Pouzdanost sound test CD-a

Programi vezani uz akustiku
Post Reply
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Pouzdanost sound test CD-a

Post by Nagluh »

Koliko se može vjerovati različitim testovima?
Mene je mučio IASCA test CD. Nikako nisam mogao dobiti dobru definiciju, širinu i visinu prva dva (desna) bubnja u 7d testu. Mislio sam da je zbog položaja kicka ali...
sjeo sam na suvozačko mjesto i podesio sve prema toj poziciji predpostavljajući da ću imati problem s lijevim kickom kad..
opet isti problem s desnim kickom.
A onda se to ponovilo u još jednom auto koji je prvo podešavan s EMMA test CD-om i dobro ga prošao.
Nakon toga sam probao EMMA test CD i tri piano test je prošao odlično (puno bolje nego što sam očekivao).
Kaj ne valja? IASCA test CD? Jel moguće da je došlo do greške u zapisivanju prilikom skidanja s neta i prženja? Ili...?
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by fatal_error »

ja mislin da je problem u samom tvom načinu testiranja sustava

testiraj na glazbi koju slušaš jer ako uzmeš test cd ka referencu to ti ne garantira da će ti sustav svirat idealno na svemu

jedino ako se sprema za EMMU pa se jedan preset napravi samo za natjecanje
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by bamboklaat »

uz hrpe raznih oriđiđi test cd-a npr. EMMA,MONITOR AUDIO,FOCAL JM-LAB itd. nakon sati i sati preslušavanja i nadrkavanja zaključio sam jedno... ako je sistem dobro namješten sva ta govna zvuče kako spada. Ako jedan dobro svira a drugi ne, onda je do sistema! Meni je npr na Focalu br.4 četvrta pjesma neka čkapi koja ima vokal sa vrlo kritičnim pikovima uvijek stvaralo probleme... kad sam u Welsu ubacio taj cd u auto onog talijana sa HSS-om sve je radilo savršeno. kasnije sam to postigao i kod sebe ali tek sa utopia tw.
prije toga sistem bi podešavao prema svom gušu za svakodnevno slušanje,a kad bi išao na Emmu onda bi ga prilagodio tom disku,ali to je sada prošlost....
ovo što se tvog cd-a tiče možda i je moguće da ima neki fake?!?!
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by Nagluh »

Ovako testiram samo stage, tako je jednostavnije jer s glazbom treba izvrtit 10-ak CD-a da bi se dobro provjerio stage.
Čudno mi je što ničim nisam uspio promijeniti taj problem (čak ni promjenom položaja i seljenjem na suvozačko sjedalo), a ne pojavljuje se kod testiranja s EMMA CD-om. S njim mi stage ide do kraja retrovizora na obje strane i vertikalno je dobro postavljen na cijelom području (uz vrlo mala odstupanja).
Jel netko testirao stage tim testom s IASCA SQ test CD-a predstavljenog na forumu?
Last edited by Nagluh on Sat Jan 29, 2011 8:00 pm, edited 1 time in total.
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by LBaudio »

da... i bez problema...isto na kučnom sistemu
For Fast Moving Concerts
Team LBaudio
Team Hybrid audio
CUSTOM AEROPORTS and INSTALLS
2x WR SETTER dBDrag S-B -156.7dB - 2005
http://www.lbaudio.org
User avatar
Sale_RKH
Registered User
Registered User
Posts: 294
Joined: Tue May 15, 2007 8:44 pm
Location: Zg - Jarun

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by Sale_RKH »

Prvo i osnovno, trebaš poznavati materijal kojim štimaš sistem. Slušanje nepoznate glazbe nema smisla. Dobro je poslušati materijal na nekim dobrim slušalicama. Tek onda u autu.
Čak je bolje slušati jednostavno glazbu koju slušaš. Zašto štimati sistem na nešto što nikad više nećeš slušati?
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by bamboklaat »

