Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post Reply
patrik
Posts: 8
Joined: Tue Oct 24, 2006 11:37 pm
Location: Zagreb, zapad
Contact:

Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by patrik »

Pozdrav svima,
Planiram upgradeat zvuk u svom Subaru Outbacku (znači karavan) i molio bih cijenjene članove mišljenje o tome što mi se najviše isplati napraviti (u smislu konfiguracije sustava) te koje komponente odabrati. Htio bih izvuči maksimum kvalitete i uzbuđenja (basa) od zvuka uzevši u obzir sva niženavedena ograničenja.

U auto je ugrađen HU koji je integriran u dashboard (CD changer + kazeta koja služi kao bluetooth-in) i ima kontrole na volanu, te ga ne želim mijenjati.
On ima samo high-level izlaze i to 4 komada - kojima kontrolira prednje zvučnike - 16.5 + tweeter dvokomponentne zvučnike i 13 cm koaksijalce u stražnjim vratima.

Moja ideja je zamijeniti zvučnike, dampirati vrata i ugraditi pojačalo koje mogu hranit i sa high-level ulazom (što se pozicije tiče ima idealna rupa ispod suvozačevih vrata u kojem slučaju čitav sustav ostaje potpuno stealth) i koje ima dodatno RCA izlaz kojim može hraniti aktivni sub. N

Dodatno uz to bi htio imati opciju za postavljanje aktivnog subwoofera u prtljažnik - gdje je imperativ da se isti može jednostavno isključiti sa sourcea i struje i maknuti. Npr ovo: FOCAL BOMBA 27 V1? Postoji li neki slični kompresijski sub - kod kuće imam kompresijski sub i puno više volim njegov zvuk nego bass reflex.

Molim vas savjet komponenti (po mogućnosti zvučnici + pojačalo koji provjereno dobro zajedno rade) te kome dati da čitav posao napravi.

Za 16.5+13 coax bi dao cca 700 EUR. (Focal, Hertz, Alpine)
Za pojačalo cca 500 EUR (bitno je da je relativno kompaktno npr FOCAL FP 4.75).
Za damping koliko već treba da se kvalitetno napravi.

Da li su tipično sustavi sa istim brendom pojačala i zvučnika bolje prilagođeni međusobno (npr Alpine + Alpine ili Focal + Focal).

Jel ovo overkill s obzirom na ograničenje sustava (high-level ulaz iz stock head unita)?

Kao što vidite imam puuuuno pitanja :) :???: :???: :???:
Stoga budite ljubazni i pomagajte!
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by Nick »

Kako nitko ne može znati šta će se tebi zapravo svidjeti, predlažem da poslušaš nekoliko setupa, pa da bar stekneš dojam kako zvučne pojedini brandovi u različitim kombinacijama.
Kupovati napamet ili zato jer je netko rekao da to zvuči prehebeno, pa onda skužiti "da to baš i nije to", nije pametna opcija.
patrik
Posts: 8
Joined: Tue Oct 24, 2006 11:37 pm
Location: Zagreb, zapad
Contact:

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by patrik »

Dobra ideja, ali niti znam ekipu koja brije na car-audio niti imam previše vremna ordinirati okolo i gnjaviti ljude koje ne poznam :) :nemoze:
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by Nick »

Bez brige, onda ćeš upoznati ekipu kad budeš prodavao opremu koja ti se zapravo ne sviđa :)
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by LBaudio »

ako hoces ohranit original HU, onda ti prvo predlazem processor....vecina podpira hi level input, imas rijene skretnice za komplet sistem, mozes bez problema spojit subwoofer, plus toga imas mogucnost eq i delaye. to bi bio dobar fundament.....mozda nesto tipa Audison Bit ten
za drivere mozes nabavit nesto bolje polovno. One koaksijalce zaboravi i stavi klasican tweeter . Najbolje je da prije cujes nekoliko sistema da ces lakse odlucit sto hoces.
dobra pojacala za malo para prodaje Joke....GZUA, lil baci malo oko medu oglase.
damping te kod Selesa dode 60€ i to imas dosta za sva cetiri vrata...za lim i tapete
racunaj jos na kablovinje za napon i signale, razdeljivace za napon sa osiguracima, ...
patrik
Posts: 8
Joined: Tue Oct 24, 2006 11:37 pm
Location: Zagreb, zapad
Contact:

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by patrik »

gdje mogu audison bit ten kupiti kod nas?
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by Nick »

KR electronic.

