Koliko snage "poslati" zvučnicima

Sve o zvučnicima, koaksijalni, sistemi, ...
Post Reply
nino.hr
Posts: 14
Joined: Fri May 03, 2013 12:34 pm
Location: Kastav

Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by nino.hr »

prednji sistemi su mac audio mac mobil 16,5, sistemi sa skretnicama.
80w rms, 240w max, 89db osjetljivost, 4 oma impedancija
spojeni na pojačalo Phase Evolution RS2
na 4 oma ima 2x150w po kanalu.
Znam da se zvučnici brzo sprže ako dolazi do clippinga zbog preslabog pojačala, ali što se može desiti u ovom slučaju ?
podesio sam gain za početak na tonu od 70Hz bez spojenih zvučnika i podesio napon izlaza na 24,5V, što ispada matematički 150w.
nino.hr
Posts: 14
Joined: Fri May 03, 2013 12:34 pm
Location: Kastav

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by nino.hr »

i još jedno pitanje.
smije li se to pojačalo spojitu u bridge na 2 ohma za sub ?
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by marko_v »

smiješ spojit na 2 ohm.
neću pitat kako si izračunao tu snagu i nije ni bitno jer ti ta metodologija nema baš smisla, ne postoji formula koliko snage možeš "poslati" zvučnicima, sve zavisi od samih zvučnika, načina ugradnje, realnog otpora..što se te tvoje kombinacije konkretno tiče ovako naslijepo nemoj pretjerivat sa gainom u svakom slučaju, jer to je ipak ozbiljnije pojačalo sa dosta snage....
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by terrordrome »

Ukoliko nemaš instrumente kojima možeš vidjeti gdje je prag clipping-a, možeš otprilike namjestiti gain. O tome ima već par tema na forumu pa pronjuškaj.
Zvučnici koje imaš su rejtani 80W, što bi u principu značilo da oni mogu svirat konstantno sa tih 80W bez mogućnosti da dođe do nekakvog oštećenja na samim driverima. Naravno, ukoliko je ugradnja šlampava (tipa da zvučnik ne leži dobro na obruču oplate vrata, da je stavljen u neprikladni enclosure, može doći do oštećenja jer će pomak membrane biti nekontroliran.
Isto tako, ukoliko se ne pretjeruje, zvučnik može svirati i na pojačalu koje je dosta snažnije- reprodukcija obično dobije na headroom-u/dinamici .
To pojačalo osobno nebih spajao nikako na 2Ohma u bridge-u jer mu to dođe kao 1Ohm po kanalu, zašto nepotrebno termički opterećivat pojačalo i riskirat da nešto pregori?! Nisam čitao manual ali kladim se da proizvođač niti ne preporučuje takvo spajanje. Ako fali snage, nabaviti drugo pojačalo.
nino.hr
Posts: 14
Joined: Fri May 03, 2013 12:34 pm
Location: Kastav

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by nino.hr »

Hvala na odgovorima, ali nisam i dalje saznao što sam želio.
Clipping mislim da znam prepoznat, a on se dešava kada je pojačalo preopterećeno.
Što se dešava kada se na zvučnike previše snage pošalje ? Pretpostavljam distorzija neke vrste .
Koliko su clipping detectori precizni i koliko im se moze vjerovati ? mozete li preporuciti neku shemu ?
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by terrordrome »

Praktički si sam sebi odgovorio na pitanje ubacivši riječ "previše"...
Doći će do termičkog preopterećenja zvučnika, vjerojatno i do fizičke deformacije, overexcursion-a i mogućeg kratkog spoja koji može oštetiti izlazni dio pojačala itd. Neki zvučnici imaju ptc/lampa zaštitu pa su kolko-tolko zaštićeni od egzibicija. Da, vjerojatno bi čuo da je zvučniku previše po distorziji ali možda i ne.
Što se tiče clipping detektora- ima danas na tržištu puno uređaja (SMD Distortion Detector DD-1) koji su pouzdani. Isto tako multimetri sa funkcijom prikaza sinusnog vala, hand held osciloskopi itd. Ali gain u principu nije teško namjestiti da ne odeš klipat... :)
nino.hr
Posts: 14
Joined: Fri May 03, 2013 12:34 pm
Location: Kastav

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by nino.hr »

to me toliko ne brine jer nisam zaluđen snagom i izvlačenjem maksimuma iz sistema pod svaku cijenu. sada sam si naštelao sve da lijepo svira, samo mi još damping vrata i sub fale, ali doći će i to.
Više me zanimaju tehnikalije, kako stvari funkcioniraju i zašto bla bla...
tek ulazim u to sve.
imaš li iskustva sa samogradnjom clippong detectora ?
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by terrordrome »

Nemam.
User avatar
Vox2
Registered User
Registered User
Posts: 477
Joined: Wed Mar 09, 2011 12:24 pm
Location: Karlovac

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by Vox2 »

netreba ti cliping detector već netko ko ima mali prjenosni osciloskop ... mi sve s njim radimo , ja iam harman pojačalo 2x110w rmsa na prednjim vratima stim da su tvornički zvučnici u autu zasad i nariktano je na 30w rmsa i radi milina ,iznenadio bi se za tvorničke sisteme ,naspram radija kupovnog ili tvorničkog koji daje 8-9W rmsa. Vjerojatno na harmanu kad bi se poigrao ko svi sa gainom daj koji sat simo tamo ,zvučnici nebi bili na životu =)
2x12 Kicker L7@KA 146.9dB 
1x12 Treo ssx 12.22 (mini) 146.8 @Poreč
146.5@Omišalj
146.7@RI
147.1@Žminj
Život je prekratak da bi štedili stvari
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Re: Koliko snage "poslati" zvučnicima

Post by marko_v »

moja greška, na brzinu sam trazio podatke od ampa i nisam razmisljao pa sam otisao na drugu seriju pojacala....kako ti je teror napisao, deklarisano je najnize na 4 ohm bridge.
Post Reply

Return to “Zvučnici”