mjerenje odziva zvučnika ( Infinity 6500CS,DLS R6A,Phase CFS

Sve o zvučnicima, koaksijalni, sistemi, ...
vwfan
Registered user
Registered user
Posts: 924
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:34 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by vwfan »

sredi nam materijal , možemo osigurati mjerenje pojačala i zvučnjaka, a mogli bi i kakav slušni test organizirati i pozvati shultza sonya kao relevantne članove komisije, i btw bruucci ti bi nam pošto si ipak daleko iskusniji od nas mogao malo iskomentirati grafove i pojasniti ovo s fazom što je kill napisao
Last edited by vwfan on Thu Sep 21, 2006 8:43 am, edited 1 time in total.
-kc-
Registered User
Registered User
Posts: 443
Joined: Wed Feb 22, 2006 9:16 am
Location: Velika Gorica

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by -kc- »

I onda...drunk :cheers:
User avatar
Brucci
Administrator
Administrator
Posts: 2141
Joined: Wed Feb 08, 2006 1:48 am

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Brucci »

[QUOTE=vwfan]sredi nam materijal , možemo osigurati mjerenje pojačala i zvučnjaka, a mogli bi i kakav slušni test organizirati i pozvati shultza sonya kao relevantne članove komisije, i btw bruucci ti bi nam pošto si ipak daleko iskusniji od nas mogao malo iskomentirati grafove i pojasniti ovo s fazom što je kill napisao[/QUOTE]
Evo:
http://sound.westhost.com/ptd.htm
;)
Giz
Registered User
Registered User
Posts: 1794
Joined: Sat Feb 11, 2006 11:45 pm
Location: Zaprešić

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Giz »

Svaka čast na trudu... To je neupitno... ALI!

Zvučnik koji mjerite vam je okrenut prema prozoru aka staklenoj površini te vam stoga i faza divlja na večini mjerenja što opet povlači sa sobom i amplitudno divljanje... Nadalje,sudeči po slici na kojoj mjerite Ciare mid usudio bi se reči da je i to dosta krivo... Zašto? Smještaj!! Onaj mali komad drveta na kojem stoje kutije tokom mjerenja unosi show program u amplitudnom odzivu i s tim bi objasnio peakove na nekih 150Hz koji vam se provlače na skoro svakom mjerenju... Isto tako imate show ali manjeg opsega u podučju oko 3-5 kila što bi objasnio kao rezonancija koja se javlja emitiranjem prema prozoru... Sve u svemu,ako budem iskren sam sebi onda ova mjerenja nemogu nikako proči kao referentna!

To je ovako ukratko bilo...
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by kill »

tocka u koju zvucnik gleda je 3-4m od prozora,mikrofon gleda direktno u zvucnik i ne hvata bas sve okolo,jedino niskotonsko podrucje naravno,a uostalom i sum je vrlo niskog nivoa i sve je kontrolirano PCem pa bas i nema tu nekih rezonancija i odbijanja...
FIAT Tipo 2.0 16v ie
Djuro

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Djuro »

[QUOTE=Brucci]Svaka cast deckovi!! Trebali bi osnovati neki CICElab, uzimati od zastupnika proizvode na test i objavljivati na forumu.[/QUOTE]

:res: :res:
vwfan
Registered user
Registered user
Posts: 924
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:34 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by vwfan »

zvučnik nije eokrenut prema prozoru nego spužvama a što se tiče drveta tu oni inače mjere zvučnike a mislim da znaju šta rade
Last edited by vwfan on Thu Sep 21, 2006 12:05 pm, edited 1 time in total.
sonny
Registered User
Registered User
Posts: 3615
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:30 pm
Location: Rijeka/Gorsky kotar
Contact:

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by sonny »

Dječaci smirite strasti...
Veliki RESPECT vwfanu i killu i pratećoj ekipi na odvojenom vremenu i mjerenjima...
Ja bih se uključio u slične projekte samo da imam malo više slobodnog vremena... Nažalost nemam...
Pomoći ću na bilo koji način, koliko mi vrijeme dopušta....

