DENON DCD-2000AE

Post Reply
User avatar
Darac
Registered User
Registered User
Posts: 3063
Joined: Fri Mar 03, 2006 3:09 pm
Location: Zagreb-Zapruđe

DENON DCD-2000AE

Post by Darac »

DENON DCD-2000AE

BLUES IZ ZEMLJE IZLAZEČEG SUNCA

ImageImage

Povratak u prošlost

Sve je počelo pod imenom Nippon Columbia, u originalu  Nippon Chikuonki Shokai (Japan Recorders Corporation ) davne 1910 godine.
Tvrtku je etablirao trgovac strojnim alatima gdin. Frederick Whitney Horn . Osim bavljenja uvozom strojnih alata, Horn je bio involviran u uvoz snimačkih uređaja. No, sam posao uvoza istih ga nije previše zadovoljavao pa je krenuo u osnivanje tvrtke koja će se baviti razvojem i proizvodnjom snimačkih uređaja. Samo dvije godine kasnije (1912) je lansiran uređaj s dvostranom hardwersko/softwerskom obradom podataka. Faza laganog razvoja tvrtke je trajala do 1947 godine kada je tvrtka amilirana u Japan Denki Onkyo, što će se kasnije zvati DENON.
DENON je okupio grupu inženjera i poslovnih ljudi koji su bili zainteresirani za razvoj naprava iz audio područja. Rad je započeo na razvoju i proizvodnji snimačkih uređaja,  gramofona i gramofonskih zvučnica za NHK mrežu radio postaja. Legendarni uratci kao što je zvučnica MC DL-103 i gramofon s direktnim pogonom (servo-motor) DP-5000 su samo nagovijestili novu eru u razvoju audio uređaja.

Image

Kronologija jednog statusa

Zanimljiva  je  kronologija Denonovog statusa u nas. Naime, početkom devedesetih Denon je slovio kao odlična kupovina za  jeftinija stereo integrirana pojačala, gramofone, tunere i CD reproduktore. Pojavom multikanalnih naprava, odnos snaga se mijenja u korist surround uređaja iz Denonove ergele. Kako je u to doba započinjala lagana invazija surround uređaja, paralelno s tim je autor ovih redaka se povremeno družio s stereo uratkom zvanim  D/A  ALPHA Processing  pretvaračem. Taj D/A konverter je bio jedini japanski uradak te vrste koji se mogao naći na našem tržištu a da za njega se nije trebalo potrošiti čitavo bogatstvo kao za iste takve uratke koji  su dolazili s američkog kontinenta. Testirani model CD/SACD reproduktora je baziran na unaprijeđenoj inačici ALPHA24 Processing pretvarača. Pošto ovaj uređaj ima mogućnost SACD reprodukcije, na D/A konverter je vezan visokorezolutni DSD clock koji svojim radom minimizira upliv jittera i šuma na konturu čistoće signala. Kompletan napajački sustav za digitalnu domenu je potpuno odvojen od napajačkog sustava za nalognu domenu. Time se izbjegava neželjena međusobna interferencija. Za izradu transformatora korištena je bakrena žica visoke čistoće (OFC) koja jamči dugotrajan i linearan rad napajačkog sklopa. Sve ovo dosada navedeno je upakirano u debelo rigidno kućište koje se ponaša kao antivibracijski element. Ladica transportnog mehanizma je izvedena u hybridnoj konstrukciji kao kombinacija raznih materijala koji sprečavaju vibracije i omogućuju što preciznije čitanje diska. Dakle, u Denonu nisu ništa prepustili slučaju.



Zvučna kulisa

Kod svake sofisticiranije digitalije nužno je provesti period usviravanja i usaglašavanja s ostatkom sustava. Kod CD reproduktora ove klase nužno je biti strpljiv.  Strpljivost uvijek nagrađuje onoga koji je strpljiv. Uobičajena je praksa kod testiranja ovakvih uređaja da se prvo isprobaju dometi CD sklopa, a zatim SACD sklopa. Autor ovih redaka se nije držao uobičajene prakse. Naime, promjene uvijek donose određeno osvježenje. Prvi disko koji se u Denonu zavrtio bio je SACD naslov ENCORES u izvedbi Virgila Foxa. Snimljeni materijal nosi etiketu LIVING STEREO. Taj label je vrlo cijenjen među audiofilima.
Sam materijal datira iz davne 1958, te je snimljen u Riverside Crkvi u New Yorku. Inženjer snimanja gdin. John Crawford je napravio vraški dobar posao kod remasteriranja ovog materijala. Naime, snimka Orgulja iz te crkve je pozamašan zalogaj za obradu tonskog zapisa,  jer ne treba zaboraviti da orgulje pokrivaju jedan veliki dio tonskog spektra. Ono što prvo upada u slušni aparat slušatelja je velika pozornica, precizno prikazana tjelesnost instrumenta, te duboka i tamna pozadina. Mikrodinamičke mogućnosti ovog reproduktora nadilaze njegov cjenovni rang. Nakon, žestokog tretmana s kompleksnim materijalom, na red je došlo opuštanje uz maestralnu svirku Bele Flecka. Njegov album DRIVE u  izdanju Mobile Fidelitya s podetiketom  ORIGINAL MASTER RECORDING prava je poslastica za ljubitelje ovog glazbenika. Fleckovo prebiranje po žicama zvuči uzbudljivo, nenametljivo, jednostavno tjera slušatelja na kopkanje nogama.

Kasnije su kroz Denon „prodefilirali“ : Diana Krall, Bob Dylan, Enya, Mike Oldfield…
Bez obzira na promjenu glazbenog žanra, karakter zvuka je ostao isti.
Ono što razlikuje ovaj player od prethodno testirane Yamahe je određeno prisustvo koloracija, doduše u manjoj mjeri što nije tako strašno, ponekad možda dobro dođe kod određenih glazbenih žanrova. Mikro i makrodinamika nisu stran pojam za ovaj reproduktor, doduše da je malo više eksplozivnosti u izvedbi nebi škodilo. Ovo potonje je obično glavna odlika digitalnih reproduktora koji dolaze s američkog kontinenta.

Završna misao

Denon je sa modelom DCD-2000AE pokazao da još uvijek ima „rasnog konja“ za „žestoku utrku“ u ovoj cjenovnoj klasi. Unaprijeđenja u sferi digitalnih sklopova su čujna. Možda će se nekome činiti da je sve u superlativima, no stvari su ipak malo drugačije. Kada se ovaj reproduktor jednom uklopi u adekvatan  sustav, može se samo razmišljati o nabavci novih glazbenih naslova.


INFO BOX : Komteh d.o.o.
INTERNET :  www.komteh.hr
CIJENA :  11,700 .00 kn
TEL:01/3650-452
Last edited by walbandon on Fri Sep 26, 2008 8:31 am, edited 1 time in total.
Ribbon speakers&subwoofers-Nothing else since "77" www.vmpseurope.com
Glavni kum svih audiofila
Post Reply

Return to “Recenzije uređaja”