aktiva, mid-hi problem??

Post Reply
Scorpion
Newbie
Newbie
Posts: 59
Joined: Fri Feb 10, 2006 3:25 pm

aktiva, mid-hi problem??

Post by Scorpion »

Dakle, neznam kako zapocet da sto jasnije objasnim da me svi svatite...krenuo sam na slaganje aktive, najprije je bio u planu obicni 2-way naprijed i sub u gepeku, ali su apetiti porasli jer imam osjecaj ko da mi fali nest u zvucnoj slici pa reko da probam to upotpunit sa 3-way naprijed + SW u gepeku.

Da bi me lakse razumjeli radi se o sljedecim komponentama
HU: Alpine 7998
Front: Dragster DSK 672
SW: Dragster dwc 228
Amp: Dragster DA 2402 (SW)
Dragster DA 704 (4-kanalc za prednji)


e sad imam viziju da ubacim jos 10cm speaker-e tj. serija dmd 100...prakticki su zakapareni , ali to je druga prica.

E buduci da ja na svom HU-u imam mogucnost TC-a, i X-overa te mogucnost slaganja 3 way-a dakle zasebni izlaz za high, low i mid...to mogu regulirat da su visoki na izlazu za visoki, kick/mid za mid i low za SW....

i to sve je super i genijalno..no na zalost ja nemam razdvojen mid na mid-high i mid-low dakle na srednji visoki i kick...pa me sad zanima kako da ubacim taj mid-high bez nekih astronomskih ulaganja jer nisam sad kod novaca , a ako nece ici rade cu sakupit pare i rijesit to kako bog zapovjeda....


Dakle, prema vaseim iskustvima 4-way aktiva (isplati ili ne?) gledano u odnosu koliko se dobije na kvaliteti i punoci zvucne slike, a koliko se mora jos ulozit...

Te kako razdjelit mid signal da mogu upravljat kickom i srednjim visokim?

Razmisljao sam da zapravo odjlim Y-cincom signal za mid na dva pojacala, jedno ce upravljat kickom a drugo srednji visoki....inace meni pojacala sluze iskljucivo za pojacavanje, sve adaptacije se vrse preko hu-a...
pa buduci da mi je mid podrucje od 150Hz pa do 1.5-2kHz mislio sam te rezove ostavi na hu, a na svakom pojacalu napravit rez na skretnici koja je na pojacalu dakle za kick odrezat na npr. cca...450HZ pa ce signal dolazit od HU-a od 150 i rezat do 450...a na drugom pojacalu kako onda tu rijesit...mozda sam zaklomplicirao...vise ustvrai neznam ni sam pa zato pitam za neki savjet, ako mi ga mozete dat!!!!
Last edited by Scorpion on Sun Oct 21, 2007 5:55 am, edited 1 time in total.
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

aktiva, mid-hi problem??

Post by mocart »

Pa cuj, ako bas hoces 4 way full aktivu trebas jos jedno pojacalo i procesor jer ti je HU ogranicen sa izborom reznih frekvencija i brojem izlaza. Ako pak nemislis vise ulagat i neces bas full aktivu onda ti je najlakse da na "hi" izlaze (koje na radiju stavis na "flat") spojis 2 kanala od cetverokanalca na pasivne skretnice od dragsterovog sistema samo sto umjesto kicka na skretnicu spojis mid (koje si kazes kapario) i HI pass na pojacalu odredis po zelji. A ovo ostalo spajas lako...

BTW, do koliko ti HZ-a cetverokanalac ima HIpass-LOpass rezove?
Edit: aha evo nasao sam, kazu 450hz...

Ali za mid nisam nasao nigdje fs ali pretpostavljam da je negdje oko 500hz tak da oni nebi smjeli nize od toliko svirat znaci tih 450hz na pojacalu bi bilo mozda taman, kickove stavis onda na ostala 2 kanala od dragstera 704 i na radiju odrezes na "odoka" 80-400hz.

Neznam za 7998 ali recimo na 9853 mozes hi izlaze spustiti do 500hz (kad se u meniju prebaci sa makers na usres), ako 7998 to moze, onda tako odrezes i iskljucis HIpass na 704 za mid/tw.
Last edited by mocart on Sun Oct 21, 2007 8:42 am, edited 1 time in total.
__̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡
Scorpion
Newbie
Newbie
Posts: 59
Joined: Fri Feb 10, 2006 3:25 pm

aktiva, mid-hi problem??

Post by Scorpion »

thx na odgovoru, ali jos i sam vazem, znam da bi mi najbolja stvar bila kupit alpine procesor + rux kontroler...i o tom vazem, samo sam sad u skripcu s financijama ( neznam tko nije ali drugi put o tom)..pa me zanima zapravo koje su mi opcije....sto se tice HU-a...cista perverzija od jedinice, zato mi je i na neki nacin zao jer ako cu kupovat procesor + kontroler ...onda badava para za takav hu, trebao bih ga prodat i kupuit neki alpine dvd koji ima optiku i amen ili pak IVA-***neznam...htio bih uglavnom cut misljenja koje su mi sve opcije....uvelike razmislaj o tom da nabavim jos jedan amp..2 kanalac koji ce biti za kickove dok ovaj 4-kanalac stavit za tweet i mid-hi, a buduci da na hu mogu odrezat signal za sreednje podrucje od 80hz do 3khz...malo dalje mogao bih profiltriraz taj signal sa skretnicam na amp-u...samo neznam kako da dobijem podrucje za mid-hi kad mi skretnica dozvoljava samo do 450Hz...