Giz, znanje koje pokazuješ unazad nekoliko tjedana pišući po forumu, poštujem, ali isto tako umjesto kritike na trud i volju pojedinaca, možeš dati i neki konstruktivni prijedlog ( ukoliko ga imaš )...
Nadalje, ukoliko si primjetio peakove na dvije različite frekvencije, koje si prepoznao kao utjecaj ispitne sobe i prateće opreme, misliš li da ih možeš eliminirati iz priloženih grafova, ukoliko se vide na svakom izmjerenom grafu ?
Image
vwfan
Registered user
Registered user
Posts: 924
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:34 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by vwfan »

sonny onda ajamo sad jedan veliki test pojačala , samo se moramo dogovoriti kad si ti slobodan i kad bi mogli mogli održati test u radio klubu
Giz
Registered User
Registered User
Posts: 1794
Joined: Sat Feb 11, 2006 11:45 pm
Location: Zaprešić

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Giz »

[QUOTE=sonny]Dječaci smirite strasti...
Veliki RESPECT vwfanu i killu i pratećoj ekipi na odvojenom vremenu i mjerenjima...
Ja bih se uključio u slične projekte samo da imam malo više slobodnog vremena... Nažalost nemam...
Pomoći ću na bilo koji način, koliko mi vrijeme dopušta....

Giz, znanje koje pokazuješ unazad nekoliko tjedana pišući po forumu, poštujem, ali isto tako umjesto kritike na trud i volju pojedinaca, možeš dati i neki konstruktivni prijedlog ( ukoliko ga imaš )...
Nadalje, ukoliko si primjetio peakove na dvije različite frekvencije, koje si prepoznao kao utjecaj ispitne sobe i prateće opreme, misliš li da ih možeš eliminirati iz priloženih grafova, ukoliko se vide na svakom izmjerenom grafu ?[/QUOTE]

NHF ekipi... Ali očigledno ljudi čitaju samo ono što im u datom trenutku odgovara i očigledno je to protumačeno na krivi način... Al aj da se pojasnim.

Kao prvo,na samom počeku posta sam napisao:

[QUOTE=Giz]
Svaka čast na trudu... To je neupitno... ALI!
[/QUOTE]

Na to dolazi konstruktivna kritika bez jednog jedinog elementa vrijeđanja sa konkretno onim što meni izgleda tako kako sam napisao... Uz to sve dajem objašnjenje zašto je to što sam napisao tako te samim time naznačavam koja su to mjesta u kojima su moguča poboljšanja... Naravno da nemogu dati odgovor na sve,niti sam bio tamo nit znam točno kako je mjereno! Znači sve je napisano prema slici na kojoj je Ciare kick koji je usmjeren prema prozoru i mikrofonu a to nema veze sa referentnim mjerenjima po ovom programu koji oni koriste... Zna se što je gluha komora i zašto služi te samim time zašto neki ljudi daju gro novaca i zašto takva mjerenja koštaju... Ukoliko netko nezna,drage volje ču pojasniti!


Nadalje,čitajuči vwfano-ov post u kojem se vidi kako on dobiva napadaje koji nisu na mjestu zaključujem da:
-dečki neznaju sve nego tek uče što je pohvalno

[QUOTE=vwfan]
kao prvo zvučnik nije okrenut prema prozoru nego brdu spužve ovakvih šiljaka koji su privremenio skinuti iz dijela gdje je prozor , što se tiče komada drvaeta na kojem stoji zvučnik , znači tisuče kutija koje su mjerene tu nisu dobro izmjerene prema tome niti isprojektiranre....????
[/QUOTE]

Konkretno da se bacim na to što je mni zapelo za oko!
Kao prvo...Ono što vidim sa slika je koma a ne gluha komora...
Da nebi bilo opet problema! Ono što VIDIM iz PRILOŽNIH SLIKA!
Ali nadalje... Iz tih istih slika vidim unutar prostorije 1001 rezonantnu površinu... Od stalka na kojem je vršeno mjerenje pa do kučišta i banalnog monitora te bitno i ne mala stvar a to je poda (!!!) te tko zna čega još ne.. Poznavajuči akustiku i širenja vala po prostoru iz toga opet zaključujem da rezonancije na 150Hz nemogu imati svi zvučnici u 3 različite kutije... Te iste rezonancije nemožeš suzbiti sa usmjerenošču mikrofona jer one NEMAJU usmjerenost nego se ko kuglasti val šire u prostoru!!! Očigledno je to titranje nečega što po meni može biti ili stalak ili rezonancija od te iste površine ili od poda... Da pojasnim pod... Onaj tepih nikako nemože biti adekvatna prigušna ploha za išta ispod cca 1khz! Pravilom kuta (svaka ploha pored emitera daje povečanje na niskim frekvencijama od 3 db,u ovisnosti o smještaju to povečanje može biti pojasno ili širokopojasno te samim time izaziva peak) i uzeto u obzir da je pod slabo obložen smatram da bi ta ista rezonancija mogla biti uzrokovana tim efektima a i ako gledam odokativnom metodom udaljenost poda i rezonancije bi se skoro pa podudarale po valnoj duljini... Stoga da,sklon sam reči da tisuče zvučnika nisu bile adekvatno umjerene zbog gore navedenih razloga...


