Spajanje vise baterija

Područje za 12V-18V instalacije
Post Reply
elite911
Newbie
Newbie
Posts: 81
Joined: Sat Jun 02, 2012 4:32 pm
Location: Rijeka

Spajanje vise baterija

Post by elite911 »

izvinjavam se ako vec postoji ovaka tema na forumu al na pretrazivanju je nisam mogo nac...naime zanima me kako spojiti dva ili vise aku odjednom...po mom poznavanju el. 12v+12v je 24v :huh: jel tako??? sad kako spojit da mu je izlazna snaga 12v al da je spojen preko 2 aku???i kako bi se trebali punit ta dva?

a druga stvar...ne tako bitna ko ova prva...jedan frend je htio stavit pored svog u autu jos i aku od bagera? koji ima oko cca 300ampera :S viko sam mu da ce sve otic u pm al on je i dalje pri toj ideji...
User avatar
davor-ri
Registered User
Registered User
Posts: 10345
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:11 pm
Location: Rijeka

Odg: Spajanje vise baterija

Post by davor-ri »

spajaš ih paralelno pa ostane 12V...24V bi bilo da ih spojiš u seriju
PB: 152,9dB     
Državni prvak: Street B 2012
Team Broken Windshield
http://www.akomisalj.hr/board/index.php/
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Odg: Spajanje vise baterija

Post by marko_v »

Neki tu na forumu imaju baterije od 3000A, pa cak i vise njih :D tak' da ne brini se nista za frenda ;) vazno samo da je 12V i rokaj u paralelu koliko hoces komada...
elite911
Newbie
Newbie
Posts: 81
Joined: Sat Jun 02, 2012 4:32 pm
Location: Rijeka

Odg: Spajanje vise baterija

Post by elite911 »

znaci spajam tako sto + sa jednog prebacim na drugi i sa tog drugog na pojacalo i isto tako sa -??? a sta nema veze sto je ovaj od auta na nekih cca 55a a ovaj od bagera na 300a?
Ivan_3107
Registered User
Registered User
Posts: 114
Joined: Mon Feb 13, 2012 12:01 pm
Location: Zagreb

Odg: Spajanje vise baterija

Post by Ivan_3107 »

A -je startna struja, Ah -je kapacitet akua...
Image
User avatar
kiki776
Registered User
Registered User
Posts: 211
Joined: Mon May 09, 2011 3:21 pm
Location: Novigrad

Odg: Spajanje vise baterija

Post by kiki776 »

Ah ne A,

edit: ivan_3107 me pretekao
Last edited by kiki776 on Mon May 27, 2013 9:39 pm, edited 1 time in total.
ttc 2012 - 144,7
sr žminj 2012 - 143,9
elite911
Newbie
Newbie
Posts: 81
Joined: Sat Jun 02, 2012 4:32 pm
Location: Rijeka

Odg: Spajanje vise baterija

Post by elite911 »

ma na AH sam i mislio... :doh1:
elite911
Newbie
Newbie
Posts: 81
Joined: Sat Jun 02, 2012 4:32 pm
Location: Rijeka

Odg: Spajanje vise baterija

Post by elite911 »

cek cek...nije mi jasno...te kolege s foruma maju toliko oko 3000ah sto dalje implicira da imaju mrcine koje treba prokrenut? jel tako? a ovaj ima neko srednje pojacalce oko 250rms u bridgu...sta tih 300njak ah iz bagera nebi bilo malo previse???ako je to tako uzet cu i ja jedan iz bagera...:D
Alex1
Registered User
Registered User
Posts: 2002
Joined: Tue May 29, 2007 10:11 pm
Location: Klanjec

Odg: Spajanje vise baterija

Post by Alex1 »

Pikirate na krive baterije, toliki kapacitet a cemu? ako misliš s time slušati muziku pola dana, to je velik promašaj. To je starter akomulator, nije predviđen da se duboko prazni nego za velike struje prilikom pokretanja motora (bagera), bio bi dobar za db drag i par Z1 pojačala, par sec brpnut i to je to.
denister
Moderator
Moderator
Posts: 16927
Joined: Sat Feb 11, 2006 12:32 am
Location: Hreljin

Odg: Spajanje vise baterija

Post by denister »

taj iz bagera ti je za kujac...
Image
Franca
Registered User
Registered User
Posts: 1807
Joined: Thu Feb 16, 2006 12:05 pm
Location: Čakovec / Varaždin

