307 Breaknck

Instalacije članova CICE foruma. Nije vidljivo gostima i članovima s manje od 100 postova.

Moderator: wildD

Post Reply
User avatar
cybernck
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:26 am
Location: Banja Luka

307 Breaknck

Post by cybernck »

Konacno zapocinjem pricu o svom "novom" autu.


Nakon sto sam 7 godina vozio divni bijeli 1993 405 T16, morao sam da uradim veliku promjenu i prodam ga,
da bih kupio nesto pouzdanije, novije i sa vise prtljaznog prostora za moje bicikle. T16 je prodan u Englesku,
a ja sam poceo da trazim 307, ispocetka SW, ali sam se kasnije odlucio za obicni karavan. Odustao sam od
ideje da uzmem dizela i zelio auto za relaksirajucu voznju, tako da sam suzio izbor na 2.0 16v sa automatskim
mjenjacem i full opremom.

Image

Medjutim, problem je nastao kada sam izvrsio pretragu na mobile.de i nasao samo sest auto tih karakteristika,
od vise od 1500 karavana na prodaju! Tako da, kada mi je neko u BL ponudio bas ono sto sam trazio, svjeze
uvezen is Svicarske i registrovan (a i za veoma dobru cijenu), jednostavno sam morao da ga kupim, cak i ako
je bio u jedinoj "boji" koju nisam htio - bijeloj.


Dakle, eto ga, fin 5 godina star 307, u vrijeme kupovine (prije godinu i po), sto je mnooogo iznad prosjeka
starosti automobila koje sam posjedovao do sada :lol:.

Image

Ista shema boja kao na T16, ali 10 godina, 85 ks i 2 pogonska tocka manje ;). Pun je opreme, pocevsi sa
sekvencijalnim automatskim mjenjacem (sa 4 brzine), ABS, ESP, GPS, GSM, MP3, board computer, automatska
klima, sva 4 automatska prozora, elektricno sklapanje retrovizora itd itd, jedino su nedostajala polu-kozna
sjedista, kakva sam imao u svim autima do sada. :).


Nakon obavezne provjere svega, zamjene ulja i filtera i saznanja da je za uzasan zvuk kucanja krivac jedna od
gumica na balans stangi, auto je bio spreman za cestu, a ja spreman da ga pocnem prilagodjavati svojoj viziji
kako je 307 karavan ustvari trebao da izgleda :).


Fotografije ovdje: http://photos.cybernck.com/307breaknck
User avatar
cybernck
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:26 am
Location: Banja Luka

Odg: 307 Breaknck

Post by cybernck »

Sumnjam na to da neko iz uprave Peugeota dodje kada je dizajn auta zavrsen i naredi
inzinjerima da podignu auto za 10-ak cm, jer visina novih auta uopste, a narocito Peugeota,
izgleda veoma neprirodno, u poredjenju sa oblikom auta. Barem je to neko moje dizajnersko
vidjenje situacije.

Image

I ne samo to, nego naginjanje karoserije u krivinama i hod amortizera cini "zadovoljstvo"
voznje ovog auta ravno voznji camca. Ne znam, mozda je do mene, jer sam navikao na
tzv. sportske aute (205 GTI i 405 T16), ali voznja 307-ice mi je bila mucna - i to bukvalno,
a i bojao sam se uletati u krivine. Srecom, lijek za mucninu i gresku u dizajnu je dosao iz
Engleske, u vidu Jamex coilover kita.

Image


Radnicima Brkic Servisa, ugradnja je bila jednostavna, a evo i rezultata:

Image

Ovo je totalno transformisalo lezanje auta - ekscesivno naginjanje je gotovo skroz eliminisano,
mnogo ostrije skretanje, brze gutanje rupa itd - i bilo je totalno vrijedno novca, ali do izrazaja
je dosla potreba da se gume "balonke" zamijene nekim koji ce raditi bolje uz coilovere.


