akcija "dajmo da slusa" :D

Post Reply
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by S@ki »

moja munjeni um uz pomoc jos munjenijeg Giza je smislio drivere za jedan "projektic"..

evo drivera
http://www.monacor.com/int/en/produktseite_gesamtprogramm.php?artid=2145&spr=EN&typ=u

http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2119&spr=EN&typ=u

http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2074&spr=EN&ty

e sad.
prema osjetljivostima i ostalim pizdarijama samih drivere smisljeno je slijedece..

visoki sa dva mida u kutiju prema D'Appolito striceku :D te u posebnu kutiju sub.

midovi bi isli u kompresiju 7.5 l.

ostaje pitanje kutije za sub....slusam prijedloge

rezalo bi se na 250 Hz i 3 kHz. 12dB/okt.


sta mislite?
The quieter you become the more you are able to hear
User avatar
Speedy
Registered User
Registered User
Posts: 203
Joined: Wed Feb 22, 2006 9:47 pm
Location: ZG Špansko

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by Speedy »

A zakaj nebi sve u jednu kutiju!? Mid i High naprijed u d'appolito a woofer bocno... I imas elegantne samostojece bestije koje jedu malu djecu... Projektic je do jaja, mislim da bi to trebalo jako dobro svirat jer su ovi Monacorovi KEP-ovi jako nahvaljeni...
Last edited by Speedy on Wed Jan 24, 2007 3:34 pm, edited 1 time in total.
Giz
Registered User
Registered User
Posts: 1794
Joined: Sat Feb 11, 2006 11:45 pm
Location: Zaprešić

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by Giz »

Striček SaX voli zutooooo.....
Hehehehhe.... :D

Nije u istoj kutiji radi samog oblika a i radi toga da se dobije neometan rad midova naspram bassa...
Gornja kutija ide u kvazi trapez sa dapoljito konjfiguracijom dok je bass u biti i stalak za dapoljito...
Ma bu to zver kad se složi... Sam je ova pica sad neodlučna...
Ajmo SaX.. Neka se Amerikaniše! :D
Last edited by Giz on Wed Jan 24, 2007 3:35 pm, edited 1 time in total.
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by S@ki »

ma nisam neodlucan ... tj. jesam zbog:

visoki 25 ojra komad
mid 45ojra komad
sub 90ojra komad :D
The quieter you become the more you are able to hear
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by G@RO »

[QUOTE=S@ki]moja munjeni um uz pomoc jos munjenijeg Giza je smislio drivere za jedan "projektic"..

evo drivera
http://www.monacor.com/int/en/produktseite_gesamtprogramm.php?artid=2145&spr=EN&typ=u

http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2119&spr=EN&typ=u

http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2074&spr=EN&ty

e sad.
prema osjetljivostima i ostalim pizdarijama samih drivere smisljeno je slijedece..

visoki sa dva mida u kutiju prema D'Appolito striceku :D te u posebnu kutiju sub.

midovi bi isli u kompresiju 7.5 l.

ostaje pitanje kutije za sub....slusam prijedloge

rezalo bi se na 250 Hz i 3 kHz. 12dB/okt.


sta mislite?[/QUOTE]

ja sam se vec cuo sa sakijem al pisem ponovno da mozemo razglabati o ovoj temi u vise okica :)

mislim da je visokotonac dosta dobar ali ja ne bi isao tim putem.
prvo zato sto mu ne treba tako nizak fs iz vise razloga. radi se o trosistemskoj kutiji i idu obavezno barem 12dB skretnice. drugo predlozio sam mu d'appolito jer on zeli osjetljive zvucnike. zbog toga u igru dolaze manje membrane kao sto su 10cm ili 13cm driveri.ti driveri sviraju dosta visoko tako da nema potrebe muciti visokotonac nisko.osim toga kalota mu je 25mm sto nikako ne bih preporucio. takvi se visokotonci trpaju u dvosistemske kutije upravo jer mogu dosta nisko svirati, sto ovaj i moze, i time pomazu obicno 16cm jedinicama jer one obicno ne sviraju iznad 4.5kHz dobro. njemu treba visokotonac iskljucivo iznad 5kHz i zato treba sto laksu i brzu membranu a to su 19mm jedinice. time ce dobiti detalje i bolje tranzijente u najvisim frekvencijama. da ovome pise da ide do 22kHz ali siguran sam da to ne moze ili svira dosta lose taj dio.
predlozio sam mu TVM ali bozda bolje i ostati na Monacoru zbog karaktera zvuka iako bi TVM vjerojatno bolje svirao nego monacori u tom cjenovnom rangu.

