Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Za sva ostala pitanja vezana uz Home HIFI
User avatar
Darac
Registered User
Registered User
Posts: 3063
Joined: Fri Mar 03, 2006 3:09 pm
Location: Zagreb-Zapruđe

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Darac »

Sale-RKH
Evo linka pa ti slobodno kontaktiraj autora...također tu postoje i reakcije na te tekstove..
http://www.theaudiocritic.com/cwo/What_They_Say_About_Us/
Ribbon speakers&subwoofers-Nothing else since "77" www.vmpseurope.com
Glavni kum svih audiofila
User avatar
Sale_RKH
Registered User
Registered User
Posts: 294
Joined: Tue May 15, 2007 8:44 pm
Location: Zg - Jarun

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Sale_RKH »

Pa možda i hoću. Ali kako vidim tu se nalaze samo hvalospjevi od prijatelja, misliš ti da se oni zamaraju čitanjem loših kritika ;)

Ova tema, kao i mnoge druge gdje postoji izbor i drugačije mišljenje može dovesti do žučnih rasprava. Ja ne želim nikoga vrijeđati, ali neka taj drugi onda i ne vrijeđa mene zbog mog izbora. Poslao bi mu ja jednog svog kolegu koji brije na interkonekte da ima malo pojasni o čemu se tu točno radi :)
Na kraju krajeva, ako nema razlike između kabela, zašto u automobile stavljate VanDenHule i slične exzibicije, što ne potegnete žnjoru za 0,50kn metar... čudom se čudim...
User avatar
mRo
Registered User
Registered User
Posts: 188
Joined: Tue Mar 18, 2008 8:10 pm
Location: Zagreb

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by mRo »

dosta sam tekstova i foruma vidio/procitao i ono sto sam primjetio je tendencija da svi koji koriste lampe se kunu u to da znanstvenici i doktori akustike i elektrotehnike nemaju pojma, jer oni cuju razliku i to mora onda biti razlika, i pritom svoje misljenje ne temelje na znanstvenim pretpostavkama nego na subjektivnom (sto je dokazano da kod zvuka nema uopce nikakvo utemeljeno mjerenje, jer covjek cuje prema tome sto ocekuje a ne sto je zapravo) dojmu toga sto su slusali...

i sa druge strane da se uhvatim izjava od vodecih ljudi u audio industriji i njihove vjerodostojnosti... frajeri zive iskljucivo od prodje takvih stvari i naravno da nece reci da je pol tog prodaja magle, nego ce itekako tvrditi da je sve bitno

ja ne kazem da takve stvari nisu bitne, itekako ima jako puto bitnih faktora u oblikovanju i pojacanju analognog zvuka, al tvrdnje lampe su bolje, dither se cuje itd... ostavite to za sebe, subjektivni dojmovi su svakakvi... i zadnje, najjace, ak pogledate bilo koju skupu instalaciju, obavezno ce imat strujni kabel od par tisuca eura... razmislite malo o tome dali onaj koji se kune u takve instalacije zaista razumije zvuk ili samo slaze sto skuplje stvari u nadi da ce neka budala nasjest... kabel u zidu koji su po desetke metara jos uvijek nemaju 1000 licni i jos vuijek nemaju zlato srebro svilu u sebi, nego obican kabel prisarafljen sa jednim sarafom u uticnicu u koju je spojen kabel od 2000e (naravno zato da zvuk bude bolji jer se to cuje na visokim tonovima violine sa zadnje desne pozicije)
polo9n3
Registered User
Registered User
Posts: 521
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:21 pm
Location: samobor

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by polo9n3 »

ma mislim može mi netko pričati što hoče, dal netko čuje ili ne čuje ali nije to hebeni HDMI da treba neka kemija zbog prousnosti podataka... opce me ne dira sto netko čuje ja hoću činjenice na papiru...  :respect: to je isto kao svemirci vijeruje se da ih ima ali još nikad nisu nijednoga ulovili  :lol:
www.oluk.hr - laminati i ukrasni stiropor :)
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Zeljko_M »

Ok, dok je tema vruca :)
Napajacki kabel je prilicno zanimljiva tema, i dobro osmisljen kabel ce napraviti dobar posao u odredjenim uvijetima. NEcu sada zalazit duboko u temu.. Uglavnom, taj komadic kabela je osmisljen na nacin da radi kao LPF i da svojim elektro mehanickim karekteristikama potiskuje RFI. NEki kablovi taj posao rade odlicno, neki malo losije i tu cinjenicu nitko nemoze zanemarit. Medjutim, dobar engineer moze isti, pa i bolji efekt dobiti koristenjem dobrog mreznog filtera prije samog transformatora. Taj posao ne kosta koliko i izrada kabela, ali se i ne vidi, niti djeluje impresivno kao neki "fat" kabel. Stoga, ako vam se gadi kabel, slazite filtere i vice versa.

