Što je clipping i čemu služi gain

Sve o pojačalima
Post Reply
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

Što je clipping i čemu služi gain

Post by kill »

Ukratko:

Image

Clipping je naponski limit pojacala, pojacalo ovisno o svojoj snazi ima neki maximalni naponski izlaz,kada se gain previse odvrne pokusavamo dobit isprekidani signal na desnoj slici,ali je to nemoguce zbog naponskog limita,pa dobijemo ove ravne dijelove signala - clipping.To je pogubno za zvucnike, u tom periodu membrana stoji na nekoj elongaciji, impedancija ( otpor ) znatno padne, zvucnik vuce veliku struju - lako se moze ostetit i pojacalo, zavojnica se pregrijava i osteti.

99% slucajeva spaljenih zvucnika je zbog clippinga,a ne zbog previse snage.tocnije i kliping ubije zvucnik snagom,ali istosmjernim signalom koji ga jednostavno pregrije,a cista zvucna snaga pojacala je nesto drugo.

Kako primjetiti clipping?

Uho bi ga trebalo primjetiti prvo, visoki i srednji tonovi se izoblicavaju, postaju uhu neugodni.Bass gubi definiciju, postaje muljav i neugodan, pomak membrane naglo poraste, zavojnica se tolko grije da toplina prelazi na dustcap odnosno membranu woofera, grije se magnet, pojacalo se primjetno jace zagrijava.Solidan woofer koji deklarirano trpi 500 Wrms se nebi smio grijati niti na znatno jacem pojacalu ako svira bez klipa.

Opsirnije:

Kada pojacalo ulazi u klip to znaci da je izlazni signal dosao do naponskog limita.

Ton u elektricnom smislu je izmjenicni signal odredjene frekvencije.

Elektricni signal koji je prisutan na izlaznim kontaktima pojacala je izmjenicni napon odnosno struja.

Pojačalo pojačava snagu tonskog "zapisa" u elektricnom obliku sa svrhom da taj signal bude dovoljno jak da pokrene zvucnik.

Snaga je umnozak napona i struje, znaci oboje se povecava na izlazu pojacala.

Clipping je vezan uz napon.Naponsko pojacanje u izlaznom stupnju pojacala se radi odvojeno za pozitivni i za negativni dio periode i za to se koristi istosmjerno napajanje izlaznih elemenata,znaci +xx V odnosno - xx V.

Snaga je napon na kvadrat podijeljeno sa otporom.Npr. 100wrms/150wmax na 4 ohma pojacalo ima izlazni signal od barem +/- 25 V ( 25*25/4 = 150W max snage odnosno oko 100wrms ).Tih 25 V su naponski limit tog pojacala.

Jedna od karakteristika pojacala je njegovo naponsko pojacanje.Recimo da vec spomenuto pojacalo od 100wrms sa 25V izlaza ima naponsko pojacanje od 250.Znaci da bi dobili 25V na izlazu, na ulazu pojacala nam je potrebno 25/250 =0.1 V

Vecini pojacala je dovoljno nekih 100mV ( 0.1 V ) ulaznog signala ( preouti na HU ) da bi dobili maximalni izlazni napon odnosno snagu.

HUi imaju preoute od 1-1.5 V kod osnovnih modela pa do 8 V kod top modela.Kada bi doveli 8 V na ulaz spomenutog pojacala sa naponskim pojacanjem od 250 pokusavali bi dobit izlaz od 8x250=2000V sto je naravno nemoguce jer nam pojacalo moze dat tek skromnih 25 V izlaza.Tu u igru ulazi gain, njime podesavamo ulaznu osjetljivost pojacala odnosno jednostavno smanjujemo napon koji ide na predpojacalo i dalje na izlazni stupanj pojacala,tako da nam izlazni signal nebi ulazio u klip.

