Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Sve o headunitima; CD Radio , Tuner , Changer, ...
Post Reply
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Zeljko_M »

Molim vas da pazljivo procitate.

Zasto je moj radio poceo zujati?
Kao sto svi znate auto radio se napaja sa 12V instalacije u autu. Istu instalaciju koristi i pojacalo koje je najcesce u bunkeru automobila.

Radio i pojacalo su medjusobno vezani cinch kablovima kojima se prenosi signal.

Stavimo se sada u situaciju kada je sve spojeno u autu i sve radi kako treba. U trenutku kada pojacalo iz nekih fizickih razloga izgubi kontakt sa masom, koju u pravilu treba prvu stavljati, odnosno zadnju odspojiti sa pojacala, inverter ce povuci struju kroz cinceve, preko radia i tuda ce doci na masu (minus pol).
Posto cinch kablovi nisu dizajnirani da provode struju, u tolikom razmjeru (jer bi se zapalili) a isto vrijedi i za radio, proizvodjaci se zasticuju od tezih ostecenja svoje opreme upravo stavljanjem tih SMD osiguraca, ili na drugi nacin oslabljenim djelom strujnoga kruga.

Dakle, kada skidas pojacalo, obavezno UGASI svu opremu. Odspoji prvo cinch kabel, zatim zvucnike, remote i plus pol napajanja. Obrnutim redosljedom za montiranje.


Iskreno, ja kad krpam radija i pojacala, najcesce to napravim sa jednom malom licnom, a imam i SMD osiguracic, odnosno 0R u dimenziji 1206 i 0805. Tako da ga ako je vec SMD mogu u potpunosti zamijeniti.
Mislim da je relna cijena 150 kuna za taj opravak na radiju, odnosno vise ako se radi o pojacalu. Ipak na pojacalu treba dignuti sve tranzistore sa hladnjaka, gdje je rizik od ostecenja i ploce i izolatora pa je i sam rizik popravka veci.
Osobno imam i rezervne silikonske izolatore u obliku traka pa mi je rizik popravljanja manji.

Ovaj thread nije namijenjen za osbnu korist, vec za prevenciju ostecenja auto radija.
Ukoliko imate pitnja rado cu odgovoriti na njih.

Molim admina da stavi barem dio pod sticky u instalaciju.

Zeljko_M
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
User avatar
walbandon
Administrator
Administrator
Posts: 7228
Joined: Fri Feb 10, 2006 6:40 pm
Location: Valbandon
Contact:

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by walbandon »

ODLICNO NAPISANO...no, mozda staviti kupiju i u HU sekciju..obavezno sticky
http://www.walbandon.com /// FREE AVAST --> www.walbandon.com/avast
// READ THE RULES !! or  MAKE MY DAY :)
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by kill »

evo bacio sam kopiju tu i pod pojacala :)
FIAT Tipo 2.0 16v ie
GoRk
Registered User
Registered User
Posts: 524
Joined: Thu Apr 13, 2006 7:31 pm

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by GoRk »

ja kupio drugi hu neki dan i zuji mi i na tom a nisam ništa prčko i odspajo na pojačalu u međuvremenu...
kaže mi frend da mu je netko rekao da činč kabl treba bit što dalje od naponskog kod provlačenja kablova da onda ne zuji...njemu isto zuji on je to napravio pa kaže da zuji slabije ali svejedno zuji...
jel moguća da je do alternatora??to su mu negdje rekli u nekom dućanu...dobio je 3 različita odgvora u 3 raztličita servisa jedan od njih je bio i smd osigurač...ali ja ne kužim zašto meni zuji a nisam otpajo pojačalo odkad sam ugradio hu...i gdje otić u ZG-u da mi to poprave...
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Zeljko_M »

[QUOTE=GoRk]ja kupio drugi hu neki dan i zuji mi i na tom a nisam ništa prčko i odspajo na pojačalu u međuvremenu...
kaže mi frend da mu je netko rekao da činč kabl treba bit što dalje od naponskog kod provlačenja kablova da onda ne zuji...njemu isto zuji on je to napravio pa kaže da zuji slabije ali svejedno zuji...
jel moguća da je do alternatora??to su mu negdje rekli u nekom dućanu...dobio je 3 različita odgvora u 3 raztličita servisa jedan od njih je bio i smd osigurač...ali ja ne kužim zašto meni zuji a nisam otpajo pojačalo odkad sam ugradio hu...i gdje otić u ZG-u da mi to poprave...[/QUOTE]
Ja se selim u Zg, vidim da cu moc lijepo zivjet kod vas.
Zar ne postoji nitko ko to rjesava kod Vas?
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
vwfan
Registered user
Registered user
Posts: 924
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:34 pm
Location: Rijeka