Fotografije ovdje: http://photos.cybernck.com/307breaknck
User avatar
cybernck
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:26 am
Location: Banja Luka

Odg: 307 Breaknck

Post by cybernck »

Nakon ugradnje coilovera - feluge i gume su bile iduce na listi. Isprobao sam svoje 307 CC
Challenger feluge (6.5x17" ET31) koje sam kupio nekoliko godina ranije, sa namjerom da ih
ugradim na "buduci" 307 :). Nisam mogao pronaci 205/50/17 gume (fabricka dimenzija),
pa sam ih probao sa 205/45/17, ali su bile previse "mrsave" za 307-icine blatobrane,
tako da sam odlucio da ih skinem.

Image


Mojoj 205-ici GTI je trebao novi akumulator, pa sam ga "maznuo" iz 307-ice i zamijenio ga
novim Varta Silver Dynamic 63Ah. To je bio savrsen tajming, jer sam se upravio spremao
na ugradnju neke audio opreme - mjesavina onog sta sam vec imao i sta sam uspio dobiti
kroz zamjenu za neki posao :). Originalni 307-icin audio sistem sa 6 zvucnika je uzasan,
rekao bih mnogo losiji nego kod nekih drugih proizvodjaca - i to sa isto tako uzasnom
pripremom za bolji sistem (prednji wooferi montirani na tapacirung koji "zvoni" i sa skoro
ni malo zapremine u kojoj rade).

Image


Za prednje zvucnike sam uzeo Ground Zero Titanium mk2 16.5 cm / 6.5" komponentne
zvucnike, a za zadnje 13 cm / 5" koaksijane, iz iste serije GZ-a. Pojacalo za prednje
zvucnike (i buduci sub-woofer) je stari, ali solidan, Magnat Rave 440, dok je headunit
moj stari dobri Kenwood kasetas, sa 10 CD changerom - ovo mi je treci auto u koji
sam ga ugradio :).

Image

307-ica je sada mnogo ljepse mjesto za provoditi vrijeme :).


Fotografije: [url=http://"http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=3"]http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=3[/url]


Naredni update uskoro...
Aladin
Newbie
Newbie
Posts: 44
Joined: Tue Apr 29, 2008 2:28 am
Location: Travnik,BiH

Odg: 307 Breaknck

Post by Aladin »

Extra je Peugeot!!Dobro mu stoji i bijela boja,sto jest jest! :respect:
Daj mi reci,kako mu odgovara na njegovu tezinu 136 konja,jos automatik?!
Ne tako davno,propustih priliku za jednim primjerkom 307, 2.0 ali troja vrata... :(
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: 307 Breaknck

Post by Nick »

Kad će slike novog setupa?
User avatar
cybernck
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:26 am
Location: Banja Luka

Odg: 307 Breaknck

Post by cybernck »

Aladin> Mogu ti reci da sasvim fino ide za svoje 4 brzine, a trosi kao 500 kg laksi 205 GTI :).
Fazon je sto motor nije isforsiran, ima 30-ak ks manje nego sto je Peugeot-ov standard za
takav motor, pa zato ima fin obrtni momenat i to sve radi OK.

Nick> Sutnja je zlato ;D. Bice dok dodje na red (a i tako nisam TO jos zavrsio).
User avatar
cybernck
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:26 am
Location: Banja Luka

Odg: 307 Breaknck

Post by cybernck »

Trazeci "na sve strane" subwoofer koji ce da zadovolji moj ukus, isprobao sam mnoge
10" i 12" subwoofere, ali ni jedan od njih nije bio ono sto sam trazio. Ono sto su svi imali
zajednicko je bas-reflex kutija. Shvatio sam da mi treba subwoofer sa "kompresijskom"
kutijom, a onda je ovaj momak slucajno naisao:

Image

Focal 33A 13" subwoofer u kompresiji. Radio je kao san, a oduvijek mi je bio san da imam
Focal zvucnike, tako da je to bilo to! Nabavio sam i Kenwood 10 CD MP3 changer i switcher
za dva changera, sa dodatnim AUX in-om. Jedna od malih, ali bitnih, stvari koje sam napravio,
bilo je i skidanje odvratnih nosaca registarskih tablica i nitovanje istih direktno na auto.


A onda VELIKE vijesti, u svakom smislu - kupio sam nove tockove! Replika jedne od mojih
omiljenih feluga svih vremena - Arospeed RSGT. Odabrao sam grafitno sive sa poliranim
rubom, u velicini 7.5x18" ET15 i sa 225/40/18 gumama - izgledaju odlicno i same za sebe
i na autu, a savrseno popunjavaju blatobrane.

