Interview sa B.Cheney-VMPS

Post Reply
User avatar
Darac
Registered User
Registered User
Posts: 3063
Joined: Fri Mar 03, 2006 3:09 pm
Location: Zagreb-Zapruđe

Interview sa B.Cheney-VMPS

Post by Darac »

Darko Brlečić

7 pitanja za dizajnera i utemeljitelja VMPS-a gospodina Briana Cheneya


Proizvođača zvučnika ima mnogo, a  prave poznavatelje dobrog zvuka američki VMPS nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Kompanija VMPS ( Veritone Minimum Phase Speakers )  datira iz davne 1977. godine. Od svog osnutka pa sve do danas zadržala je poseban dizajnerski stil kod konstruiranja zvučničkih kutija, te vlasničku strukturu. Sudbina je htjela da modeli zvučnika QSO 626R, RM V60 i model subwoofera VLA (Very Large Array) izazovu nesvakidašnju pozornost audiofilske javnosti.
Povodom navedenoga moja malenkost je razgovarala s dizajnerom i utemeljiteljem VMPS-a gospodinom Brianom Cheneyom.

Image
Image


Koja su Vaša prva sjećanja vezana uz slušanje glazbe?

Kada su moji roditelji kupili fonograf, bio sam oko tri godine star ali sam brzo otkrio ploče koje mi se sviđaju. Budući da nisam znao čitati, označavao sam naslove moje omiljene glazbe kemijskom olovkom i stalno  ju preslušavao. Sjećam se da mi se jako sviđao Glenn Miller.

Kada ste se prvi put zainteresirali za audio?

Svoje prvo pojačalo i zvučnike napravio sam od Heathkit-a i od Isophon dijelova koje sam kupio u Radio Rim-u u Munchenu i složio svoju vlastitu kutiju radio aparata. To je bilo  davne1962 godine

Gdje nalazite inspiraciju za dizajniranje zvučnika?


Imam dvije glavne inspiracije za dizajniranje zvučnika: napraviti nešto što će se prodavati i nešto što će omogućiti bolje glazbene izvedbe. Obje stvari su jednako važne.

Dobre stvari dolaze u malim pakiranjima.Je li QSO 626R mali zvučnik?

626Jr i 626R su naši manji zvučnici, upravno dovoljno veliki da u njih stane ribonski srednjetonski panel , ribonski visokotonac i dobar woofer.
To je 61 x 25 x 33 cm i teži 19 kg. Napravio bih ja i nešto manje ali zvučnik ne bi mogao biti 3-stazne  ribonske  konstrukcije.

VLA je veliki subwoofer  za audio sustave. Znam da u SAD-u ljudi imaju velike kuće sa velikim sobama, dok je u europskim domovima situacija drugačija.
Koja je Vaša ideja vodilja za VLA?

Ideja vodilja za VLA linije  je bila visoka razina, niska distorzija,  bas prve oktave u lijepom pakiranju koje je bilo dostupno. Nema baš puno ljudi koji imaju mjesta za to i stoga smo i napravili manji
Međutim, VLA će izvući  100dB od 20Hz snage (pritiska) zvuka na 1m sa oko 1%THDa, što je morate priznati zadivljujuće. Po cijeni od $5000 USD nema konkurencije na tržištu.

Što mislite o novoj verziji audia zvanog High Definition Audio?

Nije mi poznat termin High Definition Audio.Možda mi možete pomoći?


Proizvodite različite zvučnike.Koji Vam je najdraži?

Moj najdraži zvučnik je upravo onaj na kojem sada radim.Nedavno sam patentirao dizajn za Constant Directivity Planar zvučnik, koji je dostupan u nekoliko verzija. Kada imate constant directivity  za frekvenciju punog opsega,  možete primijeniti digitalnu korekciju zvučnika za frekvenciju i vremenske domene, nižu distorziju i, što je osnovno, imati idealni transducer . Evo trenutno smo u toj fazi.
Ribbon speakers&subwoofers-Nothing else since "77" www.vmpseurope.com
Glavni kum svih audiofila
Post Reply

Return to “Recenzije uređaja”