Lampe su druga prica. Krenut cu od SSD najprije.
Prije nepinih godinu dana imao sam priliku sloziti amp snage 1W za pogonit slusalice, autora wavebourna, koji je napravio vrlo zanimljiv amp za koji tvrdi na nema audiabilnih (cujnih) distorzija.
Na DIY forumu je tema detaljno analizirana i rezultati su izmjereni te je potvrdjena istaknutost drugog i treceg harmonika te potisnutost cetvrtog i petog... uglavnom, na aparatima je pojacalo prstalo harmonicima, no samo onima koji su ljudskom uhu/mozgu necujni. E to je dobar primjer kvalitetnih engineera.
Sa lampama je slicna prica i netreba ju ponovo istrazivati. Ono sto je najbitnije za obicnog smrtnika je da se ne petlja u temu ako nema dosta putra na glavi.

Ja sam se pojacala naslagao i mislim da je zakljucak sljedeci:
Najlaksi put u High End je SE trioda u svim stupnjevima i zvucnik visoke osjetljivosti. Postoje i drugi nacini, ali iziskuju vise znanja, novaca i vremena.
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
User avatar
Sale_RKH
Registered User
Registered User
Posts: 294
Joined: Tue May 15, 2007 8:44 pm
Location: Zg - Jarun

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Sale_RKH »

Sto se struje tice, naravno da je u zidu smece od kabela, medjutim u pravim strujnim kabelima radi se u principu izracuna debljine i duzine kabela naspram strujnoj sinusoidi, onoj od 50Hz, od pocetka, tj. uticnice do kraja tj. potrosaca. Ima tu jos varijabli, povrata struje, klipanju, i silnim pizdarijama koje nisam isao proucavati, ali iz prve ruke mi je covjek pokazao nemale razlike u mjerenju u kabelu koji je samo 10cm duzi nego sto treba biti. Nevjerovatna spika.

Druga stvar, kvalitetni komad opreme je kvalitetni komad opreme. Visestruko skuplja oprema u biti ne opravdava svoju cijenu. Ali isto tako nitko mi nemoze reci da neko low budget Yamaha pojacalo radi bolje od recimo Audio Research pojacala. Yamahu se moze kupiti za 1200kn, Audio Research pocinje oko 20tak tisuca. Nije od zlata, nema dijamante, ali radi. Mozes ti mjeriti koliko hoces, ali na kraju svega, zvuk se nemoze izmjeriti. Tu je puno faktora, i ogranicavanje na brojke nema smisla, kao ni u glazbi. Jer bi vec netko slozio kompjuter i ukucao svu glazbu svijeta, pa bi ovaj trebao izracunati nekakvu ultimativnu glazbu? E nemoze.
Ja doma nemam neko vrh pojacalo, ali Rotel ra1062 radi jako dobro. Svejedno je dosao kolega sa svojim 'bijednim' 2x13W cijevnim pojacalom kucne izrade i ubio Rotela. Sad taj frend meni slaze cijevi, ali malo vise snage, jer elektrostati su gladni. 4 KT88 cijevi bit ce nekih 2x50W. Otvoreno tvrdim da nema tog tranzistora koji ce meni bolje zazvucati od cijevi. Ima izuzetaka, ali su oni jako jako skupi. Jednostavno, cijevi ono najosjetljivije srednjetonsko podrucje toliko prirodno izbacuju van, da sumnjam u zdrav razum bilo koga ko slusa glazbu i ne cijeni cijevi. Ponavljam, hopa cupa cajkasi i ostale pizdarije nemojte se ni trudit odgovarat, jer ta 'muzika' ni ne zasluzuje kvalitetnu opremu. Tu glazbu rade slijepi skocomishi.

