Rez za mid drivere

User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Rez za mid drivere

Post by Nagluh »

bamboklaat wrote:ja te ne pljuvam ,ako misliš na mene...takav sam u raspravama,i ljudi me već znaju..

pokušao sam što sam najbolje znao da ti pomognem,ali ti se ne daš! ako misliš kemijati budi spreman na troškove,i troškove.... bez kemijanja nema ništa! ili poslušaj onog tko te najbolje uvjeri da je dobro ono što on prodaje...sretno :clap:

Nisam to mislio. Mislio sam na pljuvanje po opremi :)
Bez brige. I ja gledam pozitivno :) 
Moram malo kemijat :) a ispitujem puno da bih izbjegao velike promašaje. Za sad mi dobro ide :)
Hvala  :respect:
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Rez za mid drivere

Post by Nagluh »

Outlaw wrote:NAgluh samo se ti drzi ovog ;)

DarioV wrote:najbolje je da jedan driver svira što veči spektar u X-way sistemu,naravno ako to može kvalitetno odradit.


Hvala :)
User avatar
Gonzaga
Registered User
Registered User
Posts: 528
Joined: Thu Feb 16, 2006 9:46 am
Location: ZGB

Odg: Rez za mid drivere

Post by Gonzaga »

Kad se radi skretnica treba se pridržavati ovog pravila:

6dB skretnica - 4 x fr (rezonantna frekv.zvučnika)

12dB skretnica - 2 x fr

Što znači ako ti mid ima npr.Fr 80Hz i radiš 6dB skretnicu onda ga režeš na 320Hz ili 12dB 160Hz.

LP
Last edited by Anonymous on Wed Sep 17, 2008 3:03 pm, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Rez za mid drivere

Post by Nagluh »

Hvala :)
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Rez za mid drivere

Post by Outlaw »

BTW Nagluh, malo me s ovim "naglim startom" u car audio podsjecas na DariaV. Tako je i on relativno nedavno poceo i od totalnog newba u tren oka do "vidi ga sad" :)

Samo tako nastavi, ubrzo ces kupit neko pojacalo za sistem, pa ce aktiva past, itd itd... :)
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Rez za mid drivere

Post by Nagluh »

Nemoj vraga zazivat  :-\
vwfan
Registered user
Registered user
Posts: 924
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:34 pm
Location: Rijeka

Odg: Rez za mid drivere

Post by vwfan »

Najprije se odluči kakav češ mid konus ili kupolu , kupola je manja lakše se montira i ne traži kutiju  ali zato je rez nešto viši i kreče se oko 600 do 800 Hz , konusi su nešto veči trebalo bi ih staviti u panel od litru ,litru i pol ali niže  se mogu rezati
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Rez za mid drivere

Post by Nagluh »

Sve ovo i je u svrhu te odluke. Najjednostavnije mi je dome (plitki i najmanji) ali pomučit ću se ja i s konusnim ako je važno da taj raspon od cca 200 do cca 600 Hz izlazi iznad razine instrument ploče.
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Odg: Rez za mid drivere

Post by LBaudio »

dakle rezovi dosta zavise od opreme same. I DarioV i Bambo imaju point. Na donji rez dosta utije;e x-max drivera koji je dobro da je 3mm+, zato da moze odsvirat najnize frekvencije sa autoritetom negdje od 150-200Hz pa vise, u vecini primjera je dosta da je Hipass negdje od 250. Naravno sve to zavisi i od STRMINE REZA (ako je odrezan vrlo strmo moze biti Hipass relativno nizak i obrnuto). Zavisi i od toga koliko dobro se driveri poklapaju medusobno - ako se dobro poklapaju moze se koristit strmije rezove - 24 ili cak i strmije.
Na gornjem dijelu je ogranicenje promijer drivera koji diktira odreznu frekvenciju i vrlo malo je drivera koji nemaju probleme sa cone break-up-om iznad 4-4.5kHz. - manji driver visa moze biti odrezna frekvencija.

Tendencija kod 3-waya je da je TW odrezan iznad 4kHz, tako da vecina reprodukcije padne na mid - sve iz jednoga izvora.

Naravno utijece i samapozicija drivera - ako su driveri on-axis ili ako su Off axis
For Fast Moving Concerts
Team LBaudio
Team Hybrid audio
CUSTOM AEROPORTS and INSTALLS
2x WR SETTER dBDrag S-B -156.7dB - 2005
http://www.lbaudio.org
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Rez za mid drivere

Post by bamboklaat »

Outlaw wrote:NAgluh samo se ti drzi ovog ;)

DarioV wrote:najbolje je da jedan driver svira što veči spektar u X-way sistemu,naravno ako to može kvalitetno odradit.


