Amaterska instalacija u pumu

Trikovi vezani uz montažu zvučnika, pojačala, izrade kutija, fiberglass...
Siniša123
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 01, 2011 9:31 am
Location: Okolica Zagreba

Odg: Amaterska instalacija u pumu

Post by Siniša123 »

LBaudio wrote: Pohvale za trud kod instalacije!

Ali osobno bi neke stvari napravio drugcije i stran od originala.....definitivno bi midbass stavio nize i vise napred u vratima, mozda samo malo zakosene prema slusatelju, Tweetere bi stavio u odnosu na to da su DLS koji ne ide visoko ni pod razno vise on-axis i na a pilare podignute nekoliko od armature i nakrenjene tako da rezultiraju u sto manje ranih reflexija od bocne i prednje sajbe...... Sa mb stavljenim nize u vratima postignes snazniji midbass zbog boljeg loadinga, pa i razlika izmedu L i D kanala su manje dakle stvar je u PLD, sa on-axis instalom tw postignes nekoliko siri i visi frekvencijski spektar....dakle izgubis manje visokih visokih.

1070 bi zamijenio za neki 10" sq sub i pojacalo u mono/bridge.... Solidan i jeftin takav sub je RW od DLSa, ili neki ulazni modeli RE audio ili nesto slicno. tako rijesen sub ce radit dosta nize od elipsa.

lp
Zahvaljujem na savjetima. Uvijek slušam kad profesionalac govori i ima kaj za reći. Twittere ionako namjeravam preseliti, ovo je bilo prvo rješenje da stvar prosvira nakon 10-ak dana rada na svemu, malo mi je dopiz_ilo :-[.
Sub povlači za sobom kutiju. To znači barem 25 litri (kompresije) koju ako i isplastičarim u desnom boku i sve pokrijem mi ostavi problem smještaja pojačala i kondenzatora i onda se gepek suzi i pretvori u tunel, a to si nemrem dopustiti. Tak da budu ostale elipse, bojim se.

Midbasi dolje u vratima? Hm, onda gubim i zadnje natruhe praktičnosti zbog zatvaranja onih pretinaca u vratima.....

Twitteri definitivno budu preseljeni, ili u oblogu krova ili u vrata u onaj trokutić ispred stakla, a onda bumo vidli kaj i kak dalje
Silvach
Registered User
Registered User
Posts: 3360
Joined: Sun Feb 10, 2008 11:30 am
Location: Marija Bistrica

Odg: Amaterska instalacija u pumu

Post by Silvach »

Veoma mi se sviđa instalacija... fora autić izgleda ušćuvano....
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by Nick »

Eto danas se slušalo Puma-install, pa da napišem svoj osvrt.

Autić izgleda jako očuvano, kako izvana tako i iznutra. I ima dobra sjedala, profilirana, ali i dalje udobna.
Dampiranje obavljeno dobro, kako smo već vidjeli pa ništa ne zvoni i ne zuji (kao kod mene).

Install izgleda kao stock, osim tw, tako da interijer nije narušen "umjetničkim izražajima". Gepek također uredan.

I na kraju zvuk.
TC i EQ još nisu poštelani, tako da je o kvalitetama rasporeda stage-a, nije još za suditi.
Kako inače nisam obožavatelj Alpinea i RFa, zato me i pogotovo zanimao ovaj install. No odmah nakon prvih par zvukova je postalo jasno da je ovaj install ipak namijenjen za slušanje, a ne za stvaranje buke. Posebno je dobro što su tw na DLSu dodatno utišani, tako da su sada najmekši DLS tweeteri koje sam čuo. Naravno da će ljubiteljima šššištanja ovo izgledati kao da tw nema, ali sve se čuje, samo je level niži, što je naravno bolje za dugotrajno slušanje bez napora.

HU se dobro uklopio u središnju konzolu zbog prilagodbe, što boja što dubine, sad izgleda kao stock.

Kickovi rade ok, nemaju velike dubine, srednji su im malo tamniji kao i kod ostalih 2way DLSa.
Kickovima pomažu elipse (bez visokih), ne toliko po pitanju dubine, koliko daju bolji dojam samoj dinamici u kick području. Tako da je samo sub područje odrađeno slabije jer suba nema, ali s druge strane kick je dobar, nema muljanja ili boom efekta, a tu pomaže i sam RF koji je uvijek bio dobar u kick području.

Cijeli sistem ima meki i topli karakter zvuka, vuče na tamniju stranu, detalja ima dovoljno, dinamika cijelog sustava je dobra.
Sve u svemu, kad se poštela još ostatak ,TC i EQ, bit će to jedan jako dobar sistem za dugotrajno uživanje u glazbi.
Siniša123
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 01, 2011 9:31 am
Location: Okolica Zagreba

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by Siniša123 »

Evo i mene opet s novostima. Danas sam ulovil vremena, ali i volje, pa se pozabavil i s krovom. On dosad još nije bil dampiran, pa sam sredil i njega.

