Pitanja oko panela za vrata

Trikovi vezani uz montažu zvučnika, pojačala, izrade kutija, fiberglass...
Post Reply
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Pitanja oko panela za vrata

Post by doggy »

Pregledao sam do sada vec dosta projekata na forumu, prelistao dosta tema ali jedna stvar oko tih panela mi nije bas najjasnija.
Vidim da neki rade panele jer im vrata nedozvoljavaju ugradnju veceg ili dubljeg zvucnika. Ali ono sto je meni cudno u svemu tome je sto taj zvucnik i dalje svira u vrata. Kako se nisam do sada bavio car audiom, a zelio bi imati koliko toliko kvalitetan sustav koliko novci i razum dopustaju(citaj: vjerojatno sam ludak i buduci audiofil, samo to jos neznam), dao bi se u izradu panela.

Ono sto me brine je sto neznam razlog zasto bi ih radio, a dok nesto nerazumijem, nemogu to raditi. Na vratima imam serijski plasticni adapter koji je od lima izbacen kojih 8cm, i ulazi jos kroz lim taman da mi audison voce k6 sjedne do plasticnog polukruga koji usmjerava zvuk prema dolje u vrata valjda.
Ono sto je meni palo na pamet je napraviti panel od stakloplastike sa novim mdf prstenom za zvucnik, s tim da bi zatvorio taj izlaz u vrata, na dubini koliko ima do prozora, odnosno taj dio serijske plastike u vratima bi zatvorio. A izmedu oplate vrata i lima bi napravio od stakloplastike zatvorenu kutiju. Mjesta u oplati ima po mom misljenju jako puno, jer iznad zvucnika se oplata jos vise produbljuje. Znaci ostao bi original izgled u konacnici.

Mene sad interesira ako se nekom dalo procitati ovaj tekst:
1. Da li ovo sve ima smisla?
2. Da li ce zvucnik bolje svirati u takvoj kutiji?
3. Na koliko litara bi trebao racunati za tu kutiju?

Trenutno su u vratima kao prvi izbor audison voce k6, no vjerojatno ce se i to nakon nekog vremena promjeniti na nesto bolje.
Joke
Registered User
Registered User
Posts: 2062
Joined: Tue Jan 29, 2008 11:19 am
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by Joke »

Audison svira jako dobro u vrata, tak da nemaš potrebe za panelom.
Koji auto?
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by doggy »

Nissan silvia s14a

Image

Image

Image

Image


Znaci nebi bilo nikakve promjene kad bi zvucnik zatvorio u kutiju?
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by marko_v »

rađe tu lovu koju si htjeo za panele uloži u dampiranje vrata.....
Robertino
Registered User
Registered User
Posts: 1795
Joined: Tue Feb 21, 2006 10:59 am
Location: Pazin

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by Robertino »

solidno je po meni to serijski poslozeno,pa ni ne treba radit neke panele. kvalitetno izdampiraj vrata i zatvori ove rupe u unutarnjem limu, bit ces odusevljen zvukom
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by IgoRR »

decki su vec napisali, dampiraj, paneli su kvalitetni u originalu. IMO i njih bi sa vanjske strane obukao damping materijalom ;)
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by doggy »

Tako cu i napravit cim dodem do love za damping materijal.
Stavio sam neki dan sub u auto na test i malo se poigrao sa vremenskom korekcijom i iznenadio se kolika je promjena bila. Trebam rijesit taj damping i odvojit sub od bunkera jer sad ako ga malo pojacam zvuk je los, tj. dobijam nepotrebno neuskladeno brujanje iz bunkera.
No sve u svemu jako sam zadovoljan setupom i mislim da ce to nakon ovih zahvata biti vrhunski (dok kod nekog necujem nesto bolje) :)
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by IgoRR »

kakav je setup? :)
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by doggy »

Kazic : Alpine fantom 7998r
Pojacalo: phase evolution opus 150.4
Zvucnici: audison voce k6
Sub: Aliante 12" u 22L kompresiji
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by IgoRR »

fino, fino :)

samo to podampiraj pa biraj kaj buš dalje ;)

koje zvučnićke i RCA kabele imaš?
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by doggy »

Zvucnicke jos nisam nasao neke kvalitetne, povukao sam za prvu ruku sto sam doma imao. A to je od pojacala do skretnice 4kvadrata, od skretnice do midbass isto 4kvadrata, a od skretnice do visokih neki tanki, manje od 2 kvadrata. Neznam kakva je to marka ako je ikakva, obican kabel proziran.

RCA za sub je nekakav plavi prozirni iz cipoteke, vidi se unutra folija zastitna,dosao je u nekom njihovom kompletu sto mi je od prije ostalo.
A RCA za sisteme sam sam napravio od antenskog kabela i pozlacenih konektora, kako je opisano na diy na audiofil.net, sad dal je to ista bolje od ovog plavog, trebao bi probat zamjenit da cujem ako ima razlike.
Uglavnom antenske kabele sam ogolio da ostane zica u onoj plastici, zamotao ih u spiralu, i omotao alu trakom koja je bila u originalu na njima. Trebalo bi jos omotat teflonskom trakom mozda i stavit u snakeskin da ljepse izgleda,iako se nevidi nigdje.

Nisam jos naucio stivo vezano za zvucnicke kabele tako da cu se morati i time pozabaviti. Krenuo sam slagat sam kabel od zica iz utp kabela, ali sam izgorio nakon 2 cm jer nemogu okupit 24 zice a da se nepomjesaju.
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Re: Pitanja oko panela za vrata

Post by IgoRR »

to su ti 2 područja(damping + kabeli) na kojem možeš dobiti osjetno bolji sound, pa se poigraj sa time ;)
Post Reply

Return to “Instalacija”