car PC hw

Hardware - Software za izradu istih...
Post Reply
User avatar
Warcraft
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Sun Jun 10, 2007 1:17 pm
Contact:

car PC hw

Post by Warcraft »

Pozdrav,

nakon sređivanja muzike, zainteresirao sam se za car PC.
Tko mi može pomoći po pitanju nabavke hardware robe?
Gdje u HRV mogu kupiti mbo i ostale komponente za slaganje kompa?
User avatar
Sasa_730i
Newbie
Newbie
Posts: 87
Joined: Mon Mar 06, 2006 2:07 pm
Location: Split
Contact:

Odg: car PC hw

Post by Sasa_730i »

maticnu mozes kupiti koju god zelis (ATX,mATX,nanoITX) u vise manje svim dobro opskrbljenim ducanima informatike u hrvatskoj. Ako ides na najmanje rjesenje onda je to nanoITX i za njih ces kuciste za car-pc trebati naruciti izvana jer koliko znam kod nas to nitko ne drzi.. Ako imas novaca preporucio bi ti nabavku SSD-a umjesto standardnog 2.5" diska ili nekakvu drugu flash memoriju.
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: car PC hw

Post by ToMMeK »

Preporucio bi ti da uzmes laptop dez display-a, imas sve, bateriju da izdrzi sok paljenja, mala potrosnja energije, imas PCMCI i usb, uzmes dobru usb zvucnu, te TV-i FM karticu, obvezno digitalnu...

jos ako nabavis lap sa serijskim portom ti je bolje, spojis cijelu dijagnostiku na laptop i bok... imas sve... s tim seriskim se trebas malo pozabavit, ali dade se sve isprogramirati i upravlajti svime preko laptopa.... recimo modulom kilme....

imas tih laptopa bez display nabavi se vec hp star 1-2god za 500-800kn sa svime najeftinije ti je to...
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
/////AMG
Registered User
Registered User
Posts: 1411
Joined: Sat Jun 16, 2007 9:29 pm
Location: Ljubuški, Hercegovina

Odg: car PC hw

Post by /////AMG »

složio bih se s tommek-om, to je sigurno najjednostavnije, najbolje i najjeftinije riješenje..... sad mi je žao što i ja tako nešto nisam uradio kad sam car pc ugradivao  :-\
User avatar
Warcraft
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Sun Jun 10, 2007 1:17 pm
Contact:

Odg: car PC hw

Post by Warcraft »

kako riješiti grijanje na njima?
isto, nekakav rack pa onda ventove unutra, a?


Našao sam mbo-e..
Protis

http://www.protis.hr/ponuda.aspx.

Al, poslušati ću vas, idem na pc ekspert tražiti lap bez ekrana pa da vidimo.
U slučaju da ne nadjem nešto pametno, onda ću se pozabavit sa hw-om.
User avatar
Warcraft
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Sun Jun 10, 2007 1:17 pm
Contact:

Odg: car PC hw

Post by Warcraft »

ITX mbo su me zanimale, al evo, kako sam naveo, protis ih ima.
Mada mi je ToMMek dao lap ideju. Na kraju, ako nadjem laptop, netrebam tražiti napajanje i ostale pizdarije, nego kupim onaj 220-->12V converter i piči miško.

jel na lap ide SSD bez tramakivanja, ili?
Last edited by Warcraft on Sun Jan 03, 2010 12:55 pm, edited 1 time in total.
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: car PC hw

Post by ToMMeK »

imas za laptope napajanja za kupit za 12V... netrebas konvertor onda, da imas sto manje zica i kerefeka, SSD mozes bez problema ukljucit na lap, ali da je potreban mislim da ti nije, hdd ce izdrzati itekoliko dugo bez problema, nevozis se po makadamu da imas stalno tresnje u autu...

SSD postoji koliko sam vidio PCMCI ili SATA umjesto hdd, jer su inacice 2,5"... koje zamjenjuju u buducnosti hdd.... samo dali se ispati neznam... 
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
Warcraft
Newbie
Newbie
Posts: 79
Joined: Sun Jun 10, 2007 1:17 pm
Contact:

Odg: car PC hw

Post by Warcraft »

e, ali prvih 25 stranica na pc ekspertu-->0 neispravnih lapova :(
Naći takav lap će biti mission nemoguća čini mi se... Al tražimo dalje...
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: car PC hw

Post by ToMMeK »

092 1004 777 nudio mi je fudjitsu siemens amilo prod duo 120gb hdd sa polu ispravnim ekranom za 1000kn... pa noazovi i pitaj jel prodano...

092 2580079 hp nx6110 ispravan hitno za 1000kn zena neka prodaje, jucer me zvala za otkup... ok lap ako je sve u redu ispod cijene cca 500kn...

edit: ja sam si bio nabavio za car pc HP nc8430 T5600 core2duo (1,83ghz 2mb) 4gb rama, i hdd 7200 o/min 320gb izgoren konvertor na osvjetljenju zajedno sa lampom, dao 700kn.... nakraju promjenio to i sad ga koristim kao svoj komp jer mi bilo steta u auto strpat takav lap...
Last edited by ToMMeK on Sun Jan 03, 2010 1:37 pm, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
/////AMG
Registered User
Registered User
Posts: 1411
Joined: Sat Jun 16, 2007 9:29 pm
Location: Ljubuški, Hercegovina

Odg: car PC hw

Post by /////AMG »

munst0r
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:55 pm
Location: Zagreb/Bjelovar
Contact:

