PC napajanja

Procesori, matične ploče, HDD, i sve ostalo...
Post Reply
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

PC napajanja

Post by Nick »

Pitanje je sljedeće,
kako vidim da daju različitu amperažu na +3,3 +5 +12 -12 -5 itd, a budu npr. iste ukupne snage, tako da me zanima koja stavka je zapravo bitnija, gledati ukupnu snagu ili pojedine amperaže na pojedinim voltažama?
denister
Moderator
Moderator
Posts: 16927
Joined: Sat Feb 11, 2006 12:32 am
Location: Hreljin

Odg: PC napajanja

Post by denister »

mislim da ti je najbitnije koliku pik wati ima najvišu,npr.dosta napajanja pišu velikim slovima da imaju 450w,a malim slovima pišu da im je pik 300w
Last edited by denister on Sun Mar 11, 2012 8:49 am, edited 1 time in total.
Image
Orange
Registered User
Registered User
Posts: 216
Joined: Mon Apr 02, 2007 7:09 pm
Location: Marija Bistrica

Odg: PC napajanja

Post by Orange »

u današnje vrijeme je najvažniji 12V rail, na njemu bi trebao imati minimalno 25A
pik je nevažan, to je max snaga, kao pmpo :) gledaš constant ako je istaknuta
Image
denister
Moderator
Moderator
Posts: 16927
Joined: Sat Feb 11, 2006 12:32 am
Location: Hreljin

Odg: PC napajanja

Post by denister »

pik je nevažan, ajd objasni zašto???
Image
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by Nick »

Orange wrote: u današnje vrijeme je najvažniji 12V rail, na njemu bi trebao imati minimalno 25A
Da, tako m i se i učinilo zato i pitam. Jer su najveći potrošači zapravo proc i grafička koji su upravo na 12 V.

E sad, šta znači ono V1 i V2 12 v, jesu to 2 odvojena raila gdje svaki ide do npr. 20 A ili je to ukupno za sve railove?
IcyTexx
Registered User
Registered User
Posts: 331
Joined: Fri Jan 20, 2012 1:02 am
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by IcyTexx »

Ako kupuješ napajanje, rekao bi da prvo pogledaš Corsair TX i HX serije. Ako tražiš nešto jeftinije za nezahtjevnu konfiguraciju onda je Xilence RedWing valjda OK, nisam pratio neko vrijeme šta se dešava na tržištu.
Last edited by IcyTexx on Sun Apr 01, 2012 9:36 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by Nick »

Glavni uvjet napajanju je - tišina. Ali stvarno tišina. Ova koja si naveo gore ne ispunjavaju taj uvjet po mom sudu.
Najveće opterećenja napajanju kod mene su internet i možda film, igara nema.

Samo kako sam već naveo čudi me što na 12V daju malo snage (A), a hrpu ostave za 3 i 5
Tek ona nazivno puno jača daju više na 12, a manje na 3 i 5
IcyTexx
Registered User
Registered User
Posts: 331
Joined: Fri Jan 20, 2012 1:02 am
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by IcyTexx »

Corsair TX i HX svakako ispunjavaju taj uvjet. To je bio jedan od razloga zašto sam uzeo HX520 prije par godina. Još uvijek radi (tiho) a gonio je konfiguracije koje su po "papirima" trebale 650+W. Ni tada ventilator nije "poludio" i ostao je tiši od cijele konfe.

Po testiranjima ovi Corsairi daju više snage nego što na njima piše.
Alex1
Registered User
Registered User
Posts: 2002
Joined: Tue May 29, 2007 10:11 pm
Location: Klanjec

Odg: PC napajanja

Post by Alex1 »

Ja imam Xilence RedWing 580w piše ali nemam zamjerki, imam AMD Phenom II 550BE, ati 4870, 2 HDD-a, radi tiho, stabilno i nemam nikakvih problema za sad. Jedino je turbina na grafičkoj bučna, ali premjestio sam komp u drugu sobu, pa nek tamo zuji kolko ga volja.
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by Nick »

Laički gledano (ako je moguće ikako), koje je napajanje jače (bitan samo 12V)

1. Napajanje
    +12V  15A

2. napajanje
    +12V1 15A
    +12V2 15A
    (bila to 2 raila ili 2 grane)
IcyTexx
Registered User
Registered User
Posts: 331
Joined: Fri Jan 20, 2012 1:02 am
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by IcyTexx »

A drugo, očito. Ali opet, jedno napajanje može dat sve na jednom railu, jedno daje sve na dva raila, jedno dijeli imaginarne railove pa na ni jedno od dva ne moze dati ni problizno ono sto je napisano, itd... Kad bi PC napajanja bila oznacena kako se spada kao ona prava, gledali bi te podatke i vjerovali bi im. Ali nisu.

Pokusavam ti objasnit da je to uglavnom hrpa nonsensa kad gledas na PC napajanjima.

http://www.playtool.com/pages/psumultirail/multirails.html
Last edited by IcyTexx on Tue Apr 03, 2012 11:28 am, edited 1 time in total.
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by Nick »

Znači prema tome, navedeni podaci o ukupnoj snazi ili snazi po railovima ne znače AMA BAŠ NIŠTA.
Osim ako je jako skupo sa jako puno snage, onda će vjerojatno biti i dobro
IcyTexx
Registered User
Registered User
Posts: 331
Joined: Fri Jan 20, 2012 1:02 am
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by IcyTexx »

Nick wrote: Znači prema tome, navedeni podaci o ukupnoj snazi ili snazi po railovima ne znače AMA BAŠ NIŠTA.
Osim ako je jako skupo sa jako puno snage, onda će vjerojatno biti i dobro
To ti pokušavam reći. :D Jeftinije napajanje od 600W npr neće nikako dati 600W kad će ti trebat, za razliku od kvalitetnijeg koje može.

Image

Evo jedno od Coolermastera, valjda srednje kvalitetno. 3 +12V raila, svaki daje 19A, zajedno mogu isporučiti 540W PEAKa. Kad bi pozbrajao amperaže, dobio bi 57A, pomnožio sa 12, dobio bi 684W. Ovo cijelo napajanje daje "650W". Kad bi jednako opteretio sva tri "raila" onda bi napajanje dalo manje od 15A po railu, a vjerojatno ni ovih 540W što piše ispod nije točno. Stvar je u ovim "max load" i "max power" nazivima koji su puno veći od realnog stanja. Isto ko i PMPO snaga zvučnika. Umjesto da kaže koliko može konstantno dati i to je to. Kad pokreneš igru ili nešto što koristi konstante resurse, ne bude potražnja za strujom otišla u peak i pala na mizernu razinu nego će ostat u visokoj.

Imao sam i ja tvojeg Codegena od 400W koji je planuo na nekih 250W konstantnog opterećenja, još sam i pretjerao u wattima za pedesetak.
S druge strane, Corsair 520HX koji ima "pišljivih" 520W je gonio GTX295 (njena potrošnja sa skoro istom konfom - http://www.tomshardware.com/reviews/radeon-hd-5970,2474-15.html).
Last edited by IcyTexx on Tue Apr 03, 2012 12:52 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by Nick »

Kužim šta hoćeš reći, zapravo nam fali podatak "RMS snaga".

Meni konkretno treba max 200 W za sve u kanti, tako da i pravih 10 A u 2 raila je dovoljno. I to u full opterećenju, a to je jaaako rijetko
User avatar
IgoRR
Registered User
Registered User
Posts: 455
Joined: Tue May 29, 2007 12:39 pm
Location: Zagreb

Odg: PC napajanja

Post by IgoRR »

Pojačaj!
Post Reply

Return to “Hardware”