Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post Reply
Fia
Registered User
Registered User
Posts: 529
Joined: Mon May 26, 2008 12:48 am
Location: Split

Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by Fia »

Posto imam jedne 2way Nobelume koji se vec prodaju duže vrijeme a niko neće da kupi a bogami ne mislim vise spuštati cijenu jel su ti zvucnici pre dobri pogotovo za pare koje se prodaju i sviđa mi se karakter zvuka. Srednji tonovi su im milina pa bas zato mislim da bi za kučni hi/fi bili odlični.

Došao sam na ideju da si napravim kućne zvučnike od njih mislio sam napravit male floor stander-e od mediapana presjeka 20-25mm i naravno stavit ih u kompresiju. Pa preko mediapana napravit neki finsh sa drugim drvom ili ćak kožom nesto kao sonus faber ili tako nešto. E sad pošto nemam ja iskusta sa tim koje su cake ..
Jel ja mogu samo napravit kutiju dobro je umrtvit i koristit original skretnice, naravno stavio bi visokotonac u razini ušiju a mid/bass ispod u kutiju od 10-tak litara pa bi se kasnije igrao sa volumenom smanjivao po potrebi i slično. Naravno kupio bi dobre konektore i stavio na dnu četiri šiljka sa postoljem a posto bi bile debele stranice mislim da bi kabinet bio dovoljno umrtvljen i čvrsto bi ga spojio sa ljepilom i vidama.
Skretnice sam mislio stavit u dno i odvojit ih u poseban kabinet od kika također i visokotonac bi stavio gore odvojeno.
Naravno promjeno bi serijske mrežice i dao bi onaj srebrni prsten od twitera obojit u crno (može se odvidat) pa bi to i figuralo.

Dakle redi se o ovim driverima
http://www.dls.se/en/car/prod.html?produkt=en_77

Svaki savjet od iskusnih samograditelja je dobro došao :D
Last edited by Fia on Thu Dec 09, 2010 5:48 pm, edited 1 time in total.
novska
Newbie
Newbie
Posts: 80
Joined: Fri Dec 19, 2008 5:43 pm
Location: Novska

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by novska »

nemoj ni pomišljat na to

naime oni su namjenjeni za auto ugradnju a ne za hime hifi, recenzije su im drugačije, volumen auta je 10-15 puta manji od volumena prostorije u kojih ćeš ih stavit tako da nema nikakve logike da to svira kako treba, šteta ih je
Fia
Registered User
Registered User
Posts: 529
Joined: Mon May 26, 2008 12:48 am
Location: Split

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by Fia »

jel to tvoja pretpostavka ili bas imaš iskustava jel to objašnjenje da je volumen auta manji pa da ce drugačije svirat mi ne drži vodu bas i to prvi put cujem.
DYNABLASTER
Registered User
Registered User
Posts: 2505
Joined: Thu Aug 02, 2007 8:23 am
Location: NS/Footog, Cyberia

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by DYNABLASTER »

ma samo upri, al prvo im nadji TSP :)
Last edited by DYNABLASTER on Fri Dec 10, 2010 1:53 am, edited 1 time in total.
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by Nick »

Model  Fs(Hz)  Vas(L)  Re(Ω)  Qms  Qes    Qts    Bl      SPL(dB)
6.2        64        7,43      3,3      1,9    0,37  0,32    8,19    89,2
bego
Registered User
Registered User
Posts: 4360
Joined: Wed Feb 07, 2007 8:38 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by bego »

visok fs u pm :D al da se tu skemijat nesto sigurno...gdje je diy ekipa..ajmo :P
Image
DYNABLASTER
Registered User
Registered User
Posts: 2505
Joined: Thu Aug 02, 2007 8:23 am
Location: NS/Footog, Cyberia

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by DYNABLASTER »

visok nego sta :lol: al svejedno treba tu par dobrih subeka uklopiti tako da je fs i vise nego dovoljan hehehe :)

e samo treba da u tu skretnicu sto imas za pocetak implementiras i baffle step compensation(BSC filter), posto u zavisnosti od sirine baffleka midbass pocinje da gubi na nizim osnovnim tonovima jer zavijaju iza kutije, dok srednji i visoki ton beamuju pravo, pa ce da zvuci tanko ako to ne odradis, vidi googlaj malo uci materiju, nece biti bas jednostavno sklepati na brzinu da to zvuci, osim ako te ne ukenja iz prve :D, tako da strebaj i klepaj, klepaj i strebaj :respect:

ja bi za pocetak oslobodio tweetere tih sugavih zastitnih pipica, jesu gadne ne mogu da verujem :D

