spajanje kondica

Područje za 12V-18V instalacije
Post Reply
Crni
Registered User
Registered User
Posts: 465
Joined: Sat Feb 18, 2006 1:46 am
Location: Koprivnica
Contact:

spajanje kondica

Post by Crni »

zanima me dal moze bit stetno za akumulator ili za elektroniku auta ako se kondenzator spoji direkt na akumulator?

Dal postoji neko odredeno pravilo kako se kondenzator spaja na aku?

Zahvaljujem na savjetima! :res:
s1ck
Registered User
Registered User
Posts: 1337
Joined: Sat Jun 09, 2007 11:06 pm
Location: rijeka
Contact:

spajanje kondica

Post by s1ck »

mislis direktno bez osiguraca ili? jer mi nije jasno kako bis ga drugacije spojio nego direktno sa akua
Image
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

spajanje kondica

Post by kill »

ili je mozda mislio na punjenje?
FIAT Tipo 2.0 16v ie
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

spajanje kondica

Post by mocart »

Mislio je vjerovatno kako se spaja u prakticnom smislu, ne shematskom. Ne bi valjalo naravno da ga prikljucis praznog u sistem jel bi gadna struja potekla kroz kontakt i ostetila bi ti prikljucke na kondu. Znaci, spojis recimo minus a plus sa zaruljom u seriju dok se zarulja ne ugasi, pa onda zasarafis i plus. I to je to...
__̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡
Crni
Registered User
Registered User
Posts: 465
Joined: Sat Feb 18, 2006 1:46 am
Location: Koprivnica
Contact:

spajanje kondica

Post by Crni »

ma naravno da imam osigurac ;) , zanima me dal ima kakav stetni ucinak za aku ili cak i sam kondic ako se direkt spaja s obzirom da povuce odjednom poprilicno struje :) (dolazi do jaceg iskrenja dok se spoji direkt, pa se pojavi nesto dima-od iskrenja , bla bla,. .....).

to mocart - kakva zarulja i kak se to spoji? molim da objasnis kao da objasnjavas pocetniku :)

Inace kondic ima elektroniku, i dok ga odspojim onda se pocne sam praznit
User avatar
DarioV
Registered User
Registered User
Posts: 2376
Joined: Fri Feb 10, 2006 12:18 pm
Location: Zagreb

spajanje kondica

Post by DarioV »

Ako ima elektroniku za punjenje i pražnjenje ona ga nema potrebe puniti preko otpora (sijalice),što se montaže tiče treba iči što bliže samom pojačalu.
EMMA 2009 - Prvak Hrvatske Advanced Unlimited
EMMA 2008 - Prvak Južne Europe Advanced Unlimited
EMMA 2007 - Prvak Hrvatske Advanced 5 Channel
EMMA 2007 - Vice Prvak Južne Europe Advanced 5 Channel
EMMA 2006 - Prvak Hrvatske Rookie Unlimited
Crni
Registered User
Registered User
Posts: 465
Joined: Sat Feb 18, 2006 1:46 am
Location: Koprivnica
Contact:

spajanje kondica

Post by Crni »

da,znam da trebaju bit kablovi sto kraci od konda do ampa, zanimalo me samo dal postoje kakve lose nuspojave kod prikljucivanja.- Jer dok se prazni to traje nekih pola minute,a dok ga spajam onda se on istog trena napuni, tj povuce odjednom puno struje,pa me zanimalo dal je to normalno!?
User avatar
DarioV
Registered User
Registered User
Posts: 2376
Joined: Fri Feb 10, 2006 12:18 pm
Location: Zagreb

spajanje kondica

Post by DarioV »

Onda ili nema elektroniku za punjenje ili je neispravna,recimo moj Brax se kod spajanja na instalaciju puni kojih 20-tak sekundi i vidi se na displayu kako napon raste,kad se stabilizira sa naponom instalacije tad se čuje klik releja i upali se ledica da je u funkciji.
Last edited by DarioV on Thu Dec 06, 2007 10:16 pm, edited 1 time in total.
EMMA 2009 - Prvak Hrvatske Advanced Unlimited
EMMA 2008 - Prvak Južne Europe Advanced Unlimited
EMMA 2007 - Prvak Hrvatske Advanced 5 Channel
EMMA 2007 - Vice Prvak Južne Europe Advanced 5 Channel
EMMA 2006 - Prvak Hrvatske Rookie Unlimited
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

spajanje kondica

Post by mocart »

bez obzira na elektroniku, oni koje sam ja imao svejedno su odma povlacili struju bez ikakvog otpora, al to su bili neki jeftinjaci kondovi...

Crni: spojis zarulju (od fara ili zmigavca) u seriju sa kondom. Kad zarulja prestane svijetlit znaci struja je prestala prolazit tj kond se napunio. Onda kond brzo spojis u sistem i nece ni iskrica skocit.

Image
__̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

spajanje kondica

Post by mocart »

A sta ces, neda mi se vani nis radit na autu pa eto da bar nekom budem od pomoci...
__̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡
User avatar
smuchac
Registered User
Registered User
Posts: 321
Joined: Sun Jul 27, 2008 5:23 pm
Location: Korčula

Odg: spajanje kondica

Post by smuchac »

Eto i mene ovdje.  :)
Ovakvo nešto sam i pretpostavio pošto sam 4 godine učio kondićee u detalje (štos e tiče spajanja).
Mene zanima druga stvar:
Kad kondić dolazi u obzir,tj kad ga je pametno ugradit s obzirom na snagu setupa?
Evo za primjer uzmite moj setup iz profila. Znači,sve dosta slabo uglavnom,s tim da jos nisam sve sastavio,al to sta je u profilu ce bit konacan setup.
Jeli meni potreban kond ili nije i zašto je ili nije?
Racunajte da imam EXIDE Premium 77Ah a u auto po defaultu ide 55 Ah. (cisto informativno) i alternator gura nekih 110A.
Hvala!  :respect:
User avatar
BOKY
Registered user
Registered user
Posts: 893
Joined: Thu Apr 23, 2009 5:08 pm
Location: Rijeka
Contact:

Odg: spajanje kondica

Post by BOKY »

Po mom misljenju definitivno ti nije potreban...zašto nije? pa fearless 2000 nije nikakav potrošač a imas solidan aku,sisteme ti gura HU tako da neba brige da im fali stuje...ali ako bas imas viska love mozes ga stavit,neces nista izgubit... :)
dB team:AK Omišalj
Team Broken Windshield

Neprovjereno - smiješne vijesti
User avatar
smuchac
Registered User
Registered User
Posts: 321
Joined: Sun Jul 27, 2008 5:23 pm
Location: Korčula

Odg: spajanje kondica

Post by smuchac »

Hvala na odgovoru. Frend je na neki Stealth (nikad čuo) AMP stavio kondić od 1F,a ima upola sve slabije od mene,pa sam se zabrinuo jesam li ja ošo ili on...
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: spajanje kondica

Post by Nick »

Voli čovjek više igrački u gepeku
Crni
Registered User
Registered User
Posts: 465
Joined: Sat Feb 18, 2006 1:46 am
Location: Koprivnica
Contact:

Odg: spajanje kondica

Post by Crni »

Pa s obzirom koliko su danas povoljni, nece ti naskoditi,a ja ga imam jer mi prvenstveno sluzi kao odlicna distribucija, a usput mi i ispegla napon, i uvijek vidim dal alternator fila aku kak treba
Ako neces stavljat kondic, onda stavi naponski kabel nekih 20-35mm2 i to ce ti biti ok.
Post Reply

Return to “Struja”