Time correction kako ga vi namjestavate !??

Sve o procesorima zvuka, equilizerima, skretnicama (aktivne / pasivne)...
Post Reply
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by VooDoo »

Ajde da čujem - uzmimo npr da treba izmjeriti i ukucati mjeru u cm, znaci metar u ruke i mjeri se s jedne strane od sredine membrane drivera a s druge strane !?!?? Do kud, do sredine glave, do uha ( kojeg, lijevog desnog ), do sredine glave, sjesti iza pa mjeriti do sredine naslona za glavu pa oduzmem kojih 5cm ili vise, kaj sa subom- mjeri se do kraja sajbe ili opet do sredine drivera ili ????????
User avatar
zelja_vw
Registered User
Registered User
Posts: 1067
Joined: Tue Feb 19, 2008 1:14 pm
Location: Zagreb

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by zelja_vw »

I mene zanima kako se postelava TC... :???:
>>>life is 2short 2drive Octavia TDI<<<
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by fatal_error »

TC se mjeri uhom, to naštimavanje cm je samo prva faza, dakle potpuno je svejedno oće li to bit udaljenost do livog, desnog ili srednjeg uha kad ćeš opet nakon toga štimat po svoju
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by terrordrome »

Dal tko od vas u Dvorani Vatroslava Lisinskog mjeri udaljenost/namješta TC?
Last edited by terrordrome on Tue Feb 01, 2011 12:57 am, edited 1 time in total.
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by Outlaw »

fatal_error wrote: TC se mjeri uhom, to naštimavanje cm je samo prva faza
Tocno tako... Mjeris cm tek toliko da imas okvirno, nakon toga po uhu stelas...
User avatar
Sale_RKH
Registered User
Registered User
Posts: 294
Joined: Tue May 15, 2007 8:44 pm
Location: Zg - Jarun

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by Sale_RKH »

Za to ja slozim sebi CD sa par generiranih signala. Za TC naprijed uzmes tipa 440Hz sinuswave, striktno mono. Ili pink noise, sto god ti pase. TC se nastima tako da signal bude ravno u sredini ispred tebe. U slucaju stimanja sa glazbom, jedina referenca je u 99.9% slucajeva glas, on mora biti mrtva sredina. Mjerenje udaljenosti je dobar pocetak, prosjecno to je 60cm lijevo, 90cm desno. Tocke mjerenja da si olaksas su tweeteri i tvoj nos. Sub kako koji auto, i udaljenost je primarno zracna, ali opet ovisi gdje je sub usmjeren, kakav je portapak i ostale stvari.
Relja
Registered User
Registered User
Posts: 305
Joined: Mon Sep 03, 2007 4:55 pm
Location: Samobor

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by Relja »

terrordrome wrote: Dal tko od vas u Dvorani Vatroslava Lisinskog mjeri udaljenost/namješta TC?
Ha?


Dobro je stelati zvucnik po zvucnik, a ne sve od jednom...  :)

Ja sam jos uz TC morao stisati lijeve kanale u odnosu na desne... Pogotovo tw i mid... Bez toga se dogada da pri pojedinih frekvencija centar pobjegne u lijevi tw (kad peveljka odpjeva rijec koja sadrzi S, ili ć... Ili se cinele pomaknu na lijevu stranu), ili u mid (kad se pogodi odredena frakvencija koju "privuce" lijevi mid)... Stisavanjem desnih kanala toga vise nema... Kod mene je desni kick tisi za 1db od desnog, mid 3db i tw 2db....

A jos je dobra fora postelat samo sistem bez suba i kad se dobije ono sto hoces, onda na svaki zvucnik dodas jos oko 5 mili sec (toliko sam je dodao u fabiji na pxa-H701)... Time se dobije to da se sub ne cuje iza... Na Bit.Onu to ne treba raditi, jer to on sam napravi...

Ako se jos poklope rezovi koji pasu za auto/sistem (uz sve ovo gore) centar je cvrsci i jasniji, fokusiraniji...

Eto, toliko od mene...  :-X  :) 
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by LBaudio »

VooDoo wrote: Ajde da čujem - uzmimo npr da treba izmjeriti i ukucati mjeru u cm, znaci metar u ruke i mjeri se s jedne strane od sredine membrane drivera a s druge strane !?!?? Do kud, do sredine glave, do uha ( kojeg, lijevog desnog ), do sredine glave, sjesti iza pa mjeriti do sredine naslona za glavu pa oduzmem kojih 5cm ili vise, kaj sa subom- mjeri se do kraja sajbe ili opet do sredine drivera ili ????????
...pitam se kako si do sada to radio? :D ::)

