Održavanje zvučnika

Post Reply
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

Održavanje zvučnika

Post by S@ki »

Kupnjom prvih ozbiljnijih zvučnika porasla je znatiželja i potraga za najboljim načinom održavanja novih ljubimaca.
Mnogi će reć, uzmi Pronto i ne zamaraj se, no nekako smatrah da mora postojati bolji, stariji način.
Među prvim naletih na ovaj tekst i recept koji ću prepisati uz male preinake.

Ono što će vam trebati je:
Image

Terpentin - 75 ml Cijena: 33kn, u dućanu slikarskim priborom u Gundulićevoj, ili sličnim. Cijena ne varira od dućana do dućana.
Maslinovo ulje - 75 ml Cijena: 50ak kn litra
Vinski ocat  - 75 ml Cijena: 0,5l 5-6kn
Alkohol - 3ml
par kapi deterđenta za suđe

I moj dodatak, par kapi limuna ili kapljica eteričnog ulja, samo da malo ubije miris terpentina.

Sve skupa, za 40ak kn dobijete 2,5 dcl tekučine koja će vam prilično dugo trajati, samo ne zaboravite protresti prije uporabe  :)

Evo i finalnog produkta pretočenog u manju bočicu za lakšu uporabu :)
Image


Ostaje vam samo uzeti u ruke mekanu krpu ili jastučić vate i lagano premazati zvučnike. Mislim na kutije naravno :)
O original članku autor piše o čujnoj razlici u zvuku nakon premazivanja no osobno sam vrlo skeptičan prema tome, iako receptura potječe od gospodina koji se bavi izradom i održavanjem glazbenih instrumenata. S druge strane, trenutno nemam dovoljno dobru opremu da bih o takvim stvarima mogao pričati no dozivljaje ću prepustiti vama, na meni je samo da dam preporuku.

Eh sad, točka na i.
Nakon sređivanja drvenarije preporučam i održavanje gumenog ovjesa. Ideja mi je sinula perući auto :)

Ovaj dio je prilično jednostavan, treba vam:
Glicerinsko ulje
Destilirana voda
vata ili štapići za uši.

Vrlo jednostavno, glicerinsko ulje razvodnite, meni nekako najbolje ide sa 2/3 ulja 1/3 vode, onako odokativno i sve ok, nema mudrosti.
Otopinom premažete ovjes koji će kao i automobilske gume ostati sjajan, istaknute crne boje.
The quieter you become the more you are able to hear
Post Reply

Return to “Samogradnja”