Prematanje Zvucnika

Par malih tutoriala, nemojte ovo pokušavati kod kuće ukoliko niste sigurni što radite :)
Post Reply
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

evo danas je slagan t5-15... nisam imao fotic, pa sam sliko s mobitelom slike su lose kvalitete... poslikam sutra neke stvari kad se posuse ljepila kak izgleda sve poljepljeno...

Image

evo zaboravio slikat ljepljenje doljnjeg spidera pa evo probo ovak poslikat, ne vidi se sve bas najbolje... 
Image

woofer je slozen kao orginal, makar na wooferu ima dosta mjesta za nekakvo nabrijavanje i neke bolje stvarcice, ali eto htio sam da bude orginal, smotan je jedino na debljem limu 0,3mm jer je orginalni od 0,15mm preslab i kad sam ga rastavljo primjetio sam da je lim na nekim mjestima poceo pucat po rubu gdje je ljepljeno, od sila koje djeluju, to je inace velika mana ss woofer-a, pa je sad eto taj problem otklonjen... srecom pa se ima mjesta staviti deblji lim...
Last edited by ToMMeK on Sun Feb 22, 2009 10:19 pm, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

t5-15 slozen do kraja... slike nemam... ispo je odlicno... potrudit cu se nabaviti slike krajnjeg uratka...

dosla danas jedna kineska tarantula t4-12 sa strganim spiderom, tako da sam sad u potrazi za spiderima... pa ako tko imas sto nek se javi na PM... budemo nesto pripasali..
Last edited by ToMMeK on Mon Mar 02, 2009 3:09 pm, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
Giovanni
Registered User
Registered User
Posts: 1922
Joined: Sun Dec 10, 2006 8:20 pm
Location: ST

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by Giovanni »

Taman sam htio pitati gdje nabavljaš spider-e  ::)?
. : I'm down with VW's and flossed out Caddy's on 22's too : .
User avatar
davor-ri
Registered User
Registered User
Posts: 10345
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:11 pm
Location: Rijeka

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by davor-ri »

pa na alibabi 8)
PB: 152,9dB     
Državni prvak: Street B 2012
Team Broken Windshield
http://www.akomisalj.hr/board/index.php/
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

malo ukro slike krajneg uradka :

Image
Image

Image

Image

danas je i slozena druga t4-12... koja je dosla sa strganim spiderom, stavljen je drugi dupli presani spider, koji je nesto jaci(veci hod, i nesto tvrdi) od tarantulinog, pa je i woofer dobio malo jacu zavojnicu, druge licne(nisam ih provuko kroz spider, mozda mi je to greska, ali nisam htio otezavat spider sa licnama, jer ni to nije najbolje rijesenje) da mogu podnjeti snagu od 1,5kw, povecan je xmax kao i xmin... te mogu priznat da woofer jako dobro zvuci, dapace puno bolje od orginalnog, nekako mi je dublji bas, mozda i ne toliko precizan(ako usporedim sa t4-10 i cad 11), ali tu je renegade 1800 koji i nije nesto bas u pogledu kontrole, a i nisam, mu omogucio jos da dise kako spada, ipak je dosta jaca zavojnica stavljena, ali i popunjen svaki "um" u magnetu, (te nisam motao bifilarno jer sam sa zadnjom t4-12 dobio slom zivaca jer bifilarno motanje je dosta zahtjevno a slago sam woofer za sebe, te ne planiram ici ispod 2 ohm-a, tako da je 4+4 cisto dovoljno... slika nemam stravim sliku krajnjeg uradka... (kad se radi ne mislim na slikanje)
Last edited by ToMMeK on Wed Mar 04, 2009 12:33 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
KemičaR
Newbie
Newbie
Posts: 95
Joined: Sat Feb 02, 2008 10:44 pm
Location: Zagreb - Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by KemičaR »

kradljivec jen, tužil te bum !!!   :lol: ...
Last edited by Anonymous on Wed Mar 04, 2009 12:54 am, edited 1 time in total.
Image
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

ahhh da autorska prava..... ;D.... zaboravio sam ga slikat, sad si moram stavit te slike u arhivu na komp, kad napravis kutiju dolazi do mene ocu to cudo cut, u pravoj kutiji ....  :)

p.s dodi k meni prek vikenda da stavimo na esx t4-12 :D da ga malo okinemo kak spada....
Last edited by ToMMeK on Wed Mar 04, 2009 12:55 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
KemičaR
Newbie
Newbie
Posts: 95
Joined: Sat Feb 02, 2008 10:44 pm
Location: Zagreb - Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by KemičaR »

može ... :D !!! cujemo se ...
Image
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by terrordrome »