sto se tice srednjetonca, da dobar je on. narocito ove KEP serije ali ja bi uzeo 13cm jedinicu iste KEPserije jer ova nema lijepu karakteristiku. vidi se da su visoki dosta izdignuti. ocito BxL faktor nije najbolje pogodjen, visi je nego bi trebao biti. to ce mu stvarati problem jer ga treba dovesti u red sa jos dvije jedinice ako ce raditi trosistemsku varijantu.13cm driver iz KEP serije je ja bi rekao nenadjebiva jedinica.meni je zapravo nevjerojatna.za 10cm driver skretnica bi bila jako komplicirana jer bi previse toga trebalo trpati tako da bi te desetke skupa sa skretnicama kostale vise nego 13tice sa skretnicama a nije bolje rjesenje ni u kojem pogledu.
velim izbor je njegov i nek odluci.vidjet cemo druga misljenja pa mozemo razglabati da ne pisem previse

sto se tice woofera izbor je vrlo dobar i ne bi ga dirao.
Pozdrav!
G@RO
User avatar
Speedy
Registered User
Registered User
Posts: 203
Joined: Wed Feb 22, 2006 9:47 pm
Location: ZG Špansko

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by Speedy »

Ma Giz, ja se krivo izrazih... Mislio sam da kutija "izvana" bude jedna tj. ista kutija... A unutra da midovi budu u kompresiji natrpanoj vune... Kuzis, unutar bass-reflex kutije za woofer, da bude kompresija za midove... Enivej, dajte izradu i sve popratne stvari slikajte i dokumentirajte, pa ako nebude tajna stavite tu...
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by S@ki »

sto se visokog tice, ostajem na monacoru iz ultra prejednostavnog razloga. :D - daju mi ga na rate :D pa cu sve kupit u chipoteci :)
stoga - ako tko ima konkretan driver za predlozit spreman sam za kombinacije.
The quieter you become the more you are able to hear
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by kill »

imam par ovih DTova u sobi :D
FIAT Tipo 2.0 16v ie
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by S@ki »

bash gledam nije garo lood. neznam kak mi je ta 13ica pobjegla... bilo je kasno i previse kombinacija :D

evo zamjene... trebalo bi stavrno bit bolje

http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2078&spr=EN&typ=u
The quieter you become the more you are able to hear
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by S@ki »

[QUOTE=S@ki]bash gledam nije garo lood. neznam kak mi je ta 13ica pobjegla... bilo je kasno i previse kombinacija :D

evo zamjene... trebalo bi stavrno bit bolje

http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2078&spr=EN&typ=u[/QUOTE]


te visoki mozda ovaj?
http://www.monacor.com/int/en/produktseite_monacor.php?artid=2149&spr=EN&typ=u
The quieter you become the more you are able to hear
Giz
Registered User
Registered User
Posts: 1794
Joined: Sat Feb 11, 2006 11:45 pm
Location: Zaprešić

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by Giz »

2 G@ro:
Ima tu nešto oko toga što si ti rekao...
ALI
Ja sam išao na onu kombu radi činjenice da 10ka daleko bolje radi kao mid od 13ice... 13icu bi koristio kao dapoljito bez woofera ali kao konfiguraciju za mali bookshelf... 16 ako idem na veči dapoljito... Zbog tog razloga se išlo na 10ku... a uz to se meni čini da ono uzdignuće nije vezano uz motor i sve ostalo nego više uz način mjerenja... Ako je mjerena jedinica u free airu,što smatram da je... Onda je to logično da ima pad na nižim frekvama radi poništavanja oko membrane iitd... što če pak reči da ona bude ravna nakon ugradnje... Nadalje,radi odjetljivosti se ide na 2x mid a zato je tu i 25mm tweeter... Svugdje se koristi takva konfiguracija i slažem se da bi išao na 19mm jedinicu ali tek u klasičnom 3wayu... Zašto? Zato što bi onda išao na to da mi mid stvarno i odigra ulogu do nekih 4/5k HZa a tek onda preuzme tweet... No poanta ove kutije je vrhunski 2way kojem je oduzet bass iz spektra te je prebačen na woofer... Tako dobijem prirodan vokal jer je mid nisko rezan te preko njega ide sav vokal no opet neide prenisko da bi ta ista jedinica svirala i bass. Da se nebi još dodatno naprezao na visokima ubačena je 25mm jedinica koja može readiti vrhunski več od 3 kile te zbog tog razloga mid nije pušten previsoko... Zato je tu i 25mm jedinica koja se spusti bez ikakvih problema na 3kile i odradi ostalo! Ona to može itekako dobro a meni osobno je daleko važnije kako svira vokal jer je u tom spektru daleko više informacija nego u samom visokotonskom spektru... Samim time smtaram da više dobiva ovim načinom na koji ja razmišljam nego da traži detlje u visokima i napotrebno napreže mid pošto je u tom slučaju on 13cm... To je za njega malo previsoko...

Bla...
Raspisao sam se... :D
E sad je pitanje dali me shvačaš što sam htio reći....



Ukratko:

10ka radi boljeg mid odziva,ide dovoljno nisko,ne napreže se jer su 2 komada a radi detaljnije i preciznije od 13ice koja je za mene več pomalo prljava....
25mm tweet ide niže,radi po meni 3% lošije od 19mm jedinice i lakše prenosi područje od 3-8khz od 19mm jedinice. Po meni je najkritičnije područje od 500-8k HZa a to ovim načinom postiže...
20ka u posebnom volumenu da ne "prlja" mid,omnidirekcionalan je zvuk na tim frekvama pa se ni ne kuži da je ovojen od mida... Samim time svira brže,bolje i nisko... Uz odgovorajuče kritično složenu kutiju...
Eto zašto bi ja to na moj način složio...

