mjerenje odziva zvučnika ( Infinity 6500CS,DLS R6A,Phase CFS

Sve o zvučnicima, koaksijalni, sistemi, ...
User avatar
davor-ri
Registered User
Registered User
Posts: 10345
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:11 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by davor-ri »

Neću puno pisat jer se toliko i ne kužim u ta mjerenja...ali smatram da je ovo mjerenje bolje nego mjerenje u idealnim uvjetima, jer auto sigurno ne ispunjava idealne uvjete..., tako da se neki zvučnik koji je odličan u idealnim uvjetima u autu pokaže lošiji...

respekt dečkima na trudu...samo tako naprijed ima ljudi koji to cijene i kojima to pomaže
Pozdrav
PB: 152,9dB     
Državni prvak: Street B 2012
Team Broken Windshield
http://www.akomisalj.hr/board/index.php/
VooDoo

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by VooDoo »

evo za Giz-a i otale iz mog tima i podrucja Zagreba ima ja prijedlog, mi cemo donirati svoje kickove na probu a vi ( Giz i Saki ) sredite mikorfone i lap top i programe pa da napravimo mjerenja u 6L kompresionoj kutiji, na panelu u autu i s kutijom u autu - imat cemo dosta kickova na testu a i moci cemo izvuc neke potrebne parametre pogotovo one bitne - one vezane uz auto

eto pa se vi izjasnite o ideji !!


inace o ekipi iz Rijeke - SVAKA ČAST !! je premala rijec, vec u Rijeci sam vidio da se radi o najjačoj i najboljoj ekipi u Hravtskoj - to što oni imaju je najbitnije, a to je zajedništvo i spremnost napraviti nešto bez previše filozofiranja - ZATO :res: DO BOLA
User avatar
Brucci
Administrator
Administrator
Posts: 2141
Joined: Wed Feb 08, 2006 1:48 am

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Brucci »

[QUOTE=VooDoo]
inace o ekipi iz Rijeke - SVAKA ČAST !! je premala rijec, vec u Rijeci sam vidio da se radi o najjačoj i najboljoj ekipi u Hravtskoj - to što oni imaju je najbitnije, a to je zajedništvo i spremnost napraviti nešto bez previše filozofiranja - ZATO :res: DO BOLA[/QUOTE]
Potpisujem idol::
Giz
Registered User
Registered User
Posts: 1794
Joined: Sat Feb 11, 2006 11:45 pm
Location: Zaprešić

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Giz »

[QUOTE=sonny]2 Giz : jesi se raspisao, svaka čast....
Očito si krivo shvatio poantu mojeg posta, koju ipak ne opravdavam činjenicom da je to tvoja žuta minuta, ali nema veze...
Svrha nije bila napadanje niti začetak vrijeđanja... A čitajući moje postove, mislim da možeš zakljkučiti da se nikome ne namećem niti solim pamet niti vrijeđam....

Pitah te jednostavno... Misliš li da navedene peakove možeš izuzeti iz cjelokupne slike ( BTW ne moram ih tražiti, jasno ih vidim ) jer je očito da se pojavljuju kod svakog mjerenja... Odnosno, ukoliko ih zanemariš, opet imaš poprilično jasnu sliku izvršenog mjerenja.... Da li je prostorija ili upotrebljena oprema referentna ili ne, u to ulazio ne bih... ALI, svi su zvučnici mjereni u istim uvjetima, što bi se moglo uzeti kao referentna vrijednost....

Nadalje, treba znati prihvatiti konstruktivnu kritiku, naravno... Zato se i razlikujemo.......


I za kraj... Dajte mi prijedlog što da napravim s ovim threadom... Da očistim neke stvari ili da ostavim ovako kako je ?[/QUOTE]

Ako gledamo kao usporedbu svejedno se ne može baš bog zna što vidjeti... Bez grafa istitravanja ovo nema smisla osim možda odziva kickbassa u nekim zamišljenim panelima... No i to se mijenja jer kad kick dođe u auto on opet gubi i dobiva... Gubi radi buke,nesavršnosti uvjeta u kojima svira no dobiva na glasnoći jer svira u manjem prostoru... O karakteru zvuka ovi grafovi ništa ne govore... Daklem,jedini i pravi test bi bio u vrhunske panele od cca 10ak L ubaciti sva 3 konkurenta i ocijeniti kako koji svira... Po meni pak ni to nema smisla... Svaki ima mane i prednosti,ovisi o aplikaciji u kojoj bi svirali.. Jedino prednost mala CFSu jer je pravi allrounder pa on i nema neke specijalne primjene ako gledamo krajnosti!

