Zvucnicki kabl

Post Reply
User avatar
jurki
Registered user
Registered user
Posts: 983
Joined: Sun Oct 21, 2007 2:28 pm
Location: Zaprešić

Zvucnicki kabl

Post by jurki »

Pitanje za iskusne audiofile  :lol:

Koja je razlika u zvuku između zvucnickog kabla iz chipoteka za 5kn po metru i zvucnickog kabla za 20/200/2000kn po metru?
Jel se to moze uopce cut u autu?
"I think vintage audio is a waste of money and can't even match the sound of todays midfi"
www.zaphaudio.com
lepi777
Registered User
Registered User
Posts: 101
Joined: Sun May 24, 2009 8:19 pm
Location: Jadranovo

Odg: Zvucnicki kabl

Post by lepi777 »

Nisam Audiofil ali ču ti reči moje mišljenje koj je "subjektivno"
Razlika između kabela od 5kuna i onog od 2000kuna je u cijeni... :D
A sad šalu na stranu, imao sam slične nedoumice pa sam malo testiro s klasičnim kabelom i srebrom, od kada sam taj test napravio i usporedbu, moj glas ide srebru, ali mislim da to nije isplativa investicija u autu...
User avatar
Darac
Registered User
Registered User
Posts: 3063
Joined: Fri Mar 03, 2006 3:09 pm
Location: Zagreb-Zapruđe

Odg: Zvucnicki kabl

Post by Darac »

Odgovor na to baš nije lagan. Razlika je u samom vodiču, njegovoj ćistoći, ustroju odnosno samoj geometriji.Poželjno je da se stvar isproba.
Ribbon speakers&subwoofers-Nothing else since "77" www.vmpseurope.com
Glavni kum svih audiofila
User avatar
Type X
Registered User
Registered User
Posts: 3989
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:00 pm
Location: Rijeka

Odg: Zvucnicki kabl

Post by Type X »

o,o...

HiR Vi Go AgEn...
Nemate prijatelja?pridruzite nam se...
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=23063.0
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Zvucnicki kabl

Post by fatal_error »

ja čujem, ja čujem, znate onu, stavi između "hladnog" pojačala i "hladnih" zvučnika "topal" kabel i to će bit to :respect:
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Zvucnicki kabl

Post by Nick »

Ako ne tražiš neki skup, stavi bar OFC kabel. Nije skup, a bar je čišći bakar.

Ako je opet cijena setupa tisuće eura, onda ćeš valjda staviti i nešto bolje da ne pokvari sve drugo uloženo
User avatar
jurki
Registered user
Registered user
Posts: 983
Joined: Sun Oct 21, 2007 2:28 pm
Location: Zaprešić

Odg: Zvucnicki kabl

Post by jurki »

trenutno imam utp kabl cat 5, ali je od punih licni em nije savitljiv, nije dobar kontakt, glumi zavojnicu itd, nije bas sretno rjesenje, tak da ide van iz auta. kad bi mi neko rekao konkretno koja je razlika između chipoteka kabla za 6kn i ofc kabla za 12kn, naravno u zvuku, dao bi tih 100kn vise.

al nisam zato otvorio ovu temu, cisto me zanima o kakvim razlikama u zvuku se radi
"I think vintage audio is a waste of money and can't even match the sound of todays midfi"
www.zaphaudio.com
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Zvucnicki kabl

Post by Nick »

Razliku čine detalji u reprodukciji, zbog čega uostalom i postoji sva skupa oprema.
Jeftini kabel je slabiji na čistoći tj. detaljima, mutniji srednji, prigušeni visoki, mutan ili utišan bas, općenito slabija dinamika. Također iz istih razloga neki zvuči mekše ili oštrije ili toplije ili štaveć.
Slažem se da je ta razlika daleko primjetnija u home hifi-u , ali je nikako ne treba zapostaviti i u car audiu
igor0203
Registered User
Registered User
Posts: 366
Joined: Tue Aug 14, 2007 2:41 pm
Location: Ljubljana, SLO

Odg: Zvucnicki kabl

Post by igor0203 »

Nije ni UTP kabal loš, mnogo je bolji i od čak skupljih kablova. Slab je samo u bas području zbog debljine vodiča, inače srednji i visoki su jako dobri.
Precision Power - Absolutely state of the art mobile audio

Team LBaudio
User avatar
jurki
Registered user
Registered user
Posts: 983
Joined: Sun Oct 21, 2007 2:28 pm
Location: Zaprešić

Odg: Zvucnicki kabl

Post by jurki »

ali moj je od punih licni, mislim da to bas nije dobro
"I think vintage audio is a waste of money and can't even match the sound of todays midfi"
www.zaphaudio.com
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Zvucnicki kabl

Post by bamboklaat »

jurki wrote:Pitanje za iskusne audiofile  :lol:

Koja je razlika u zvuku između zvucnickog kabla iz chipoteka za 5kn po metru i zvucnickog kabla za 20/200/2000kn po metru?
Jel se to moze uopce cut u autu?