Tommek, vidim dosta kemijaš sa wooferima, zar te nije strah bez nekih proračuna i uporabe teorije raditi takve stvari na wooferima koji nisu baš igračke?
S obzirom da velika većina njih služi za svakodnevno slušanje, a tek poneki za natjecanja...
Bilo bi dobro da jednom prilikom izmjeriš sve bitne parametre i zatim ih usporediti sa onim što misliš da si poboljšao!
Neki put se može vrlo lako dogoditi da syebeš woofer recimo time što mu povećaš hod membrane...
Dakle, kažeš da si povećao hod membrane, mijenjao spider, stavio deblju žicu........koliko to utječe na sam woofer, vrijeme će pokazati...
Nakon mjerenja bi bilo dobro baciti i slušni test/usporedbu..  :respect:
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

Nakon sto dobijem woofer kojemu je recimo spider strgan, samom promjenom spidera se wooferu promjene parametri drasticno, tako da se sa takvim zvucnicima igram, jer i da ga slozim kao orginal nije to vise isti zvucnik, ako me razumijes(tu treba recone)
i imam par teorija s kojim se sluzim oko xmax polozaju zavojnice i takvim stvarima, da bas wooferu ne stavim ogranicenje pa da se nesto raspadne...

... inace mi je u planu uskoro nabaviti nesto tipa onog sto ima "woo" sto mu je "garo" slozio, pa nakon svakog servisa dati covjeku uz slozen drviver i parametre uz njega... jer i samim servisom ti mjenjas parametren... svaki gram ljepula je bitan...  recimo T5 je slozena isto kao orginal, isti broj zavoja, bifilarno namotana, sve slozeno ko orignal, tvoj T4 isto slozen ko orginal...

zasad zvucno mogu reci dali je nesto bolje ili losije, proslo mi je kroz ruku dosta tih drivera... ali naravno nije to to bez parametra tu se u potpunosti slazem s tobom....

cuj sto se tarantula tice zasigurno im je najveca pogreska u spiderima, i u nosacima zavojnice, recimo kad se stavi deblji nosac zavojnice tad woofer moze svirati godinama, vjerojatno ces nekim pretjerivanjem u losoj kutiji na njima ibziti spider i strgati ga, jer je recimo njezin hod ogranicen sa spiderom... a da ne pricamo kako kineske ili cije vec imaju jedan spider, ali veceg hoda recimo od one tvoje madarske... i da kineske uz tu manu se ipak bolje cuju od madarske... ali sto ces kad se raspadaju ko igracke...


p.s svatko tko skuri orginal zasigurno ce sa istim rukovanjem skuriti slozen driver, nisu oni nista bolje sozeni od orginala, mogu biti samo mane odklonjene, ali neide nista bolje zica sa jacom izolacijom unutra...
Last edited by ToMMeK on Wed Mar 04, 2009 9:53 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
tomislav007
Posts: 13
Joined: Mon Mar 23, 2009 11:56 pm
Location: Sisak

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by tomislav007 »

Evo mislim da će ovo neke zanimati!!

ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

slaganje kicker-a... nekih 150W rms-a neki stari model, dok je jos kicker i bio nesto... woofer je bio prematan vec jednom prematan.... zavojnica zaljepljena sa cijafiksom :-\ trebalo je sve to izglodat dolje mehanickim putem jer drugog rijesenja nije bilo....  :-[

sve sam skido, cijelu membranu, napravio novi nosac zavojnice, nova zavojnica, sve se centrira i susi, sad jos poljepiti ovjes i kalotu:
evo slika, slikano mobitelom, foticu barerije prazne vec 2mj :'(

Image
http://www.imagesforme.com/show.php/418222_Fotografija0019.jpg
Image
Image
Image

kasnije kad bude sve gotovo poslikam sa foticem kak izgleda...
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

evo da krenemo ovako... za pocetak nemojte misliti da nekog prozivam ili da mislite da zelim ispasti najbolji serviser a da ostale pljujem ali ima nekih stvari na koje jesam alergican... Znam ljude koji rade dobro i njima stvarno veliki :respect: i svaka cast na dobro napravljenom poslu... (varazdin, dream, pa senf (makar ga nisam ljubitelj ali necemo o tome) ...) ostalo zaboravite
meni vec poznati serviser iz rijeke woofer-a... za kojeg sam savio davno slike kako je servisiro type R 15" od braceka za koje nismo uspjeli naci spasa...
jer su membrane bilo odrezane umjesto da je kalota sa znakom type R 15" bila odljepljena.... Jest problem odljepiti tu kalotu malo veci ali se dade nekako...