Osobno koristim dva R6A kicka po vratima i prezadovoljan sam s njima u uvjetima kakve sam ja napravio a napravio sam na kraju 3way full aktivu jer mi nisu dosta čisti u midlu... Sviraju opako od 63Hz - 630Hz i po meni tu im nema premca.... Ako bi trebao tu 16icu samo kao kick midl onda bi uzeo Ciare no ako pak idem ipak na 2way,onda bi mi najbolji kompromis bios CFS.

Osobno bi poredak ovako napravio....

R6A - Najbolji kick bass od ovih,mutan malo u srednjim visokim..
Ciare - Najčišći zvuk,detljan ali nije "pravi" kick bass...
CFS - Allrounder... Nema toliko bassa ko R6A ali je čišći u srednjim... Isto tako nije toliko precizan ko Ciare ali ima više bassa..

I ne... Niti u jednom trenutku ne želim dovesti riječku ekipu u situaciju da im budala kao ja pomuti planove omalovažavanjem pa da odustanu.. Moj cilj je upozoriti na neke stvari koje su napravili pogrešno!


2 Voodoo: Nema frke! Ako sve bude po planu (trebalo je ostati tajna) Ja vršim sva mjerenja u vozilu. Naime,u nekim sam pregovorima za profi osciloskop,ton generator i tako tu opremu.... S tim da cimam frenda da mi ispelja iz firme izvor od nekih 10 kW sa 13.8V stabiliziranih... Naime time oni pogone vagone u firmi kad ih testiraju! :D

Mikrofon Marantzov stiže danas doma a komp več čeka!
S tim da ja planiram raditi sa modernim softwareom koji sam umjerava prostoriju u kojoj mjeri,nadalje umjerava si zvučnu karticu i na kraju imaš mjernu komoru koja je 100% točna nakon svih tih umjeravanja!

Onda drage volje ustupam svo znanje i opremu na testiranje... I tvrdim da ni onda neče biti ništa jasno! Tek onda nastaje zavrzlama!

Ukratko! Uho i osobni preferans je jedan jedini pravi mjerni instrument!!! :notworthy:
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by G@RO »

[QUOTE=davor-ri]Neću puno pisat jer se toliko i ne kužim u ta mjerenja...ali smatram da je ovo mjerenje bolje nego mjerenje u idealnim uvjetima, jer auto sigurno ne ispunjava idealne uvjete..., tako da se neki zvučnik koji je odličan u idealnim uvjetima u autu pokaže lošiji...
[/QUOTE]

totalno krivo no ajde rekao si da se ne kuzis pa nema veze :)

[QUOTE=davor-ri]
respekt dečkima na trudu...samo tako naprijed ima ljudi koji to cijene i kojima to pomaže
Pozdrav[/QUOTE]

potpisujem tj. djelim misljenje s tobom...
Pozdrav!
G@RO
vwfan
Registered user
Registered user
Posts: 924
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:34 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by vwfan »

to giz a šta mislipš o našoj opremi???
program je lspcad(kupljen za >500€) a mikrofon mislim da su rekli oko 900 dolara i baš služi za mjerenje, neznam koliko košta onaj međuskop između kompa i mikrofona ili je to sastavni dio. moram još ispitati ali namikrofonu je pisalo spl....blabla , osim toga imaju par onih ručnih uređaja od phonica i jedan prijenosni xta
Last edited by vwfan on Thu Sep 21, 2006 4:40 pm, edited 1 time in total.
VooDoo

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by VooDoo »

Giz wrote:
2 Voodoo: Nema frke! Ako sve bude po planu (trebalo je ostati tajna) Ja vršim sva mjerenja u vozilu. Naime,u nekim sam pregovorima za profi osciloskop,ton generator i tako tu opremu.... S tim da cimam frenda da mi ispelja iz firme izvor od nekih 10 kW sa 13.8V stabiliziranih... Naime time oni pogone vagone u firmi kad ih testiraju! :D

Mikrofon Marantzov stiže danas doma a komp več čeka!
S tim da ja planiram raditi sa modernim softwareom koji sam umjerava prostoriju u kojoj mjeri,nadalje umjerava si zvučnu karticu i na kraju imaš mjernu komoru koja je 100% točna nakon svih tih umjeravanja!

Onda drage volje ustupam svo znanje i opremu na testiranje... I tvrdim da ni onda neče biti ništa jasno! Tek onda nastaje zavrzlama!

