PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Procesori, matične ploče, HDD, i sve ostalo...
Post Reply
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by mile098 »

dakle nakon što mi je jutros moj stari komp zamalo zaribao najvažniji dio projekta godine za fax pala je odluka za penziju istog i nabavkom novog.

nisam nikakav gamer, komp mi služi većinom za razne programe tipa photoshop, dreamweaver, soundslides, samplitude itd.

primarno mi je moći raditi i obrađivati muziku jer se planiram baciti u te vode rekreativno za start a kasnije možda i profi i trebam konfiguraciju koja bi mi to omogućila bez greške. po mom laičkom shvaćanju za to mi treba jak procesor, pun rac rama, želio bih i popriličan HD. grafička mi je nebitna, onako čisto prosječna da prati konfu, ali je imperativ odlična zvučna kartica

cifra je nekih 4-5 tisuća kuna pa mi pomozite malo, uputite me na eventualne zamke, što izbjegavat itd. narudžba bi vjerojatno išla s ponedjeljka.

unaprijed zahvaljujem na trudu:res:
lajchi
Registered User
Registered User
Posts: 1911
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:54 pm
Location: Čakovec

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by lajchi »

http://img68325.pictiger.com/images/15187099/

Ova 4 diska obavezno model 410as i sva 4 ih staviš u raid 0 i to letiiiiiii.
Za zvučnu recimo creative x-fi extreme music (oko 500kn)
I na to sve si dodaš još neko kućište.

Procesor bi se jako trebao dati naklokati i sve to raditi stabilno i jebeno brzo.
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by mile098 »

za početak bi se odrekao čak i 2 disca na uštrb još bolje zvučne kartice. njih mi je lako kasnije uzet jedan po jedan ako se ukaže potreba. klokat proc? ja sam duduk za mnoge stvari tako i za komp, znam da se time ubrza njegov rad ali i da ima neke negativne posljedice neštowtf

hvala ti na trudu btw, jesu ovo iz vemila cijene?

edit: šta je raid 0wtf?
Last edited by mile098 on Thu May 08, 2008 5:17 pm, edited 1 time in total.
lajchi
Registered User
Registered User
Posts: 1911
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:54 pm
Location: Čakovec

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by lajchi »

Da, ovo je vemil.

Raid 0 ti je da 2 4 ili više diska spojiš u polje, pa da rade zajedno. Podaci koji se snimaju se snimaju pola ne jedan disk pola na drugi disk istovremeno, pa je to onda i puno brže (ne duplo ali je sigurno oko 30%). Negativna strana toga je da ako krepa jedan disk, izgubiš sve podatke.

Za klokanje proca nemaš problema, sve je to nova tehnologija i ploče su pametne pa nemaš baš kaj previše spaliti :) Negativna posljedica bi bila skraćen radni vijek procesora, ali ovim tempom kako sad ide tehnologija, 99% budeš zamijenio cijeli comp prije nego ovaj krepa.
hrvoje
Administrator
Administrator
Posts: 2872
Joined: Fri Feb 10, 2006 7:15 am
Location: Karlovac
Contact:

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by hrvoje »

lajchi inace ima puno iskustva oko klokanja kompa pogotovo grafa :vamp:


Image

Image
Last edited by hrvoje on Thu May 08, 2008 5:26 pm, edited 1 time in total.
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by mile098 »

na ovu konfiguraciju koju si mi ti naveo koliko bih još dodatnih troškova odokativnom metodom mogao imatiwtf hlađenje, toranj itd. nešto pričam s bratom, ovisno o svemu što uzmem možda bi pao i novi monitor, ali o tom potom. ne veseli me nikako ideja gubitka podataka ako mi rikne jedan hard, radije bi uzeo onda 2 veća ili ova dva pa u master/slave opciju, a sve extra ako se ukaže potreba kupim i spajam umjesto slave-a i koristim kao ogromni usb stick:)

edit: jeli mi dosta napajanje ovo, s obzirom na proc i ram?
Last edited by mile098 on Thu May 08, 2008 5:37 pm, edited 1 time in total.
lajchi
Registered User
Registered User
Posts: 1911
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:54 pm
Location: Čakovec

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by lajchi »

MOžeš uzeti ta 2 diska i koristiti ih u raid 0, i kao primarnu particiju gdje budu ti primarni podaci i hrpa nevažnih podataka, a za nekaj važno uzmeš još jedan zaseban 500+gb disk.

