''kvaliteta'' kablova

Područje za 12V-18V instalacije
Post Reply
Josip07
Registered User
Registered User
Posts: 139
Joined: Fri Mar 08, 2013 9:13 pm
Location: Đakovo

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by Josip07 »

Na koju stranu se spaja masa na ovom interkonektu? Kod HU ili pojačala..? Inače kabl je Pioneer iz davne 1997 god ali ne korišten :D , made in USA, trostruko oklopljen, terminiran i brutalne kvalitete (bar pod ruku)...

Image
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by bamboklaat »

Na pojačalo
ziMet
Registered User
Registered User
Posts: 1112
Joined: Sat Dec 12, 2009 6:29 pm
Location: Zagreb

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by ziMet »

kod DLS ultimate interkonekta je oplet spojen na strani HU-a
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by LBaudio »

oplet i masa moraju bit spojeni kod vira, i rasklenjeni npr na inputu processora, i onda opet sklenjeni na izlazu processora i rasklenjeni na pojacalu...to je optimum za nebalansirane rca kablove, ako su spojeni na oba dva kraja ne vrše funkcije kao sto je zamisljeno. Balansirani su potpuno druga prica.....
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by LBaudio »

Kablovi.....lolzzzzz vir svada po forumima.....

Prvo treba rascistit neke stvari......ne ocekivat neke velike razlike kod mijenjanja kablova ili signalnih ili za speakere...ako sistem nije viseg ranga i dobro podesen ... ako nije u stanju prikazat razlike izmedu kablova onda nema ni smisla raspravljat o njima.

Drugo - svaki kabal se ponasa kao filter, to je vec Maro spomenuo par postova vise.....razlikuju se po cistosti bakra, po obradi bakra, po induktivnosti i impedanci, po izolaciji koje ima isto utjecaj i naravno po tome ili je hard core ili je napravljen od puno tankih strandova, i onda i kako su prepleteni, oklopljeni.......neki imaju na sebi i Zobel filtere itd......onda su tu jos razlicite terminacije sa razlicitimi konektori i materijali. Npr kod Furutecha je dosta RCA i Spkr konektora prevuceno sa Rodijum-om koji na prvu loptu radi super, ali sa vremenom se pokaze njegov pravi karakter, koji mnogima ne odgovara.

Osobno mi smeta posplosevanje.....Dietz ima u scom repertoaru (imao je) neke kablove koji su bili usporedljici sa kablovima koji su cijenovno dosta skuplji ..... i sam cu koristit Dietz kablove barem za jedan par drivera.....zvucnicki, oklopljen, twisted i po performancu je u rangu Qed visjih serija i jos nekoliko vise otvoren na visokotonskom podrucju...... o cijeni radije nebi...lol

Prosli tijedan sam na test dobio interkonekcijske kablove Marohei -Reference 2.....produkt naseg uvazenog gospodina Bambiča......
na zalost o samom performancu kabla ne mogu nista reci, jer ga na zalost ne mogu spojit u sistem, jer ja koristim na jednoj strani RCA a na drugi XLR komektor. No sama izrada je na nivoju, isto ide i za upotrebljene materijale, sa svim oznakama itd.....dakle opticko i fizicko lijep produkt......konektori su naravno Locking RCA za bolji kontakt, vanjska izolacija je iz materijala slicnog pamuku.....

i ne mi spominjat Mogami kao dobar kabal...DLS reference mu moze bit tata i mama po materijalima, izolaciji, izradi, oklopima i po soundu na kraju...

i jos jedna napomena........kabal ce imat puno manji uthecaj na sound kao sto ce ga imat nepravilno podeseni parametri u sistemu kao sto su ili gaini, eq, delayji skretnice.....dok ti segmenti nisu u rangu perfektno podesenog sistema nema. i smisla poceti debatu o kablovinju
ziMet
Registered User
Registered User
Posts: 1112
Joined: Sat Dec 12, 2009 6:29 pm
Location: Zagreb

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by ziMet »

baš sam malo proučavao različite interkonekte jer sam imao različitih i oštećenih komada ....
DLS interkonekti viših serija imaju dosta veći presjek vodiča od konkurentnih kabela (0,7-1mm2) dok je kod konkkurencije presjek većinom 0,2-0,35mm2, čak me više podsjeća na oklopljeni zvučnički kabel naspram konkurencije ...
Možda mu je oklop lošija strana jer je izveden od folije dok je kod drugih uglavnom kombinacija folije i žičanog opleta ...
Josip07
Registered User
Registered User
Posts: 139
Joined: Fri Mar 08, 2013 9:13 pm
Location: Đakovo

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by Josip07 »

bamboklaat wrote:Na pojačalo
Baš na samo pojačalo ili na karoseriju kod pojačala, ili je svejedno?
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by LBaudio »

oklop od DLS kabla je alu i pored toga i zicani.....
I u biti su to kablovi za balansiranu scenu i tamo je dosta manji problem sa smetnjama.
User avatar
Bubi
Newbie
Newbie
Posts: 36
Joined: Sat May 05, 2007 2:56 pm
Location: Poreč
Contact:

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by Bubi »

imao sam neki dan raspravu s nekim tipom koji mi tvrdi da za napajanje mogu koristiti 4 žice po 4mm2 umjesto 1x 16 mm2 jer je to isto. sad mene zanima je li to točno, odnosno zašto ja to nikad nisam vidio iako zvuči ispravno po kvadraturi?
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by LBaudio »

jer to niko ne radi, thats why.....
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by marko_v »

naravno ima primjera gdje bude više naponskih umjesto jednog debljeg ;D
evo recimo nekih 1000 kvadrata, ups, ipak 2 x 1000 :nemoze:

Image

Image
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by bamboklaat »

Josip07 wrote:
bamboklaat wrote:Na pojačalo
Baš na samo pojačalo ili na karoseriju kod pojačala, ili je svejedno?
svejedno,jer je karoserija(hladnjak) povezan na masu...na bilo koji šaraf ;)
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by LBaudio »

marko_v wrote:naravno ima primjera gdje bude više naponskih umjesto jednog debljeg ;D
evo recimo nekih 1000 kvadrata, ups, ipak 2 x 1000 :nemoze:

Image

Image
....spl is another animal - tu je point u sto manger pad napping i pad se propellor sa svakim dupliranjem kabla
User avatar
davor-ri
Registered User
Registered User
Posts: 10345
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:11 pm
Location: Rijeka

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by davor-ri »

Image
PB: 152,9dB     
Državni prvak: Street B 2012
Team Broken Windshield
http://www.akomisalj.hr/board/index.php/
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Re: ''kvaliteta'' kablova

Post by marko_v »

znam da je SPL drugi par čarapa, samo sam naveo primjenu gdje ima smisla koristiti više kablova....
inače što se naponskih tiče sad sam za naredni setup kupio nešto elke i pozitivno sam iznenadjen sa tim kablom, kvalitnetna i savitljiva izolacija, još je i bakarni ;D
recimo u usporedbi sa dietz kablovima elka mi se ne čini ništa lošijom (pri tome mislim na kablove koje je dietz radio kako treba a ne ove aluminijumske, željezne i kakve sve ne prave danas.)
Post Reply

Return to “Struja”