Efekti Audio Kompresije

Sve o headunitima; CD Radio , Tuner , Changer, ...
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Outlaw »

A gle, treba prodat muda pod bubrege :)
melquiad
Registered User
Registered User
Posts: 535
Joined: Mon Feb 20, 2006 8:53 am
Location: Zagreb-Dubrava

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by melquiad »

Pa htio sam reci da svaki cd player procita zapis kako je zapisan na CD. Ako presnimis original audio CD onda ce kopija zvucati identicno kao i original. i tu ne bi trebalo biti nikakve rasprave.
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Nagluh »

Većina ljudi od 15. godine gubi kvalitetu slušanja iznad 15 kHz i to se sve više pogoršava s godinama. Nakon 25. većina zvukove iznad 15 kHz čuje mnogo lošije nego što su ih čuli sa 15 godina. Nakon 35. godine sve iznad 12-13 kHz je već toliko degradirano da se klinci mogu samo smijati kad im starci opisuju zvuk (to je jedan od problema suđenja jer "iskusni"-stariji suci ne čuju ni približno tako dobro visoke tonove kao "neiskusni"-mladi natjecatelji pa prigovaraju da "fali visokih"). Kod žena je situacija povoljnija jer one bolje čuju visoke tonove, a pogotovo u srednjim i poznim godinama. Zato se kod kompresije i režu uglavnom frekvencije iznat 15 kHz.
Slušanje odvojenih frekvencija nije mjerilo kvalitete slušanja svih tonova "odjednom"-tijekom slušanja glazbe.
Napisao sam "suho" jer su to suhe/gole činjenice.
EDIT: no zvuk osjećamo i drugačije pa i one frekvencije koje ne "čujemo" mogu utjecati na slušanje.
Last edited by Nagluh on Sun Feb 14, 2010 2:42 pm, edited 1 time in total.
User avatar
jurki
Registered user
Registered user
Posts: 983
Joined: Sun Oct 21, 2007 2:28 pm
Location: Zaprešić

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by jurki »

jurki wrote:što je pjesnik htio rec


Je bio odgovor na ovo.

marko_v wrote:sigurno je da se gubi na kavalitetu,ali mp3 je mp3...


Cijenjeni clan marko_v zadnjih par dana dize prastare teme zbog ovakvih nepotrebnih komentara...
"I think vintage audio is a waste of money and can't even match the sound of todays midfi"
www.zaphaudio.com
Old School Fool
Registered User
Registered User
Posts: 2770
Joined: Tue Sep 05, 2006 2:32 pm
Location: Čazma - Zagreb
Contact:

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Old School Fool »

Nagluh wrote:Većina ljudi od 15. godine gubi kvalitetu slušanja iznad 15 kHz i to se sve više pogoršava s godinama. Nakon 25. većina zvukove iznad 15 kHz čuje mnogo lošije nego što su ih čuli sa 15 godina. Nakon 35. godine sve iznad 12-13 kHz je već toliko degradirano da se klinci mogu samo smijati kad im starci opisuju zvuk (to je jedan od problema suđenja jer "iskusni"-stariji suci ne čuju ni približno tako dobro visoke tonove kao "neiskusni"-mladi natjecatelji pa prigovaraju da "fali visokih"). Kod žena je situacija povoljnija jer one bolje čuju visoke tonove, a pogotovo u srednjim i poznim godinama. Zato se kod kompresije i režu uglavnom frekvencije iznat 15 kHz.
Slušanje odvojenih frekvencija nije mjerilo kvalitete slušanja svih tonova "odjednom"-tijekom slušanja glazbe.
Napisao sam "suho" jer su to suhe/gole činjenice.
EDIT: no zvuk osjećamo i drugačije pa i one frekvencije koje ne "čujemo" mogu utjecati na slušanje.


U potpunosti se slazem.

Ima li netko informaciju koliku razliku u cujnosti (dozivljaju muzike) imaju necujne frekve? Npr., da li je netko provjerio kuzi li se razlika kvalitetno snimljenog materijala sa rasponom do, recimo, 30000Hz i jednako kvalitetno snimljenog materijala ali sa srezanim frekvama preko 20000Hz?

Naravno, preduvjet bi bio da postoji kvalitetan nacin (pojacala, zvucnici itd) reprodukcije citavog spektra.