IMHO sistem se može naštimati sa samo jednom pjesmom  ;) materijal bi trebao biti malo zahtjevnijeg karaktera,neki dobar blues ili jazz (poželjna je snimka uživo). Naravno snimka bi trebala biti u skladu sa kvalitetom reference recordings ili sl. (nikako cassandra wilson i sl. napumpani materijali). prvo ga treba dobro poznavati,tj. naslušati na kućnom hi-fi,ili još bolje na high end sistemu i kad ti uđe u uho ne ide više van  :) ako je taj kućni sistem dobar onda imaš sve tri osnovne dimenzije,širinu visinu i dubinu... točno znaš gdje je pozicija vokala,gitare,bassa,pa bubnjar iza itd. Iskreno mislim da je ovo početak abecede,i to bi svatko trebao znati...mislim na sq...
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by Nagluh »

Hvala na savjetima, znam to što govorite.
Muči me IASCA SQ test CD.Ni na čemu ostalom nisam skužio to što čujem na njemu. Il je loša snimka il ima neka kvaka.
Postoje opravdani razlozi za korištenje ovog testa (zato i postoji).
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by LBaudio »

Prva dva bubnja sta na levoj strani armature - tu je volan i isprednjega podignjen dio instrument table i možda ti to radi probleme - difrakcija, reflexija. Stavi komad filca ili nekog absorbirnog materijala na armaturu i još malo preposlšaj - ako se situacija poboljša onda moraš mijenjat poziciju ili usmijerenost drivera. Može bit i da nemaš dobro podešen TC i imaš fazne probleme....iz tvog popisa opreme i sigu je teško razbrat kakav je tvoj sistem :respect: ;)
For Fast Moving Concerts
Team LBaudio
Team Hybrid audio
CUSTOM AEROPORTS and INSTALLS
2x WR SETTER dBDrag S-B -156.7dB - 2005
http://www.lbaudio.org
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by bamboklaat »

piše pi3darije?!?!!
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by Nagluh »

:)
Do prekjučer je HU bio Clarion 788, a sad je p88RSII.
Driveri su H-Audio X-Soul2, a pojačalo Genesis 4ch.
TC je relativno dobro podešen i kao što sam napisao na EMMA test CD-u tri piano test je jako dobro prošao. Još isprobavam pozicije visokih pa...
Probat ću s filcom. Fala!
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by Nagluh »

Probao s akustičkom spužvom i ništa.
Izgleda da je ipak problem u snimci. Izgleda da kad je stage "realno" postavljen sa centrom u sredini dolaze problemi sa 7 drum testom i obratno, ako se sredina podesi prema srednjem bubnju onda stage ne valja na ostalim snimkama, čak i na pjesmama na istom CD-u.
Pronašao sam ovo na jednom forumu:

For starters, do not use the 7 drumbeats to tune your car. I think you will see IASCA get rid of that track on the next CD. When judges look for a strong center image, they want that image in the center of the dash. Remember, we are all trying to repoduce a soundstage. If the lead singer is in the middle of the soundstage, his/her voice should come from the center of the vehicle, not centered in front of the driver.

Eto, ako još nekog bude mučilo.
fatal_error
Registered User
Registered User
Posts: 3708
Joined: Thu Oct 05, 2006 3:05 pm
Location: Kaštela
Contact:

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by fatal_error »

a šta je točno srednji bubanj?
Moram ići kući jesti, stari će mi srati
DYNABLASTER
Registered User
Registered User
Posts: 2505
Joined: Thu Aug 02, 2007 8:23 am
Location: NS/Footog, Cyberia

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by DYNABLASTER »

Nagluh wrote: :)
Do prekjučer je HU bio Clarion 788, a sad je p88RSII.
sto si menjao konja za magarca?! :D
Last edited by DYNABLASTER on Mon Jan 31, 2011 1:02 am, edited 1 time in total.
User avatar
Nagluh
Registered User
Registered User
Posts: 1189
Joined: Wed Jul 23, 2008 8:18 pm
Location: Zagreb

Odg: Pouzdanost sound test CD-a

Post by Nagluh »

fatal_error wrote: a šta je točno srednji bubanj?
Ima ih sedam i postavljeni su preko pozornice slijeva na desno pa...
Post Reply

Return to “Programi”