onda je trosilo oko 70mAh. Idi kod elektricara neka ti provjeri sistem od alternatora jer nesto nije u redu ako ti je napon u leru samo 12V, neka MIN granica bi trebala biti oko 13,6V. Kao sto je netko rekao, mozda je regler, mozda cetkice , mozda nesto 3. zeza....uglavnom, idi do majstora nek ti to preispita....Vjerujem da ti je i onaj prvi aku s pocetka price jos u OK stanju ;)
Na regleru se nalaze cetkice, tako da kad promeni regler imace i nove cetkice...
Image
User avatar
guga
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Mon Jun 16, 2008 7:22 am

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by guga »

Dali ima ko za preporučiti nekog dobrog autolelektričara u Zagrebu koji je po mogučnosti već imao iskustava sa auto muzikom 1,5 kw i više ?
Čini mi se da ovaj kod kojeg sam bio i nije neki stručnjak (ovo je već drugi kod kojeg sam bio).
Inače stanje je ovakvo, napon u leru je 13,5V , ali kod gasa ne ide iznad 13,9 (kaže on da je to u redu ????).
To je mjereno doduše napred kod motora (a akumulator u Mercedesu je u kabini ispod stražnjeg sjedala) pa si mislim dali je moguče da taj isti napon ne dolazi do akumulatora.
Majstor je bio u gužvi pa nismo to sve detaljno ispitali i ovo me već stvarno uzrujava.Kaže on meni možda u petak, ali meni se više i neda čekati.
Kaj je najgora stvar, došao sam kući i spojio ispitivač od CTEK-a i fino mi pokaže - CRVENA LAMPICA AKUMULATOR TREBA NAPUNITI !!??
I eto, sada se akumulator puni preko CTEK-a i vidim da sve žarulje na komandoj ploči jače svjetle...samo za napomenu to je novi Varta Silver akumulator 100 Ah (žutu optimu od 55 Ah sam vratio).Znači nešto ga ili prazni ili se ne puni kako treba.Ja fakat ne kužim kaj je to takva nauka za ispitati, ili je većina tih 'majstora' fakat upitnog znanja. 
meca je meca, a sve ostalo su auti...
User avatar
guga
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Mon Jun 16, 2008 7:22 am

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by guga »

Eto, ipak je nađen problem.Bio je auto kod dobrog autolektičara (ostavio sam ga i preko noći) Kajfeša na staroj Samoborskoj.Muzika cucla struju i kada je auto ugašen, i to vuče oko 0,6 A na sat.Neznam samo kako mi je onaj prošli autoelektričar pričao o potrošnji u ugašenom stanju u miliamperima???To je ono kaj sam i tvrdio da ima majstora i 'majstora'.Alternator fila u leru 13,5-13,8 V (inače je to vodom hlađeni alternator pošto je veliki motor i puni 150 A), regler je u redu.Znači za 2 do maksimalno 3 dana stajanja akumulator se potpuno isprazni.Struju vuče ili Alpine procesor što mi je čudno jer je taj procesor bio spojen i u prošlom automobilu ili TV digitalni tuner.To će Saša morati prekontroliratio i spojiti kak bog zapoveda...
meca je meca, a sve ostalo su auti...
grga22
Registered User
Registered User
Posts: 461
Joined: Mon Oct 20, 2008 8:04 pm
Location: Zagreb

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by grga22 »

0,6 A ti je inače isto što i 600 mili ampera (mA). Odnosno, ako vuče kod stajanja 100 mA, što je po meni ok, to je isto kao i 0,1 A. Tih 0,6 je malo previše.
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by fatal_error »

eto na, ipak majstor nije zna šta su miliamperi
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
User avatar
Darac
Registered User
Registered User
Posts: 3063
Joined: Fri Mar 03, 2006 3:09 pm
Location: Zagreb-Zapruđe

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by Darac »

Po svemu napisanom meni se ćini da ti aku se ne puni kako treba. Skokni u BOSCH servis kod Cigetića, nek ti dečki pregledaju električnu instalaciju.
Ribbon speakers&subwoofers-Nothing else since "77" www.vmpseurope.com
Glavni kum svih audiofila
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by VooDoo »

a kad budemo mi vidli malo slika od tvoje instalacije i komentare kak si zadovoljan sa zvukom itd. !??  :)

a taj alternator od 150 A bi trebao ako je sve ok napuniti aku bez greške u normalnoj vožnji pogotovo ako se voziš na dužim relacijama pa makar ti radila muzika 2 dana na ugašen auto, to je zver a ne altenator  :haaa:
User avatar
guga
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Mon Jun 16, 2008 7:22 am