Nadi mid koji fino svira od sto nize do sto vise i to dobro... I onda mozes za tweet uzet neki metalni vristavac koji nece morat svirat recimo 2kHz nego ce najvise tonove svirat kako treba i eto ti igranke  :D Pogotovo ako ti mid i tweet nece bit blizu ce vjerojatno bolji bit visi rez.

bamboklaat wrote:očekujem konkretan odgovor,


Ocekuj ga i dalje  ;D ;D

odgovor je kao sto sam ocekivao  ::)
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Rez za mid drivere

Post by Outlaw »

bamboklaat wrote:odgovor je kao sto sam ocekivao  ::)


Tocno sto tvoje besmisleno pitanje zasluzuje ;)
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Rez za mid drivere

Post by bamboklaat »

:respect:
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Rez za mid drivere

Post by Nagluh »

LBaudio wrote:dakle rezovi dosta zavise od opreme same. I DarioV i Bambo imaju point. Na donji rez dosta utije;e x-max drivera koji je dobro da je 3mm+, zato da moze odsvirat najnize frekvencije sa autoritetom negdje od 150-200Hz pa vise, u vecini primjera je dosta da je Hipass negdje od 250. Naravno sve to zavisi i od STRMINE REZA (ako je odrezan vrlo strmo moze biti Hipass relativno nizak i obrnuto). Zavisi i od toga koliko dobro se driveri poklapaju medusobno - ako se dobro poklapaju moze se koristit strmije rezove - 24 ili cak i strmije.
Na gornjem dijelu je ogranicenje promijer drivera koji diktira odreznu frekvenciju i vrlo malo je drivera koji nemaju probleme sa cone break-up-om iznad 4-4.5kHz. - manji driver visa moze biti odrezna frekvencija.

Tendencija kod 3-waya je da je TW odrezan iznad 4kHz, tako da vecina reprodukcije padne na mid - sve iz jednoga izvora.

Naravno utijece i samapozicija drivera - ako su driveri on-axis ili ako su Off axis

Xmax sam našao samo kod Focala i iznosi 1,5mm za 3 KRX3, a nešto manje od 2mm za utopiu. za MP nisam našao podatak.
Rakopao sam danas štokove i čini mi se da bih mogao ugurat jedan od tih bez da imam loptu pod šajbom.
Hvala :)
User avatar
mitja_rs
Registered User
Registered User
Posts: 1211
Joined: Sun Feb 26, 2006 10:49 am
Location: slovenija, ljubljana

Odg: Rez za mid drivere

Post by mitja_rs »

malo je stara tema... ali...

još jednom... zašto opet nek multi opak sistem od x različita drivera... biranje drivera po velikosti xmaxa to je 1a ludost... prvo bi bilo dobro da dožeš do nekog ko ima odličan sistem... onda uzmeš svoje cd-je i slušaš jih u svakome avtomobilu...

ako te slučajno kada u Lj donese možeš čuti 2 way Be... pa češ videti da može i 2 way sistem raditi tako kako treba.... in ništa drukčije... ako budeš stavljao be mid Be unutra, onda nadam se da znaš da neče mid nikata pokazati sve ako nečeš imati još 6w3 i TBe... i opet... mid če imati puno posla... od 200 do 5 kHz morat če igrati sve... zanči skoro 80% cjele muzike. Ako češ ga naopako okrenuti imat češ probleme jer bude dominantan i sve što češ čuti bude on... ni dobre 16 ice neče pomosti... 2way spreda in prokužiti ga u detalje a onda na multi active/passive 3 way... 2 drivera - 4 problema, 3 driveri  - 9 problema...
urosst
Newbie
Newbie
Posts: 21
Joined: Wed Sep 10, 2008 9:07 am
Location: zagorje

Odg: Rez za mid drivere

Post by urosst »

sve zavisi od drivera kako svira.prošle godine nisam imao na midu  hi-pas filtra,rez mi je
uradila kutija oko 200Hz .to mi je omogočil združenje sa midbasom,druga kombinacija nije radila dobro.

ove godine imam mali hp filter oko 100Hz i pored kutijo kola mi "reže" oko 250 "hz,ta varijanta mi omugučava
čist bas.

gore imam mid rezan na oko 5000Hz sa 6Db kretnicom a ribonski twiter na 10KHz sa 6 db.driverji so stavljeni
off-aksis slušanje.

kada uradiš 3 -way sistem možeš da ga podjesiš samo sa slušanjem,ni napred dolučene formule
Post Reply

Return to “Sound Quality”