Da,gledajuči malo slike pobliže,sad tvrdim da vi imate malo više od 1001 rezonantne površine ukoliko je to sve što je slikano ista prostorija!


Dalje! Na osobnoj razini!

[QUOTE=vwfan]
smeta me to što se svi sad prave pametni ali nitko se nije potrduio nošta napisati i dati znanja nama koji nismo 20 god u tim vodama (svaka čast izuzecima brucci , garo je nešto pisao i tako)Isto tako je i u dbdrag vodama svi drže znanje za sebe dok npr lojz pomogne svakome pa i nekome koga prvi put vidi. Ja i kiil sa svojim skromnim skoro pa nikakvim znanjem se bar trudimo(najprije test pojačala , pa sad ovo a i bit če još toga) pa ni to onda ne valja , pa onda ako se nekom ovo svidja super ako ne ne .Hvala
[/QUOTE]

Ovo je išlo direktno mene.. stoga... Ne poznaš me i takve tvrdnje da neču pomoći nisu nikako na mjestu!!!

Tko je god tražio pomoč na PM istu je dobio u kratkom roku.. Što napraviti i kako.. Gdje kupiti i po kojoj cijeni... nije problem! Masu ljudi sam i popuste kemijao tako da teza da držim pamet za sebe i da neču pomoći ne stoji!
Uz to sve se ja akustikom bavim skoro 10ak godina i svakim danom ponešto novo naučim a ne da mi netko preko noči svlada svu pamet akustike! To je u krajnjem slučaju neozbiljno... Nadalje!
Ne,toliko lud nisam da idem tu piskarati svakome što znam,kako stvari rade i tako to jer osobno smatram da malo ljudi uopče zaslužuje dio tog znanja jr princip ovog foruma se svodi na rekla/kazala ili "čuo sam od nekoga da to valja"...

Ja prvenstveno vjerujem sebi i svojim čulima pa tek onda možda nekome tko sjedi iza tipkovnice i piskara sve i svašta jer je on to tako čuo od nekoga!

E da...Malo sam se zalaufao i ovo sad ne ide pojedinca... Ide večinu a pojedincima svaka čast pa stoga ne nevodim nikoga.... Niti iz prve a niti iz druge grupe!


I za kraj... jer živci rade!

Svaka vama čast što imate prostor,volju,živce i što ste ko ekipa koliko se meni čini složni... Nemam tu pogovora... Ali naučite primiti konstruktivnu kritiku jer bez njih nikada nitko nebi niš poduzeo! Svima bi sve bilo tak kak je bez trunke čvrstih dokaza u tome!

Eto.. Moja žuta minuta!

I nakon svega ukoliko trebate pomoć...PM postoji i drage volje ču pisati referate ako znam da to ide tamo gdje če biti iskorišteno na najbolji moguči način!A sad odjahah po kavu...


Pozdrav svima!



PPS
2 Sonny:
Nemoram crtati,vidljivo je iz aviona,samo treba znati gledati...

Pogledaj prvi post tamo gdje su sve slike!
Pogledaj sve slike od gore prema dolje i uspoređuj amplitude!
Jasno je vidljivo povišenje na SVIM grafovima u uskom spektru tj. "špic" na 150HZ i ono što mi je sumljivo ali nisam 100% ziher je u području oko 5 kHz-a...
S tim da ovo oko 5 Khz nije niti bitno kod mjerenja kickova ali je kod midlova i tweetera i pošto oni nemaju tu akustičku snagu da stvaraju rezonancije onda smatram da je to refleksija od nečega...Kažem,nisam 100% ziher ali mi "smrdi"! :D

E da... Ova crvena crta je faza? Kako je mjerena?
Last edited by Giz on Thu Sep 21, 2006 12:09 pm, edited 1 time in total.
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by kill »

[QUOTE=Giz]E da... Ova crvena crta je faza? Kako je mjerena?[/QUOTE]

pa mikrofon je mjeri.zna kad je nesto "poslao" preko PCa i kad je nesto "primio" :)
FIAT Tipo 2.0 16v ie
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by G@RO »