P.S. Jednostavno ne mogu a da ne krepam od smijeha kad nakon pametnog odgovora o kvaliteti slusanja procitam da je to napisao netko tko je Nagluh. :D :D :D :res:
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by marko_v »

@jurki:nisam ja digao temu...  :) pogledaj bolje  ;)
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Nagluh »

DDCTD2AWD wrote:
Nagluh wrote:Većina ljudi od 15. godine gubi kvalitetu slušanja iznad 15 kHz i to se sve više pogoršava s godinama. Nakon 25. većina zvukove iznad 15 kHz čuje mnogo lošije nego što su ih čuli sa 15 godina. Nakon 35. godine sve iznad 12-13 kHz je već toliko degradirano da se klinci mogu samo smijati kad im starci opisuju zvuk (to je jedan od problema suđenja jer "iskusni"-stariji suci ne čuju ni približno tako dobro visoke tonove kao "neiskusni"-mladi natjecatelji pa prigovaraju da "fali visokih"). Kod žena je situacija povoljnija jer one bolje čuju visoke tonove, a pogotovo u srednjim i poznim godinama. Zato se kod kompresije i režu uglavnom frekvencije iznat 15 kHz.
Slušanje odvojenih frekvencija nije mjerilo kvalitete slušanja svih tonova "odjednom"-tijekom slušanja glazbe.
Napisao sam "suho" jer su to suhe/gole činjenice.
EDIT: no zvuk osjećamo i drugačije pa i one frekvencije koje ne "čujemo" mogu utjecati na slušanje.


U potpunosti se slazem.

Ima li netko informaciju koliku razliku u cujnosti (dozivljaju muzike) imaju necujne frekve? Npr., da li je netko provjerio kuzi li se razlika kvalitetno snimljenog materijala sa rasponom do, recimo, 30000Hz i jednako kvalitetno snimljenog materijala ali sa srezanim frekvama preko 20000Hz?

Naravno, preduvjet bi bio da postoji kvalitetan nacin (pojacala, zvucnici itd) reprodukcije citavog spektra.




P.S. Jednostavno ne mogu a da ne krepam od smijeha kad nakon pametnog odgovora o kvaliteti slusanja procitam da je to napisao netko tko je Nagluh. :D :D :D :res:


Al je biolog po struci  :)
i ne čuje skoro ništa iznad 8kHz, a sve tiše u rasponu od 5 kHz do 8 kHz ali osjeća neugodu kad su visokotonci loše podešeni ili nedostatke kad kompresija pojede previše visokih tonova  :P
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Nick »

Istina je ovo što Nagluh govori o godinama i sluhu, samo mi nije jasno zašto se svi opterećuju onim na 20 i 30 kHz, a i dalje je najveći problem kvalitetna i vjerna reprodukcija srednjetonskog područja.
U tom području nam se ionako vrti najveći dio svega što čujemo i slušamo snimljeno
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by bamboklaat »

svaki normalan audiofil će se složiti s tim da najlošiji gramofon dobro uštiman,zvuči bolje od najboljeg cd-playera. i ja se s tim slažem,a u cijeloj priči je zanimljiva činjenica da je zapis na gramofonskim pločama od 40hz da 16khz... e sad što je s onom razlikom od 20-40hz i od 16khz do 30khz i više....

da se uključim u teme,320bitrate mi je sasvim ok,ali volim imati original  :-\ valjda je to stvar glave?!?!
Last edited by bamboklaat on Sun Feb 14, 2010 11:55 pm, edited 1 time in total.
Faithless
Registered User
Registered User
Posts: 642
Joined: Mon Nov 06, 2006 1:14 am
Location: Eurajoki//Finland
Contact:

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Faithless »

Moram priznat da me ni 320bitrate ne zadovoljava ... one fine guzice u "A" shtokovima ko da vele FUUUUUUJ  :lol: ..nevjerovatno kako to loshe zvuci, onda sam odlucio sve bacat u wav 48khz (iPod) ... osim onih audiophile (SACD) CD-a ... njih bacam iskljucivo na traxdatu audio cd-e (snimane na 2x :whistling:) ... kak veli bambač ... valjda je to stvar glave ;D
Image
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Nagluh »

Već su dvije glave spomenute...a budući da ja nemam problema ni s jednom svojom glavom, meni je ok i 320 MP3ca   :lol:
jbg, morao sam  :lol:  NHF  ;)
Last edited by Nagluh on Mon Feb 15, 2010 5:43 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Sale_RKH
Registered User
Registered User
Posts: 294
Joined: Tue May 15, 2007 8:44 pm
Location: Zg - Jarun

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Sale_RKH »

