CarPC Setup

Hardware - Software za izradu istih...
Post Reply
Rak
Posts: 3
Joined: Sun May 24, 2009 4:48 pm
Location: Bolnica

CarPC Setup

Post by Rak »

Pozdrav

Već neko vrijeme čitam ovaj forum ali nisam htio odmah početi pitanjima. Htio sam barem nešto pokazati.

Radi se o CarPC-u iliti kompjuteru za auto. Projekt nije do kraja završen jer to nikada niti ne može biti ali je potpuno upotrebljiv i napravljeno je sve da izgleda pristojno. Odlučio sam se za taj vid mutimedije iz nekoliko razloga. Najprije to što sam informatičar i znam dosta toga sam napraviti. Drugi razlog je taj što me neka out-of-box rješenja teško mogu zadovoljiti. Prvenstveno zbog nedostatka interneta ili dobrog GPS-a za Hrvatsku ili toga što sam jako lijen pržiti DVD-e, a možda najvažniji razlog je to što mi to sve skupa izgleda preskupo. Ovako sam stvar slagao dio po dio, a puno sam stvari imao po ladicama. Nije da je završeno, ali uvijek mogu nadograditi bilo što mi padne na pamet.

Najskuplji dio je svakako monitor. Njega sam nabavio preko inteneta. I to iz drugog „pokušaja“. Prijašnji monitor me nije mogao zadovoljiti jer je „kinez“ bio prilično loš, nekompatibilan i na kraju je i touch screen pukao u jednom modificiranju sistema. I nije mi žao. Novi monitor je točno ono što mi treba. Pogotovo zato jer ima standardnu 800x600 rezoluciju, pa je i veličina koja premašuje 2xDIN mala mana. Naime, kada zauzmem 2xDIN sa ekranom, ne ostaje mjesta za auto radio. A kako znamo nema mjesta da ga se ugura u konzolu. A rezolucija 800x480 na svim 7'' ekranima je jako nekompatibilna sa određenim grafičkim karticama.

http://www.cartft.com/catalog/il/925

Prva verzija CarPC-a je bila ugrađena u Mazdu 323 2.0 DiTD koja je sada na prodaju. Setup je bio savršen. Auto je jednostavan za rastavljanje, a srce CarPC-a je stalo u vozačevo sjedalo. Naime, vozačevo sjedalo ima ciferšlus (patentni zatvarač), a ispod njega mjesta taman za laptop.

http://reviews.cnet.com/laptops/hp-business-notebook-nx7000/4505-3121_7-30419847.html

To je moj stari laptop. Imao sam ga doma, malo mi je postao slab i pretežak za nošenje, pa eto mu funkcije koju savršeno zadovoljava. Stavio sam mu hard disk od 160Gb i još 1Gb memorije.

Sada kada sam imao hardver trebalo je pronaći i odgovarajući softver. Sva sreća da Centrafuse daje trial verziju kako bi znao da stvar nikako ne odgovara mojim potrebama iako ima neke zanimljive funkcije. U dugom traženju naišao sam upravo na ono što meni treba. To je MeediOS.

http://www.meedios.com

Softver je napravljen za HTPC a ne za CarPC, ali je jednostavno sve što meni treba. Ima i module za sva daljnja proširenja koja sam zamislio. I tu je uskočio kolega CRN sa PCEksperta i jedan od glavnih dasa na MediOS forumu. Osim što zna valjda sve o MeediOS-u i radi teme za njega, pokazao se kao dobar prijatelj spreman uskočiti kada nešto zatreba. Tako je napravio temu koja je izgledom temeljena na Centrafuse-u, a radi upravo ono što meni treba. I onda toj temi dao genijalno ime. Meedio on wheels.

http://www.meedios.com/forum/viewtopic.php?t=2168&postdays=0&postorder=asc&start=45&sid=5ac2c25af86c237d0a1b675bd5fa99b2

Vremenom sam morao malo stvar izmijeniti kako bi odgovarala Mazdi i Škodi, ali je u osnovi to ta tema, potpuno funkcionalna i bez prevelikih mana.