Na pumi nije problem skinuti oblogu krova; to je posel od maks. pol vure.

Image

Obloga je vani, krov je čist...

Image

Očistil sam ga s razrjeđivačem od masnoća i prljavština i opet u ruke pištolj s vrućim zrakom, valjčić i STP....

Image

Nakon konzultacija s poštovanim mnoštvom i malo promišljanja odlučil sam dodati i spužvu

Image

Ona je išla preko STP silvera...

Image

I sve pokriveno....

Image

Nakon toga sastavljanje svega je trajalo manje od 20 minuta i nije mi ostalo niš dijelova kaj je uvijek dobar znak :-D

Image

Nakon toga sam napravil kratko krug oko kvarta i mogu reći da se i s otvorenim prozorima osjeti razlika. Manje ima bruma, vožnja je tiša, a vjerujem da je još veći dobitak kad se brže vozi kaj još nisam uspio isprobati
Siniša123
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 01, 2011 9:31 am
Location: Okolica Zagreba

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by Siniša123 »

Evo, napravil sam sve do kraja (?). Nadam se. Bilo je vremena, vrućine i volje da se odradi i plastičarenje u oblogama nosača krova. Twittere sam metnul u njih.....

Vjerujem da svi znate raditi s fiberglasom, pa ukratko sam proces izrade bez suvišnih detalja...

Image

Image

Image

Image

Image

Nakon prevlačenja s najlonkom, slijedi nanošenje epoksidne smole. Naime, odustal sam od poliesterske, jer smrdi ko kuga i nemrem to podnašati!
Epoksidna se malo dulje steže, ali kak je bilo prek 40C, i ona je brzo stezala kad sam ovo radil...

Image

Pa još jedan sloj smole...

Image

I onda i jedno tkanje fiberglasa....

Image

Nakon obrezivanja viška fiberglasa slijedi nanošenje gelcoata...

Image

Pobrušeno i pošmirglano, spremno za kitanje...

Image

I konačno, nakon tapeciranja s original alcantarom to izgleda ovako...

Image

A ovo treba ugraditi: DLS UP-1 visokotonci iz 2002. koji su usvirani, mekani, svilenkasti, predivni.... :mega_lol:

Image

Visokotonci na mjestu...

Image

I obloge na svom mjestu s visokotoncima!

Image

Image

Oštrije će oko primjetiti da su visokotonci zakrenuti prema staklu, ne prema kabini. Nakon slušanja smo ustanovili (Vladek i ja) da je tak najbolja stereoslika, najšira i s najviše zraka. Također, maknul sam onaj LPAD koji je stišaval visokotonce za 2 dB i bez njega s tviterima u ovoj poziciji je muzika dobila brzinu, širinu i prozračnost
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by mocart »

Sviđa mi se jednostavnost i pedantnost s kojom si riješio upgrade akustike u svome autu!



...naslov topica obavezno skrati i nemoj imati toliko skromno mišljenje o svojoj instalaciji!
Siniša123
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 01, 2011 9:31 am
Location: Okolica Zagreba

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by Siniša123 »

Pa ja jesam amater; ne radim to za novce i ne živim od toga.... :hehe:

PS. Kad smo već kod toga, divim se ljudima koji doista mogu živjeti od toga u ova vremena kad svaki drek od auta ima neki drek od muzike unutra s kojim su svi zadovoljni..... A sad je vrijeme za rad; za nikakve se novce može kupiti čudesna rabljena oprema, samo treba malo pratit oglase
zlajaaa
Newbie
Newbie
Posts: 56
Joined: Sun May 20, 2012 10:03 pm
Location: Srebrenik BiH

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by zlajaaa »

Uredan i dobar poso, svaka čast :)
BOORNA
Posts: 7
Joined: Tue Feb 08, 2011 4:15 pm
Location: Zagreb

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by BOORNA »

Svaka čast kolega. Uredno, jednostavno, dobro urađeno. Uopće nisam niti sumnjao.

Još kad nešto novo zasvira pod haubom...to će biti to.