Prvo vidim da večina nema pojma kako to podesiti na pravi način, drugo vidim da je za večinu TC samo važan u toliko da se dobije odokativan centar, nitko do sada nije spomenuo razne težine membrana - Reljos je tu još najbliže, nitko ne uzima u zakup šta de događa na signalnom putu od HU do zvučnika /slušaoca......šta je sa fazama, šta je sa SW, kako kompenzirat group delay kod SW.....odnos između TW/MR/B/SW
Onda par dana nazad čitam na jednom forumu kako ljudi pizduliraju kad je treba TC podesit u milisekundama....pa vreme se je UVJEK mijerilo u sekundama/minutama/satima i ne u cm/m/km - pa i lakše si je predstavljat šta se događa sa TC u vremenskim jedinicama i ne u cm......

odokativno se može podesit TC toliko da je centar u centru sa običnom muzikom koja ima vrlo izražen i jak centralni vokal

Za kvalitetneje podešavanje TC-a se upotrebljava pink noise, i podešavaju se prvo samo pari drivera - LB/RB, LMR/RMR, LTW/RTW, onda se počne podešavat pare međusobno, na kraju se u sistemu podesi još SW - tu se mora upoštevat težine membrana-"iznihajno vreme"drivera, na tom nivou je potrebno i fazno podesit pare drivera...več 0,05ms radi veliku razliku....na kraju se moraju driveri "sakrit" u sistemu - ni jedan driver ne smije vuči pažnju na sebe,...na kraju ostaje samo muzika od pilara do pilara, u najboljim sistemima čak od retrovizora do retrovizora. Kad je TC podešen je bass puno razločniji, glasniji, sa definicijom i autoritetom, kompletna reprodukcija postane vrlo impulzivna i dinamična. Odnosi između instrumenta i vokala i širine stagea su pravilni, njihove pozicije lako določljive, .....ako je TC preteran onda slušaoc dobije samo filing velikog prostora u kojem se ne može dobro definirat pozicije, u dosta slučajeva je centar vokal preuzak ili preširok u odnosu na stage, ....

Za podešavanje u 100% se upotrebljava osciloskop i pravi signali ;)

Kod TC je u igri samo fizika. To što spominje Relja - da je jedna strana glasnija od druge nema veze sa TC - to razliku donosi on/off axis i udaljenje drivera od slušaoca. Bolji processori nude mogučnost podešavanja XO za svaki kanal za sebe - odrezne frek i leveli
For Fast Moving Concerts
Team LBaudio
Team Hybrid audio
CUSTOM AEROPORTS and INSTALLS
2x WR SETTER dBDrag S-B -156.7dB - 2005
http://www.lbaudio.org
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by VooDoo »

vidim da vas je puno napisalo po uhu i fino poštelavanje dok ne dobiš centar  e pa to je lako a kaj sa lijevim i desnim centrom  !??

- kad imaš 2 kombinacije
1. da ti je krajnji lijevi vani na retrovizorima a lijevi centar u štokovima a centar u centru ( s desna ista stvar ) i
2. da i je krajnji lijevi između retrovizora i štoka, lijevi između štokova i lijevog centra i centar u centru ( s desna ista stvar )

a teoretski bi bilo najbolje da ti je krajnji lijevi u retrovizorima, lijevi centar kod glave i centar u centru  :-\

pitao sam kak mjerite je to na metar je stvarno odprilike lako je biti točan kod drivera ali kaj kod glave ( glava je širok pojam, nos, uši, čelo, u nekakvom centru galve jer su tamo slušni kanali !?? )  lako kasnije na fino poštelavanje ali vjerujem da što se bolje izmjeri d aje poslje lakše poštelati !!

Sječam se kad sam imao alpinu 9855 ona je imala program na svojem site-u u koji si unio mjere i onda ti je on to preračunao sve u ms i to si ukucao u hu i bilo je dosta dobro i onda se samo malo još po slušanju prištelalo i to je bilo to ( uvijek max 30 bodova ) na clarionu 778 mi je to bila muka Isusova jer je on imao nek kombinacije sa oduzimanjem, dok mi je sad kod BitOne-a u principu isto kao kod alpine samo si on sam preračunava i još ima i fino štelanje

sad kad razmislim u Fabiji su mi midovi i tw bili usmjereni jedni prema drugima, a sad ovi tw gledaju prema meni i nema još midova ( putuju iz italije )  --- ali bez obzira zanima me uzimanje mjera konkretno ovih oko glave - do kojeg djela glave koji driver !??????
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by Nagluh »