Ukratko! Uho i osobni preferans je jedan jedini pravi mjerni instrument!!! :notworthy:


e sad ti mora biti jasno da dolazim s autom pa neka moj bude pokusni kunic za mega test svih drivera, uključujući i novi još u kutiji Aliante woofer za kojeg moram napraviti kutiju, ukljucujuci i test probu Ciare Cobalt u kutiji od 3L - ima da sve izmjerimo, da i mi pokazemo da smo dobra ekipa :laugh: :laugh:
Giz
Registered User
Registered User
Posts: 1794
Joined: Sat Feb 11, 2006 11:45 pm
Location: Zaprešić

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Giz »

[QUOTE=vwfan]to giz a šta mislipš o našoj opremi???
program je lspcad(kupljen za >500€) a mikrofon mislim da su rekli oko 900 dolara i baš služi za mjerenje, neznam koliko košta onaj međuskop između kompa i mikrofona ili je to sastavni dio. moram još ispitati ali namikrofonu je pisalo spl....blabla , osim toga imaju par onih ručnih uređaja od phonica i jedan prijenosni xta[/QUOTE]

Ma ne sumnjam ja u opremu... To nije problem. Mislim,ništa nije problem! Naučiti čete i to je to!:notworthy: Imate volje,to je bitno!bravo
Djuro

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Djuro »

[QUOTE=Giz]I tvrdim da ni onda neče biti ništa jasno! Tek onda nastaje zavrzlama!

Ukratko! Uho i osobni preferans je jedan jedini pravi mjerni instrument!!! :notworthy:[/QUOTE]

Ovo definitivno potpisujem :res:

Prakticki, najveci moj razlog protiv mjerne instrumentacije je zbog toga sto se bojim da cu izvuci neke krive zakljucke i jos vise pogorsati situaciju umjesto da je poboljsam.
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by G@RO »

Evo ako dopustite da i ja napisem par rijeci i dam svoja misljenja. Ono sto cu napisati je dobronamjerno i zelim ukazati na neke stvari. ne zelim da ispadne da samo gledam kriticki na sve pa cu dati par savjeta kako da to bolje napravite.
Prvo vidim da ste se poceli gadno prepirati bez razloga.Ovakve stvari dobro dodju svakome i bolje to nego da se prica o npr. sta je bilo danas u BB :)
Ova mjerenja podrzavam jer su ocito napravljena s najboljom namjerom i tu svaka cast ljudima koji su se potrudili da nesto naprave za sebe, a i za druge jer su podijelili s nama to sto su radili.
Vidim da je giz uputio dosta kritika koje su velikim dijelom tocne, neke i nisu (necu ih komentirati jer nemam namjeru nekoga ispravljati) no ja ne bi postupio kao on tj. njegova reakcija nije bas po mom misljenju na mjestu al dobro ne osudjujem nikoga da me giz krivo ne shvatis pa da jos i mene ne bi na zub uzeli :) To i nije namjera ovog posta.

Ajmo mi na ono bitnije :)
Dakle: hm..
Pogresno je uopce sto ste mjerili zvucnike u bilo kakvim kutijama. Zvucnike ne trebate mjeriti u ama bas nikakvim kutijama jer to nema smisla.razlog tomu je sto nemate uvida kako se pojedini zvucnik zapravo ponasa sam po sebi, a drugi razlog je sto svaki zvucnik zahtjeva adekvatnu litrazu.treci razlog je ono sto je giz rekao, a to je prostor u kojem je mjereno i nacin na koji je mjereno.zvucnik se mjeri u kutiji kada se ona isprojektira pa se onda tako moze dobiti informacija o konacnom sustavu.u ovom slucaju to bi vrijedilo da zvucnik mjerite u autu.pretpostavljam da ste vi vjerojatno isli stavljati kutije u slicne litraze jer su takve vjerojatno u vratima ali to nije dobar nacin da se dodje do informacija.
nema veze oprema kojom se mjeri vec nacin na koji se mjeri.to ne znaci da oprema moze biti bilo kakva da me ne shvatite krivo.no evo ja mjerim svoje zvucnike sa opremom od 200kn koja stvarno nije nista posebno ali mjerenja koja napravim mi dosta pomazu.
najvaznije od svega je da znate sta radite. morate znati kako nesto izmjeriti i kako procitati rezultate mjerenja.bez toga nema nista

prvo izmjerite TS parametre i to mozete u nekoj od ovih kutija koje vec imate.volumen tu nije kritican kao kod odziva (ono sto ste vi radili). nacin na koji to napraviti sam opisao i mozete ga naci na mojoj web stranici, a direktan link imate tu pod how to...
iz ovoga cete saznati u kakav prostor staviti zvucnik i na koji nacin.
kada mjerite zvucnik ne mora to uopce biti u gluhoj komori.