pitanje je vrlo dobro!!!
pokušat ću biti što jasniji,pa ću za primjer koristiti moj volvo i setup-e koji su se mijenjali kroz 2 godine.
ukratko odgovor je da je razlika oooooogromna!
postoje neka osnovna pravila kojih bi se trebalo držati,a to su: karakter zvuka pojedinih uređaja,koji bi se trebali uskladiti međusobno(recimo kod mene je uz focalova pojačala pajo 88,svirao prirodnije od alpininog fantoma,a uz braxove bolje svira fantom),zatim biamping,triamping i biwire povezivanje traži bolje kablove nego singlewire.
e sad što je dobar kabel? onaj iz chipoteke je najbolji za vezivanje kartonskih kutija  :lol: ili za neke niskopotrošačke uređaje kad je u pitanju istosmjerna struja.
ovi ostali kablovi,pogotovo oni od par kila kuna po metru su posebna priča i o njima neću niti pisati,jer za njih koristiti treba imati sobu u kojoj se tehnika(high-end) izražava u ciframa od 100-tinjak tisuća ojra,itd...
po meni za dobar pažljivo odabran kabel treba izdvojiti do cca 200kn po metru. u starom setupu sam imao albino zv kabel od audio epiloga koji se po metru prodaje za 70 ojra,i nisam bio baš u potpunosti zadovoljan,jer je bio previše neutralan a to mi sonično ide na živce,pa sam promijenio i stavio qed silver(60-tak kn),i dobio sam puno bolji zvuk.
još sam sve spojio u biamping i rezultat mi je super!
debljina kabela uopće nije bitna,0,75 kvadrata je sasvim ok za najzahtjevnije zvučnike uključujući i sub(kod mene je na subove u koje je išlo 1200W bio spojen qed green .75kvadrata,i ŽeljoM je rekao da nikad nije čuo bolji bas u nekom autu). važan je kvalitetan oklop!
netko će reći srebreni kablovi su bolji od bakrenih(ofc99.99999999...free),ili obratno?!?! tu nema nekih pravila. tehnički je koliko znam bakar najbolji vodič,i recimo američki nordost radi sa bakrom i kablovi su do jaja,to su tolike razlike u prostoru,dubini stagea,detaljima,rasponu frekventnog spektra da je to nevjerovatno! na koju foru im je to uspjelo nemam pojma?
kod kučnog hi-fija i setupa u autu nema neke ogromne razlike,jedno je sigurno,auto je puno teže složit da svira kako treba nego kućni hi-fi!!!!
po mojim iskustvima s kablovima bakreni posrebreni kablovi su najidealnije rješenje, oni su mi nekako najprihvatljiviji za allaround muziku.
uglavnom svaki kabel drugačije zvuči. i razni proizvođači uvaljuju bezvezne žičetine za neke velike novce potpuno neopravdano,tj. love u mutnom i mažnjavaju lovu na foru vuk-lisica  ;) najbolji primjer je audison,njihovi kablovi su generalno za qurac,ili ti precjenjeni samo tako!kako interkonekt tako i zvučnički,dok jedan van den hul,ili qed,ili nekad cable talk imaju lijepo po kategorijama vrlo zanimljivih kablova po normalnim cijenama,pa biraš što ti paše,i koliko si para spreman izdvojiti.
i još jedna važna stvar što su veće razlike u cijeni kablova to su pomaci u postocima sve manji i manji...kabel od 70kn po metru svira 20% lošije od kabela od 200kn a ovaj opet svira 10% lošije od onog od 1000kn,itd... veća cijena manji pomak,uostalom isto pravilo kao kod uređaja.
tema je dosta složena,pa bi završio,jer mi se ne da pisati krležina sabrana djela  ;D ;D
i još nešto,zna se desiti da kabel od 10 kn svira neusporedivo bolje od onog od 1000kn. ako imaš kućni hi-fi probaj ovo pa mi reci što si primjetio: uzmi neki klasični trafo ili bakrenu žicu za njega,debljine pola mm i spoji na zvučnike pa mi reci što ti se čini? neka i drugi probaju,pa će u jednom trenutku ostati  :haaa: i pitati se na koju foru???
lp
Last edited by bamboklaat on Tue Oct 13, 2009 9:33 pm, edited 1 time in total.
denister
Moderator
Moderator
Posts: 16927
Joined: Sat Feb 11, 2006 12:32 am
Location: Hreljin

Odg: Zvucnicki kabl

Post by denister »

pređi na SPL pa te te fore neće zanimati :P
Image
User avatar
Rulez
Registered user
Registered user
Posts: 782
Joined: Wed Jul 22, 2009 2:12 am
Location: Omiš

Odg: Zvucnicki kabl

Post by Rulez »

denister wrote:pređi na SPL pa te te fore neće zanimati :P


hehe, definitivno  :respect:
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Zvucnicki kabl

Post by Outlaw »

Je velika je razlika... Meni je recimo sa srebrom (odredeni setup) bio osjetno ostriji nego sa bakrom
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Zvucnicki kabl

Post by fatal_error »

kod mene je na tw(boa) isto srebro, pa je oštar, ide se na bakar :clap:
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
Post Reply

Return to “Sound Quality”