Diy high-end bookshelf

Post Reply
malac
Registered User
Registered User
Posts: 395
Joined: Mon May 02, 2011 2:51 pm
Location: Split

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by malac »

Da,dobro lemans kaze,ide otprilike godina/cm susenje,ovisi u kojim krajevima....eventualno probati sa parenom bukvom,mislim da bi tribalo bit manje problema  :respect:
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by bamboklaat »

lemans1000 wrote: Sjećam se da sam te pitao (ili možda nisam..) da li je hrastovina suha.
Drvo mi je struka pa sam solidno potkovan što se toga tiče i znam da se hrastov komad debljine 5cm, ploča recimo 100x50 cm ima za sušiti 5-7 godina, minimalno, u prirodnim uvjetima. Ako se ubace u sušaru, na umjetno prisilno sušenje, prebrzo vlagu izvuku van, pa kada zalijepiš stranice i staviš u sobu, na sobnu temperaturu, onda tek počne drvo sa radom, naročito hrastovina.
kupio sam je kao "suhu",a očigledno je da je iz sušare,tj dehidrirana  ;) No neću padat u očaj zbog toga jer ionako je ovo pokusni primjerak koji se može prepravljati do mile volje... Mogao bi mi ti pogledati u tvom kraju možda ima netko prirodno sušene,cca 7 god hrastove daske od 3-3,5cm za jedan par kutija,pa da promijenim...mene je ovo koštalo oko 200kn.
Evo par slika kako to izgleda sad.. Bočne stranice su ok na spojevima,jedino mi ovi zubovi idu malo na živce  >:(
[img width=800 height=478]http://img594.imageshack.us/img594/7123/imag1148c.jpg[/img][img width=800 height=478]http://img441.imageshack.us/img441/1443/imag1149q.jpg[/img][img width=800 height=478]http://img41.imageshack.us/img41/6158/imag1151.jpg[/img][img width=800 height=478]http://img855.imageshack.us/img855/6820/imag1153b.jpg[/img]
lemans1000
Registered User
Registered User
Posts: 341
Joined: Tue Sep 07, 2010 10:51 am

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by lemans1000 »

Da, suhu, ali "suhu" iz sušare, prislino. Na žalost, ovo na slikama je rezultat toga. I raditi će još.
Rado bi ti ponudio iz svojeg skladišta, imam, ali sam jako na knap sa rezervom. Imam par izvora odakle nabavljam, vidjet ću jel se da nešto riješiti. Koliko ti treba? Neke dimenzije mi daj...

Ovo je ista stvar kada parketar postavi parkete u proljeće, koji su "suhi" i onda kada počne sezona grijanja, dogodi se veselje....

Javi mi mjere, okvirno, dalje ćemo na PM.
Nije bogat onaj koji puno ima već onaj kojem malo treba.
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by bamboklaat »

zvučnik je visok 31cm,širok 23cm i dubok 35cm.Mjere gornje i donje ploče su š 19cm x d 35cm -4kom, godovi idu po dužini,i bokovi š 31cm x  d 35cm,godovi su po širini.-4 komada baci oko na sliku... uglavnom treba ih na kraju svest na debljinu od 2 cm! poželjno je da gornja i donja ploča budu u jednom komadu,a stranice se mogu složiti iz 3 komada,zbog velike površine je bolje..Ako bi uspio nešto pronaći a da je dobro onda bi čak i prednju ploču složio od jednog komada hrasta 19cmx27cm..
lemans1000
Registered User
Registered User
Posts: 341
Joined: Tue Sep 07, 2010 10:51 am

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by lemans1000 »

Ja bi ti preporučio da izbjegavaš jednu veću površinu. Ako iz dva komada slažeš širinu od recimo 30cm, kada ih dobro zalijepiš i zaprešaš, i ako je drvo prirodno suho, nema da mrda nikuda...

Vidjet ću ti jel se da nešto pametno riješiti.
Nije bogat onaj koji puno ima već onaj kojem malo treba.
malac
Registered User
Registered User
Posts: 395
Joined: Mon May 02, 2011 2:51 pm
Location: Split

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by malac »

Da,bilo bi bolje i sigurnije da lijepi iz 2 komada,ali bi se onda spoj vidija ako misli ovako bojati kao i ove,da ostane prirodni dezen drva...steta bi bila da se spaja kod ovakvog znalackog i temeljitog projekta  :RESPECT:
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by bamboklaat »

lemans1000 wrote: Ja bi ti preporučio da izbjegavaš jednu veću površinu. Ako iz dva komada slažeš širinu od recimo 30cm, kada ih dobro zalijepiš i zaprešaš, i ako je drvo prirodno suho, nema da mrda nikuda...

Vidjet ću ti jel se da nešto pametno riješiti.
35cm sam slagao iz tri komada,i okretao ih u kontre.. ako nešto nađeš baci pm  :respect:
lemans1000
Registered User
Registered User
Posts: 341
Joined: Tue Sep 07, 2010 10:51 am

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by lemans1000 »

malac wrote: ali bi se onda spoj vidija ako misli ovako bojati kao i ove,da ostane prirodni dezen drva...
Zato se uzme komad drveta u ruku, malo se skicira, dobrom i tankom vidija pilom izreže i kada se dobro zalijepi, zapreša i obrusi, vrlo, vrlo teško je vidjet spoj.
Nije bogat onaj koji puno ima već onaj kojem malo treba.
malac
Registered User
Registered User
Posts: 395
Joined: Mon May 02, 2011 2:51 pm
Location: Split

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by malac »

Vrlo tesko se vidi,da,kad je spojen i obrusen...al kad se ovako boja,ili lakira di se zeli da se vidi tekstura drva vidit ce se sigurno...a da pokusa sa komadom bukve,ako odgovara tekstura,samo predlazem :respect:
malac
Registered User
Registered User
Posts: 395
Joined: Mon May 02, 2011 2:51 pm
Location: Split

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by malac »

Spoj :RESPECT:
Al ako nije dovoljno dobro suva daska,s vremenom ce se pojavit spoj,na to sam mislija
Inace max.respect za stolarske radove,sve po ps-u :respect:
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by bamboklaat »

Problem je danas što se malo kome može vjerovat!?!? tražiš suho,a uvali ti mokro  :lol:
SoundLunatic
Registered User
Registered User
Posts: 1427
Joined: Wed Nov 15, 2006 2:30 pm
Location: Travnik - BiH

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by SoundLunatic »

Zar je to drvo zvucno toliko bolje od recimo MDFa od 25mma pa je vrijedno zajebancije oko susenja i ostaloga, jer to stvarno mora biti 100% suho da se kasnije nebi javljali problemi, a da nekazem koja je zajebancija osusiti dasku, a da ne ispuca prilikom susenja.

U biti susena hrastovina koliko je god para nije skupa ako je osusena kako treba i u jednom komadu. :)
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by bamboklaat »

Nije bolje od MDF-a,ali je zanimjivije jer je puno drvo. Kao što radi Diapason..
malac
Registered User
Registered User
Posts: 395
Joined: Mon May 02, 2011 2:51 pm
Location: Split

Odg: Diy high-end bookshelf

Post by malac »

uz to,daje i dozu hi-enda,zasto ne raditi od punog drveta/prirodnog izgleda,ako su vec i ostale komponente odlicne  ::)
Post Reply

Return to “Samogradnja”