Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Sve o headunitima; CD Radio , Tuner , Changer, ...
VandaL.pr!
Newbie
Newbie
Posts: 78
Joined: Fri Sep 14, 2007 12:45 am
Location: zaDAR

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by VandaL.pr! »



Novi link ;) http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=10614

Otkacio mi se plus na pojacalu i ja ga budala idem spajati nabrzinu i dotakne mi se plus sa masom :( danas sam nosio radio kod elektricara i SMD osigurac je OK, sad moram drukcije rijesavati zujenja :( gad damn....
too risky to do drunk...to precious to be drugged
mcclarion
Newbie
Newbie
Posts: 91
Joined: Mon Feb 27, 2006 3:59 pm
Location: zagreb - maximir

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by mcclarion »

imam problem s zujanjem .. ali ..

znači sve sam spojio prije godinu i pol .. od tada nisam ništa dirao i sve je radilo ok ..
zadnjih 2 dana je počelo zujat .. no nisam na to previše obraćao pažnju jer je jako jajko tiho ..
ali problem je nastao kad mi se zvuk sam od sebe stišao .. kao kad ga pojačalo odreže zbog prevelike struje  ...
nakon toga ugasim kazić upalim ponovo .. radi sve ok .. nekih 30 min ..
poslije toga mi se stvar počela sve češće odgađat i sad je došlo do toga da nakon ponovnog paljenja radija radi sekundu normalno i odreže mi zvuk ..

šta bi mogao bit problem ?

edit
je li ovo odgovor
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=7478.0

otišli su mi izlazi ? ili pojačalo gubi - ?
Last edited by mcclarion on Fri Apr 03, 2009 12:14 pm, edited 1 time in total.
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by LBaudio »

Niko nije spomenuo da je PRIPORUCLJIVO spojit radio na napajanje koje je povuceno iz razdelilnog bloka u gepeku - do sada sam imao PUNO primjera da je probleme sa zujanjem pravila ORIGINAL instalacija za HU - original je crap!!!
Onda je tu jos jedna masa koja moze stvarat probleme - masa od antene,...
Ako je tehnicki napajanje za HU rijeseno kao sto spada najcesce nema problema za zujanjem, sa pokanjem u zvucnicima kada se koci, upali brisace, pali-gasi sistem,...
Dosta puta smetnje pokupi RCA kabal koji je instaliran u blizini Ventilatora, benzinskih pumpa, compa od automobila,....nekada pomaze da se signalni kabli zaviju u AL foliju koja stvara jos jedan dodatan oklop koji sprecava smetnje.
Ali u vecini primjera smetnje stvaraju razliciti potencijali masa, u nekim primjerima je krov kvar na opremi - SMD osigurac,.....slabe mase na RCA kablovinju, itd
For Fast Moving Concerts
Team LBaudio
Team Hybrid audio
CUSTOM AEROPORTS and INSTALLS
2x WR SETTER dBDrag S-B -156.7dB - 2005
http://www.lbaudio.org
C1clajb3k
Newbie
Newbie
Posts: 73
Joined: Wed Oct 10, 2007 11:39 am
Location: Velika Gorica

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by C1clajb3k »

Ja kad sam nedavno slagao muziku se isto javio problem u vidu visokog zujanja ko turbina proporcionalno kako gas dajem, dakle u ritmu okretaja motora i to samo na desnim zvucnicima....

naime, kod mog focusa je rupa za kabel iz motornog prostora u unutrasnjost sa suvozacke strane pa sam ga vukao znaci sa desne strane kanala po sredini, dok mi po lijevoj strani kanala idu 2 činča, jedan  za prednji sistem i jedan za sub...Stvar je u tome kaj sam imao sranje to da mi se kroz instalaciju od vrata nemaju di provuc novi kablovi do zvucnika, a serijski od HU su dosta debeli pa sam kablove za zvucnike od pojacala odozada prema napred vukao po pragovima i onda prema radiju, tamo se spojio na serijske koji idu onda u vrata...Sve bilo ok, jedino su mi zvucnici jako bili duboki pa kad sam spustio suvozacev prozor, vise ga nisam mogo dic..Pravac u Dobar zvuk po adaptere, odnosno distance, i skinem na licu mjesta panel i stavim distancu, vratim nazad i pocne zujat...Znaci samo u desnoj strani....

E sad, kaj da radim, posto mi je sve pod oplatama i plastikama, njuskam da mi se mozda nije kabel za desni zvucnik sto ide od pojacala po boku prema HU objesio i priblizio naponskom koji velim ide kroz sredinu...Ili je ipak stvar u cincevima? nisam jos probao zamijeniti lijevi i desni kanal na pojacalu preko cinca da vidim oce se preselit zujanje na lijevu stranu, al me ipak zanima vise opcija, pa da imam posla onda jedan dan, a ne svako malo probavati...