dobio sam tarantulu t4-12 koja je bila prodavana tu na forumu... bila je popravljana sto je bilo i receno... vjerojatno vlasnik woofer-a ni nezna da woofer nije bio prematan, nego da je samo licna koja je izgorila prema zavojnici bila spojena... "kvar znaci prekih zice" (a garantiram da je naplacen kao da je woofer premotan)... woofer je bio grebao pa je famozni serviser posmirglao vanjski dio zavojnice  na kojemu je nagorila lak zica te pocelo strugati po magnetu... naravno olakiro ju je sa gelkotonom... i zamisli cuda zaljepio zavojnicu glekotonom za membranu, tj nisam bas tocno sto je s time pokusao postici ali eto( a sad se ja moram to sa stemajzlom skidat dolje).... tako da je woofer nakon sto je ponovno bio spojen na malo vecu snagu opet poceo grebati jer se gelkoton ponovno napuhnuo, i ovaj put pospajao zavojnicu vanjusku u kratki spoji, djelomicno... naravno zavojnica je orginalna bifilarno namotana... (znam jer sam naservisiro se tarantula i znam u dusu kako im izgleda zavojnica i sve ostalo o njima....)

a kalotu kad je skido izgleda da ju je skido stemajzlom.... a dade se skinuti za 5 min grijanjem i polako s nozicem... staro ljepilo nije s nicega ocisceno...

da ne duzim evo slika... naravno... sve je ljepo zaljepljeno sa zutim ljepilom za cipele koje pusta tek na 170c.... s kalotom sam se pomucio da je skinem, pa makar ju je zaljepio sa tim ljepilom da ustedi tubicu malo epoxyida koje jest skuplje ali i bolje.....

ovjes neznam kako skinuti jer se bojim da negdje ne pukne a nesmijem ga grijati iznad 150c, jer se raspipat... evo slika...
bego ukoliko vidim da nemogu skinuti ovjes bezbolno saljem ti nazad woofer (pa makar i na svoj racun jer ne zelim ispast kriv)...

slike:

poljepljena kalota prije servisa vidi se kako je skidana nasilno dolje:
Image
Image
Image

odje se vidi famozno zuto ljepilo( malo e flet kabel zeza pa su slike ljubicaste treba ga malo lupit da nisu)
Image
ovo ljubicasto (bjelo) bi trebalo biti ali radi forica nije je ljepljene zavojnice gelkotonom
Image
evo zaljepljeno, mislim sad ja to moram sve dolje ocistiti i jedno 3 sata izgubiti da mogu skinuti...
Image


poslikam vam kasnije i izvadenu zavojnicu van i vidjet cete da je omazana gelkotonom... necu uglavnom nista reci... samo cu reci denister sljedeci put malo lakse me napadni kad kazem da me woofer koji je servisiran u rijeci ne zanima...


nemojte sad ovo ono vec vidim denistera kak me napada... ali ok sam izvoli vec sam navikno na tvoje provokacije....

p.s bego nisi ti ni najmanje kriv sto je woofer vrisno, unutarnja zavojnica je sasvim u recu a ona se inace puno vise grije od vanjske, ali necu sad o tome zasto i kako...
Last edited by ToMMeK on Wed Apr 22, 2009 6:14 pm, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
dado11
Registered User
Registered User
Posts: 592
Joined: Sun Sep 16, 2007 3:31 pm
Location: Karlovac

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by dado11 »

Evo da se i ja malo oglasim pošto me je Tommek spomenuo. Potvrđujem cijelu priču oko mojeg Type S-a. Dao sam čovjeku neispravni subwoofer i pošto ga je on oštetio prilikom razdvajanja sam se ponudio da mi da drugi novi subwoofer koji nije servisiran. Riječ je o Target-u TXS 10. Čovjek me odmah obavijestio o nastalom kvaru i ispričao se i ponudio pošteno riješenje. Evo, upoznao sam čovjeka i mogu reći da je pošten što se tiče našeg dogovora. Ja sam zadovoljan postignutim riješenjem. Evo toliko od mene.

Pozdrav!

Edit: Tommek ja sam vrlo zadovoljan sa novom igračkom!  :respect: Sve je u redu.  :)
Last edited by dado11 on Wed Apr 22, 2009 10:41 pm, edited 1 time in total.
Life is nothing without music
bego
Registered User
Registered User
Posts: 4360
Joined: Wed Feb 07, 2007 8:38 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by bego »

nemoj me samo strasit da ga neces moc sredit  :( :( :(
Image
Post Reply

Return to “How TO”