Ili ako nađeš rabljeni Bit one za približnu cijenu
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by LBaudio »

bit one osim ako oces imat prrobleme
patrik
Posts: 8
Joined: Tue Oct 24, 2006 11:37 pm
Location: Zagreb, zapad
Contact:

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by patrik »

sto uzeti slicno bit tenu. za dosta stvari mi je bit ten overkill - treba mi samo high level input, line level outputi, eq je dobrodošao i eventualno aux-in, idealno još i bluetooth in, te zasebna kontrola subwoofera.
skretnice mi netrebaju, delayi isto, komplicirani PC softver isto :) :res:
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by Nick »

Ako misliš da ti "skretnice mi netrebaju, delayi isto, komplicirani PC softver isto" ne treba, onda nemoj ni ulagati u SQ uopće.

Jer poštelati sustav kako treba bez proca i nije baš izvedivo. Tako da kupovati skupe komponente bez njega i nema smisla
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by LBaudio »

patrik wrote:sto uzeti slicno bit tenu. za dosta stvari mi je bit ten overkill - treba mi samo high level input, line level outputi, eq je dobrodošao i eventualno aux-in, idealno još i bluetooth in, te zasebna kontrola subwoofera.
skretnice mi netrebaju, delayi isto, komplicirani PC softver isto :) :res:

uffff....prejako ;D

pa bit ten je osnovan 3 way processor....i to je minimum sto trebas..... , skretnice su prva stvar koja je neophodna u svakom sistemu ibez ne ide.....predlazem da se naucis barem osnove da ces znati sta u biti trebas i hoces....
User avatar
Outlaw
Registered User
Registered User
Posts: 4181
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:10 pm
Location: Zagreb
Contact:

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by Outlaw »

patrik wrote:sto uzeti slicno bit tenu. za dosta stvari mi je bit ten overkill - treba mi samo high level input, line level outputi, eq je dobrodošao i eventualno aux-in, idealno još i bluetooth in, te zasebna kontrola subwoofera.
skretnice mi netrebaju, delayi isto, komplicirani PC softver isto :) :res:
Hi-low konverter s potenciometrom ;D Nades za 50tak kn :mega_lol:

I jos ti ostane 2993E za ostatak sistem ;)
patrik
Posts: 8
Joined: Tue Oct 24, 2006 11:37 pm
Location: Zagreb, zapad
Contact:

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by patrik »

Dragi komentatori, slobodno me izrugujte, da sve znam o temi, nebi vam se niti obraćao ovdje na forumu.

Kao što sam napisao u početku teme staviti ću višu srednju klasu zvučnika u auto - jedan par koaksijalce, drugi dvosistemce koji dolaze sa svojom skretnicom - i utoliko mi skretnice u sklopu bit tena zaista ne trebaju. Tj, sad ste me zaintrigirali - možda finim podešavanjem skrentice dvosistemca koji ide u vrata je moguće izvuči ekstra kvaliteta naspram KIT skretnice putem bit tena i još ekstra bi-wiringom visoko-nisko tonca?

Nadalje moj komentar "možda mi je i overkill" motiviran je mojim površnim čitanjem komentara "Lbaudia": "bit one osim ako oces imat prrobleme" koji je moj mozak interpretirao "kupi bit ten ako hoces imati probleme".

long-story-short, ako je bit ten zaista tako moćna igračka, onda ga svakako uvrštavam u sustav.

dalje, kondenzatori pretpostavljam da nisu potrebni?

Može koji komentar na zvučnike koje sam naveo u originalnom postu?
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by Nick »

Gdje planiraš staviti te koaxe?
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Re: Prijedlog sustava za 2500-3000 EUR

Post by IgoRR »

za 700€ koliko misliš dati za prednje + zadnje zvučnike, osobno bih išao na 3 way prednji sistem sa plastičarenjem u cijeni.

btw, zadnji ti ne trebaju,

za 500€ se daju nabaviti 2 fina pojačala koja bi te zadovoljila po pitanju SQ-a

za damping ti treba 150 - 200 €

naponski kabeli, osigurači, distribucija ~ 100€

RCA konektori ~ 500kn/kanalu -> ~ 250€

procesor ~ dosta novaca...

A ima uvijek i skrivenih troškova :)
Post Reply

Return to “Sound Quality”