Dakle, svi matematicari i fizicari su oduvijek pokusali izracunati umjetnost. A to nije moguce. Kad se sjetim 'tajne Mona Lisinog osmjeha', pa to je blamaza, racunali su sliku. Sve sami pacijenti, vi bi da vam netko na papiru izracuna sto je bolje. I jos to trazite na forumu koji se u principu bavi neposredno sa glazbom. Dao bi se kladit da velika vecina vas slusa vecinom ZVUK a ne GLAZBU. Znam ja to, jednom kad bolest krene nema lijeka. Srecom, pustilo me prije nego sam se spremao u auto ubacivati tamo neke teflonske kimbere, reko e sad je dosta...
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by terrordrome »

ok, sale, kao prvo ispričavam se na svom uletu al diglo mi tlak što si svoja razmišljanja potkrijepljena svojim osobnim iskustvom a i znanjem usrao na kraju sa jednom takvom rečenicom...
Ono što meni smeta je što će netko tvrditi da je player koji košta 3500$ bolji od onog koji košta 500$.
Zato jer kvragu, to nešto znači šta ga je napravio "renomirani, eksluzivno hi-end orijentiran proizvođač".
Nadam se da vam je poznat Oppo/Lexicon primjer... ako nije, pogledajte, zanimljivo je:
http://www.audioholics.com/reviews/transports/high-definition-dvd-players-hd-dvd-blu-ray/lexicon-bd-30-blu-ray-oppo-clone/oppo-inside-lexicon-outside-1
User avatar
Sale_RKH
Registered User
Registered User
Posts: 294
Joined: Tue May 15, 2007 8:44 pm
Location: Zg - Jarun

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Sale_RKH »

Ma nema frke rista. A zadnja recenica je zato sto je lik meni digao tlak, pogotovo kad mi dira cijevi :)

Ovo za Lexicon nisam znao, to je strava. Razumljivo mi je kada odllicna firma poput Unisona uzme cd transport od Sony-a i ukomponira u vrhunski player, ali ovo je dno dna. Ali Lexicon je davno postao konfekcija, od najboljih reverbova do najjeftinijeg smeca u 10tak godina. Tako to valjda ide, trziste je nemilosrdno.
Bas se sjetio svog starog katodnog TVa. Imao sam Metz, najbolja katoda ikad. A unutra ekran od philipsa :) Dakle decki su uzeli gotovu stvar, stavili svoju elektroniku i napravili vrhunsku sliku. Bolju od philipsa (sa onim pixelplus i slicnim trtarijama) definitivno. Ali nisu nagurali neki drugi tv unutar vlastitog kucista :)

Ja cu pretpostaviti da player od 3500$ svira bolje od onog od 500$, ali tek cu tvrditi kad to i cujem. Nekada su razlike i prevelike, a nekada se covjek iznenadi kako i jeftinije stvari mogu biti vrhunske, recimo taj Oppo koji je od samog pocetka kotiran vrlo visoko za tako male novce. Ali vecinom je pravilo, koliko para toliko muzike...
User avatar
Darac
Registered User
Registered User
Posts: 3063
Joined: Fri Mar 03, 2006 3:09 pm
Location: Zagreb-Zapruđe

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Darac »

Priča sa napajačkim kabelima je otišla u sferu mitologije i lova na Jelene Lopatare(kupci naivčine). Postoje strogi industrijski standardi koji govore kako treba i po kojim parametrima dizajnirati strujni kabel ili vod. Kabeli sa licnastim ustrojem su skuplji za montažu ispod žbuke, negoli su to tzv. kruti jednožični vodovi. Klasični napajački kabel po odredjenim standardima mora trpjeti opterečenja viša od proklamiranog napona od 220/230 volti, što kod tzv. audiofilskih nije slućaj. Dobro dizajnirano pojačalo netreba dodatne filtere i šta ja znam uređaje za regulaciju i čišćenje struje. Takve dodatne naprave može koristiti samo onaj čiji se strujni sustav nalazi u blizini kakvih industrijskih postrojenja i tome slično gdje postoje izvori tzv. strujnog onečišćenja.

Što se tiće cjevnih ili solid state pojačala, tu se zapravo radi o tome koja od tih dviju tehnologija je pouzdanija i tome slično. Pravo pojačalo nema zvučni karakter, ako ga ima onda je u pitanju otklon u samom dizajnu koji dodatno opterečuje glazbenu informaciju. Thats it !

Razlike između ultra-skupih i jeftinih CD playera su došle do tog stupnja, da je to već plod ljudi koji više nemaju mašte u dizajniranju uređaja. Davati enormne iznose za pomalo zastarjelu tehnologiju je pitanje čiji odogovor leži kod liječnika koji se bave psihoterapijama.

