savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Trikovi vezani uz montažu zvučnika, pojačala, izrade kutija, fiberglass...
Post Reply
yoke
Registered User
Registered User
Posts: 148
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:54 pm
Location: Split

savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by yoke »

Poz.
Opet me uhvatila zuta minuta pa sam si kupio par srednjotonaca...
Gledao sam da budu sto manji, a u oglsniku se pojavio Hertz HD500 pa sam si uzeo par...

Ostaje pitanje gdje da ih smontiram...

Dali ima neka stranica,link, gdje pise o najboljem smjestaju drajvera, poziciji,nagibu,osi/van osi... ?

Meni je plan da to smontiram, oba drajvera,jedan uz drugi,u ugao gdje je retrovizor. Tamo mi je vec visokotonac, pa bi dodao srednjotonac...

Evo slike iz neke drzge alfe ali cisto samo radi polozaja
Image

Nekako nebi isao izradu u A nosacu iz razloga sto je znam kako bi finisirao plastiku A nisaca a da izgleda tvornicki...mislim da bi ispalo traljavo i previse bi odudaralo od tvornicke izvedbe...
Zato mi pari ok da ih naguram kod retrovizora...
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by IgoRR »

Pozdrav :)

Ja si isto jedno vrijeme gledam taj mid da ugradim u svoju Alfu 145,

ali....

imao sam iste nedoumice kao i ti. Ja imam više mjesta tu oko retrovizora nego ti u 156,

moj zaključak je da to ne bi izgledalo lijepo.

Pravila struke kažu da bi mid i visoki trebali biti blizu jedan drugome da se ne razdvajaju.

Isto tako, izvedba bez fibera mislim da je tu nemoguća.

Postoje dvije opcije nagiba, a to je 1) da driveri gledaju sredinu auta - neutralniji zvuk 2) da gledaju u tebe - trebalo bi ti sve skupa zvučati žustrije :)

Najbolje frije fibera probaj pozicije zvučnika pa kaj ti paše si napravi.

IMO samo fiber u dno A nosača, neka ostane postojeći A nosač. Kupi jedan ili 2 extra A nosača da imaš za probu i finalizaciju.
yoke
Registered User
Registered User
Posts: 148
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:54 pm
Location: Split

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by yoke »

Tnx...
Da, sorry nisam nipasao kod mene je 147mica u pitanju...ali skoro iati vrag kao i 156ica ;)

Kupio sam vec dvije one plastike od A nosaca...ali ne znam kako to na kraju finisirati a da izgleda na nesto...
Mislim da je nemoguce...

Pa zato najvise naginjem ugradnji kod retrovizora...

Ono sto me sad dodatno spjazdilo, sto je mogu pronaci graf za Hertz HD500...
Po netu sam citao da su ok srednjotonci...
Kao da idu od 600hz
A sad naletio na neki graf (na talijanskoj stranici) gdje mu je -3 na nekih 1kHz ... (toliko nisko mi ide i visokotonac ;))
Ali ok...vidjet cu kad ga nakeljim...

Znaci, za polozaj, prvo ga odokativno pozicioniram pa vidim sto mi bolje pase...pa onda izrada nosaca od stakloplastike... ;)
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by Nick »

To je pretpostavljam taj graf

Image

Krivulja baš i nije najsretnija
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by LBaudio »