PS: još nisam našao knjigu. Ali budem :)
Siniša123
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 01, 2011 9:31 am
Location: Okolica Zagreba

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by Siniša123 »

Držim te za riječ! :mega_lol:
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by Nagluh »

Lijepo :clap:
Kako je krenulo bit će još koja stranica s fotkama :)
Siniša123
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 01, 2011 9:31 am
Location: Okolica Zagreba

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by Siniša123 »

A, ne, knjiga se odnosi na mapiranje motora (polako se planira turbokonverzija pume) :hehe:
Siniša123
Newbie
Newbie
Posts: 22
Joined: Thu Dec 01, 2011 9:31 am
Location: Okolica Zagreba

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by Siniša123 »

Uf, mali update. Od same ugradnje mi se javil neki šum kad bi radil motor. Ne jako, jedva čujno, ali je bil prisutan. I tak me je to smetalo pomalo, ali ne dovoljno da se pozabavim s tim i sve raskopam da vidim u čemu je stvar. I napokon mi sad dojadilo i idem pogledati u čemu se radi. Nabavim žice u namjeri da povučem napajanje za HU od pojačala pa da budu isti plusevi i minusi. I tako napravim i zuji i dalje. Dakle, to nije u pitanju. Ok, izvučem HU van, i krenem odspajat činčeve. Prednji kanali odspojeni, zuji i dalje. Odspojim zadnje, zujanje nestane! Ah, ziher je probil interkonekt; uzmem drugi, spojim i opet zuji. Zamijenim kablove prednje na stražnje i opet zuje samo stražnji kanali. Sad već sumnjam u HU, da nije nekaj s njim? Garancija istječe za tri tjedna, pa da stignem reklamirat...
Odem u zalihu i uzmem s police pojačalo. Namjerno ne govorim koji je, znalci ga budu prepoznali....

Image

Krenem ga spajat, jasno, muka. 400a4 prima direkt kablove, ovo traži stopice. Ok, imam one kablove namijenjene za HU od 2,5 kvadrata pa njih prištekam jer ih mogu stegnuti. I pokrenem sistem, ledica se pali, pojačalo radi (iako je STARO). I krene muzika. Nema zujanja. Stvar radi, svira. OK, dakle 400a4 nije ispravan. I zbilja, on se oduvijek grijal, ali sam to pripisival rokijevom toplom zvuku... :hehe:

RF 4.6X radi, ne zuji, sve svira, ali nema basa. Ni b od basa. Mislim si, a kaj si očekival, žica je samo 2,5 kvadrata, to je 30 wata po kanalu, dobro da uopće radi. I konzultiram se s Matijom i on me podsjeti: to ti je rozi roki, on ima X card skretnice, ziher su ti ostale u HP položaju. Fakat, to se nisam sjetil!
Drugi dan idem probati pogledati kak stoje kartice u pojačalu. U međuvremenu u Dobrom zvuku kupim stopice i prelotam i prespojim napajanje na prave kablove. Spojim stopice, sad je pojačalo spojeno preko pravih kablova. Sve osiguram s termobužirom.
E sad, ovo je jedna od debilnijih konstrukcija: moraš otvoriti pojačalo da bi mogel okrenuti kartice, a sve žice ti smetaju. No, ajde nekak to izvedem bez odspajanje svega osim činčeva i (sad je već mrak, pala noć) konačno sjedam u auto i palim HU.

I krene muzika. I KAKO KRENE MUZIKA! Auto je prepun muzike kao nikad dosad. Svira mali roki da se sve praši; DLS dobio forcu, posebno stražnji ovali u kutijama, basa koliko hoćeš. dubok, kontroliran. Sve je pod kontrolom, što idem glasnije, sve bolje zvuči! Sad je već bolno glasno, ali svira da se sve praši. Hoćeš funky (Change: Angel in my pocket), rock (Toto: Africa), Jazz (Diana Krall: Live in Paris), new age (Vangelis: Pulstar)... Ludnica, nevjerojatno kako radi 4.6X i njegovih (underrated) 30W/kanalu koji se napajaju preko 1F kondenzatora!

Ukratko: sistem je prosviral kak nikad dosad nije radil i sad konačno svira kako sam se nadal da bude dok sam sve dampiral i ugrađival. Da sve izgleda kak treba drugi sam dan napravil novu dasku za 4.6X, istapeciral ju i ugradil da me nije sram ako netko pogleda u gepek....

Image

400a4 ide na popravak. Jednostavno sam zaboravil kak bi on trebal zvučati, ugradnja u nepoznati auto, novi HU koji treba usvirati, noav koncepcija sustava s kutijama i ovalima i mislil sam da je to - to. Sad ispada da on ne radi dobro, vidi se da je bil otvaran, neko je petljal nekaj po njemu. 4.6X koji je nominalno slabije pojačalo ga ubija u svakom detalju i svira toliko dobro da ga možda ostavim i trajno u autu.
No, kad 400a4 bude popravljen, onda slijedi usporedba i, nadam se, slatke muke tipa: koji je amp bolji?
DAČOKTT
Registered User
Registered User
Posts: 198
Joined: Sat Dec 11, 2010 7:09 pm
Location: Dugo Selo.

Re: Amaterska instalacija u pumu

Post by DAČOKTT »

Jako dobro svaka čast.
Post Reply

Return to “Instalacija”