kolko treba tu kompresije da se spusti na oko 80Hz, oko 8-10L? a uostalom ko zna dal su ti TSP ispravni jer cesto i proizvodjaci lupaju gluposti :lol:

iako mozda da ides vislje, na sta znam do 120Hz ako ti wooferi budu u sklopu kutije


znas kako bi ja, napravio bih improvizovanu vecu kutiju od OSB ili neke jeftine iverice i onda probavao i smanjivao volumen(u sobi u kojoj ce da sviraju) dok ne pocnu lepo da pevaju i dok mi se ne ukomponuje sa wooferom i za pocetak valjala bi ti aktivna skretnica bilo koja za car hifi shljaka odlicno pa mozes probavas svasta, preko take MTX se igram i slusam za kompom :)

ajmo dalje decki, ja sam iscrpeo svoje znanje :lol:



PS: evo malo linkova za strebanje :-*
http://sound.westhost.com/bafflestep.htm
http://diyaudioprojects.com/Technical/Baffle-Step-Correction-Circuit-Calculator/
http://www.quarter-wave.com/General/General_Articles.html
http://www.rjbaudio.com/Audiofiles/tweeter%20diffraction.html
http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm
http://yu-ra.tripod.com/index_enc.htm
http://www.humblehomemadehifi.com/index.html
Last edited by DYNABLASTER on Fri Dec 10, 2010 6:57 am, edited 1 time in total.
Venom
Registered user
Registered user
Posts: 845
Joined: Sun Jul 26, 2009 11:38 am
Location: Šibenik

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by Venom »

Kako bilo da bilo ako zelis bass neces ga imati, realno gledajuci.
Znas kako su ti svirali u autu i sta ocekivati od njih, prema tome napravi kutiju i kako je reka dynablaster eksperimentiraj, e i nadi sub.
Fia
Registered User
Registered User
Posts: 529
Joined: Mon May 26, 2008 12:48 am
Location: Split

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by Fia »

to da basa necu imat to je izjava za ludaru jel sam slusao te zvucnike u autu dosta dugo bez wufera i nije da nema basa naravno nije ko brax al ja mislim da oni tu malo lažu sa parametrima.
naravno da bi bilo idealno ubacit i wufer jel je naravno tako naj bolje i sviralo sa focalom 27v2 al vidit cu jos o tim kombinacijama..
Last edited by Fia on Fri Dec 10, 2010 11:33 pm, edited 1 time in total.
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by bamboklaat »

joooooooj ranit ću se hladnim burekom :doh1:
ajde da čujem zašto ti kickovi ne bi mogli imati dobar bass???? i zašto kompresija? nemojte čovjeka bacati u zbunjolu bez veze!
to se i u kroky-jevom postu dešavalo  >:(
evo primjera,imao sam ga prije 2 godine,a woo doo ga ima sada B&W CM1 mid 13cm,svira od 55hz lijen ko mazga,a na dobrim stalcima i dobro smješten svira oooooodlično  :RESPECT:
sad idem napraviti nacrt bass reflex kutije i stavit ću u ovaj tread pa probaj,ako ne bude valjalo pojest ću sve drivere i ivericu i još ti ih platit  ;)
Fia
Registered User
Registered User
Posts: 529
Joined: Mon May 26, 2008 12:48 am
Location: Split

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by Fia »

:D
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by Nick »

Čut će se oni na kraju bolje u kući , nego u autu  :respect:
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by bamboklaat »

Image

Evo ga na brzaka,a za detalje u hodu ili ovako,kako hoćeš...
Fia
Registered User
Registered User
Posts: 529
Joined: Mon May 26, 2008 12:48 am
Location: Split

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by Fia »

a sta bi bilo da neradim stalak nego da napravim da su floor standeri al opet sa istiom litražom , samo bi sa dnjonje strane navidao skretnice i ispod kutije bi bilo prazno al bi opet bilo čvrsto po meni ako bi bia debeli medapan jel mi tako lipše izgleda premda bi mogo i napravit betonske stalke bar sa tim imam iskustva :D
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Samogradnja od DLS Nobelium drivera..

Post by bamboklaat »

mislio sam za početak da bi bilo bolje staviti bilo što teško,i za to je najbolje ako imaš kakve betonske kocke,mogu i blokovi,po mogućnosti nabaciz nekakve šiljke da su što neutralniji od površine poda i cca 6 cm visine. možeš i cigle naslagat  :lol: važno je da je teško... a kasnije napraviš kakve hoćeš,tek kad si siguran da je to ono pravo
Post Reply

Return to “Samogradnja”