Odg: car PC hw

Post by munst0r »

I ja sam se pred jedno dva tjedna ozbiljno zainteresirao za izradu Car PCa. Od tada svaki dan provedem po nekoliko sati trazeci komponente koje trose minimalnu kolicinu struje, best buy LCD monitore i proucavajuci svaku, pa i onu najmanju, sitnicu... :)

Uglavnom, evo sto sam zakljucio.
Laptop s razbijenim ekranom je dobro rjesenje, ali je veoma tesko pronaci takav laptop koji ujedno ima i solidne komponente koje su dovoljno brze, a trose jako malo struje. I jos uz to treba naci nekoga tko ce ga prodati dovoljno jeftino. Gotovo pa nemoguca misija. Naime, svaki laptop ce posluziti, ali ipak mnogi laptopi imaju vecu (pa cak i daleko vecu) potrosnju od neke obicne, jeftine, a veoma brze konfiguracije koju je moguce samostalno sklepati. Jedina prava prednost laptopa je njegova velicina (tj. nedostatak iste :)).

Mnogi za Car PC koriste mini ITX konfiguracije bazirane na Atom procesorima. Ali to ne bih preporucio jer su dosta spore, a nisu niti najstedljivije sto se tice potrosnje struje. Takodjer, AMD konfiguracije trose daleko vise i treba ih izbjegavati.

Definitivni pobjednik u odnosu potrosnje struje, performansi i cijene su novi Intelovi Celeroni E3200 i E3300. U kombinaciji s micro ATX maticnom plocom baziranom na G31 chipsetu (integrirana grafika) trose stvarno male kolicine struje. Novi Intel E3200 kosta svega 300kn, a G31 maticne se daju nabaviti vec za 250 kn. Doduse, za LGA775 socket ima i mITX ploca, ali su daleko skuplje i teze ih je nabaviti. Ne znam koliko se to isplati radi tih par centimetara...

Disk svakako uzeti od 2.5" i 5400 okretaja jer trose manje struje i bolje podnose tresnje. SSD jedino ako nemres novcanik nagurat u djep... :)

Kuciste se vec nekako sredi. Ja pokusavam nabaviti neko staro desktop kuciste od nekog uredskog/skolskog kompa, a uvijek mozes i sam nesto sklepati ili uzeti nesto poput ovoga.

Inverter nemoj koristiti. Ako se odlucis za laptop, nabavi si adapter koji radi na 12V. Ako ces sloziti desktop konfiguraciju, onda nabavis napajanje za 12V poput ovoga.
User avatar
Rulez
Registered user
Registered user
Posts: 782
Joined: Wed Jul 22, 2009 2:12 am
Location: Omiš

Odg: car PC hw

Post by Rulez »

mislim da atom procesori trose najmanje struje... meni baterija traje lijepa 4 sata (Atom 1.6GHz)...
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: car PC hw

Post by Nick »

Atom je štedljiv i na potrošnji i na brzini.
A i pitanje je kolika brzina u autu zapravo treba za neki optimum
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: car PC hw

Post by ToMMeK »

Laptopi ne trose vise od 70W... s time da vecinom su porc 35W i ekran oko 20W s time da ekrana nemas, i ostane ostalo... proc trosi jedino kad ga "vrtis" a sad da ces obradivat grafiku ili igrat igrice u autu mislim da neces... za sve sto ti treba je dovoljno 1gb rama 1.6-2.0ghz proc (jednojezgreni) nisu potrebi ni dvojezgreni 32-128mb graficka, i hdd po volji ... sve ostalo je previse... barem s mojeg gledista... mozes slusat muziku, gledat filmove  (ak imas djecu neki crtic dok ih vozis na more), ici na Internet, imat gps, tv i fm, te neku bazu podataka, a sad igranje igrica i te pizdarije to je preseravanje a ne neka korist... zato imas doma komp, a ne car-pc ...

tako da najobicniji lap bez displaya nije neka mudrust naci, uzmi plavi blacklisted_site, imas par komada, napisi oglas na google gupe, pc ekspert, blacklisted_site.hr blacklisted_site i za 1-2 tj imas kom kakav pozelis...

ovaj sto prodaje car-pc configuraciju trazi za nju 4.6k kn sto je puno puno previse... najvrijednija stvar je display cca 1500-2000kn ako ides preko ebay-a, ostalo tesko da ces naci kod nas... (cca 3500kn) a sad dali vrijedi konf 2.6-3k kn NE...
jos ti treba hdd 2,5" cca 300-500kn ...

po meni definitivno isplativije je uzet laptop, i malo truda i vremena i sve ostalo potraziti...
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
Rulez
Registered user
Registered user
Posts: 782
Joined: Wed Jul 22, 2009 2:12 am
Location: Omiš

Odg: car PC hw

Post by Rulez »

ma sigurno da je najisplativije uzet laptop neki polovni... ima sve sta ti triba, a i periferije za njega koje ti tribaju lako se nabave... ja sam si isto tako nesto htio ubacit u autu, al sam odusta, bar za sad... lov na dB mi je ipak veca strast :)

e i tommek, posto ti imas iskustva s tim car-pcom zanima me dali onda moras uzet onaj punjac za laptop sta se spaja na upaljac, jel koliko sam vidio, vecina laptopa radi na punjacu od 16-18V...
i jos jedno pitanje... kako rijesit tipkovnicu? on-screen keyboard il neko eksterno rjesenje na usb?
Post Reply

Return to “Car-PC”