to da radi od tek 600Hz nije bas najbolje, one druge varjante sa -3dB kod 1k nebi ni spominjao......
Potrazi neki 3inch mid koji je sposoban odradit stvari od nekih 400Hz sa mudima (za vise para neki Hybrid Audio L3/L3se, mozda kakav ScanSpeak,za manje para jih imas hrpu tipa Hertz, TangBand, Faital, Fountek........
Kod Alfe imas dvije varjante - jedna je on-axis i ta nece bit ni blizu stock videzu, ali ta radi najbolje, driveri moraju bit navuceni dosta prema vozacu, da sto vise izbegnes refleksiju od oboka iznad brzinmetra/obratometra koji ce ti radit velike probleme sa stageom.
Druga varjanta je skoro totalno off-axis instal,...kod te varjante je puno lakse napravit stock videz, problem je jedino sa body-jem kojeg je dosta manje nego kod on-axis instala i sama sirina stagea je nekoliko manja, sve drugo radi OK i nije problematicno.
drugo pitanje je koliko ces moci otvorit sa straznje strane onaj trokut koji bi nosio mid - ako nece bit dosta otvoren ce driver radit priguseno (dull) i to nece bit OK...
Ako ces stavljat mide na trokute onda ces imat i nekoliko slabiju dubinu stagea......
I sam radim alfu 147 tako da smo puno testirali pozicije za drivere, vise od mog installa pronades na diyma.com ako te interesuje
yoke
Registered User
Registered User
Posts: 148
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:54 pm
Location: Split

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by yoke »

Nick wrote:To je pretpostavljam taj graf

Krivulja baš i nije najsretnija
je, to je taj famozni graf...
djeluje vise kao kakav jadan visokotonac nego srednjotonac...

jucer sam ga spojio direktno na mobitel...ajd ima nesto srednih, nije totalna zalost...ali...vidjet cemo...

LBaudio wrote:to da radi od tek 600Hz nije bas najbolje, one druge varjante sa -3dB kod 1k nebi ni spominjao......
Potrazi neki 3inch mid koji je sposoban odradit stvari od nekih 400Hz sa mudima (za vise para neki Hybrid Audio L3/L3se, mozda kakav ScanSpeak,za manje para jih imas hrpu tipa Hertz, TangBand, Faital, Fountek........
Kod Alfe imas dvije varjante - jedna je on-axis i ta nece bit ni blizu stock videzu, ali ta radi najbolje, driveri moraju bit navuceni dosta prema vozacu, da sto vise izbegnes refleksiju od oboka iznad brzinmetra/obratometra koji ce ti radit velike probleme sa stageom.
Druga varjanta je skoro totalno off-axis instal,...kod te varjante je puno lakse napravit stock videz, problem je jedino sa body-jem kojeg je dosta manje nego kod on-axis instala i sama sirina stagea je nekoliko manja, sve drugo radi OK i nije problematicno.
drugo pitanje je koliko ces moci otvorit sa straznje strane onaj trokut koji bi nosio mid - ako nece bit dosta otvoren ce driver radit priguseno (dull) i to nece bit OK...
Ako ces stavljat mide na trokute onda ces imat i nekoliko slabiju dubinu stagea......
I sam radim alfu 147 tako da smo puno testirali pozicije za drivere, vise od mog installa pronades na diyma.com ako te interesuje
ovaj HD500 mi je prvenstveni bio zanimljiv jer je manji od sveg ostalog.
druga varijanta o kojoj sam razmisljao je scan speak 5F8422 koji je klasnicni full ranger ali ima jako malu snagu / 20W pa me strah da je to premalo za caraudio ?

http://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/5f-8422t01.pdf

ovi klasicni 3inchni modeli su mi preveliki za baratanje, smjestaj...
mislio sam da uzmem od Nick-a one full rangere ali su mi veliki...pa sam odustao...
cak sam mislio uzeti morel cdm54 ali ih vise nema u ozlasniku...

sta jos od scan-speaka mogu pogledati ?

u prednjim vratima je dynaudio 220mk2 , 15tice + MD102 visoki

(nacim pogled na tvoju temu LBaudio, ako se ne varam ti si imao GTejku...matiranu...)
yoke
Registered User
Registered User
Posts: 148
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:54 pm
Location: Split

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by yoke »