I onda je došla na red instalacija u auto. Osnovni zahtjev je bio da se ne smije ništa bušiti ili rezati. Ne volim probušenu plastiku na autu, a jednog ga dana treba i prodati u prvobitnom stanju. Kod Mazde to nije bio nikakav problem, dok je kod Škode slučaj bio daleko teži. Uključivao je i majstora u auto kući Škoda Štasni. Provukli smo sve kablove tako da se ne vide. Sav rad je uključivao krv, znoj i suze. I to bukvalno. Ja sam se malo razrezao, a kod pripreme nosača za monitor i opekao na tekuću plastiku. Nije me sram priznati. Suze su same krenule.

Izvadio sam originalni Stream auto radio kojeg karakterizira užasan zvuk i potpuna nemogućnost priključivanja telefona bez pravog malog bogatstva i još više raskapanja auta. A imao sam od ranije Pioneer DEH-P65BT.

Ladicu za ugradnju neoriginalnih auto radija sam modificirao tako da sam instalirao konektor za monitor, tipku za paljenje CarPC-a i posebnu ladicu na izvlačenje koja je magnetni nosač za monitor. Monitor se samo „zalijepi“ za magnete, ušteka konektor i to je to.

Uzeo sam ovu ladicu koja ima mjesto za auto radio i policu. Polici sam odrezao komad mesa sa donje strane (to je samo vanjski dio kao maska) i tu ugurao komad plastike kojem sam sa donje strane stavio 2 magneta (od harda, od čega drugog). I to pričvrstio sa šarafima ali tako da može klizati unutra. To sam napravio i s gornje strane i stavio komad željeza (da skratim) i na monitor postavio treći magnet, a sa donje strane komad željeza koji se „lijepi“ za magnet.

Na cijeloj ladici za auto radio sam probušio rupu za tipkalo (paljenje laptopa) i rupu za konektor. Malo cijanofixa, malo tekučeg metala i puno topljene plastike.

Image

Sam CarPc je našao svoje mjesto u gepeku. Tamo je prilično velika šuma kablova, ali nekako sam ih obuzdao uz pomoć plastičnih vezica pa barem nemaju samovolju i ne lete na sve strane.

Image

Image

Image

Posebno sam napravio FuseBox da ne bi sve bilo na osiguračima u autu. Zato ima svoj glavni osigurač i za svaki uređaj jedan posebni i to 5A ili 2A.

Image

No, sve je to lijepo zamaskirano sa malo laminata, par letvica i tapicirungom koji je isti kao onaj u gepeku.

Image

Image

Tu su našla svoje mjesto i 2 ventilatora. Nije da se nije moglo bez njih, ali…

I kako na raju izgleda to kada se upali? Naravno da je sve u Škoda stilu.

Image

Image

Tu je i GPS u radu.

Image

I, naravno, Internet naš svagdašnji.

Image

Antene su stvar bez kojih se ne može.

Image

Postoji još i Wireless antena koja je na zadnjoj polici u autu. Služi za automatsku sinkronizaciju između CarPC-a i mog kućnog servera. Tako upalim CarPC i on sa serverom automatski razmijeni fileove. A na server stavljam i brišem muziku, video ili mape za GPS.

Trenutne mogućnosti su:

- Prijem digitalne televizije (po Zagrebu sasvim zadovoljavajuće)
- GPS putem 2 programa za tu namjenu upitne legalnosti (karte originalne).
- Svi audio formati.
- Svi video formati.
- Kućna kolekcija slika i backup sistem za fotoaparat.
- CD (mp3) player
- DVD (xvid, divx, ostali) player
- Kalkulator
- Vremenska prognoza
- Internet

Kako mi Windowsi daju svakakve mogućnosti tako je u planu i front i back kamera, te OBDII.