Hvala
Dark Beast
Newbie
Newbie
Posts: 94
Joined: Tue Nov 02, 2010 7:48 pm
Location: Cetingrad

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Dark Beast »

zasto meni se u wooferu cuje zujane motorića od cd-a? Neudara bass pri promjeni pjesme nego kad promijenim pjesmu cuje se motorić u wooferu kako radi.. a kad stavim usb ili aux necuje se naravno nista jer neradi cd? jel to do SMD soiguraca ili do cega? Cincevi i kablovi od napajanja su mi propeljani svaki kroz drugu stranu auta..
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Zeljko_M »

Dark Beast wrote: zasto meni se u wooferu cuje zujane motorića od cd-a? Neudara bass pri promjeni pjesme nego kad promijenim pjesmu cuje se motorić u wooferu kako radi.. a kad stavim usb ili aux necuje se naravno nista jer neradi cd? jel to do SMD soiguraca ili do cega? Cincevi i kablovi od napajanja su mi propeljani svaki kroz drugu stranu auta..
Definitivno nije do SMD soiguraca! :)
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
Dark Beast
Newbie
Newbie
Posts: 94
Joined: Tue Nov 02, 2010 7:48 pm
Location: Cetingrad

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Dark Beast »

u cemu je onda problem?
Alex1
Registered User
Registered User
Posts: 2002
Joined: Tue May 29, 2007 10:11 pm
Location: Klanjec

Re: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odsp

Post by Alex1 »

Ajde da ovo malo dignem nakon cca 4 godine.

Hu je provjeren ovim postupkom
http://www.cice.com.hr/phpbb/viewtopic.php?f=9&t=7478

Između chinceva i kučišta je kratak spoj, ali ukoliko spojim dodatnu žicu od chinceva na kučište zujanje se smanji, i ok je doduše još se mrvicu čuje al zanemarivo.
Da napomenem to mi se jedino događa sa gzua 2250sq i 2125sq, recimo s helix db 2 nema nikakvog zujanja.
Pošto želim zadržati trenutana pojačala, kao najjeftinije rješenje mi se vidi rasturiti HU i trajno spojiti rca konektore sa šasijom.
Dali bi to bilo preporučljivo ili može dovesti do oštećenja HU-a?
User avatar
smuchac
Registered User
Registered User
Posts: 321
Joined: Sun Jul 27, 2008 5:23 pm
Location: Korčula

Re: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odsp

Post by smuchac »

Pojacaj masu radia i spoji masu cincha s kucistem. Mislim da gnd na cinchu nije nista drugo no masa. Sve spojeve ostale prekontroliraj.
Alex1
Registered User
Registered User
Posts: 2002
Joined: Tue May 29, 2007 10:11 pm
Location: Klanjec

Re: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odsp

Post by Alex1 »

Hu je raskopan i na putu od RCA GND do GND HU je XEF075, google veli Resettable Fuse kroz njega je otpor 1.1ohm, ako ga premostim otpor se spušta na 0,5ohm, i to je kratak spoj jer tolko instrument prikazuje kad pipaljke spojim skupa.
User avatar
smuchac
Registered User
Registered User
Posts: 321
Joined: Sun Jul 27, 2008 5:23 pm
Location: Korčula

Re: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odsp

Post by smuchac »

Jeli to normalan otpor izmedu rca gnd i hu gnd?
Alex1
Registered User
Registered User
Posts: 2002
Joined: Tue May 29, 2007 10:11 pm
Location: Klanjec

Re: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odsp

Post by Alex1 »

spojio sam direktno gnd rca na hu gnd, problem riješen. Sad je ostalo još tiho zujanje koje dolazi iz pojačala. Dok ručno upalim pojačalo na zvučnicima se čuje to zujanje, a ima i pucketanje kad stiskam papučicu gasa, kad pustim gas, kad okretaji padaju pucketanja nema. Čini mi se da je to do papučice gasa i potenciometra u njoj ili do ecu-a? ali zašto samo GZUA pojačala?
User avatar
smuchac
Registered User
Registered User
Posts: 321
Joined: Sun Jul 27, 2008 5:23 pm
Location: Korčula

Re: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odsp

Post by smuchac »

Osjetljivi. Poboljsaj kontakt masr gdje god mozes.
Alex1
Registered User
Registered User
Posts: 2002
Joined: Tue May 29, 2007 10:11 pm
Location: Klanjec

Re: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odsp

Post by Alex1 »

Baš i jesam ovaj mjesec sve raskopao, kupio sam sam distribuciju, mase pojačala i hu su iz iste točke, jedino pojačalo za sub je zasebno.
User avatar
smuchac
Registered User
Registered User
Posts: 321
Joined: Sun Jul 27, 2008 5:23 pm
Location: Korčula

Re: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odsp

Post by smuchac »

Probaj otkacit jedno pojacalo i distribuciju. Eliminiraj lagano...
Post Reply

Return to “Headuniti”