Prematanje Zvucnika

Par malih tutoriala, nemojte ovo pokušavati kod kuće ukoliko niste sigurni što radite :)
Post Reply
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by G@RO »

ToMMeK wrote:evo nabavljena nova zica... zica je mrak drzi bolje od svih zica kojih sam do sad imao... zavojnice ce biti nesto tipa kao sto imaju SS T4 wooferi koje jako jako jako tesko pregaraju... vjerojatno cak i bolje... testiro sam i drzi preko 240c- dalje nepmogu jer mi termostat nece grijat.... dok su mi sadasnje pregarale na nekih 200+...


mislim da je prije u pitanju lak jer lak koji si ti koristio i prikazivao na slikama trpi do 200'C kako si napisao. zica je zica i nema u bakru nekakvog specijalnog cuda koji bi trpio vise.ove zice koje si nabavio ocito imaju bolji lak na sebi. dakle moras promijeniti lak i onda ce i ona zica od prije trpiti vise, a pravi lak bi trebao izdrzati i 300'C
Pozdrav!
G@RO
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

lak koji koristim pri mazanju trpi puno vise od laka koji se koristi za izolaciju bakrenih zica... te pri izgaranju woofer-a lak na samoj zici pocrni ali se zavojnica ne razmota, jer se koriste dve razicite baze laka... lak za premazivanje tek crni na 280C :respect:... barem po njegovim karakteristikama, koje pisu na njemu...
ali evo preko zime mi se zgusnio te mu se promjenila viskoznost, i sad stavljam njihov razredivac i puno sam zadovoljniji dok je lak jako jako rijedak ima vecu viskoznost i zavojnice su biti nesto lakse... nego prije...


nova zica je puno puno bolja od stare podnese vece zagrijavanje makar su obje h200... jacih niti nema za kupit ;) a u nabavci je i "kvadratna" setrerokutna zica... i aluminijska zica...  8)
Last edited by ToMMeK on Sun Feb 08, 2009 8:44 pm, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

evo sto sam danas malo radio... vani mi je zima za raditi pa sam se malo zabavljo slazeci kialpi-a..

spider jedan novi je stavljen... drugi ce biti ljepljen sutra... licne su nove od neke tarantule ali full deblje i sad su prosivene kroz spider...
tako da ce moci bolje trpiti moje maltetiranje... na njega ce ici zavojnica 0,6 ili 0,5mm dosta velike duzine... naravno koliko mi kosara magnet visene spidera i ostalo dopustaju, to moram jos proracunat... i naravno vidjet jel ce sve to uspijet i izdrzati ovjes i spider:

evo licni :
Image

jos ih treba samo polemiti na izvodnice...

Image

za prosivanje sam koristio sustarski konac, puno je cvrscio od obicnog a i nesto deblji...

super je to sto je woofer ogranicen hodom sa ovjesom koji je dosta dobar od pioneera 306... te bi woofer mogao biti i dosta brz... uglavnom treba sloziti pa poslusati, jer me bas zanima...
Last edited by ToMMeK on Wed Feb 11, 2009 12:39 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by G@RO »

Tommek moze jedno pitanje
Ovako: kada ides premotavati zavojnicu vidim da ne odvajas spider od kosare sto znaci da bi izvadio spulu i unutra ugurao novu bez da ju ostetis moras malo razvaliti spider jer je njegov unutarnji promjer manji od zavojnice. e sada kako to izvedes i zar ne bi bilo profesionalnije da odvojis spider.pitam cisto onako iz znatizelje da ne mislis da opet nekaj kritiziram hehehehe :D znam da ti to oduzima vise vremena ali bi bilo bolje tako raditi kaj ne.
ps: jedno OT pitanje: sta je sa cijenama zavojnica?
Pozdrav!
G@RO
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

kad su dva spidera skida se gornji a doljnji ostaje na kosari, u nekim slucajevima se moze skinuti i dolnji... ako zavojnica ne prolazi lagano kroz njega.... Znaci nema rezanja spidera... spider je elastican, kad se svo ljepilo sa njega skine te tada moze proci nosac sa zavojnicom... a ako se ne skine ljepilo tada je spider krut u tom dijelu i onda bi se trebao skidati ili rezati... on kad se gurne prema dolje ima veci promjer... dvoslojna zavojnica moze proci kroz njega, ali viseslojna ne moze...