Potreban materijal:

- Laptop HP nx7000 (Centrino 1.5, 1.256 Gb RAM, 160Gb hard)
- Monitor CTF845-5 - VGA 8" TFT - Touchscreen USB - Video - Autodimmer - USB-HUB - Audio [LED-Backlight]
- Slim DVD (iz laptopa) i ladica za slim DVD ili gotovo rješenje
- Kworld NB TV-220 PCMCI TV kartica (preporuka je jer je daleko bolja od bilo koje druge. Npr. Avermedia ili teratec)
- Bluetooth GPS mouse. HiCom + vanjska antena
- König antensko DBT pojačalo i indor antena sa magnetskom modifikacijom)
- Home made FuseBox sa sklopkom
- Wireless antena (Canyon) + magnetna modifikacija + našao nekakav adapter za konektor na karticu iz laptopa.
- More kablova i žica
- Laminat i letve za kutiju u gepeku + samoljepljivi tapecirung

Na kraju, treba li mi to u autu? Ni najmanje. Ali zadovoljstvo je potpuno kada sve to radi upravo onako kako sam zamislio.
DarioL
Registered user
Registered user
Posts: 705
Joined: Tue Sep 05, 2006 9:37 am
Location: Dubrovnik

Odg: CarPC Setup

Post by DarioL »

Ajde napokon još netko sa carpc-jem na forumu  :res: :res:

Lijepo si se toga uhvatio, vidim da si i ti koristio notebook kao osnovu  :respect:

Kemijao sam i ja sa meediom, media portalom i sličnim htpc frontendima, onda malo sa roadrunnerom, ali na kraju mi je ipak centrafuse ostao kao najbolji izbor...

I preporuka - uzmi si kakvu USB zvučnu. Sigmatel, soundmax ili realtek koji se nalazi u notebooku nije baš najsretnije rješenje...
Chip-tuning vaše jurilice :)
Informacije na PM ili na [email protected]
www.oct-tuning.com
User avatar
walbandon
Administrator
Administrator
Posts: 7228
Joined: Fri Feb 10, 2006 6:40 pm
Location: Valbandon
Contact:

Odg: CarPC Setup

Post by walbandon »

vidjeno na PCE...
daj malo detaljnije taj drzac poslikaj sto si izmislio...
i, meni se od svega ne svidjaju antene, znam da moraju biti, ali malo nakrdano mi izgledaju...
http://www.walbandon.com /// FREE AVAST --> www.walbandon.com/avast
// READ THE RULES !! or  MAKE MY DAY :)
User avatar
jurki
Registered user
Registered user
Posts: 983
Joined: Sun Oct 21, 2007 2:28 pm
Location: Zaprešić

Odg: CarPC Setup

Post by jurki »

Svaka cast na trudu, odlican projekt, jos bolja prezentacija.

Jedina zamjerka sto instal bas nije clean, pogotovo one antene,
iako imas dobar razlog...
"I think vintage audio is a waste of money and can't even match the sound of todays midfi"
www.zaphaudio.com
Rak
Posts: 3
Joined: Sun May 24, 2009 4:48 pm
Location: Bolnica

Odg: CarPC Setup

Post by Rak »

Antene moraju negdje biti. Ako hoću da nešto i uhvate, moraju biti izvan auta. Najlakše ih je potrepati unutra.

A sve ostalo je rezultat nekih zahtjeva kao "nema bušenja rezanja i piljenja auta" i "monitor se mora moći maknuti kada god to poželim".

Sada polako razmišljam o poboljšanjima. Mazda je bila puno otvorenija za takve zahvate nego Škoda, ali što ćeš.
User avatar
Dodo
Registered User
Registered User
Posts: 594
Joined: Mon Jul 23, 2007 9:23 pm
Location: Medulin | Istra | Croatia

Odg: CarPC Setup

Post by Dodo »

stvarno veliki respect za ovo!
i dario je dosao na svoje  :)
Image
Post Reply

Return to “Car-PC”