Nova guma i zemlja proizvodnje

Rasprave koje nisu vezane uz natjecanja ili savjete o auto akustici
Post Reply
SeaMan
Registered User
Registered User
Posts: 481
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:14 pm
Location: Split

Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by SeaMan »

Pozdrav ljudi, zanima me koliko je bitna zemlja proizvodnje kod kupovine nove gume? Lokalni vulkanizer se pravi pametan kao da je to totalno irelevantno. Ja nekako smatram da nije.

Primjera radi ciljam na Dunlop Sport bluResponse (205/60/16), gledat datum ok... Zemlja proizvodnje Slovenia? Idem na google i vidim da je to savin proizvodni pogon.
Ok idem dalje u drugu firmu, Michelin iz Spanjolske...

Savjeti/misljenja?


Hvala
Marek
Registered User
Registered User
Posts: 543
Joined: Sun Feb 01, 2009 12:30 pm
Location: Bistra

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by Marek »

Ja sam prije mjesec dana kupio bluresponse u dimenziji 205/55/16 i zemlja proizvodnje je Njemačka.
Makar ne vidim neki problem oko toga.
Npr neki Bridgestone modeli se rade u Tajlandu, ali unatoč tome vrhunsku rade svoj posao...
damirko
Registered User
Registered User
Posts: 573
Joined: Thu Apr 05, 2012 2:26 pm
Location: novska

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by damirko »

može biti razlike ali ne bi trebalo... proizvođači sele proizvodnju samo radi jeftnije radne snage i pritom zaista pokušavaju zadržati razinu kvalitete proizvoda. jel ti ima logike da jedan dunlop sam sebi skače u grlo proizvodnjom dobrih i loših guma, to što je on preselio proizvodnju podrazumijeva da će preseliti i stručni kadar koji mu je potreban za osiguranje kvalitete, neće sirotinji dati da rade što hoće :whistling:
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by mocart »

Slično ko i kad prodavač kaže da je guma stara tri godine na skladištu isto dobra kao i friška.

Dok nema usporednog testa ni u jednom od ta dva slučaja, logično je da prodavaču treba najmanje vjerovat.

Radije kupiš ono što se tebi čini da bolje i mirnije ideš spavat .
mrky047
Posts: 12
Joined: Thu Jul 08, 2010 12:31 am
Location: Split
Contact:

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by mrky047 »

seaman, misliš 205/55/16? Po meni ti je sve to isto, mada uvjek postoji teorija da jedna tvornica može napravit bolju istu gumu od druge.
kikidj
Newbie
Newbie
Posts: 53
Joined: Sun Aug 01, 2010 5:14 pm
Location: Krapinske Toplice

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by kikidj »

Koliko znam Goodyear je vlasnik i Dunlopa, Save, Fulde, Debice, tako da ne vidim zasto se gume ne bi radile u Sloveniji. Isto tako znam da manje gume od Save se rade u Poljskoj a vece u Sloveniji, sad zasto je to tako to oni znaju. A imam i Michelin Energy na autu koje su "Made in Germany" ,sto isto nema logike posto je Michelin iz Francuske, ali tako je.
SeaMan
Registered User
Registered User
Posts: 481
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:14 pm
Location: Split

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by SeaMan »

Fala za komentare, pogotovo Mocart-u sa kojim se u principu potpuno slazem.
Nekako mi je od pocetka bila misao da je guma napravljena u sloveniji namjenjena B tržištu tj. istočnoj europi kao i večina artikala na našim "policama".
Bilo kako bilo ovaj model gume je kod vulkanizera bia dostupan u više dimenzija i sve su made in Germany osim moje (205/60/16) koja je "Slovenka"

Dobia san info da je to novi Dunlop/Good Year proizvodni pogon u Sloveniji i da su strojevi za proizvodnju nova tehnologija kao i sirovine (granule,ulja itd) koje bi trebale bit identicne u svim proizvodnim pogonima.

Na kraju je kupljena "Slovenka" u nedostatku "boljeg" izbora te je malo istestirana ovih dana uglavnom na suhome i u uvjetima kakvi su bili dostupni.

Dojmovi su sve u svemu prihvatljivi, pri vecim brzinama malo proklizava tj. pri naglim ubrzanjima i promjenama smijera kretnje. Ok ni cesta mozda nije idealna ali nije ni tako losa. Definitivno mi ne ostavlja dojam gume za agresivnu voznju i pomalo me u tom segmentu razocarala. Po kisi sam obicno oprezan pa se nisam usudia trazit granice gume u tim uvjetima. Ne kazem da bi guma iz druge tvornice nuzno bila bolja, samo djelim svoje iskustvo sa doticnom gumom koja u svom nazivu ima rijec SPORT.

Prijatelj je nedavno kupia iste ljetne gume za svoju Hondu Accord (17inch made in Germany) i pri jako naglim ubrzanjima i promjenama smijera kretanja i on malko proklize, doduse on na prednjim kolima ima skoro 200ks i to su onda puno veci napori za gumu nego kad se ja sa svojih 112ks malo zaigram :)
Ćale
Registered User
Registered User
Posts: 356
Joined: Mon Aug 16, 2010 10:34 am
Location: Split
Contact:

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by Ćale »

Najprije split nema asfalt vec polirani kamen, koju god da novu gumu uzmes na prvoj kisi si najebo ako ne pazis.

Sta se tice kupovine guma ja uvjek idem tamo di ima prometa, tj di uviki ima auta na dizalicama. Evo bas neki dan prika uzeo 4xgume good year eco nesto.... U autogume katica. Na svakoj gumi datum proizvodnje je bio 0714, pa sad i da je iz tunguzije briga me, novo je i miran si 3-4 god.
SeaMan
Registered User
Registered User
Posts: 481
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:14 pm
Location: Split

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by SeaMan »

Valjda znam di sam i na cemu isproba gume, i ovo sa prvom kisom ti je otkrivanje tople vode...
Nove su, bit ce ok za moje potrebe s obzirom na sve. Kad kupujem nesto i trazim premium klasu onda volim tocno znat sta dobivam ;)
Ćale
Registered User
Registered User
Posts: 356
Joined: Mon Aug 16, 2010 10:34 am
Location: Split
Contact:

Re: Nova guma i zemlja proizvodnje

Post by Ćale »

SeaMan wrote:Valjda znam di sam i na cemu isproba gume, i ovo sa prvom kisom ti je otkrivanje tople vode...
Nove su, bit ce ok za moje potrebe s obzirom na sve. Kad kupujem nesto i trazim premium klasu onda volim tocno znat sta dobivam ;)

ma je uredu je to što pišeš, al neznam, meni sasvim nebitno
Post Reply

Return to “Coffehouse”