sve refleksije od bilo kakvih povrsina mozete izbjeci vrlo jednostavno. vazno je da informacija iz zvucnika dodje puno brze do mikrofona nego refleksija.to se postize tako da stavite mikrofon tik uz membranu tj dust cap ili tako da stavite mikrofon i zvucnik na pod pa mjerite sa neke udaljenosti.ako vec mjerite s mikrofonom na nekoj udaljenosti, a zvucnik se nalazi na nekoj visini onda je dobro da na pod cijelom duzinom izmedju zvucnika i mikrofona stavite sto vise apsorpcijskog materijala kako bi ono vrijeme prije spomenuto produljili i tako smanjili utjecaj refleksije.tu je kljucna rijec smanjiti jer ih ne mozete ukloniti i to morate imati na umu.tada zvucnik postavite u polozaj gdje je mikrofon udaljen od njega za barem dvije udaljenosti manje od bilo koje druge povrsine ili predmeta.takodjer postavljajte ga asimetricno u sobi. nemojte dopustiti da su vam udaljenosti od poda do zvucnika i mikrofona iste kao i do stropa. isto vrijedi i za zidove.prozori, ekrani televizora ili monitora,keramicke plocice i slicni materijali koji jako reflektiraju zvuk u toj okolini nemaju sto traziti.iz svega ovoga zapravo vidite da je najjednostavnije i najbolje mjeriti prvom varijantom gdje je mikrofon jako blizu membrane jer sve ove mjere oko postavljanja zvucnika odmah anulirate i mjerite gdje vam navise odgovara.

zvucnik nemojte mjeriti niti u free air jer se tada zvucnik nalazi u akustickom kratkom spoju i necete izmjeriti prakticki nista tj. mjerenje koje dobijete pada u vodu.
zvucnik mjerite tako da ga ugradite u veliku ravnu plohu i nemojte ga ugraditi simetricno kako ne bi dobili ponistavanje na niskim frekvencijama ili mjerite sve iznad 500Hz.sto je ploca veca to je bolje.udaljenost izmedju prednje i zadnje membrane mora biti veca nego pola valne duljine frekvencije koju mjerite. u protivnom ce nastati akusticki kratki spoj na toj frekvenciji i necete ju izmjeriti, na grafu ce to biti prikazano kao rupa.ako uzmemo u obzir najgori slucaj, da se zvuk krece tik uz povrsinu ploce u koju je ugradjen, onda udaljenost od centra zvucnika do kraja ploce mora biti cetvrtina valne duljine.
da bude jasnije ako zelite mjeriti npr. 100Hz onda udaljenost mora biti 343(m/s)/100Hz=3,43m
3,43m/4=86cm
znaci udaljenost od centra zvucnika do ruba ploce mora biti barem 86cm.
kada mjerenje obavite onda imate kao rezultat ponasanje samog zvucnika.
zasto je to bitno kad ionako zvucnik nece biti tako ugradjen tj. zasto se mjeri uopce u gluhoj komori? upravo zato sto proizvodjac ne zna gdje cete vi ugraditi zvucnik tj. okolinu u kojoj ce raditi.inace bi morali davati sve parametre prostora u kojem su zvucnik mjerili, a vi bi npr. po nekoj tablici trazili koja je od tih prostorija slicna vasoj i onda za nju gledali rezultate. i sami vidite da to nema nikakvog smisla. osim toga ne znate kako se zvucnik sam po sebi ponasa sto je bitno da bi ga mogli uopce izabrati, sloziti skretnicu itd...
iz svih tih mjerenja (ima ih jos ali ovo su najbitnija bez kojih se tesko da moze napraviti nesto dobro sa zvucnikom) se dodje do zakljucka o prostoru u koji se zvucnik ugradjuje, nacinu ugradnje, skretnicama, kompenzaciji impedancije, rijesavanju rezonancija samog zvucnika koje se pojavljuju na membrani onda kada membrana ne moze brzo raditi kao zavojnica jer je pretroma.primjer: razlog zbog kojeg membrana od 30cm ne moze svirati 5000Hz je upravo taj da se ne moze pomaknuti 5000puta u sekundi zbog svoje mase.

