umrezavanje vise racunala wireless

LAN, Wireless, Problemi i odgovori, ...
Post Reply
darkinho

umrezavanje vise racunala wireless

Post by darkinho »

dakle ovakva je situacija:

imamo:
1x NETGEAR Wireless ADSL Router - http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=36128
3x NETGEAR RangeMax Wireless 802.11g PCI Adapter - http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=50025

ima 3 kompa u kojih idu te 3 wlan kartice + 2 laptopa. pruzatelj adsl usluge je tcom. potrebno je bežično umrežiti ta tri kompa i laptope da se prepoznaju u network places (razmjena datoteka) i potrebno je isto tako napraviti da tri kompa i 2 laptopa BEZICNO se spajaju na internet, znaci cim se upale da se spoje svi na taj adsl router bez da trazi lozinku, te da svi mogu surfati u isto vrijeme i pri tome razmjenjivati podatke preko network placesa.
moze li mi netko molim vas objasniti kako to napraviti, bio bih jako zahvalan, stvarno.
jos jedno pitanje, moze li se izvesti da se printeri dijele preko mreže bezicno, naravno kad bi ova moja zamisio profunkcionirala...
hvala puno, svaki savjet je dobrodosao i informacije.
User avatar
walbandon
Administrator
Administrator
Posts: 7228
Joined: Fri Feb 10, 2006 6:40 pm
Location: Valbandon
Contact:

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by walbandon »

daj napishi neke udaljenosti, koliko su udaljeni jedni od drugog..najbolje, nacrtaj neku shemu..a, sto se sharinga tiche, trebalo bi samo na svakom kompu napraviti konekciju, podesiti ip adrese na fiksne i svima staviti ip adresu rutera da love net od nej, a ruter staviti u route mode, tj, da je uvijek spojen...a, printeri se lako dijele u mrezi...samo kliknes na njega i ides sharing...i onda na svakom kompu u mrezi ides na add new printer i stavis da je preko mreze ukopcan, pa ga potrazis po mrezi ili po ip aresi kompa...samo, da bi moagao prinatti ti komp na kojem je printer fizicki mora biti upaljne...ili kupis print server(ili, ako se tek kupue printer, kupis printer sa mreznom na sebi).... mislim da ce i danny/hrvoje/lajchi imati sto reci ovdje...
http://www.walbandon.com /// FREE AVAST --> www.walbandon.com/avast
// READ THE RULES !! or  MAKE MY DAY :)
User avatar
Alien
Registered User
Registered User
Posts: 1606
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:41 pm
Location: Rijeka

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by Alien »

Evo Walbi je sve objasnio :)
The more money you put in your system, the bigger smile you'll have on your face...
Giz
Registered User
Registered User
Posts: 1794
Joined: Sat Feb 11, 2006 11:45 pm
Location: Zaprešić

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by Giz »

a zašto komplicirati sa statikom kad to početniku nema nikakvog smisla... pogotovo što je router odmah podešen da mu DHCP radi.
SeaMan
Registered User
Registered User
Posts: 481
Joined: Sat Feb 11, 2006 6:14 pm
Location: Split

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by SeaMan »

Da se ja nadovežem sa jednim pitanje: jesu mi ovi wireless routeri zaštičeni kako da drugi ne mogu pristupan internetu preko njih? Ne bi tia bit lokalni hot spot :)
Giz
Registered User
Registered User
Posts: 1794
Joined: Sat Feb 11, 2006 11:45 pm
Location: Zaprešić

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by Giz »

Po defaultu nisu.
User avatar
Alien
Registered User
Registered User
Posts: 1606
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:41 pm
Location: Rijeka

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by Alien »

Zastita WLAN routera je nacesce iskljucena.
Potrebno je testirati do kuda se moze ici sa dizanjem security-a jer nece bas svugdje sve raditi kako treba iz X Y razgloga
Ja preferiram obavezno MAC filtering, a onda enkripcija i onda skrivanje AP-a... zavisno do kuda ces uspjesno dogurati u dizanju security-a
The more money you put in your system, the bigger smile you'll have on your face...
User avatar
walbandon
Administrator
Administrator
Posts: 7228
Joined: Fri Feb 10, 2006 6:40 pm
Location: Valbandon
Contact:

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by walbandon »

ma, stavi mac filtering i pokupi macove svih koji smiju bit u mrezi, a drugi da ne mogu pristupati....
a, sto se statike tiche, to sam napisao, jer recimo meni bas i ne shljaka mreza super, ne vidimo se bas uvijek u my network places, ali, po ip adresi pristupamo kompovima..
http://www.walbandon.com /// FREE AVAST --> www.walbandon.com/avast
// READ THE RULES !! or  MAKE MY DAY :)
User avatar
Alien
Registered User
Registered User
Posts: 1606
Joined: Sat Feb 11, 2006 2:41 pm
Location: Rijeka

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by Alien »

Ako je rijec o workgroupu potrebno je da su na svim racunalima ukljucen NetBIOS over TCP/IP. To bi trebalo biti dovoljno da se sva racunala vide u mrezi. Isto tako computer account ne bi smio biti duzi od 13 karaktera
The more money you put in your system, the bigger smile you'll have on your face...
darkinho

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by darkinho »

evo skica kako bi to izgledalo, radi se o kuci odnosno prostoru na katu (sa sobama). najudaljeniji pc od routera je 10m otprilike.
najvaznije je da su racunala bezicno vidljiva u my network placesu i da mogu u isto vrijeme svi biti na internetu, bez ikakvih zica.

Image
darkinho

Odg: umrezavanje vise racunala wireless

Post by darkinho »

evo rijesio sam sve.. hvala svima na pomoci i sugestijama
Post Reply

Return to “Mreže”