Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Pitanja, preporuke, pokude, odgovori u vezi istih...
Post Reply
User avatar
karlo
Registered user
Registered user
Posts: 714
Joined: Mon Oct 04, 2010 1:10 pm
Location: Zagreb

Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by karlo »

Obzirom da će mi i jedan i drugi trebati u kućnom hifi-u, molim neke savjete u kojem pravcu da krenem kod kupnje. Koristit će se u spajanju izvora (cd i dr.) do DACa. 
Svaka preporuka je poželjna!

Pretpostavljam da je optički kabel od kvarcnog stakla bolje rješenje od klasičnog višežilnog ili jednožilnog plastičnog.

Što s koaksijalnim? Jel ok obični 75 ohmski kabel s kolko-tolko kvalitetnim opletom ili se moram isprsit i dat parsto kuna za kvalitetniji kabel od pola metra (npr. http://www.audiofil.net/blacklisted_site/viewad.asp?id=502919573821417)

Tnx
Alex1
Registered User
Registered User
Posts: 2002
Joined: Tue May 29, 2007 10:11 pm
Location: Klanjec

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by Alex1 »

Ja imam dva kabla, jedan
http://www.samsungcenter.net/detalji_proizvoda.8dd478d298c64d7abf1d1f52a7b98601.bal-5601-digitalni-opticki-audio-kabel-1m-bandridge.aspx
krut je ko sam vrag 3m dug(govorimo o kablu ne) njime imam povezan pc i reciver.
Drugi je neki s pevca 1m, jeftinjak jako je savitljiv. njime imam povezan tv i reciver.
Po kvaliteti zvuka nema baš nikakve razlike koje bi moje uho osjetilo.
mogu samo dat uspomeni između klasičnog rca i toslinka, preko toslinka relacija pc reciver je zvuk, čišći, nema smetnji i šuma kod visokih tonova.
Last edited by Alex1 on Tue Nov 20, 2012 2:31 pm, edited 1 time in total.
User avatar
karlo
Registered user
Registered user
Posts: 714
Joined: Mon Oct 04, 2010 1:10 pm
Location: Zagreb

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by karlo »

trenutno imam shit cd player (zapravo dvd player) spojen preko klasičnog interkonekta. I nema šumova, tebi vjerojatno šum rade loši analogni izlazi na kompu, to je klasika.
Ali interkonekt nije moj problem, već player. Tako da bi u budućnosti DA konverziju radio pošten DAC, tako da će mi u principu bit svejedno što vrti cd... ili drugi izvor, npr komp. Eh tu već u igru ulazi USB kabel. I to će trebati nabavit.
solo_x
Registered User
Registered User
Posts: 2539
Joined: Fri Feb 22, 2008 7:19 pm
Location: Zagreb

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by solo_x »

karlo wrote: Obzirom da će mi i jedan i drugi trebati u kućnom hifi-u, molim neke savjete u kojem pravcu da krenem kod kupnje. Koristit će se u spajanju izvora (cd i dr.) do DACa. 
Svaka preporuka je poželjna!

Pretpostavljam da je optički kabel od kvarcnog stakla bolje rješenje od klasičnog višežilnog ili jednožilnog plastičnog.

Što s koaksijalnim? Jel ok obični 75 ohmski kabel s kolko-tolko kvalitetnim opletom ili se moram isprsit i dat parsto kuna za kvalitetniji kabel od pola metra (npr. http://www.audiofil.net/blacklisted_site/viewad.asp?id=502919573821417)

Tnx
Nije da se delam pametan ali meni su govorili tu nedavno da ni taj kabel ok. Jel ima ko strucniji za objasnit to?
User avatar
karlo
Registered user
Registered user
Posts: 714
Joined: Mon Oct 04, 2010 1:10 pm
Location: Zagreb

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by karlo »

ajmooo neka iskustva s coax, opt. i eventualno usb u home hifi?!
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by VooDoo »

kupi ovo

http://www.vandenhul.com/p_B09.aspx

i biti ces dugo sretan  :respect:

150kn metar, vrjedi svake lipe i da je duplo skuplji
User avatar
karlo
Registered user
Registered user
Posts: 714
Joined: Mon Oct 04, 2010 1:10 pm
Location: Zagreb

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by karlo »

slazem se. d102 koristim kao interkonekt. mogao bi se koristiti i kao digitalni, isto kao i drot za struju 220V.
:-P
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by VooDoo »

karlo wrote: slazem se. d102 koristim kao interkonekt. mogao bi se koristiti i kao digitalni, isto kao i drot za struju 220V.
:-P
on ti je balansirani koaksialni sta ce rec da ima 110ohm strukturu kaj i nije tak bitno ali je bitno da je dizajniran da podnese i odnese sa sebe sve smetnje za 110 Ohm tako da ce na 75 ohm raditi savršeno kak i svima radi - taj kabel je ono prema cemu se procjenjuje koliko je neki kabel dobar ili loš, koliko je bolji ili lošiji -- ima boljih naravno ali koštaju 5-10 puta više a bolji su vjerojatno 5% tak da po meni si nemaš kaj razmišljat pogotovo s obzirom kaj ti ga ne treba puno  :respect:

nego koji DAC si uzeo/misliš uzeti
User avatar
karlo
Registered user
Registered user
Posts: 714
Joined: Mon Oct 04, 2010 1:10 pm
Location: Zagreb

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by karlo »

za sada u planu mf v-dac

i hvala na objašnjenju. nemoj kaj zamjerit.
Last edited by karlo on Thu Nov 22, 2012 11:31 am, edited 1 time in total.
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by bamboklaat »

Najvažnije je da izbjegavaš optički kabel jer je koaksijalni u pravilu puno bolji,osim ako ne namjeravaš uzalud baciti 1000€  :D Onda je sasvim druga priča... Moja iskustva su odlična sa kabelom za spajanje kamera sa reportažnim kolima.Imao sam prilike prije 10-tak godina nabaviti neki njemački zeleni koaksijalac kojeg sam uspoređivao sa hrpom hi-fi zvučnih imena,i ovaj ih je u svakom pogledu prešišao :) za transporte sam koristio i Sony i Philips.Najviše Philipsovih koji su u Arkamu i Marantzu a Sony u Sony Esprit seriji,Sonic Frontiers,Gryphon. DAC-ove sam imao razne,od Musical Fidelity(onaj sa lampama) preko Rotela,Audiolab-a,Electrocompaniet-a itd. Zaključak je bio da je Sony transport bolji overall  :) Najbolji je bio u Anthem CD-1,a od Philipsa Arcam Alpha 270 (kojeg još uvijek imam)modificirani tj iz 2 dijela.
Ako imaš nekog da radi sa profi kamerama,i tko ima veze sa linkanjem istih,ogrebi se metar dva,jer njima je to potrošni materijal...ništa,ili minimalno košta,a super su  ;)

edit: mogu ti posudit moj,samo da ga ne kidaš,čisto radi usporedbe...
Last edited by bamboklaat on Thu Nov 22, 2012 11:38 am, edited 1 time in total.
User avatar
karlo
Registered user
Registered user
Posts: 714
Joined: Mon Oct 04, 2010 1:10 pm
Location: Zagreb

Odg: Optički (TOSLINK) i koaksijalni kabel

Post by karlo »

Ne mislim bacat pare, a niti uložiti 1000€. Optika će mi trebati za media player (filmovi i muzika na hardu), ali po defaultu muziku slušam sa cedeja, pa je coax primaran.

Hvala na iscrpnom i kompliciranom :P objašnjenju
Post Reply

Return to “HIFI komponente”