Prematanje Zvucnika

Par malih tutoriala, nemojte ovo pokušavati kod kuće ukoliko niste sigurni što radite :)
Post Reply
bego
Registered User
Registered User
Posts: 4360
Joined: Wed Feb 07, 2007 8:38 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by bego »

bemu imate pm za takve stvari, i zasto se svadjat :(

daj ti tommek stavi slika od moje tarantule, dio po dio :D
Image
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

naravno... :D evo ti si trazio, tvoj popravak cemo znaci slikat i sve obiljeiti tu na forumu...

zavonica je gotova, cekam da se evo sipas ohladi da je mogu skinuti sa nosaca, te da je mogu dokraja speci... sve poscistiti i  nanovo posloziti na kosaru....

najbolje za motanje je znaci nosaci od sipas plastike, po mogucnosti si nabavite one crne, (to je plastika koja ima u sebi i nesto sto je cini gladom i masnijom) pa sam postupak skidanja nosaca sa zavojnice je olaksan...

vecinu uvjek zanima s cime mazem zavojnice, ovako: mozete sa epoxy ljepilom, vecina majstora radi na njemu...
Ja radim na epoxy laku, jer lak sam po sebi je vece viskoznosti (rijetkosti da ude u pore i izmedu zice te da se bolje poveze sa nosacem)... nedostatak laka je sto se mora pec u rolu na 200c i karcenogen je.... ko i svi lakovi...
ako kome trea mogu mu dati malo u bocici, jer se nemoze kupovat na male kolicine a i tesko ga je za nabaviti i skup je podosta...
naravno postoji vise vrsta laka, ovisi sve o viskoznosti, temperaturi , cvrstoci.... itd itd...

Za zicu iskljucivo koristite H200... one dosta ovise od proizvodaca, do proizvodaca...

rucno motanje zavojnica zaboravite, nije to nikad to... zica treba biti sto bolje nategnuta, razmak izmedu nje sto manji, i naravno sve ljepo uredno poslozeno zica do zice...

i jedna napomena... sto manje laka stavljate, jer svaki gram je bitan, najbolje bi bilo da se stavlja u jako jako malim kolicinama lak sluzi tek toliko da zavojnicu drzi na okupu nista ne izolira... znaci zato nisu dobra ljepila jer ima je viskoznost nekih 30, a lakova 300-900, ja recimo lak rijedim sa acetonom da ga sto manje stavim, nakon sto smotam sav visak obrisem dobro s krpom jer prilikom pecenja ukoliko ima zraka moze doci do napuhivanja...

i narvno lak je toplinski izolator, te ukoliko se stavi vise laka, ljepila, ceg vec vasa zavojnica se ce vise grijati te prije izgoriti....
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

evo malo slika... stavim jos slika svaki dan po malo jel ima toga jako jako puno...

jedan stari kicker "model ko zna iz koje godine"
Image
Image
Image

evo krajnji uradak od zgora...
Image

sad vidim da nisam nikad stavio slike gotovog targeta tsx-10 znaci onog kojem je bila puknuta membrana onaj ceveni sto ima gore na slikama
Image
Image
Image
Last edited by ToMMeK on Wed Jun 03, 2009 8:13 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
Antunhr
Posts: 10
Joined: Fri Oct 31, 2008 8:26 pm
Location: Zagreb

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by Antunhr »

he he... ovaj kiker si meni slago.. odnosno mome frednu... jos uvijek svira cisto pristojno i ok za tako stari sub nakom premotavanja..
Svaka pohvala za odradjen poso.

PS: Moj roky jos uvijek drma bez greske :)
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

taj kicker moze jako jako ljepo i zasvirati, nije nesto jak oko 150w rms-a ali ima ljepi spider i laganu membranu...

evo malo slika jednog magnata:
Image
Image
Image

na njemu se bila odvojila zavojnica od licna, i da bi problem bio gorji, licne su porvucene kroz spider te ga je trebalo cijelog rastaviti i sve poljepiti...

evo jos malo slika jedan RF na ljepljenu spidera...

Image
Image
Image
Image


zatim jedan pioneer na prematanju...
Image
Image
Image

gotov uradak...
Image
Image
Last edited by ToMMeK on Wed Jun 03, 2009 10:12 pm, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

Tarantula Bego T4-12...
nadodajem na one slike koje sam vec stavio... znaci tu cu staviti i zavojnicu koja je omazana sa gelkotonom zbog koje je bio bas problem te se je woofer pregrijo i skurio gornju zavojnicu koja je inace jaca(izdrzljivija od doljnje)
Image
Image

posto je to ipak malo skuplji woofer ne servisira se kroz kalotu kako bi membrana ostala sto citavija
Image
puna ljepila i getkotona, koji neznam sto ru radi ali ok nije moje da se smjesam
Image
najgore sto gelkotona ima i po doljnjem spideru sto ga je ukrutilo i nije toliko elastican te na tom mjestu bi mogao puknuti
Image
sad ljepo sve ocisceno od ljepila , da se vidi kak se to radi... svaki gram i svaka kap koja ide dolje se skida
Image
Image

nova zavonica nije smotana bifilarno na 1+1 ohm jer je bego izrazio zelju za normalnom 4+4
zavojnica je motana na epoxy laku viskoznosti 4000 sto omogucuje da se sto manje laka zadrzava na lak bakrenoj zici a opet da drzi tep preko 300c dok zica pregara na cca 200c jer je H200 najaca sto postoji...
Image
centriranje
Image
Image
posto je bego specijalac stavio sam 3 vrste ljepila da se aluminiski nosac ne odljepi jer alumi voli prenjeti jako dobro temperaturu na ljepilo,
Image


eto bego i tvoje su slike popravka gore da imas... nadam se da woofer svira jos uvjek i da svira ko nov...
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