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by vwfan »

kakva ti je instalacija za sam radio mislim napajanje , može ti i zbog toga zujati recimo alienu kad je imao sonya ništ anije zujalo a otkad je stavio pajota zuji, probali samo provizorno povuči komad kabela od aku do samog HU-a i to rješava problem
User avatar
KAMENi
Registered User
Registered User
Posts: 1912
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:19 pm
Location: Velika Gorica

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by KAMENi »

It's not about how fast you drive.
It's about how you drive fast!
_Josey_
Registered User
Registered User
Posts: 1303
Joined: Wed Mar 07, 2007 10:48 pm
Location: Sibenik
Contact:

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by _Josey_ »

Evo mene zanima sto i GORK-a
jel moze zbilja bit i do alternatora ....
potpisivam samo kaznu gospon policajcu :)
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Zeljko_M »

[QUOTE=_Josey_]Evo mene zanima sto i GORK-a
jel moze zbilja bit i do alternatora ....[/QUOTE]
Gledaj, vecina alternatora je "zablokirana" kondenzatorom koji sluzi za rijesavanje tog problema.
Kada bi sa alternatora recimo isao izmjenicni signal van, tada bi najprije sve u autu stalo. Sto nije tvoj slucaj.
Sto se desava? Ako imas zaista dobre cinch kablove onda probaj sa zamjenom kabla napajanja radia, kao sto je netko vec preporucio.
Ima jos jedan mali trick. Nabavi si feritne filtere koje ces stavit na naponski kabel, tik uz radio i jedan tik uz pojacalo.
Mislim da ih imas u chipoteci po 20kn.
Znatno utjecu na zujanje..

Ako stvarno ne rijesis problem sa svim savjetima koje si dobio na forumu onda prepisti slucaj nekome sa vise iskustva..
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
_Josey_
Registered User
Registered User
Posts: 1303
Joined: Wed Mar 07, 2007 10:48 pm
Location: Sibenik
Contact:

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by _Josey_ »

tenx zeljko :palac
(necu se ponavljat al brdo toga san odradija)

edit: j*bem ti smajlice na HW su drugaciji
potpisivam samo kaznu gospon policajcu :)
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Zeljko_M »

[QUOTE=_Josey_]tenx zeljko :palac
(necu se ponavljat al brdo toga san odradija)

edit: j*bem ti smajlice na HW su drugaciji[/QUOTE]
Nema beda, kad budem farbo sobu te zovem da se revansiras..:laugh:
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
_Josey_
Registered User
Registered User
Posts: 1303
Joined: Wed Mar 07, 2007 10:48 pm
Location: Sibenik
Contact:

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by _Josey_ »

[QUOTE=Zeljko_M]Nema beda, kad budem farbo sobu te zovem da se revansiras..:laugh:[/QUOTE]


hehe
sreca da sam daleko :whistling:
potpisivam samo kaznu gospon policajcu :)
GoRk
Registered User
Registered User
Posts: 524
Joined: Thu Apr 13, 2006 7:31 pm

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by GoRk »

Hvala svima na pomoći i prijedlozima...vidio da lik koji mi je spajo muziku stavio u prak naponski kabel zajedno sa chinch kabelom...danas se na*ebo da prebacim chinch u drugi prag...na kraju uspio i sad se čuje jako jako jako tiho tek kad prebacim pijesmu pa je ona tišina između jedne i druge pjesme ak dodam malo više gasa mogu skroz tiho čut...skoro ništa...a možda si i to čak amo umišljam...to je bio jedan đir po kvartu...nadam se da i dalje neće zujat...ali mislim da je to riješilo problem...:res: :res: :res: :res: :res: :res: :res: :res: :res: :res:

još jednom hvala svima
zg_luka
Newbie
Newbie
Posts: 40
Joined: Sat Jan 27, 2007 4:54 pm

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by zg_luka »

ja sam taj problem kod bmw-a petice rijesio tako da sam namotao aluminisku foliju kuhinjsku oko cinch kabla od HU do pojacala i zujanje prestalo,,,jer alu folija ne provodi nikakve signale
nije bog zna kaj al za pocetak 136.6 street c
Sanin
Registered User
Registered User
Posts: 527
Joined: Sun Feb 12, 2006 9:19 pm
Location: Novi Sad - Wien
Contact:

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Sanin »

Niko nije napomenuo a treba obratiti paznju:

NIKADA ne sarafiti pojacalo da ima direktan kontakt(saraf-pojacalo)sa masom.Tu najcesce dolazi do zujanja!!
Znaci podmetnuti gumene stopice ili napraviti stopice od MDF-a usarafiti pojacalo u njih pa rek onda u pod
Image
Post Reply

Return to “Headuniti”