evo jedna shema za clip indikator:

http://users.ece.gatech.edu/~mleach/lowtim/graphics/clip.pdf
Last edited by kill on Thu Mar 08, 2007 7:10 pm, edited 1 time in total.
FIAT Tipo 2.0 16v ie
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by BlackT »

da sad nesastavljam ovaj clip indicator(iako je veoma lagan,ali malo je veći problem nabaljat komponente) jel se to može sa instrumentom izmjerit? jedan stavim da mjeri struju a drugi napon, ali ako mi sub ima 150W rms-a,a 300W peak šta trebam izmjerit peak ili RMS?
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by S@ki »

ajde sad lijepo pročitaj gornji tekst... nekoliko puta ako treba pa ćeš shvatiti što si prosipao :)

možeš mjeriti naravno, ali ne struju univerzalcem već oblik signala osciloskopom ;)

znači poanta je u izobličenju signala a ne u snazi pojačala, bilo peak bilo rms.

s druge strane, ako ti ej problem nabaviti tranzic uredno možeš koristiti bc560c
Last edited by S@ki on Fri May 13, 2011 2:10 pm, edited 1 time in total.
The quieter you become the more you are able to hear
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by BlackT »

da ali ako se povećava napon na izlazu bit će veća i snaga, a još kad membrana stoji i smanji se otpor snaga bi trebala skočiti više i od peak
osciloskop neam
ma nešto mi nije jasan zvuk kad na max pojačam a na 90% je dobar, neznam jeli do loših zvučnika ili pjesma, ali to samo na visokoncima bass je uredu, zapravo visokotonci probijaju uši. Dali su toliko glasni ili nešto nije u redu neznam. U autu je uredu kad se lagano sluša muzika,ali kad treba negdje na nekom derneku razbubat bojim se da se nespale
Dude
Registered User
Registered User
Posts: 320
Joined: Tue Mar 30, 2010 3:28 pm
Location: Labin

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by Dude »

Koliko ja znam o tome a ako grijesim neka me kolege isprave. Kada visoki promijene zvuk tj. kada se na visokima zvuk izoblici i postaje neugodan uhu znaci da su u clipingu. Clipingom sam ja spalio 4 para tweetera u aktivi. Ako ti je sub glasniji probaj izjednacit glasnocu visokih i basa tako da kad pojacas imas istu razinu zvuka na jednim i drugim. A kad nabijas vani pojacaj i kad cujes da ti se zvuk izoblicuje smanji volumen za 2 i nece nista izgoriti. U 90% slucajeva zvucnici rikavaju bas zbog clipinga. Opet ponavljam, ispravite me ako grijesim.
User avatar
BOKY
Registered user
Registered user
Posts: 893
Joined: Thu Apr 23, 2009 5:08 pm
Location: Rijeka
Contact:

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by BOKY »

kao 1. nisi napisao kako su spojeni ti visokotonci koji na 90% rade ok a na 100% je zvuk izoblicen??? jesu spojeni na pojačalo ili na HU? razletit ce se sigurno ako budes tako slusao duze vrijeme,ja sam ih spalio podosta tako...ako su spojeni na pojačalo nastimaj gain,na radiu smanji visoke,na skretnici,kako god u svakom slucaju nesmiju piskutat  :)
dB team:AK Omišalj
Team Broken Windshield

Neprovjereno - smiješne vijesti
Dude
Registered User
Registered User
Posts: 320
Joined: Tue Mar 30, 2010 3:28 pm
Location: Labin

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by Dude »

Na pojacalo u aktivu. Tri cetiri para sam tako slusao kad su piskutali po 4-5 dana i riknuli su. Pretpostavljam da je od clipinga.
ziMet
Registered User
Registered User
Posts: 1112
Joined: Sat Dec 12, 2009 6:29 pm
Location: Zagreb

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by ziMet »

možda im rez neštima pa rikavaju... :respect:
team Gemišt
12"& 300W 144.2dB
12"& 600W 145,6dB
PB 147.8
trebaš MDF ringove ??? info PM
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by S@ki »