kada imate sve te informacije iz mjerenja onda krecete u simuliranje i projektiranje svega toga te samu izradu. nakon svega toga u prostoru u koji je zvucnik ugradjen se obavljaju mjerenja kako bi se korigirale neke stvari. najcesce je to skretnica i damping.
na kraju svega glavni sudac je uho.
eto pokusao sam okvirno i sto krace iako bi se tu dalo jos dosta toga napisati oko svega toga jer sam opisao samo pritup i princip kod mjerenja.o samom mjerenju, projektiranju, ugradnji i svemu ostalom sto ide uz ovo nekom drugom prilikom ako bude uopce potrebno :)
Pozdrav!
G@RO
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by kill »

[QUOTE=G@RO]Pogresno je uopce sto ste mjerili zvucnike u bilo kakvim kutijama. Zvucnike ne trebate mjeriti u ama bas nikakvim kutijama jer to nema smisla.razlog tomu je sto nemate uvida kako se pojedini zvucnik zapravo ponasa sam po sebi, a drugi razlog je sto svaki zvucnik zahtjeva adekvatnu litrazu.[/QUOTE]

kljucna rijec litraza,koje u autu bas i nema,tj tesko ju je izvuc,a vrata bas i nisu neka kutija.zato smo mjerili zvucnike U kutijama,jer,kao sto je vwfan napomenuo,nas je zanimalo kako se nasi driveri ponasaju u nekim litrazama koje cemo mozda moc ostvarit,konkretno kolko bassa mozemo ocekivat,ostali driveri i usporedbe smo napravili jednostavno jer su bile moguce :)
Last edited by kill on Thu Sep 21, 2006 5:56 pm, edited 1 time in total.
FIAT Tipo 2.0 16v ie
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by G@RO »

[QUOTE=Djuro]Ovo definitivno potpisujem :res:

Prakticki, najveci moj razlog protiv mjerne instrumentacije je zbog toga sto se bojim da cu izvuci neke krive zakljucke i jos vise pogorsati situaciju umjesto da je poboljsam.[/QUOTE]

to je zato sto se mozda ne znas njome sluziti.nemoj me krivo shvatiti...
uho je presudno ali bez mjerne opreme se ne moze nista jer je ona objektivna.
svatko od nas cuje drugacije i zato zbog te subjetkivnosti ti mozes tvrditi da neki zvucnik svira odlicno, a npr. meni katastrofalno.ako nas razgovor slusa treca osoba sta ce zakljuciti o tom zvucniku tj. tko je u pravu od nas dvojice?
eto to je jedan od razloga zasto treba mjeriti

[QUOTE=kill]kljucna rijec litraza,koje u autu bas i nema,tj tesko ju je izvuc,a vrata bas i nisu neka kutija.zato smo mjerili zvucnike U kutijama,jer,kao sto je vwfan napomenuo,nas je zanimalo kako se nasi driveri ponasaju u nekim litrazama koje cemo mozda moc ostvarit,ostali driveri i usporedbe smo napravili jednostavno jer su bile moguce :)[/QUOTE]

to sam i pretpostavio i napisao sto si i sam vidio.no kada se radi o objektivnom mjerenju od kojega bi netko drugi imao koristi ovo pada u vodu jer nemate informacije o zvucnku. ma stari kuzimo se, ne :)

Posts merged by sonny
Last edited by sonny on Fri Sep 22, 2006 7:56 am, edited 1 time in total.
Pozdrav!
G@RO
User avatar
Schultz
Registered User
Registered User
Posts: 2479
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:20 pm
Location: Sušak, Rijeka
Contact:

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Schultz »

UUuuuuuffffffff.......

Nisam mogao a da i ja ne pridonesem jednu ovom threadu koji lagano gubi smisao.... No dobro.... Htio sam reći ovo....

Mislim da za početak, a u nedostatku bolje literature, pročitate nekoliko puta knjigu profesora Ivana Jelinčića "Zvučnici" prije nego što se upustite u ovakve rasprave, jer neke stvari koje sam ovdje pročitao "makes me sick" :p: ....

Ne sve, ali neke...
Malvazijski tigar
vwfan
Registered user
Registered user
Posts: 924
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:34 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by vwfan »

shultz , mozes li sutra donjeti(poslati po nekome) knjigu da si je iskopiramo, ja ču ovih dana nabaviti onu od bilana
User avatar
Schultz
Registered User
Registered User
Posts: 2479
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:20 pm
Location: Sušak, Rijeka
Contact:

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Schultz »

Moram je prvo naci, jer od kada sam renovirao stan nemam pojma di mi je pola stvari....
Malvazijski tigar
Post Reply

Return to “Zvučnici”