Ma vi niste normalni, po stoti put izmisljate toplu vodu o stvarima koje su davno definirane :)

Sto se tice kopiranih CDova, nije svaki pleyer isti. Ali su svi vrlo osjetljivi na sloj u CDu koji se 'przi' laserom. Dok originalni CDovi bivaju tiskani sa staklenim masterom, kopije se snimaju pri velikim brzinama vrtnje. Dakle prelaz sa 0 u 1 i obrnuto kod presnimljenog CDa je pod odredjenim kutem, dok je u originalnog CDa savrsenih 90 stupnjeva. To je prvi nedostatak. Zbog toga je nekada playeru teze procitati sam zapis pa spas nalazi u error correctionu, koji je jednako tako lose isprzen. Drugi nedostatak je broj gresaka kopije, ako niste znali, po sekundi snimljenog zvuka, vas prosjecan CD snimac ima oko 100 gresaka. Te greske se opet ispravljaju error correction metodama, i nerijetko se dogadja da se odredjeni sample jednostavno utisa i interpolira sa susjednim samplovima. To je ujedno i najveci nedostatak kopiranih CDova. Ne sprijecava ni mene ni vas da kopirate CDove, ali da razlika postoji, postoji. I na vrhunskoj opremi ona je cujna.
A ni nema smisla o tome lamentirati, kad CD nece opstati jos dugo :)

Sto se sluha tice, godinama lagano gubimo visoke frekvencije, medjutim one takodjer nisu 'savrseno odrezane'. Mozda cak i ne bi bilo problema da mp3ce samo rezu visoke frekvencije, mozda to nebi ni culi. Medjutim tu je ogroman broj algoritama koji matematicki izracunava sto uho nece cuti. Istina je da uho cuje sve, ali mozak interpretira. I zato je zamorno slusati mp3ce, pokusajte nakon loshe mp3ce staviti CD, kao da ste ostali bez zraka slusajuci mp3ce i odjednom udahnuli punim plucima. Najgore je brisanje frekvencija, a zalosno je sto je izracun nelinearan, tako da se u sekundi dogodi 44100 sitnih promjena, zbog cega recimo hihat zvuci vrlo robotizirano u mp3cama, sto je i najbolja referenca za razotkrivanje. Ja osobno doma na Martin Loganima mp3 jednostavno ne mogu slusati. Dize mi se zeludac. U autu jos mogu provariti, cisto da nabrzinu preslusam nove albume, koje se trudim nabaviti u nepromjenjenom obliku nakon sto mi se svide.

Netko je pitao koja je razlika izmedju snimke od 20kHz i 30kHz. Kada se snima na sampling rate od 44.1kHz (CD), digitalija ima lowpass filter na 18kHz, dakle vec u startu -3dB na 18kHz. A rijetko koji digitalni filter nema ripple (deformiranje frekvencije u obliku vala) na crossoveru. Pa ako se snima 20tak kanala, problem je 20 puta izrazeniji. Zato se pocelo snimati na 48kHz tako da se problem pomakao na 21kHz. Ali svejedno, ako imalo poznajete digitalnu teoriju, ti problemi ce konverzijom u CD format takodjer biti prisutni zbog ogranicene matematike samog postupka. Vrhunska glazba se danas snima na 192kHz.

Na kraju sve je stvar izbora. Netko vozi auto gdje mu je bitno doci od tocke A do tocke B. Netko drugi u taj automobil ukucava zvuk kakav nemaju doma iako doma provode vise vremena :) Tko je u pravu? Nitko.
Faithless
Registered User
Registered User
Posts: 642
Joined: Mon Nov 06, 2006 1:14 am
Location: Eurajoki//Finland
Contact:

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Faithless »

Nagluh wrote:Već su dvije glave spomenute...a budući da ja nemam problema ni s jednom svojom glavom, meni je ok i 320 MP3ca  :lol:
jbg, morao sam  :lol:  NHF  ;)


go aHEAD :D
Image
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by Nagluh »

Postoji još mnogo unutarnjih čimbenika (osim čimbenika okoliša) zbog kojeg ljudi čuju ili ne čuju sve što je zapisano na CDu ili vinilu ili...
Neki od njih su: sposobnost koncentracije, pozadinski misaoni procesi, navika mozga i određivanje prioriteta itd.
Zbog svega toga čovjek nikad ne "čuje sve što mu ponude dobri zvučnici"
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Efekti Audio Kompresije

Post by bamboklaat »

zaboravio si boju kose  :D što se događa ako je plave  :haaa:  :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Headuniti”