BlackT wrote: da ali ako se povećava napon na izlazu bit će veća i snaga, a još kad membrana stoji i smanji se otpor snaga bi trebala skočiti više i od peak
osciloskop neam
ma nešto mi nije jasan zvuk kad na max pojačam a na 90% je dobar, neznam jeli do loših zvučnika ili pjesma, ali to samo na visokoncima bass je uredu, zapravo visokotonci probijaju uši. Dali su toliko glasni ili nešto nije u redu neznam. U autu je uredu kad se lagano sluša muzika,ali kad treba negdje na nekom derneku razbubat bojim se da se nespale
Veci napon veca snaga...aj ok, ali ovaj drugi dio ništa ne razumijem.
Kako to misliš "kad membrana stoji i smanji se otpor..."?
I ovo drugo "snaga bi trebala skočiti i više nego peak" ?

Bez ljutnje ali fale ti osnove osnova za razumjevanje problematike ovog tipa.A zapravo je vrlo jednostavno. Peak snaga je max snaga koju nešto može dati odnosno što nešto može "trpiti" u vrlo kratkom periodu.
Peak snaga -> vršna snaga
Sad mi objasni ovu svoju interpretaciju sa stajanjem membrane i davanjem više snage itd. molim te

S druge strane, nisi me poslušao u prijašnjem postu. Klipanje pojačala nema apsolutno nikakve veze sa snagom tog pojačala već čistim izobličavanjem signala. Isti sklinac se dešava i na jačim odnosno slabijim pojačalima i direktno je vezan uz naponsko ograničenje pojačala, pomalo određen radnom točnom odnosno klasom u kojoj pojačalo radi, a posljedica je prevelikog gaina koji uzrokuje pojačanje signala iznad mogućnosti pojačala te samim time dolazi do izobilečenja signala kako je gore već i objašnjeno / nacrtano.
Last edited by S@ki on Sat May 14, 2011 12:19 am, edited 1 time in total.
The quieter you become the more you are able to hear
Dude
Registered User
Registered User
Posts: 320
Joined: Tue Mar 30, 2010 3:28 pm
Location: Labin

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by Dude »

ziMet wrote: možda im rez neštima pa rikavaju... :respect:
A moguce je i to.  :respect: Rez je bio na nekih 3 kHz.
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by BlackT »

S@ki wrote:
BlackT wrote: da ali ako se povećava napon na izlazu bit će veća i snaga, a još kad membrana stoji i smanji se otpor snaga bi trebala skočiti više i od peak
osciloskop neam
ma nešto mi nije jasan zvuk kad na max pojačam a na 90% je dobar, neznam jeli do loših zvučnika ili pjesma, ali to samo na visokoncima bass je uredu, zapravo visokotonci probijaju uši. Dali su toliko glasni ili nešto nije u redu neznam. U autu je uredu kad se lagano sluša muzika,ali kad treba negdje na nekom derneku razbubat bojim se da se nespale
Veci napon veca snaga...aj ok, ali ovaj drugi dio ništa ne razumijem.
Kako to misliš "kad membrana stoji i smanji se otpor..."?
I ovo drugo "snaga bi trebala skočiti i više nego peak" ?

Bez ljutnje ali fale ti osnove osnova za razumjevanje problematike ovog tipa.A zapravo je vrlo jednostavno. Peak snaga je max snaga koju nešto može dati odnosno što nešto može "trpiti" u vrlo kratkom periodu.
Peak snaga -> vršna snaga
Sad mi objasni ovu svoju interpretaciju sa stajanjem membrane i davanjem više snage itd. molim te

S druge strane, nisi me poslušao u prijašnjem postu. Klipanje pojačala nema apsolutno nikakve veze sa snagom tog pojačala već čistim izobličavanjem signala. Isti sklinac se dešava i na jačim odnosno slabijim pojačalima i direktno je vezan uz naponsko ograničenje pojačala, pomalo određen radnom točnom odnosno klasom u kojoj pojačalo radi, a posljedica je prevelikog gaina koji uzrokuje pojačanje signala iznad mogućnosti pojačala te samim time dolazi do izobilečenja signala kako je gore već i objašnjeno / nacrtano.
da imaš pravo sada sam sve ponovo pročito i vidim da nemože to tako kako sam zamislio
sub je meni naštiman njega je lako naštimat, a na drugom kanalu na pojačalu su mi visokotnci i srednjotonci, ma smanjit ću još malo level dok nesložim clip indikator
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by BlackT »

cjena komponenata je smješna niti 5 kn
kako se ovo sada spaja? mislim koji izvod na šta da spojim?
damirko
Registered User
Registered User
Posts: 573
Joined: Thu Apr 05, 2012 2:26 pm
Location: novska

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by damirko »

hebiga, nemog zaspat...