[QUOTE=vwfan]Evo danas smo se se kill i ja odvažili skupiti par kickova i otiči izmeriti odziv ,usput smo naišli na a112 koji je neplanirano s nama izgubio pola dana.Išli smo mjeriti čisto da vidimo kako koji zvučnik radi u kojoj kutiji imali smo 3 tipa kutija
1. 6 lit bez dampinga vrlo plitka kutija
2. 7 lit kutija kao kučne pravokutnog oblika ispunjena sonofilom
3 16 lit kutija takodjer ispunjena sonofilom
ciare smo nažalos izmjerili samo u jednoj jer u ostale nije mogao uči zbog povečih ugradbenih gabarita
za cfs-e i r6a smo imali i skretnice i visoke pa smo i to izmjerili
[/QUOTE]

svaka cast na trudu i namjeri za necim dobrim no moram vam reci da mjerenja koja ste napravili ne govore bas previse o nekom zvucniku tj. zapravo nista :( no dobro...
Pozdrav!
G@RO
vwfan
Registered user
Registered user
Posts: 924
Joined: Mon Feb 20, 2006 10:34 pm
Location: Rijeka

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by vwfan »

uglavnom što se tiče prostorije ,instrumenata ... i njihovih nesavršenosti to je najbolje što nam je pristupačno , dobio sam informaciju da kod nas postoji samo par mjesta u kojim bi bili manje više idealni uvjeti ali nažalost nemamo pristupa njima ako tko ima i to za đabe neka viče . to što se tiče relevantnosti mjerenja ja i kiil smo saznali ono što nas je zanimalo jer prvotni dogovor je bio da samo vidimo dali veča ili manja litraža odgovara našim zvučnicma, ostali zvučnici su se slučajno našli pa smo onda to bacili na forum da podjelimo s drugima
Last edited by vwfan on Fri Sep 22, 2006 10:09 am, edited 1 time in total.
sonny
Registered User
Registered User
Posts: 3615
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:30 pm
Location: Rijeka/Gorsky kotar
Contact:

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by sonny »

2 Giz : jesi se raspisao, svaka čast....
Očito si krivo shvatio poantu mojeg posta, koju ipak ne opravdavam činjenicom da je to tvoja žuta minuta, ali nema veze...
Svrha nije bila napadanje niti začetak vrijeđanja... A čitajući moje postove, mislim da možeš zakljkučiti da se nikome ne namećem niti solim pamet niti vrijeđam....

Pitah te jednostavno... Misliš li da navedene peakove možeš izuzeti iz cjelokupne slike ( BTW ne moram ih tražiti, jasno ih vidim ) jer je očito da se pojavljuju kod svakog mjerenja... Odnosno, ukoliko ih zanemariš, opet imaš poprilično jasnu sliku izvršenog mjerenja.... Da li je prostorija ili upotrebljena oprema referentna ili ne, u to ulazio ne bih... ALI, svi su zvučnici mjereni u istim uvjetima, što bi se moglo uzeti kao referentna vrijednost....

Nadalje, treba znati prihvatiti konstruktivnu kritiku, naravno... Zato se i razlikujemo.......


I za kraj... Dajte mi prijedlog što da napravim s ovim threadom... Da očistim neke stvari ili da ostavim ovako kako je ?
Image
Djuro

mjerenje zvučnika (cfs,r6a,ciare 165,infinty reference)

Post by Djuro »

[QUOTE=sonny]... ALI, svi su zvučnici mjereni u istim uvjetima, što bi se moglo uzeti kao referentna vrijednost....[/QUOTE]

Mislim da je ovo poanta cijelog mjerenja i izlaganja ovdje na forumu. Nazalost mnogi to nisu u stanju prihvatiti :whistling:

Na testu su se nasli neki od zanimljivijih zvucnickih jedinica i ispitano je njihovo ponasanje u jednoj od mogucih aplikacija.

Osobno, puno mi je draze ovakvo usporedno mjerenje vise zvucnika, pa cak i kad se radi o katastrofalnim uvjetima (ovdje nikako nisu katastrofalni uvjeti), nego kad se mjerenje obavlja u gluhoj komori.

Jedini bolji usporedni test bi se po mome misljenju mogao obaviti u autu u koji bi se stavili neki od ovih sustava, ali to nije moguce napraviti na vecem broju uzoraka iz ocitih razloga.

Decki, svaka cast na ulozenom trudu :res:
Post Reply

Return to “Zvučnici”