Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Par malih tutoriala, nemojte ovo pokušavati kod kuće ukoliko niste sigurni što radite :)
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by Outlaw »

[QUOTE=Koko]
Ram air:vamp: , princip je u tome da se zrak uzima sa područja gdje je veći tlak, i da se pri većoj brzini tlak dodatno poveća uslijed strujanja, te se stvori lagano prednabijanje:vamp: :vamp: Turbulencije su štetne jer kvare strujanje u onom smjeru u kojem mi želimo:vamp:[/QUOTE]

Da taj dio mi je jasan :vamp:

Mislio sam malo konkretnije :laugh:
lajchi
Registered User
Registered User
Posts: 1911
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:54 pm
Location: Čakovec

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by lajchi »

Ako prema vašoj teoriji nije dobar slot port s pregibom, ma koju foru su onde TL kutije dobre? :)

Ja sam na onoj DD kutiji napravil slot port 510cm2 površine i duljine 56cm s pregibom (L) i svira najnormalnije, strujanje zraka se ni nemože čut jer je port velik, a kroz sam izlaz porta zrak struji najnormalnije ko kroz normalan aeroport.

Možda ima nešto u tome slot portu s pregibom da se sav zrak nabije u rub pa onda najnormalnije struji prema gore kao kod standardnih kutija, znaći pregib se valjda još ponaša kao dio kutije. (moja teorija :D)
Koko
Registered User
Registered User
Posts: 2187
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:56 pm
Location: Marija Bistrica, HR

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by Koko »

[QUOTE=Outlaw]Da taj dio mi je jasan :vamp:

Mislio sam malo konkretnije :laugh:[/QUOTE]

Kako konkretnije:unsure: :lol:
Car Audio Fanatic
Club 150+, single 12"
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by terrordrome »

Možda sam u krivu, ali nije poanta u tome da se poveća otpor strujanja zraka nego da se spriječi efekt free-air "kutije" povećanjem dužine samog porta.
Svi znamo što nastaje kod free-air ugradnje sa zvučnicima koji nisu za to predviđeni:
dolazi do "kratkog spoja" zvuka koji dolazi sa prednje strane sa onim koji dolazi sa stražnje strane i koji je u protufazi!
User avatar
dB Junky
Registered User
Registered User
Posts: 2113
Joined: Sat Feb 11, 2006 7:01 pm
Location: Rijeka

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by dB Junky »

pregib se radi nedostatka dužine porta... kad bi za određeni tuning kutije bilo dovoljno npr 10 cm nebi bilo pregiba, a mislim i da je bolje bez njega... tako da mi dio o tome da taj pregibni dio radi kao dio kutije ne drži vodu baš...
woo
Registered User
Registered User
Posts: 3004
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:58 am

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by woo »

[QUOTE=terrordrome]Možda sam u krivu, ali nije poanta u tome da se poveća otpor strujanja zraka nego da se spriječi efekt free-air "kutije" povećanjem dužine samog porta.
Svi znamo što nastaje kod free-air ugradnje sa zvučnicima koji nisu za to predviđeni:
dolazi do "kratkog spoja" zvuka koji dolazi sa prednje strane sa onim koji dolazi sa stražnje strane i koji je u protufazi![/QUOTE]
gle, nema tu nikakvog free-aira, imaš kutiju, imaš port
kutija je tunirana na nekvu frekvu i to je to. ps, već se ne sijećam kutije da nema pregiba, u portu il sama kutija(TL) i nema nikih problema :)
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by terrordrome »

Ofkors da ovdje nema free-air kutije! :laugh: A dali ima veze brzina protoka zraka kroz port?
woo
Registered User
Registered User
Posts: 3004
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:58 am

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by woo »

[QUOTE=terrordrome]Ofkors da ovdje nema free-air kutije! :laugh: A dali ima veze brzina protoka zraka kroz port?[/QUOTE]
ima ak je prevelka, onda čuješ strujanje zraka, not good.
za premalo strujanje se usudim reć da nema problema,pošto je moja transmisija ne imala skoro nikvo strujanje, pa je prokleto dobro svirala.
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by terrordrome »

Gle, nema tu nikakve transmisije, imaš kutiju, imaš port, kutija je tunirana na nekvu frekvu i to je to. :lol: Sorry, morao sam, bilo mi je smiješno! :vamp:
Dakle, najbolje bi bilo neka zlatna sredina; niti prevelika brzina strujanja zraka niti premala! Onako, logički mi je bilo da zrak nesmetano izlazi kroz port. Ali to se nesmije brkati sa port noise-om koji nastaje uslijed premalog fi porta?
woo
Registered User
Registered User
Posts: 3004
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:58 am

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by woo »

ti mater, nevjerovatno kak moreš zakomplicirati tak jednostavne lpojmove :lol:
ps super je box :)
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by terrordrome »

Woo, legenda si! Da, kutija je super ispala!
User avatar
dB Junky
Registered User
Registered User
Posts: 2113
Joined: Sat Feb 11, 2006 7:01 pm
Location: Rijeka

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by dB Junky »

ne možeš brzinu strujanja zraka odredit veličinom porta... ona je određena frekvencijom.. temperaturom, tlakom zraka, a strujanje će se čut ako je port PREMALI a ne prevelik... tko ne vjeruje neka puše u cijev fi 15 cm i u 1,5 cm:lol: :lol: :lol: :lol:
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by G@RO »

[QUOTE=dB Junky]ne možeš brzinu strujanja zraka odredit veličinom porta... ona je određena frekvencijom.. temperaturom, tlakom zraka, a strujanje će se čut ako je port PREMALI a ne prevelik... tko ne vjeruje neka puše u cijev fi 15 cm i u 1,5 cm:lol: :lol: :lol: :lol:[/QUOTE]

Junky, ne brzina zvuka vec brzina strujanja zraka.

slicno kao fluid u cijevi koja se suzava. to je fizika
Pozdrav!
G@RO
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by terrordrome »

Pa to je i napisao?
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

Pravljenje slot-port kutije za JBL GTO 1202d - malo smo se zanimali u radionici . .

Post by G@RO »

[QUOTE=terrordrome]Gle, nema tu nikakve transmisije, imaš kutiju, imaš port, kutija je tunirana na nekvu frekvu i to je to. :lol: Sorry, morao sam, bilo mi je smiješno![/QUOTE]

transmisija isto kao i BR ima otvor. drugacija je koncepcija ali rad je zapravo vrlo slican. pa vidi kako izgleda impedancijska karakteristika i jednog i drugog sustava. upravo zbog 2 rezonantna sustava ugodjena na istu frekvenciju imas dva rezonantna vrha oko tunirane frekvencije i kod jedne i kod druge kutije.
omjer povrsine iza zvucnika i povrsine porta kod transmisije je istog reda velicine dok kod BR-a nije. kod BR je taj omjer puno veci

kod transmisija je omjer npr. 1:1, 2:1, 3:1, 2:1.5, itd..
o omjeru povrsina na pocetku i kraju tunela ovisi i sama fizicka duljina tunela. sto je omjer pocetak kraj veci to je potreban kraci tunel. ako sada uzmemo jako veliki omjer npr. 10:1 dobiti cemo transmisiju sa jako kratkim portom sto je zapravo basrefleks.
je li se ikad itko zapitao kako to da je kod transmisije port 2m, a kod basrefleksa 20cm i tunirani su na istu frekvenciju. kako je to moguce i sta je tu carobno
Pozdrav!
G@RO
Post Reply

Return to “How TO”