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by guga »

Ako se vozim svaki dan onda nema problema, ali se akumulator ispraznio kada je auto stajao 3 dana u komadu (petak-subota-nedjelja). Onaj stari akumulator ne računam jer je bio star 4 godine pa je njemu vjerojatno bilo dosta i dan i pol stajanja da bi se ispraznio.Prema svemu tome izgleda da je akumulator svakako trebalo zamjeniti i problem nije u punjenju akumulatota od strane alternatora neko tih 0,6 A na sat x 72 sata stajanja = 43,2 Ah, a mislim da napon akumulatora padne vrlo naglo nakon određenog vremena i pošto je to stvarno veliki motor (6 cilindara i još diesel) fakat za njega zavrtiti (upaliti) akumulator mora biti dobar...Ovih o,6 A na sat potrošnje naravno treba riješiti. 
meca je meca, a sve ostalo su auti...
User avatar
guga
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Mon Jun 16, 2008 7:22 am

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by guga »

0,6 A ti je inače isto što i 600 mili ampera (mA). Odnosno, ako vuče kod stajanja 100 mA, što je po meni ok, to je isto kao i 0,1 A. Tih 0,6 je malo previše.

Da, znam da 600 mA = 0,6 A, ali meni je onaj prošli autoelektričar rekao da troši 20 mA bez spojenih kablova od muzike, a zajeno sa spojenim kablovima 60 mA.
Noviji automobili u mirovanju imaju od 20 - 70 mA potrošnju (kaliko sam vidio na netu) pa sam da je to sve Ok, ali očito nisam bio prvi puta kod pravog majstora.
meca je meca, a sve ostalo su auti...
User avatar
guga
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Mon Jun 16, 2008 7:22 am

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by guga »

VooDoo wrote: a kad budemo mi vidli malo slika od tvoje instalacije i komentare kak si zadovoljan sa zvukom itd. !??  :)

a taj alternator od 150 A bi trebao ako je sve ok napuniti aku bez greške u normalnoj vožnji pogotovo ako se voziš na dužim relacijama pa makar ti radila muzika 2 dana na ugašen auto, to je zver a ne altenator  :haaa:
e jebi ga VooDooDuuDuu, iznerviral si me u nekim prethodnim postovima kad nisi skopčal da se zezam nego si se zapjenil i zajapuril tak da sam skroz izgubil volju stavljanja slika instalacije i otvaranja teme (makar sam to planiral) jer mislim da bi opet bilo samo pametovanje (trebal si ovak, trebal si onak, ovo ti ne valja, moje je puno bolje itd), a to mi fakat ne treba da se još uzrujavam oko gluposti nakon kaj sam konačno složil ono kaj sm planiral zadnjih 10 godina.
Sad mi je trenutno tlak na milion i osamsto zbog ovog sranja sa akumulatorom i gutanjem struje pa se nemrem koncentrirati (a nemam niti vremena) na podešavanje setupa (a i gripetina me napala).
Pošto sam u zadnjih tjedan dana jedno 4-5 puta što odspajal, što se akumulator ispraznio u 2 navrata - svaki put se sve postavke za zvuk razjebu.
Dobro, ima memorija u Apini, ali mi se čini ko da nije sve kao nego prije nestanka struje, koma...stalno nanovo podešavanje, a problem sa strujom još nije do kraja otklonjen.
Inače sistem se usvirava i zvuk je svaki dan sve bolji.Naravno da ima tu još posla, a trebalo bi i vremena i pomoći od nekoga sa iskustvom.
Faithless mi je pomogao u tom prvom podešavanju (još jednom HVALA Faithlessu  :RESPECT:) i jedino je on za sada vidio složeni auto, ali tada su zvučnici bili još potpuno 'sirovi' sa jedva tjedan dana sviranja u autu i normalno da se nije moglo napraviti savršenstvo.
Još me nekaj muči oko tih 6 kanala za prednji sistem jer nekaj tu ne štima, nismo mogli podestiti srednje pa bu to moral Saša vidjeti da nije ipak nekaj krivo spojeno.
meca je meca, a sve ostalo su auti...
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Pražnjenje akumulatora ?

Post by VooDoo »

javi se za kavu koji put kad ozdraviš pa da to pogledamo i poslušamo i vidimo kaj te jebe  :respect:
Post Reply

Return to “Struja”