Tarantule imaju spider velikog hoda te on u xmax-u ili u xmin-u omogucava prolazak zavojnice... ako me razumijes...  te je on dosta elastican...
Znaci kad je ljepilo sve dolje ona lako prolazi kroz njega.... jer se moze gibati....

Znaci sve spideri su u orginalu i ne rezu se... kod dvostrukog spidera je otezano ljepljenje, te se prvo ljepi dolnji a onda gornji...

da cijene zavojnica ce znaci ici po kili, ali to se dogovorimo... znaci vjerojatno do 0,50mh jedna cijena do 1mh druga i iznad treca cijena... tako da ovisno o utrosku materijala ce biti cijena... odprilike 0,50hm 150kn po kili zavojnica iznad 1mh oho 100kn... s time da 0,5 tezi oko 120g...

bum ti veceras sliko pa da vidis o cem pricam... spider mozes ako je cist od ljepila vijat koliko te volja i vrati se u isti format... naravno ne pretjerivat
Last edited by ToMMeK on Thu Feb 12, 2009 1:13 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by G@RO »

ok hvala na odgovoru za spider.
kaj se tice zavojnica napisi mi na pm tocno koliko bi me kostalo za onaj popis
Pozdrav!
G@RO
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

evo slikovno prikazano... kroz ovakav se spider recimo nemoze provuc, i tu se skidaju oba spidera dolje.. spider target tsx 10
Image

a sad recimo kroz ovakav koji je elastican nema vecih problema prilikom provlacenja jer se dade vijati... a da se nista ne reze

spider tarantula t5-15
Image
Image

ako me recimo sada razumijes

evo membrane od targeta tsx 10... onog gore crvenog
Image

sutra nova zavojnica... danas sam smoto ali sam je svino pa sad motanje nove da ne prepustimo nesto slucaju...
membrana izgleda odlicno i nigdje se ne vidi da je bila puknula... sad sljedi slaganje...

servis pioneer-a sve woofere do 500kn slazem kao i vecina servisera, jer nema smisla recimo kod njih rastavljat ga u cijelosti... osim ako je to zelja vlasnika, a sve ostale wooferi se rastavljaju u potpunosti kao sto sam prikazao tarantulu, targeta, i jos dosta zvucnika...
Image
Image
Image
na ovom sam zvucniku zgumio kalotu, tj. negdje sam je zametno, ali eto stavljena je od drugog pionera i meni izgleda odlicno...

evo slike kako to izgleda u kutiji, i svirat ce kod moje cure u autu... blize se valentinovo pa neznam sto da poklonim :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Image
pioneer i blaupunkt gta450... steta pioneer je 2+2 pa cu samo staviti na bridge na jednom kanalu, a druge cesmo iskoristiti za sistem koji ce isto uskoro dobiti :D
Last edited by ToMMeK on Fri Feb 13, 2009 1:02 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
dado11
Registered User
Registered User
Posts: 592
Joined: Sun Sep 16, 2007 3:31 pm
Location: Karlovac

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by dado11 »

Odlično je ispao ovaj zadnji Pioneer!  Samo nastavi tako! I nemoj štediti na slikama  :respect:
Life is nothing without music
Marek
Registered User
Registered User
Posts: 543
Joined: Sun Feb 01, 2009 12:30 pm
Location: Bistra

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by Marek »

Stvarno svaka čast. Zanimljivo.  :respect:
Image
denister
Moderator
Moderator
Posts: 16927
Joined: Sat Feb 11, 2006 12:32 am
Location: Hreljin

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by denister »

ToMMeK wrote:servis pioneer-a sve woofere do 500kn slazem kao i vecina servisera, jer nema smisla recimo kod njih rastavljat ga u cijelosti...

da baš je tako, reci neda mi se ovako je brže i jednostavnije, pa se stavi malo više ljepila i odmah to više nije isto....
Image
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

da brze je i jednostavnije... a dali se isplati popravljat woofer od recimo 500kn sto se moze nabaviti novi u ducanu je zato isto pitanje... a ukoliko netko zeli iskesirat 300kn za servis da mu kompletno rastavim woofer i da se sve tip top slozi onda se tako i radi... a ovako za 150-200kn za dvije zavojnice i sve slaganje... a da ces cut na tim jeftinim zvucnicima razliku u zvuku neces jer svi jednako bruje i daju sve osim bas-a...