Image

Zajedno za coiloverima, auto se sada ponasa i lezi onako kako sam zelio - veoma precizno.
Kasnije sam spustio prednji kraj jos nekih 10-15 mm, da dobijem skoro savrsenu visinu.
A kao i coiloveri - i tockovi su dosli iz Engleske :).


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=4


Nastavak uskoro!
User avatar
cybernck
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:26 am
Location: Banja Luka

Odg: 307 Breaknck

Post by cybernck »

p.s. Sub sam (polovan) kupio u Ronisu - prodali su mi ga kao 33V1, a kasnije se ispostavilo da je 33A :???:.
User avatar
jurki
Registered user
Registered user
Posts: 983
Joined: Sun Oct 21, 2007 2:28 pm
Location: Zaprešić

Odg: 307 Breaknck

Post by jurki »

Felgice odlicno sjele  :respect:
"I think vintage audio is a waste of money and can't even match the sound of todays midfi"
www.zaphaudio.com
User avatar
zelja_vw
Registered User
Registered User
Posts: 1067
Joined: Tue Feb 19, 2008 1:14 pm
Location: Zagreb

Odg: 307 Breaknck

Post by zelja_vw »

lijep autich, nema sta... :respect:
>>>life is 2short 2drive Octavia TDI<<<
Air kick
Registered User
Registered User
Posts: 261
Joined: Sat Sep 27, 2008 5:03 pm
Location: Labin-Rijeka

Odg: 307 Breaknck

Post by Air kick »

felgice mrak stojee  :respect: :respect:
Turbo je masina :P
User avatar
Rulez
Registered user
Registered user
Posts: 782
Joined: Wed Jul 22, 2009 2:12 am
Location: Omiš

Odg: 307 Breaknck

Post by Rulez »

extra auto, stvarno predivno izgleda... jos samo da je lajsne piturat u boju auta, bio bi savrsen  :respect:
User avatar
cybernck
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:26 am
Location: Banja Luka

Odg: 307 Breaknck

Post by cybernck »

U razmatranju je :).
User avatar
cybernck
Newbie
Newbie
Posts: 71
Joined: Fri Oct 03, 2008 4:26 am
Location: Banja Luka

Odg: 307 Breaknck

Post by cybernck »

Odlucio sam da nastavim sa "Focalizacijom" ozvucenja, tako da sam nabavio skoro novi par
Focal 130CA (5"/13cm coaxial) zvucnika, za zadnja vrata. Jeste da ih bas i necu mnogo cuti,
ali zadnji putnici bi mogli.

Image

Entry-level Focali protiv entry-level Ground Zeroa. Focali su osjetljiviji, ide mrvicu nize, imaju
cisci mid-range i mnogo detaljniji visokotonac. Isto tako, Focali imaju nesto veci magnet, deblju
i meksu suspenziju membrane i rotirajuci visokotonac.


Pored toga, nabavio sam i ugradio rucicu tempomata, jer mrzim drzati nogu fiksiranu nekoliko sati
na autoputu. Skoro da je plug & play instalacija, barem na mom autu, sa elektronski kontrolisanim
gasom i automatskim mjenjacem. Jedino sto je potrebno uraditi je napraviti malu modifikaciju na
donjem poklopcu iza volana i aktivirati tempomat u BSI-ju.

Image

U galeriji sam prikazao instalaciju korak-po-korak, pa pogledajte, ako vas zanima.


I konacno - mozete vidjeti novu visinu auta (nakon dodatnog spustanja) i jos neke zanimljive fotke:

Image


Fotografije: http://photos.cybernck.com/307breaknck?page=5
User avatar
josip
Registered User
Registered User
Posts: 2713
Joined: Thu Sep 13, 2007 11:18 pm
Location: Zagreb-Dubrava

Odg: 307 Breaknck

Post by josip »

Uf ovaj tempomat je jebena stvarcica  :D
PB 146,9 1x30 Treo SSx-12+SPL Dynamics S4002
PB 149,5 1x38 SS T4-15+GZPA 1.4000D
Db Team Zagreb
Post Reply

Return to “Instalacije članova”