Jedan od bivših osvajača više nagrada na IASCA natjecanjima, a sada distributer i instalater audio opreme ponudio mi je i drugačiji pristup. Prvo uskladiti lijevi kick i tw, nakon toga desnu stranu pa onda L/R međusobno. Jel to ovisi o tipu procesora ili o tipu instalacije ili je rezultat u konačnici isti? U većini automobila odnosi MB-tw nisu isti za L/R, kao ni odnosi Lmb/Rmb pa ... to bi trebalo odlučiti o načinu ugađanja...ili ne?
Jel vrijedi pravilo: najprije EQ pa inda TA pa X-over i faze? Ili i to može različito (ima raznih info)?
Last edited by Nagluh on Tue Feb 01, 2011 10:59 am, edited 1 time in total.
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by VooDoo »

po meni je jedino i definitivno TC na kraju svega : gain-a, faze, rezovi, eq itd.  i onda fino poštelavanje tc-a ( onaj prvi tcc se ukuca odmah ali onaj fini se radi na kraju ) - jer u više slučajeva sam se uvjerio o onome kaj je Lbaudio rekao da ako se tc pogodi i napravi kak spada onda setup odjednom kao da sjedne na svoje mjesto, drastično se poboljša dinamika, glasovi dobe autoritet i sve je nekako čvršće !!
- dobije se onaj efekt kad nesvjesno počnete tapkat s nogom ili s rukom po koljenu zato jer vam paše  :respect:
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by fatal_error »

tvoje pitanje je bilo kako namistit u TC u cm, ja san reka da nije bitno koji je to dio glave jer ćeš ionako sam kasnije namištat, ti opet po tome
a šta budeš bolestan pa 15 dana kašlješ dok se voziš, sjebavat će ti se stage
a šta ako budeš neke dane umorniji pa ti glava malo kloca doli
a šta ako ne sidneš svaki dan guzicon u isto misto na slidalu pa ti glava ne bude uvik na istom mistu
a šta kad gledaš mrtvi kut, kad pička prolazi, kad ubrzavaš, kad kočiš, kad ideš u okuku?

ne slušaš ti glazbu ka robot pa da se ne pomičeš mlimetar, cm-dva neće bit od nekog značaja, pogotovo u prvoj odokativnoj fazi

ne kaže se bezveze da se triba potrošit isto vrimena za instalaciju koliko i štimanje
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by VooDoo »

2 fatal :  ma ne kužiš kaj te ja pitam, ja pitam di je najbolje za uzeti referencu kad se mjeri ona inicijalna udaljednost zvučnika i kašnjenje, nisam glup da ne znam da se na kraju radi fine tuning slušanjem za tc...

a ovo bolestan, glava klone, ne sjednem isto itd.. kakve to ima veze pitao sam za podešavanje a ne za moje stanje ili smještaj, a inače ak te taj dio zanima imam profilrana sjedala kao u Cupri i nema šanse da sjednem krvo u 99% mi je položaj tjela isti ( nije to Renault pa da ko u Laguni od starog dobim morsku bolest dok se zibam lijevo desno po sjedalu tak da te kužim zakaj si to pitao  :respect: ), dok sam bolestan pokušavam izbjegavati voziti a i ako vozim onda me hebe muzika/stage i ostalo, ovo okuka-koči itd.. pogledaj odgovor na sjedalo-renault relaciju  :)

- kao što ti je Lb napisao problem ili kvaka je u tome šta sa malim korakom u tc mjenjaš jako puno parametara i odnsos među svim zvučnicima u setupu pa onda ako se već u startu sjebeš za 5cm ( kaj je jako malo kod mjerenja a jako puno kad ukucaš 3 koraka više za npr lijevi tw ) npr onda će te jebati svi svučnici u setupu dok ih ne poštelaš "na uho"

i za kraj da ti navedem primjer u nedelju kad sam bio u crkvi imali su pjevnu misu pa to u crkvi zvuči kak već zvuči i vjeruj mi makar sam im bio okrenut na 90 stupnjeva od njih - jako dobro sam znao bez gledanja gdje tko stoji u zboru i di su klaviature a di gitara a di flauta itd..  i toliko onda o pomicanju glave i stage-u
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by fatal_error »

činjenica je da ti u vožnji glava skoro nikad nije na istom mistu, bez obzira šta imaš batmobil, zato mislin da centimetar-dva ne znači
VooDoo wrote: i za kraj da ti navedem primjer u nedelju kad sam bio u crkvi imali su pjevnu misu pa to u crkvi zvuči kak već zvuči i vjeruj mi makar sam im bio okrenut na 90 stupnjeva od njih - jako dobro sam znao bez gledanja gdje tko stoji u zboru i di su klaviature a di gitara a di flauta itd..  i toliko onda o pomicanju glave i stage-u
sad si kontradiktoran ;D
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Time correction kako ga vi namjestavate !??

Post by Nagluh »

Mozak je taj koji stvara doživljaj! NE koristi se samo zvukom!
Post Reply

Return to “Procesori zvuka i skretnice”