za moju curu ce biti dobro... a za 250kn koliko ga cijenim u prodaji, mislim da ce biti odlicno...

evo kialpi, moj zvucnik sastavljen od raznih zvucnika samo da ne gledam kako stoje i kako sa svakog fali pokoji dio... krece u nove pohode...

danas smotana zavojnica ovaj put sam isao na orginalnu alpininu 2+2 koja je bila u toj kosari, nisam htio kemijat sa debljom zicom... to cu za natjecanje ako necu imat love sloziti svoj vlastiti rf sa neodimijskim magnetom.... i karbonskom membranom

Image
Image

ima se jos puno toga za raditi na njemu... nisu ni zice spojene tako da sad nakon sto se osusi zavojnica zaljepljena za spider skidam spider i lemim zice na izvodnice... stavljam kalotu i sve ljepim.... ovaj put necu ga probat skurit na trafo nego ce ici u kutijuda vidim kako zvuci... i tek onda mozda malo da vidim kako dise...

G@ro ispricavam se stvarno nisam jos stigo izracunat ti one cijene iz tablice...
Last edited by ToMMeK on Fri Feb 13, 2009 12:46 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
denister
Moderator
Moderator
Posts: 16927
Joined: Sat Feb 11, 2006 12:32 am
Location: Hreljin

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by denister »

sve je to lila-lala, jer ima i danas ljudi koji servisiraju isto pa kad im netko dođe sa kakvim jeftilenom od zvučnika sam serviser kaže bolje kupi drugi nego isto premotavati....
Image
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

slazem se s tobom, da je ponekad bolje kupiti novo nego nesto premotavat, samo sto za 150kn recimo dobijes zvucnik koji ce vecini ljudi zvucat zadovoljavajuce i odlicno (kao prije) a nece iskesirati 550kn recimo kao u ovom slucaju za novi zvucnik...
a iskreno za mene je sve izazov i ako se dade slozit pokusat cu napraviti... nije da mi je to poso, vise mi je to hobi... volim elektroniku, pojacala, woofere i volim se s time igrat... zato i otkupim neke takve stvari pa se igram s nima, kao sto vidis iz postova...

I moram ti reci da ovaj zvucnik iznenadujuce dobro zvuci u ovoj maloj kompresiji... kao sto rekoh za curu ce biti i vise nego odlicno teko toliko da popuni zvucnu sliku, a i tak ce biti opterecen sa 150W...

kialpi ce vjerojatno zasvirati u mom autu...  8)
i jedva cekam da cujem ovog targeta sto slazem cist me zanima sto ce od njega ispita i biti... zvucnik je inace zanimljivo slozen, dva spidera i dobar gornji ovjes.... ali ovo dva spidera za tu tezinu i duzinu zavojnice me je inpresiralo...
Last edited by ToMMeK on Fri Feb 13, 2009 1:01 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

evo jos malo pa je i target  gotov...
sad jos treba membranu poljepiti.... to ce biti malo teze jer moram sve ostat u centru...


namotana zavojnica i poljepljena za doljnji centrator...
Image

centriranje i poljepljen spider za kosaru i gornji spider (centrator) za zavojnicu...

Image
Image

dosao jedan dls sp12... bio je servisiran od strane nekog "majstora" ima se sta vidjet...
kalota zaljepljena koda prvi put ljepio tako nesto...
a da ne pricam kak je zavojnica slozena...
Image

Image
.....


za njega je smotana zavojnica pece se u pecnici... pa ce vjerojatno kroz par dana biti gotov.... inace jako dobar driver... ima puno potencijala...


i evo jednog sloja bifilarno smotane zavojnice... polako se salzu i tarantule...

Image...
zavojnica je gotova za t5-15... treba jos smotar dvije za t4-12 i jednog t4-15 koji je dosao na servis... na njemu ce biti posla i to dosta...


i ukoliko se posalje woofer na servis, a nemate sto slusat... dobivate jedan om mojih drivera dok je vas woofer na servisu...
Last edited by ToMMeK on Fri Feb 20, 2009 11:04 pm, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
josip-306
Registered User
Registered User
Posts: 247
Joined: Thu Aug 28, 2008 9:12 pm
Location: zagreb-ravnice-zapresic

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by josip-306 »

ovo je ok steta stonije bila ta akcija kad sam ja paju zezno
i bio bez muzike :respect:
...ma neki drkenđija....turbo je masina....
Post Reply

Return to “How TO”