Car PC - napajanje

Hardware - Software za izradu istih...
Post Reply
_saiko
Posts: 10
Joined: Fri Sep 25, 2009 9:04 pm
Location: zg

Car PC - napajanje

Post by _saiko »

Može li netko iz prve ruke reći kako točno funkcionira npr. M2-ATX napajanje?
Da li je to konstantno spojeno na akumulator (bez obzira na položaj ključa)?
Pretpostavljam da je, obzirom da se nakon gašenja motora tj vađenja ključa PC sam uredno gasi (bez UPSa)...?
Ukoliko je tako, takvo napajanje troši par mW i kada je PC komplet ugašen (zbog detekcije IGN signala).. Koliko je to pametno s obzirom da bi se mogao acc potrošiti?

Nadalje što je točno IGN (ignition) signal? Da li taj impuls dolazi isključivo kada se motor pali ili već čim se ključ okrene u prvi položaj (acc)?
To pitanje me vodi do idućeg pitanja: da li takav PC/touchscreen combo može raditi samo dok je ključ u acc položaju odnosno bez motora?
Last edited by _saiko on Sat Oct 29, 2011 2:56 pm, edited 1 time in total.
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Car PC - napajanje

Post by S@ki »

može radit u onom položaju koji mu dovodi potrebno napajanje neovisno koji to položaj bio i kako ga spojio :D

pitanje je, ako ti komp treba radit dok je auto ugasen onda ga moras spojit na kontakt. ako se koristi jedino kad ga upališ/voziš onda spoji tako.

uvijek možeš staviti prekidač negdje i spojit direktno na acc, pa ce komp radit onda kad ga upališ neovisno o autu. s time da naravno trosi acc i ako ga ostaviš dugo upaljenog bez da auto radi lako se moze desit da neces upalit auto :D

sigunije i jednostavnije je spojit ga n kontakt bravu i bok
The quieter you become the more you are able to hear
_saiko
Posts: 10
Joined: Fri Sep 25, 2009 9:04 pm
Location: zg

Odg: Car PC - napajanje

Post by _saiko »

Pa ali ako je preko brave spojeno, onda kad bi izvadio ključ bi iste sekunde ugasio i komp (bez regularnog gašenja).
Takva varijanta je jedino moguca kada sam komp ima svoju bateriju/UPS da se nakon gašenja napajanja sa acca moze normalno sam ugasit u roku par minuta.

Zanima me jedan gotovi setup sa takvim M2-ATX PSU-om da vidim kakva je praksa...
Kolega _Dejan_ s ovog foruma mi se čini kao najbolja osoba za pitati?
Franca
Registered User
Registered User
Posts: 1807
Joined: Thu Feb 16, 2006 12:05 pm
Location: Čakovec / Varaždin

Odg: Car PC - napajanje

Post by Franca »

Ako ti tih par mW potrosi AKU preko noci onda je vrijeme za novi/jaci AKU...  8)

Spojis direkno i još jedan prekidac staviš da mozes zgasiti kad duze ne koristis auto.
Naravno taj prekidac koristis tek kad se komp zgasi, isto kao sto neces iscupati kabel iz zida dok ti se kucni komp jos nije zgasio do kraja.

Edit;
Ili mozda postoji neki prekidac sa odgodjenim gasenjem. Kao turbo timer naprimjer...
Last edited by Franca on Sun Oct 30, 2011 10:35 pm, edited 1 time in total.
munst0r
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:55 pm
Location: Zagreb/Bjelovar
Contact:

Odg: Car PC - napajanje

Post by munst0r »

Prikljucke na tom napajanju spojis ovako:
- plus spojis direktno na akumulator (osnosno na plus na kojemu uvijek ima struje)
- minus spojis na minus
- IGN spojis na ignition signal na kojemu ima struje samo kada je auto upaljen

Dodatno, to napajanje ima pinove na koje spojis power switch s maticne ploce.

Kada upalis auto (tj. kada se pojavi struja na ignition kabelu), napajanje se pali i salje power on signal maticnoj ploci.

Kada ugasis auto (ignition ostane bez struje), napajanje salje power off signal maticnoj ploci, ceka x (podesivo s jumperima na napajanju) vremena i zatim se potpuno gasi (dakle, ne trosi niti malo struje).

Ukoliko zelis da ti se PC ugasi ili ode u hibernaciju, dovoljno je da x bude minutu-dvije.

Ako ces pak na CarPCu imati Windowse 7 i zelis koristiti hybrid sleep, onda se zgodno x postaviti na par sati. To ce znaciti da ce memorija imati struje par sati i ako se unutar tih par sati vratis u auto, CarPC ti se aktivira unutar 3 sekunde. Ukoliko istekne to vrijeme, kod sljedeceg vracanja u auto se PC budi iz hibernacije.