Odg: Spajanje vise baterija

Post by Franca »

elite911 wrote: cek cek...nije mi jasno...te kolege s foruma maju toliko oko 3000ah sto dalje implicira da imaju mrcine koje treba prokrenut? jel tako? a ovaj ima neko srednje pojacalce oko 250rms u bridgu...sta tih 300njak ah iz bagera nebi bilo malo previse???ako je to tako uzet cu i ja jedan iz bagera...:D
Prvo prouči razliku između napona, struje, kapaciteta i snage jer očito je da brkaš te pojmove!
12V ili 24V nije snaga baterije nego napon.
Nitko nema bateriju kapaciteta 3000Ah, nego imaju baterije koje daju max struju od 3000A
Ovih 300Ah iz bagera ti je nepotrebno osim ako misliš pola dana slušati muziku bez da pališ auto.

Jedan aku od cca 90-ak Ah i 800-tinjak A je više nego dovoljan za bilo koji svakodnevni setup.
Ove baterije koje daju struju od 3000A su za natjecanja.
Ako se ne misliš ozbiljno natjecati u SPL-u onda ti ne trebaju, isto tako kao što nećeš obuti kopačke za šetnju po gradu
Last edited by Franca on Tue May 28, 2013 8:50 am, edited 1 time in total.
Koko
Registered User
Registered User
Posts: 2187
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:56 pm
Location: Marija Bistrica, HR

Odg: Spajanje vise baterija

Post by Koko »

Eto, Franca je sve rekao, ja bih samo dodao da nije pretjerano preporučljivo spajati različite akumulatore, uvijek jedan prazni drugog. Neće se ništa strašno dogoditi, ali takve kemije je bolje izvoditi s istim akumulatorima.
Car Audio Fanatic
Club 150+, single 12"
matija boy
Registered User
Registered User
Posts: 629
Joined: Fri Sep 18, 2009 3:22 pm
Location: Rajić, Novska,

Odg: Spajanje vise baterija

Post by matija boy »

ma bitno je da su oba akua u dobrom stanju, tj. u stanju mirovanja da napon nepada ispod 12.3 volti, jer u tom slucaju se pocinju jebati ćelije, a ovo sto se oni izjednace to nema toliko utjecaja, ja eto imao 2 razlicita akua i nisam imao bas nikakve nuspojave :D
al koliko su dobri bili, ugasim auto i jos  sat vremena napon nepadne ispod 13 volti ak nema potrosača struje
Image
elite911
Newbie
Newbie
Posts: 81
Joined: Sat Jun 02, 2012 4:32 pm
Location: Rijeka

Odg: Spajanje vise baterija

Post by elite911 »

Prvo prouči razliku između napona, struje, kapaciteta i snage jer očito je da brkaš te pojmove!
12V ili 24V nije snaga baterije nego napon.
Nitko nema bateriju kapaciteta 3000Ah, nego imaju baterije koje daju max struju od 3000A
Ovih 300Ah iz bagera ti je nepotrebno osim ako misliš pola dana slušati muziku bez da pališ auto.

Jedan aku od cca 90-ak Ah i 800-tinjak A je više nego dovoljan za bilo koji svakodnevni setup.
Ove baterije koje daju struju od 3000A su za natjecanja.
Ako se ne misliš ozbiljno natjecati u SPL-u onda ti ne trebaju, isto tako kao što nećeš obuti kopačke za šetnju po gradu
e tooo...tako mi treba objasnit...ja sam kuhar po struci...kuzim se nesto u to al ne dobro...jbg...znaci aku od bagera je sasvim nepotreban dodatak koji ti otezava auto i to jebeno...zakljucili....a sto se tice 2 aku...ja bi moro pod hitno ili pljunut za novi(mada je ovaj star god dana) ili uzet jos jedan...napon u autu kad dam kontakt je 12.0 a kad ukljucim radio pada na 11.4.....i kad upalim auto je 13.4 a kad radio upalim pada na 12.7-8...da nepricam o svijelima kad palim i ostale gluposti....et to je najveci razlog duplog aku...
User avatar
davor-ri
Registered User
Registered User
Posts: 10345
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:11 pm
Location: Rijeka

Odg: Spajanje vise baterija

Post by davor-ri »

riješi ti za početak alternator jer taj tvoj je očito dao svoje
PB: 152,9dB     
Državni prvak: Street B 2012
Team Broken Windshield
http://www.akomisalj.hr/board/index.php/
Post Reply

Return to “Struja”