"Snaga je napon na kvadrat podijeljeno sa otporom.Npr. 100wrms/150wmax na 4 ohma pojacalo ima izlazni signal od barem +/- 25 V ( 25*25/4 = 150W max snage odnosno oko 100wrms ).Tih 25 V su naponski limit tog pojacala.

Jedna od karakteristika pojacala je njegovo naponsko pojacanje.Recimo da vec spomenuto pojacalo od 100wrms sa 25V izlaza ima naponsko pojacanje od  250.Znaci da bi dobili 25V na izlazu, na ulazu pojacala nam je potrebno 25/250 =0.1 V

Vecini pojacala je dovoljno nekih 100mV ( 0.1 V ) ulaznog signala ( preouti na HU ) da bi dobili maximalni izlazni napon odnosno snagu."


1.ovo je copy paste sa vrha teksta a pošto meni ova formula nikako nije jasna, el mi može tko reći koliki je naponski limit mog pojačala jbl gto 4000 4x50wrms.... odnosno kako je kod mene spojeno 2x50 + 1x150wrms? i koliko maksimalno napona dobijem ako stavim gain na maksimum?

2. u nekom manualu pronađenom na netu piše da mojemu ampu je dovoljno 0.1V za maksimalnu izlaznu snagu, a pošto moj hu kenwood ima 2V preout, el to znači da ulazni signal na ampu trebam smanjiti na najniže, tj. na 0.1 V i da će amp svejedno davati svoj maksimum... i još naravno  da gain smanjim do kraja i svejedno dobivam maksimum iz ampa?

zahvaljujem se unaprijed i eto samo dva pitanja za pametne i one koji se tako osjećaju...  :D :D :D :D

i da, moja teorija:

200 wrms / 4 ohma = 50 naponski limit
50x50/4= 625 peak w

gain ide od 50 do 500V te ako u omjer stavim: 2V preout x maks gain 500V dobivam 1000V što je čisti klip... el?

znači previše je i "2V preouta X 50V= 100V"

ali !0.1V minimum na ampu X 50V  = 5V" od maksimalnih 50? to je desetina snage, a u manualu piše da je i to dovoljno za maksimum ampa???

sva sreća pa moj setup slušam samo ja...  :D :D

                   
Last edited by damirko on Thu Aug 30, 2012 9:48 am, edited 1 time in total.
Vukovar grad heroja
User avatar
Type X
Registered User
Registered User
Posts: 3989
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:00 pm
Location: Rijeka

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by Type X »

Napon, struja, otpor... sve troje uzimaj i nikada neces pogrijesiti ;)

ako mu dovedes veći ulazni napon dobiti ćeš veći izlazni napon ali manju struju :) 
znači bolja kontrola uz manje paljenje zavojnice (manje grijanje)


i dok neuzmeš voltmetar i strujna klijesta u ruke i izmjeris s cim tocno raspolazes, nećeš točno znati... :)
Nemate prijatelja?pridruzite nam se...
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=23063.0
damirko
Registered User
Registered User
Posts: 573
Joined: Thu Apr 05, 2012 2:26 pm
Location: novska

Odg: Što je clipping i čemu služi gain

Post by damirko »

ma nešto sam opet krivo pokopčo... el gain podešava onu ulaznu osjetljivost koja kod mene na gto 4000 ide od 0.1V do 4V? ali gdje je onda tu onaj naponski limit ampa?
Vukovar grad heroja
Post Reply

Return to “Pojačala”