LBaudio, iskreno, instalacija poput tvoje mi je ''prevelika''
nebi htio da mi je tako ''istaknuto''
valjda cu se izvuci s manjom ;D

ovako izgleda ''multimedija'' u autu...
Image


vise ne znam sto sam ni gdje pisao...
- phase linear 4.8 + 1.2 - trenutno su spojeni dynaudio 220mk2 / pasiva / 2kanala prednji a dva kanala u mostu za sub
- sub aliante 12se - u gepeku
JBL MS8 procesor
alpine multimedija 900s

imam jos phase linear .4kw
i gledam uzeti jos 2kanala
i preci na full aktivu...
i ove srednjotonce hertz HD500
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by LBaudio »

Ja imam AR 147, ona GT je bila od kolege. On je koristio Fecal Berilium mid 3inch i Be tweet, ja koristim Hybrid Audio L4Se koji je dosta veci mid i pored njega JBL C660GTI tweet koji ce se najverovatnije mijenjat za JBL TC 25 Titanium. Moji Paneli su dosta veliki...preveliki, ali to je samo izgovor za izradu nove verzije, lol.

Ako su ti Hertzi oni ribboni onda to nije ni tweet nit mid..... u svakom slucaju onda trebas jedan supertweeter i midbass naterat da radi dosta visoko.....nije bas neka fora, pa i problem je sa installacijom tih mid/high, jer moraju zbog disperzije bit montirani pokoncno...i to zna bit problem. Relja jih je imao u laguni u kickpanelima ako se ne varam....

Ja bih radije isao na klasican 3inc mid tako da ga mozes koristit barem od 400-500Hz i gore do nekih 5/6k
yoke
Registered User
Registered User
Posts: 148
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:54 pm
Location: Split

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by yoke »

Glavno je da imamo izgovore da se mozemo zafrkavati sa svim ovim
;D

Ovaj HD500 je obicni srednjotonac...nista posebno....
http://www.rgsound.it/hd-500-hd500_hertz-id-180.html

Ako se ne varam JBL ms8 nema mogucnost rucnog stelanja rezova,pa cemo vidjeti sta cu dobiti jednom kad ga ugradim...


Evo ovako sam to zamislio...

Image
Image
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by LBaudio »

ne brini se oko JBL MS8 - radi dobro. ti mu jos uvjek stavis hi-pass i onda on sam podesi low pas i faze i delaye.... onda mozes i neke stvari prenastavit po svoje, mozes i spreminjat gainove na pojacalima da sistem dovedes u balans. Onaj mid je po meni (pre)mali i sa odgovarajucom skretnicom ces imat rez bas upravo u sredini vokala sto nije bas najbolje imat ces i rainbow efekt jer ces morat terat midbass dosta visoko sto znaci da ce ti vokali plesat gore/dole dio ce bit na MB, dio na midovima...
yoke
Registered User
Registered User
Posts: 148
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:54 pm
Location: Split

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by yoke »

pa zar mi sad midbas ne ide i onako previsoko ? (kad radi kao dvosistemac)
ne znam koja je rezne frekvencija pasivne skretnice, ali vjerujem da je to poprilicno visoko, bar na kavih 1.2-1.5kHz

inace onaj scan speak 5F od 20W nebi mogao raditi u autu ? pitam cisto radi deklarirane snage ? nije da slusam preglasno, ali nebi ga volio spaliti ?
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by Nick »

Mislim da je skretnica tu 2.5-2.8
yoke
Registered User
Registered User
Posts: 148
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:54 pm
Location: Split

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by yoke »

Nick wrote:Mislim da je skretnica tu 2.5-2.8
Hmmm...
Onda bi ovaj hertz mogao nesto i pripomoci ;)
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by LBaudio »

SS bi izdrzao snagu sa pravilno podesenim Hi-pass filtrom
yoke
Registered User
Registered User
Posts: 148
Joined: Mon Feb 28, 2011 3:54 pm
Location: Split

Re: savjet oko montaze visokotonca i srednjotonca

Post by yoke »

tnx
razmislim malo..javim se kad bude nekog napretka
Post Reply

Return to “Instalacija”