Vezamo za ovu temu-jeli tko detaljno pogledao i odslušao predavanje sa linka:
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=35587.0
Ribbon speakers&subwoofers-Nothing else since "77" www.vmpseurope.com
Glavni kum svih audiofila
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by bamboklaat »

Evo pročitah pomalo na brzaka onih 10 laži,moj komentar overall je da je autor poluidiot na rubu mentalne retardacije  :D držim  da je pljuvanje po biwireing-u,burn in-u,lampama,i analogiji samo po sebi samo pojasnilo koliko tip nema iskustva,a samim tim i pojma o audiu općenito! jednim dijelom bi se s njim složio oko biwireing-a,i to samo u slučaju ako su višestazni zvučnici (3way) loše ukomponirani,tj.ako pasivna skretnica(koja je i najveća nauka u zvučničkim kutijama)nije konstruirana i napravljena kako treba. u takvim slučajevima zna biti velikih razlika ako npr. na bass spojiš jedan kabel a na mid i tw drugi,jer definitivno svaki što zvučnički što interkonekcijski kabel zvuči drugačije.
ovo inače nije loša tema za raspravu i iznošenje iskustava,ali ovakvi subjektivni članci po meni ne vrijede ništa  :O
User avatar
Darac
Registered User
Registered User
Posts: 3063
Joined: Fri Mar 03, 2006 3:09 pm
Location: Zagreb-Zapruđe

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Darac »

Što se tiće bi-wiringa znam da postoji stručnjak sa Ruđera koji kaže da ta opcija u stavrnosti izuzetno malo pridonosi, te da ona nije tako dobra kao što je bi-amping. Svojedobno su pitali  gospodina Mahula zašto u njegovim top modelima ima rijetko ili zapravo nema bi-wire opcije. On je na to odgovorio da ne voli da mu netko prčka po skretnici.

Autor članka na The Audio Critic nije polu-idiot ili kako ga nazivate, jer biti u društvu kao što je Joe De Apolito ili njemu slični nije lako, zapravo teško je upastu u to društvo. Ipak su to ljudi koji su posvetili dobra dio svog života toj problematici.
Znam da je teško napraviti kvalitetan iskorak u razmišljanju, i da svoja stajališta branimo do srži iako ona znaju biti utemeljana pogrešnim stavovima.
Ribbon speakers&subwoofers-Nothing else since "77" www.vmpseurope.com
Glavni kum svih audiofila
User avatar
Sale_RKH
Registered User
Registered User
Posts: 294
Joined: Tue May 15, 2007 8:44 pm
Location: Zg - Jarun

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Sale_RKH »

Ma može on biti u društvu Chuck Norrisa, svejedno baljezga takve gluposti da čovjek ne može povjerovati da su to ozbiljne novine. Bezuvjetno i definirano zaključivanje vlastitih stavova u nekim tamo novinama je u najmanju ruku smiješno, da ne izgovaram neke ružne riječi bespotrebno. Iznenađuje me takav stav jednog audiofila, koji to očito nije. A pošto je on urednik, stvar je još gora. Možda je izračunao da će tim idiotskim tvrdnjama dobro reklamirati svoj magazin. U principu je i uspio, jer ja do sada nisam znao za te njegove mizerne novine.
Govoriti da je CD kvaliteta zvuka kraj svijeta, da cijevi nemaju smisla, da razlike u kabelima nema... dabogda do kraja života slušao 128kbps mp3ce na iPhoneu 8)
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by bamboklaat »

Sale_RKH wrote: Ma može on biti u društvu Chuck Norrisa, svejedno baljezga takve gluposti da čovjek ne može povjerovati da su to ozbiljne novine. Bezuvjetno i definirano zaključivanje vlastitih stavova u nekim tamo novinama je u najmanju ruku smiješno, da ne izgovaram neke ružne riječi bespotrebno. Iznenađuje me takav stav jednog audiofila, koji to očito nije. A pošto je on urednik, stvar je još gora. Možda je izračunao da će tim idiotskim tvrdnjama dobro reklamirati svoj magazin. U principu je i uspio, jer ja do sada nisam znao za tenjegove mizerne novine.
Govoriti da je CD kvaliteta zvuka kraj svijeta, da cijevi nemaju smisla, da razlike u kabelima nema... dabogda do kraja života slušao 128kbps mp3ce na iPhoneu 8)
koje novine  :haaa:
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by fatal_error »

a na kojem principu bi-wiring radi?
zvuk zna di triba ić?

ovo je meni izuzetno zanimljivo područje, i kad bi ima para nakupova bi se tonu opreme i okupija 20-ak "stručnjaka" koje bi testira tako da ne bi znali npr. jesan li kable prominija, pa bi vidili rezultat

još mi nije jasno šta se kabelu desi kad se on "usvira" :haaa:

onaj tretman s CD-on, zar neko zbilja viruje u to? :haaa:
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Kako izbjeći potencijalnu prevaru

Post by Nick »

U tom izdanju novina je popljuvao sve živo. O čemu je pisao u idućem?!?
Post Reply

Return to “Ostalo”