Sad glupo pitanje, ali svejedno cu pitat, dok ja namjestim na skretnici od amp-a na npr 100HZ, onda se cuju tonovi samo u tom spektru znaci od 0-100 jel tako???
Last edited by Scorpion on Sun Oct 21, 2007 2:04 pm, edited 1 time in total.
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

aktiva, mid-hi problem??

Post by mocart »

Kad stavis LOpass rez na 100hz to ne znaci da 200hz vise necujes nego se od rezne tocke sve smanjuje ovisno o tome kakva je mogucnost skretnice, na svom radiju imas (6,12,18,24db po oktavi) a na pojacalu najvjerovatnije fixiranu na 12 ili vise db/okt.
__̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡
User avatar
Muh@
Registered user
Registered user
Posts: 745
Joined: Mon Mar 27, 2006 8:46 am
Location: Sarajevo
Contact:

aktiva, mid-hi problem??

Post by Muh@ »

spoji mid i tw preko passivne skretnice , tako sto ces mid spojit umjesto kicka,

kickove spoji same na poseban kanal od amp-a

radi TC gledaj da su mid i Tw sto blize, takodje se malo poigraj za fazom...
Scorpion
Newbie
Newbie
Posts: 59
Joined: Fri Feb 10, 2006 3:25 pm

aktiva, mid-hi problem??

Post by Scorpion »

nije me bilo ovih dana pa da nastavim...
Kod mene je problem sto bih trenutno probao spojit 3-way+sub ali bez procesora...buduci da trenutno imam druga ulaganja..druge godine sigurno ide alpine proc+rux...ali do tog da se sve poslozi i samo umetne proc.

Meni bi i ovako i onako treebalo jes jedno pojacalo...a buduci da mi hu odjeljuje signale 1 za visoki, jedan za mid i jedan za sub..taj jedan za mid se dijeli na mid-high i mid low ili ti ga kick.

Ne bih zelio spajat nist prek skretnice jer onda je to neka 2.52 aktiva :), a ne kako spada...pa daj kanal za mid razdjelit Y cincevima na jedno 4 kanalno pojacalo i skretnicama na ampovima podjelit. Naravno za tweetere bih ostavio jedno dvo kanalno i za sub njegovuo...sto mislite jel bi to moglo radit..samo sad jos neznam kako odrezat na pojacalima granice...s time da vanjske granice mid range-a mogu regulirat sa HU-om jedino me muci kako izmedu njih podjelit...slusam Vasa razmisljanja????
Scorpion
Newbie
Newbie
Posts: 59
Joined: Fri Feb 10, 2006 3:25 pm

aktiva, mid-hi problem??

Post by Scorpion »

jel moze pomoc?
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

aktiva, mid-hi problem??

Post by mocart »

[QUOTE=Scorpion]...pa daj kanal za mid razdjelit Y cincevima na jedno 4 kanalno pojacalo i skretnicama na ampovima podjelit. Naravno za tweetere bih ostavio jedno dvo kanalno i za sub njegovuo...sto mislite jel bi to moglo radit..samo sad jos neznam kako odrezat na pojacalima granice...s time da vanjske granice mid range-a mogu regulirat sa HU-om jedino me muci kako izmedu njih podjelit...slusam Vasa razmisljanja????[/QUOTE]
Pa upravo tak kak i mislis:
Mid izlaz na radiju stavis od 60-4000 i onda na Y pa sve u pojacalo (npr onaj dragster 4ch) gdje na 1 i 2 kanal spojis one midove 10-ke sto si reko da ces kupit a kickove na 3 i 4 kanal. Onda stavis prekidac za 1 i 2 kanal na Hi-pass na recimo 450hz a na 3 i 4 kanalu stavis LO-pass na 350-400 Hz. Postelas gainove izmedju kickova i midova na pojacalu i to je to. Jedino sto gubis u ovoj prici je TC izmedju doticnih zvucnika ali ako se poigras oko smjestaja mida mozes i to donekle rijesiti.
Last edited by mocart on Thu Oct 25, 2007 8:31 pm, edited 1 time in total.
__̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡
Scorpion
Newbie
Newbie
Posts: 59
Joined: Fri Feb 10, 2006 3:25 pm

aktiva, mid-hi problem??

Post by Scorpion »

da..fakat...nisma ni gledao da zapravo gubim TC kad odjelim taj kanal na kick i mid a TC djeluje azjedno za oboje....jedino ako smjestim mid blizi kicka, ali onda to nema svrhe.


Druga mogucnost mi je znaci ujedno i prva da spoijm mid i tweetwre na skretnicu pa na pojacalo, ali onda to vise nije aktiva, ako ih spojim na izlaz za visoke...kako cu naporavit rez...uf...izgleda da ovako to bas i nije jednostavno...nista bez procesora...ako pedne nekom neka ideja slobodno napise...a zasad cu jos malo razmislit dal mi se isplati uopce nest slagat, barem dok ne kupim procesor!
Hvala mocarte na savjetima :)
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

aktiva, mid-hi problem??

Post by mocart »

Ma nemas beda za pomoc...
Svejedno imao li proc sada ili ne, kreni ti u nabavu 10-ki i jos jednog ampa pa spoji tak kak je da imas a ne ko ja vec godinu i pol nist nesvira u autu jer nec ni da cujem dok ama bas sve do zadnje tockice ne bude spremno za ugradnju...
__̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡
Post Reply

Return to “Sound Quality”