Serijsko hlađenje bude ti dosta, jer ti i nema smisla to previše klokati. Napajanje je dosta, jer je to seljački rečeno PRAVIH 400w :)
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by mile098 »

oke a kako spajam to u raid 0? znam da za master slave imaju jumperi, znači ova 2 bi u raid 0 radila kao master i treći kao slave?
lajchi
Registered User
Registered User
Posts: 1911
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:54 pm
Location: Čakovec

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by lajchi »

U raid 0 se spaja tako da prvo u biosu odrediš da sata bude kao raid (slično imaju svi takvu opciju), a onda kad se to sejva i kad prođe bios, ploča ti nudi opciju (neki f10 i slično) da ti se otvori raid meni, pa tamo odabereš diskove koje želiš spojiti u polje.

Kod sata diskova više nemaš master i slave kao kod starih diskova.

Ali velim ti, ako uzimaš ova 2 250gb, obavezno uzmi 410as model (pošto su 2 šifre pod istom na cjeniku). E da, prije sam naveo krivi postotak ubrzanja rada diskova u raid polju. Kod mene je na takvim diskovima u raid 0 ubrzanje točno 68% naspram jednom disku samom :D
Last edited by lajchi on Thu May 08, 2008 5:53 pm, edited 1 time in total.
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by mile098 »

amo ovako, zasada imam doma jedan hard od 80 gb kojeg još neću napunit neko vrijeme, to bi mi trebalo izdržat do ljeta barem, a onda ću skupit nešto extra love i kupit taj treći veliki. znači eliminiram 2 harda s popisa i znači ostaje mi nekih 800-1000 kuna za dobru zvučnu.

može li mi netko s ovog popisa reći što bi valjalo kupit.

http://www.ve-mil.hr/Cjenik.aspx#Grp2_Simbol=zvkartice&c=c20107

meni su to sve španska sela
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by mile098 »

[QUOTE=lajchi;236648]U raid 0 se spaja tako da prvo u biosu odrediš da sata bude kao raid (slično imaju svi takvu opciju), a onda kad se to sejva i kad prođe bios, ploča ti nudi opciju (neki f10 i slično) da ti se otvori raid meni, pa tamo odabereš diskove koje želiš spojiti u polje.

Kod sata diskova više nemaš master i slave kao kod starih diskova.

Ali velim ti, ako uzimaš ova 2 250gb, obavezno uzmi 410as model (pošto su 2 šifre pod istom na cjeniku). E da, prije sam naveo krivi postotak ubrzanja rada diskova u raid polju. Kod mene je na takvim diskovima u raid 0 ubrzanje točno 68% naspram jednom disku samom :D[/QUOTE]


hvala na inputu. koja je razlika između ta 2 modela harda?
lajchi
Registered User
Registered User
Posts: 1911
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:54 pm
Location: Čakovec

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by lajchi »

410as je puno brži, tiši, manji po visini i manje se grije :). Jedino isto im je kapacitet.
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by mile098 »

^^izvrsni razlozi:)

jel mi dosta midi tower za to sve?

ne patim na nikakvu šminku, hebe mi se kako izgleda i sve to, samo da je funkcionalno:)
lajchi
Registered User
Registered User
Posts: 1911
Joined: Fri Feb 10, 2006 9:54 pm
Location: Čakovec

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by lajchi »

Dosta ti je, uzmeš onaj za 150kn i zvemila bez napajanja i to to.
mile098
Registered User
Registered User
Posts: 5295
Joined: Thu Oct 26, 2006 8:03 pm
Location: konavle

PC freakovi, složite mi konfiguraciju

Post by mile098 »

oke, a zvučna? ima netko neku ideju s popisa?
Post Reply

Return to “Hardware”