Preporuka kutije za Phase Aliante 12"

Sve o niskotoncima *BASS*
Post Reply
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Preporuka kutije za Phase Aliante 12"

Post by doggy »

Trebao bi napraviti kutiju za ovaj aliante. Nema nikakvih oznaka osim aliante 12". Kupljen od kolege marko_v.
Plan je da sub stoji vodoravno na kutijibkoja ce biti niska a siroka. Visina bi bila do 20cm, dubina do 35 odnosno da ima mjesta za sub, a sirina po potrebi do 60-70 valjda mogu ici. Ogranicen sam prostorom jer bi ga stavio ispod zadnje police, i izbusio limenu policu iznad suba da donekle svira u kabinu?
Evo jednog primjera kutije
Image

Ovako izgleda polica iznutra, ima dvije rupe za zvucnike, izmedu njih bi ja napravio jos jednu rupu iznad suba.
Image

Zbog prostora a i google rezultat mislio sam napraviti kompresiju. Samo neznam koju litrazu? Nasao sam i fo od 22-30L? Pretpostavljam da vas ima dosta koji ste vec prozvakali ovaj stari sub i nasli dobre informacije na ovu temu, pa bi vas molio da podijelite sa pocetnikom :)

Ako sto znaci, sub ce biti spojen na opus 150.4, 2 kanala su za prednji sistem audison voce k6, a druga dva kanala bi isla u bridge za aliante. Kazic je alpine phantom 7998r.
LBaudio
Registered User
Registered User
Posts: 3369
Joined: Mon Feb 13, 2006 12:50 pm
Location: Ljubljana/SLO

Re: Preporuka kutije za Phase Aliante 12"

Post by LBaudio »

prvo kao prvo....plitke i duge kutije se ne ponasaju baš najbolje.
drugo je ustanovit korektnu litrazu....ako imas kakav software za racunanje kutija...winISDna primer.... odaberi sealed i Qtc kitije neka bude negdje u rangu od 0.6-0.8. Kutiju ispuni sa vunom ili sa sonofilom.
trece......ako mislis bušit policu, onda napravi to na nacin da ces moci u potpunosti odvojit kutiju/gepek od kabine...tako da sub svira samo u kabinu i nista u gepek......
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Re: Preporuka kutije za Phase Aliante 12"

Post by doggy »

Hvala na odgovoru. Skinuo sam winISD i WinISD pro. U Pro nisam našao Aliante u izboru drivera, ali u ovom običnom jesam. Odabrao sam sealed kutiju, 22L, Qtc mi je izbacio 0.69, i za dimenzije mi je dao W32xH49xD20cm sa 18mm mdf. Te dimenzije mislim da mogu nagurati u auto, jedino što bi ja kutiju zarotirao pa bi kod mene D bila visina, W dubina a H širina, znači na WH površini bi bio sub. I planirao sam zakositi te visine na strani gdje kutija dira sjedala i strani suprotno od te koja gleda u bunker, znači presjek bi ovako izgledao
Image

Sa tom visinom kutije bi ostalo barem 15cm izmedu zvucnika i police, a imam doma staru tuba kutiju od nekog suba, koju bi onda mogao izrazati i staviti na zvucnik da izlazi kroz policu i odvoji ga od gepeka.
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Re: Odg: Preporuka kutije za Phase Aliante 12

Post by doggy »

Evo slike tube koju bi iskoristio za odvod u kabinu. I ovo bijelo je izvadeno iz te kutije. To da natrpam u novu kutiju? Ili ce trebat jos toga?
Image
Image


Da li mi dodavanje sonofila smanjuje litrazu kutije? I da li je zvucnik uracunat u tu litrazu ili njegov volumen u kutiji treba oduzeti od volumena kutije?
User avatar
doggy
Newbie
Newbie
Posts: 23
Joined: Sat Sep 22, 2012 7:24 pm
Location: Zagreb

Re: Preporuka kutije za Phase Aliante 12"

Post by doggy »

Evo kupio sam 18mm mdf danas i nacrtao kutiju sa nekih 22L unutra. Ovako bi to trebalo izgledati, pa ako netko ima neku kritiku neka kaze prije nego rezem.
Također pitanje: Koju debljinu žice koristiti za ovaj sub?

Image

Image
Post Reply

Return to “Subwooferi”