Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Sve o pojačalima
Post Reply
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Zeljko_M »

Molim vas da pazljivo procitate.

Zasto je moj radio poceo zujati?
Kao sto svi znate auto radio se napaja sa 12V instalacije u autu. Istu instalaciju koristi i pojacalo koje je najcesce u bunkeru automobila.

Radio i pojacalo su medjusobno vezani cinch kablovima kojima se prenosi signal.

Stavimo se sada u situaciju kada je sve spojeno u autu i sve radi kako treba. U trenutku kada pojacalo iz nekih fizickih razloga izgubi kontakt sa masom, koju u pravilu treba prvu stavljati, odnosno zadnju odspojiti sa pojacala, inverter ce povuci struju kroz cinceve, preko radia i tuda ce doci na masu (minus pol).
Posto cinch kablovi nisu dizajnirani da provode struju, u tolikom razmjeru (jer bi se zapalili) a isto vrijedi i za radio, proizvodjaci se zasticuju od tezih ostecenja svoje opreme upravo stavljanjem tih SMD osiguraca, ili na drugi nacin oslabljenim djelom strujnoga kruga.

Dakle, kada skidas pojacalo, obavezno UGASI svu opremu. Odspoji prvo cinch kabel, zatim zvucnike, remote i plus pol napajanja. Obrnutim redosljedom za montiranje.


Iskreno, ja kad krpam radija i pojacala, najcesce to napravim sa jednom malom licnom, a imam i SMD osiguracic, odnosno 0R u dimenziji 1206 i 0805. Tako da ga ako je vec SMD mogu u potpunosti zamijeniti.
Mislim da je relna cijena 150 kuna za taj opravak na radiju, odnosno vise ako se radi o pojacalu. Ipak na pojacalu treba dignuti sve tranzistore sa hladnjaka, gdje je rizik od ostecenja i ploce i izolatora pa je i sam rizik popravka veci.
Osobno imam i rezervne silikonske izolatore u obliku traka pa mi je rizik popravljanja manji.

Ovaj thread nije namijenjen za osbnu korist, vec za prevenciju ostecenja auto radija.
Ukoliko imate pitnja rado cu odgovoriti na njih.

Molim admina da stavi barem dio pod sticky u instalaciju.

Zeljko_M
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
User avatar
walbandon
Administrator
Administrator
Posts: 7228
Joined: Fri Feb 10, 2006 6:40 pm
Location: Valbandon
Contact:

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by walbandon »

ODLICNO NAPISANO...no, mozda staviti kupiju i u HU sekciju..obavezno sticky
http://www.walbandon.com /// FREE AVAST --> www.walbandon.com/avast
// READ THE RULES !! or  MAKE MY DAY :)
Raven
Registered User
Registered User
Posts: 126
Joined: Wed Jun 07, 2006 10:17 pm

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Raven »

Stvarno jeste dobro napisano...a najvaznije je to sa masom-> zadnju je skidas a prvu stavljas...ja sam ovo dobro iskusio i isto zakljucio kao ti jer svaki tjedan 2 puta kompletnu muziku izvadim i ubacim u auto i uvjek tako....
hrvoje
Administrator
Administrator
Posts: 2872
Joined: Fri Feb 10, 2006 7:15 am
Location: Karlovac
Contact:

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by hrvoje »

kradeš kbz-u kruh iz usta sa ovim uputama :)
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by G@RO »

:res:

ili po naski: ukopcavajte od jake prema slaboj struji, a iskopcavajte od slabe prema jakoj
:)
Pozdrav!
G@RO
nero81
Posts: 16
Joined: Fri Feb 22, 2013 10:45 pm

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by nero81 »

sad sam zbunjen...u jednom postu pishe da se masa zadnja skida ,a prva stavlja, dok u drugom da se spaja od jake prema slaboj. sta nije to oprecna izjava? kakav je onda na kraju redoslijed spajanja?
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by LBaudio »

UVJEK se odspaja prvo MINUS i zadnji se spaja MINUS.