Dodatno, ta napajanja stalno nadziru napon akumulatora te ako on padne ispod 11.5 (mislim) volti, automatski se gase.
Last edited by munst0r on Mon Apr 23, 2012 10:06 pm, edited 1 time in total.
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Car PC - napajanje

Post by VooDoo »

zanimljiva tema, koliko comp može trošiti dok je u hibernaciji cca ??


tipa da ga nikad ne gasiš i da mu hibernaciju ne ograničavaš,, možda jedino ako se desi da si na godišnjem pa auto ne koristiš tj dana ali to je jednom u godinu dana
munst0r
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:55 pm
Location: Zagreb/Bjelovar
Contact:

Odg: Car PC - napajanje

Post by munst0r »

Dok je u hibernaciji ne trosi nista. Hibernacija znaci da se sadrzaj memorije kopira na disk i komp se potpuno ugasi.

Dok je u sleepu, onda je sve ugaseno osim memorije, koja trosi oko 2W. Mislim da neki osrednji akumulator to moze durati oko dva dana.
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Car PC - napajanje

Post by VooDoo »

vidim da ti imaš carpc - imaš kakve slike od toga i da malo našišeš o njemu - danke
munst0r
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:55 pm
Location: Zagreb/Bjelovar
Contact:

Odg: Car PC - napajanje

Post by munst0r »

Ovdje sam pisao o njemu:
http://www.cice.com.hr/novo/index.php?topic=33431.30

A ovdje su slike:
https://www.dropbox.com/gallery/6761000/1/CarPC?h=80527b

Iako, bas sam ga neki dan izbacio iz auta.
Sad prelazim na CariPad. :D
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Car PC - napajanje

Post by VooDoo »

kaj sad slažeš ??  sad si me zainteresirao skroz -- daj se raspiši molim te malo  :respect:
munst0r
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:55 pm
Location: Zagreb/Bjelovar
Contact:

Odg: Car PC - napajanje

Post by munst0r »

Sada zapravo ne slazem nista posebno.
Nabavio sam drzac za iPad i ugradio obican radio. iPad ce biti spojen na radio preko aux in ulaza i to je to...

Ovo nece izgledati niti priblizno dobro kao stari CarPC (s obzirom da nemam namjeru ugradjivati iPad u konzolu auta), ali ce biti funkcionalnije i daleko jednostavnije za odrzavanje.

Naime, zakljucio sam da iPad moze sve sto moze i Centrafuse. Stovise, vecinu toga radi puno bolje.

Na CarPCu nisam nikada dovrsio neke sitnice (npr. dovukao si reset i shutdown gumbe od kompa naprijed, stavio neke kvalitetne konektore na kablove da mogu PC jednostavno i brzo izvaditi iz auta te ga ponovno vratiti, itd.). Nedavno mi se pak nesto sjebao Centrafuse, pa sam probao gore instalirati Windowse 8 jer sam mislio da bi to moglo biti bas super u autu, ali mi se nisu svidjeli. I onda sam na kraju odustao od svega toga.
IcyTexx
Registered User
Registered User
Posts: 331
Joined: Fri Jan 20, 2012 1:02 am
Location: Zagreb

Odg: Car PC - napajanje

Post by IcyTexx »

Kak si prije iz carpc-a vodio zvuk prema pojacalu?
munst0r
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Mon Dec 28, 2009 2:55 pm
Location: Zagreb/Bjelovar
Contact:

Odg: Car PC - napajanje

Post by munst0r »

IcyTexx
Registered User
Registered User
Posts: 331
Joined: Fri Jan 20, 2012 1:02 am
Location: Zagreb

Odg: Car PC - napajanje

Post by IcyTexx »

Aha, mislio sam da imaš neki procesor i digitalni prijenos...
/////AMG
Registered User
Registered User
Posts: 1411
Joined: Sat Jun 16, 2007 9:29 pm
Location: Ljubuški, Hercegovina

Odg: Car PC - napajanje

Post by /////AMG »

Pozdrav,

evo da ne otvaram novu temu ovdje pišem. Doslo je vrijeme da zamjenim svoj stari car pc s novim. Imam laptop koji više ne koristim pa sam ga mislio ubaciti u auto i izvaditi stari car pc. Laptop je Aspire 6920g. Mene sad zanima kako da riješim napajanje za taj laptop?

Kad sam stari car pc ugrađivao nisam imao problema s tim jer sam kupio kompletan car pc s ebaya koji je bilo potrebno samo spojiti i to je to. Znam da kod laptopa to malo drukčije ide. Šta mi treba od opreme da osiguram normalan rad laptopa u autu ? Je li moguće iskoristiti napajanje od starog car pc-a na ovaj laptop ili ?
Post Reply

Return to “Car-PC”