Impedancija, stabilnost pojačala

Sve o pojačalima
Post Reply
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

Impedancija, stabilnost pojačala

Post by kill »

Impedancija je otpor prolasku električne struje, točnije otpor sinusoidnoj izmjeničnoj struji ( npr. audio signalu kojim tjerate zvučnike ).

On nije jednak otporu istosmjernoj struji - DC otporu - oznaka R tj. Re u parametrima zvučnika, jer moze bit induktivnog ( klasični zvučnik sa zavojnicom ) ili kapacitivnog ( elektrostati ) karaktera.

više o impedanciji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_impedance

Impedancija je bitna jer u praksi pojačalo vidi taj otpor, a ne Re otpor zavojnice i impedancija je uvijek veća od Re otpora, jedini način za znat točnu apsolutnu vrijednost impedancije je izmjerit napon i struju i izračunat je prema ohmovom zakonu Z=U/I

Znači kad spojite pojačalo na 4 ohmski zvučnik, prosječna impedancija je viša od 4 ohma.koliko viša - ovisi o zvučniku i o uvjetima u kojima svira ( kutiji ).

Zbog neznanja dolazi do uvjerenja da su neka pojačala stabilna na mnogo nižem otporu ( npr. 2 ohm deklarirani monoblokovi na 0.5 ohma ) i da imaju mnogo više snage.

Mnogi bi se iznenadili na kojoj pravoj prosječnoj snazi rade njihovi xxxx-wattni sistemi uz slušanje muzike...

Instrument u ruke pa mjerite,a onda se hvalite stabilnošću i snagom ;)

Netko će postaviti pitanje - Zašto se onda pojačala spajaju na otpore manje od deklariranih?

Naravno, da se izvuče više snage.

Recimo da imamo SPL setup sa monoblokom od 2kW na 2 ohma, i woofer sa 1+1 ohm zavojnicama.Ako spojimo zavojnice u seriju imamo otpor zavojnica ( Re ) od 2 ohma, i tijekom burrpa imamo neku snagu P=U*I, stime da je I=U/Z.Pošto nam Z nije jednaka 2 ohma nego viša, viša Z - manja struja - manja snaga.Znači nismo izvukli svu snagu iz pojačala.Struju možemo povećati tako da smanjimo Z, Z možemo smanjiti tako da smanjimo Re tj. da zavojnice spojimo u paralelu i dobijemo 0.5 ohma.Dobili smo veću struju i više snage. Ako i dalje možemo zaburrpat uz maximalni napon izlaza pojačala, a da se pojačalo ne ugasi, znači da i dalje nismo izvukli svu snagu iz pojačala, tj. realna efektivna impedancija Z kojom je pojačalo opterećeno je i dalje jednaka ili viša od najniže deklarirane odnosno 2 ohma u našem slučaju.Ako bi se pojačalo ugasilo - ušlo u protekt, to je zbog preopterećenja - Z je manji od najnižeg deklariranog tj. pokušavamo izvući više snage nego što pojačalo može dati.Sad možemo smanjit snagu smanjivanjem napona ( gain ) dok nam se pojačalo više ne gasi, i tad smo sigurni da smo izvukli svaki watt snage.

pravilan i siguran pristup bi bio da mjerimo točnu snagu koju pojačalo daje i da smanjujemo impedanciju i dižemo napon dok ne izvučemo onu snagu koju to pojačalo moze provjereno dati.
Last edited by kill on Tue Apr 10, 2007 10:17 pm, edited 1 time in total.
FIAT Tipo 2.0 16v ie
lajchi
Registered User
Registered User
Posts: 1911
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:54 pm
Location: Čakovec

Impedancija, stabilnost pojačala

Post by lajchi »

Čemu pa sad taj post? :)
Pa to već znaju i ptićice na grani....

Evo ja znam kolko moje pojačalo ima na najnižoj impedanciji. Stabilno na 1 ohm, spojeno je na 0,25ohma te kad svira otpor u kutiji naraste na 0,4 ohma i tu pojačalo daje 4100w rms, istodobno potegne 620A struje a napon aku pada do 10,6v doj je deklarirano na 3000w na 1 ohm.

:bangin: :taz: :taz: :zaboli:
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

Impedancija, stabilnost pojačala

Post by kill »

[QUOTE=lajchi]Čemu pa sad taj post? :)
Pa to već znaju i ptićice na grani.... [/QUOTE]

bas i ne :whistling:

[QUOTE=lajchi]Evo ja znam kolko moje pojačalo ima na najnižoj impedanciji. Stabilno na 1 ohm, spojeno je na 0,25ohma te kad svira otpor u kutiji naraste na 0,4 ohma i tu pojačalo daje 4100w rms, istodobno potegne 620A struje a napon aku pada do 10,6v doj je deklarirano na 3000w na 1 ohm.

:bangin: :taz: :taz: :zaboli:[/QUOTE]

to je snaga tijekom burrpa, sumnjam da mozes burrpat pol sata tako :D

ako tko ima sta bitno dodat ili komentirat nek doda ili komentira :p kasnije brisem komentare.
FIAT Tipo 2.0 16v ie
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

Impedancija, stabilnost pojačala

Post by mile098 »

imam ja..kasnije ovo briši,ali hvala..ovaj sam dio znao ali ovakvih sticky postova treba..da ih je bilo kad sam se registrirao uštedio bih sebi puno searcha..:res: na volji..
User avatar
Schultz
Registered User
Registered User
Posts: 2479
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:20 pm
Location: Sušak, Rijeka
Contact:

Impedancija, stabilnost pojačala

Post by Schultz »

Nisam baš puno čitao što si napisao a kikipediju nisam ni otvorio ali bitno je napomenuti da se impedancija sustava mijenja sa frekvencijom.

U svakom slučaju dobro je znati otprilike što neki pojmovi znače...
Malvazijski tigar
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

Impedancija, stabilnost pojačala

Post by kill »

eo dodao sam još malo objašnjenja vezano uz impedanciju i stabilnost...
FIAT Tipo 2.0 16v ie
User avatar
Miha
Newbie
Newbie
Posts: 52
Joined: Wed Dec 10, 2008 8:33 pm
Location: Varazdin-Zagreb

Odg: Impedancija, stabilnost pojačala

Post by Miha »

cut\ Znači kad spojite pojačalo na 4 ohmski zvučnik, prosječna impedancija je viša od 4 ohma.koliko viša - ovisi o zvučniku i o uvjetima u kojima svira ( kutiji ).

Nije li to samo zbog povecanja otpora pri povecanju temperature na samoj zavojnici pri radu?
User avatar
iceman
Registered User
Registered User
Posts: 426
Joined: Sat Jan 12, 2008 6:16 pm
Location: pazin

Odg: Impedancija, stabilnost pojačala

Post by iceman »

najvise zbog induktovnih otpora suba pri odredjenoj frekvenciji
ali i to da se sub ima i samoindukciju kao i svaki vodic koji prolazi kroz magnetsko polje
Image
[/quote]
149.0db best score
Post Reply

Return to “Pojačala”