Naravno prije bilokakvog drkanja po sistemu se ta prvo ugasi, tak onda se dospajaju/spajaju RCA kablovi....nikada na živo.
For Fast Moving Concerts
Team LBaudio
Team Hybrid audio
CUSTOM AEROPORTS and INSTALLS
2x WR SETTER dBDrag S-B -156.7dB - 2005
http://www.lbaudio.org
Venom
Registered user
Registered user
Posts: 845
Joined: Sun Jul 26, 2009 11:38 am
Location: Šibenik

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by Venom »

Ako nemate kodirani hu, jednostavnije je skinuti minus sa akumulatora, jer kod nekih pojačala se može plus spojiti sa kučištom dok se zavidava kabel, pa eto veselja.
daraczg
Registered User
Registered User
Posts: 664
Joined: Sun Feb 05, 2012 6:29 pm
Location: Zagreb

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by daraczg »

LBaudio wrote: UVJEK se odspaja prvo MINUS i zadnji se spaja MINUS.

Naravno prije bilokakvog drkanja po sistemu se ta prvo ugasi, tak onda se dospajaju/spajaju RCA kablovi....nikada na živo.
To sam i ja naveo u jednoj temi ali su rekli da je krivo  :respect:

EDIT: Takva je i postupak kada se akumulator mijenja
Last edited by daraczg on Sun Feb 24, 2013 4:29 pm, edited 1 time in total.
12"& 1kw 147.9
10"x2& 600w 144.7
ported by Joke&ziMet
User avatar
BOKY
Registered user
Registered user
Posts: 893
Joined: Thu Apr 23, 2009 5:08 pm
Location: Rijeka
Contact:

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by BOKY »

Nikad nisam odspajao i spajao opremu takvim postupkom, već obrnutim... jednom sam prvo masu odspojio na pojačalu (ostao chinch spojen) i ošo mi SMD osigurač na HU, nakon toga svaki put zadnju masu i nikad problema ....

EDIT:  druga stvar je kod promjene akua jer tada svi potrošači gube masu, ovdje ju gubi samo pojačalo...
Last edited by BOKY on Sun Feb 24, 2013 4:43 pm, edited 1 time in total.
dB team:AK Omišalj
Team Broken Windshield

Neprovjereno - smiješne vijesti
damirko
Registered User
Registered User
Posts: 573
Joined: Thu Apr 05, 2012 2:26 pm
Location: novska

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by damirko »

ne gube svi potrošači masu kad i oni imaju svoje mase zašrafite na lim...
a u dva stickija piše masu prvu spojiti a zadnju odspojiti, ako ne ide tako onda bi nekto trebao stickije pobrisati
Vukovar grad heroja
User avatar
stressman
Registered User
Registered User
Posts: 1319
Joined: Mon Jul 23, 2007 5:58 pm
Location: Zagreb - HR
Contact:

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by stressman »

Definitivno netko ne vidi razliku između odspajanja OPREME i AKUMULATORA :)
Das "C" projekt
damirko
Registered User
Registered User
Posts: 573
Joined: Thu Apr 05, 2012 2:26 pm
Location: novska

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by damirko »

ajd uredu, u oba stickija piše da kad se spaja pojačalo prvo treba spojiti masu, a zadnju odspojiti...
kad se skida aku prvo treba skinuti masu, a zadnju staviti... el tako?
a šta onda kad je osim plusa i minus spojen direkt na aku? koje je onda pravilo
Vukovar grad heroja
User avatar
stressman
Registered User
Registered User
Posts: 1319
Joined: Mon Jul 23, 2007 5:58 pm
Location: Zagreb - HR
Contact:

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by stressman »

opet isto, ako odspajaš amp ide prvo + pa -, ako odspajaš aku ide prvo - pa + :)
Das "C" projekt
damirko
Registered User
Registered User
Posts: 573
Joined: Thu Apr 05, 2012 2:26 pm
Location: novska

Odg: Zasto HU pocne zujati? - pravilan postupak spajanja/odspajanja pojacala i opreme

Post by damirko »

i onda kad ti je minus i plus od ampa direktno spojen na aku, u onom trenutku kad si na aku prvo skinuo minus, amp je ostao bez mase sa spojenim plusom? ha?
Vukovar grad heroja
Post Reply

Return to “Pojačala”