Servis meni jednog od najdrazih woofer-a stari kicker l7 15 nije to ovo sto se danas proizvodi to je serija koja stvarno vrijedi svake kune...
i mogu iskreno rec da mi je jako zao sto sam prodo, pa sam danas nabavio jos jednog koji ceka da se poslozi...

izdvojit cu neke slike, ima ih grooooo... neda mi se sva stavljat
woofer u stanju u kakvom je dosao
Image
rastavljanje, i vadenje zavojnice van
Image
Image
Image
Image
treba sve ljepilo skinuti sa kosare sa ovjesa kako bi se novo primilo kako spada, oduzelo mi je jedno 3 sata i brdo zivaca

zavojnica
Image
usporedba  zavojnica

1. je kicker l7 s15
2. kicker l7 12 zavojnica 2"
3. tarantula t5 -15
Image

centriranje
Image
Image

stavljena i poljepljena kalota
Image


ima jos slika servisa kad uhvatim vremena postavim, treutno ceka jedno 15 woofera moje vrijeme, pa idem umjesto tipkanja nesto raditi....
poz
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
denister
Moderator
Moderator
Posts: 16927
Joined: Sat Feb 11, 2006 12:32 am
Location: Hreljin

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by denister »

btw. ne izazivam, ali kažem to nije gelcoat...prouči malo bolje šta je to ;)
Image
User avatar
josip-306
Registered User
Registered User
Posts: 247
Joined: Thu Aug 28, 2008 9:12 pm
Location: zagreb-ravnice-zapresic

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by josip-306 »

ajmo ispocetka ;D
...ma neki drkenđija....turbo je masina....
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

video danas snimljen, nije nesto, drugi bude bolje...  :)

ali eto sto radi clip od 33V na 1,5 ohm zavojnici van magneta :) pa da vidite da i kurenje woofera bas i nije zabavno nego da se moze ponekad i desit nesot....
http://www.youtube.com/watch?v=8LbbKlwqf7I

zavojnica je gorila iza toga jedno 20 sek :) to nemam snimljeno ali eto vidi se plamen kad se zapali... nevjerojatno kod petarda grune pokraj vas :) moram priznat nisam to ocekivo
Last edited by ToMMeK on Thu Oct 01, 2009 7:58 pm, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by terrordrome »

Pa dobro, koliko ja vidim, nije clip-signal nego si spojio na trafo koji na sekundaru daje 33V?
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

da a sta je kad se zavojnica ne mice u magnetskom polju????  :respect: istosmjerna ili izmjenican isto sranje ukoliko je zavojnica van magnetskog polja ... isto se grije, jer ne titra...
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by terrordrome »

Gledajući sam napon i struju kao sinusoidu, događa se da faza struje kasni u odnosu na napon za 90°. Nije kao clip-signal.

Realno je trebalo spojiti izvor zvuka/ton generator, pojačalo/headunit, namjestiti da ode u clipping koristeći osciloskop kao monitor i pustiti na zavojnicu da vidimo koliko će izdržati!

Mislim, poanta tvog video je opisala točno što se dogodi sa zavojnicom kod takvog signala, al za pravo objašnjenje je trebalo malo ozbiljnije pristupit...
Nikakvo podjebavanje, da se razumijemo, samo moje mišljenje...
Last edited by terrordrome on Thu Oct 01, 2009 9:50 pm, edited 1 time in total.
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by ToMMeK »

ovdje na videu kroz ovu zavojnicu tece 22A i nekih 33V pod opterecenjum mozda nekih 30V (zica je 0,5mm )x2... otpor je dok je zavojnica hladna 1,5 ohm, no kad se zagrije penje se i na nekih xy ohm jer se bakrene zavojnice grijanjem povecava otpor, pa bi mogli uzet u obzir 1001 faktor i nikad zakljucak izvesti...

nema magnetskog polja, nema magneta, nema strujanje zraka... tako da i sa generatorom signala, i pojacalom... opet nebi nista mogli zakljuciti... jer nije u realnim uvjetima "jednog" woofera...

clip signal takoder nije samo istosmjena srtuja nego je vec to neki signal koji se opet mjena te woofer pomice kroz svoje polje...
sve ovisi koliko je clip jak, odnosno na kojem je naponu, otporu te koliko je dug, da zagrije zavojnicu te da se ona ne uspije ohladitit...
istosmjerni signal ce woofer drzati skroz van ili skroz unutra bez pomicanja... ovisno o polaritetu...

ovako mi je bilo najjednostavnije pokazati kako se zavojnica moze zapaliti, i dovesti do cak zapaljenja auta, ili potrpunog unistenja zvucnika, te da vidite koliko trebate dugo grijati jednu zavojnicu van zvucnika da pregori... tako da se malo zapitate sto radite sa wooferima kad ih spalite i da nisu crkli sami od sebe...


drage volje bi prikazao jednom koliko treba zavojnici da se spali recimo u wooferu ali nemam dovoljno jak trafo jer ce prije on crknut nego woofer... 
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: Prematanje Zvucnika

Post by terrordrome »

U redu, ali to nije clipping!
Ovo dobiješ kad spojiš zavojnicu u krug izmjenične struje:
Image

Kako nema magnetskog polja?
Post Reply

Return to “How TO”