Sad čekamo još mišljenja...
:D
Last edited by Giz on Wed Jan 24, 2007 5:05 pm, edited 1 time in total.
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by Zeljko_M »

djeco cemu sve to?
postoji responce 2.5 koji je toliko detaljnio obradjen da se ne isplati zafrkavat..
i rezultat je neupitan.
57 euta visokotonac i 160 eura bas.
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
kill
Registered User
Registered User
Posts: 6834
Joined: Fri Feb 10, 2006 2:27 pm
Location: Rijeka

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by kill »

i zato ajmo sad svi napravit Leacha i Responce ? :no2:
FIAT Tipo 2.0 16v ie
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by G@RO »

[QUOTE=Giz]2 G@ro:
Ima tu nešto oko toga što si ti rekao...
ALI
Ja sam išao na onu kombu radi činjenice da 10ka daleko bolje radi kao mid od 13ice... 13icu bi koristio kao dapoljito bez woofera ali kao konfiguraciju za mali bookshelf... 16 ako idem na veči dapoljito... [/QUOTE]

opcenito da ali 13cm driver u ovom slucaju moze i do 10kHz. pogledaj malo taj driver ako nisi vec. 10tka moze samo malo dalje od nje sto je nebitno i jako mali adut za ono sto sve 13tica donosi.


[QUOTE=Giz]Zbog tog razloga se išlo na 10ku... a uz to se meni čini da ono uzdignuće nije vezano uz motor i sve ostalo nego više uz način mjerenja... Ako je mjerena jedinica u free airu,što smatram da je... Onda je to logično da ima pad na nižim frekvama radi poništavanja oko membrane iitd... što če pak reči da ona bude ravna nakon ugradnje... [/QUOTE]

je vezano je i za zavojnicu i za magnet. daj mi reci sta ce se dogoditi u tom slucaju kada nastupi baffle step. imati ce, ako woofer ide do 250Hz, od tuda do 500Hz rupu od 6dB pa izdignuce u odnosu na taj dio za 6dB pa opet na sve to izdignuce od 6dB od 2kHz pa nadalje i jos treba uskladiti s gornje strane s visokim. kako ce ta karakteristika izgledati na kraju. imati ce u skretnici za mid 10elemenata i ako napravi korektno zvucnik imati ce osjetljivost 6dB nizu nego je ocekivao. nakraju sve sto je htio postici u korist osjetljivosti pada u vodu i nastaje jos gori slucaj jer ce morati dirati woofer, a to je nesto najgore. osjetljivost podesiti je grda stvar pogotovo u niskotonskom podrucju i to se u pravilu nikad ne radi.jedna srednje kvalitetna zavojnica ce ga kostati barem 150Kn, a di je tek ostalo.skretnica ce na kraju kostati vise nego svi driveri kada se uspije sve posloziti. ni moje nije konacno rijesenje ali mislim da je bolje i dosta lakse.

[QUOTE=Giz]
Nadalje,radi odjetljivosti se ide na 2x mid a zato je tu i 25mm tweeter... Svugdje se koristi takva konfiguracija i slažem se da bi išao na 19mm jedinicu ali tek u klasičnom 3wayu... Zašto? Zato što bi onda išao na to da mi mid stvarno i odigra ulogu do nekih 4/5k HZa a tek onda preuzme tweet... No poanta ove kutije je vrhunski 2way kojem je oduzet bass iz spektra te je prebačen na woofer... Tako dobijem prirodan vokal jer je mid nisko rezan te preko njega ide sav vokal no opet neide prenisko da bi ta ista jedinica svirala i bass. Da se nebi još dodatno naprezao na visokima ubačena je 25mm jedinica koja može readiti vrhunski več od 3 kile te zbog tog razloga mid nije pušten previsoko... Zato je tu i 25mm jedinica koja se spusti bez ikakvih problema na 3kile i odradi ostalo! Ona to može itekako dobro a meni osobno je daleko važnije kako svira vokal jer je u tom spektru daleko više informacija nego u samom visokotonskom spektru... Samim time smtaram da više dobiva ovim načinom na koji ja razmišljam nego da traži detlje u visokima i napotrebno napreže mid pošto je u tom slučaju on 13cm... To je za njega malo previsoko... [/QUOTE]

ako ti je vazniji vokal onda moras znati da rez za mid ispod 4.5-5kHz ne dolazi u obzir jer je to najosjetljivije podrucje. diranje amplitudne i fazne karakteristike se tu ne dira nikako. ova 13cm jedinica ide do 10kHz. moze ju na 6kHz rezati s 12dB bez problema, a ostalo na finu i laganu kupolu. DT-119, kako je naknadno napisao saki, bi to itekako dobro odsvirao.tu bi skretnica ispala prakticki bez skoro ikakvih atenuatora na visokom ako bi koristio jedinice 13cm i osim skretnice i kompenzacije na mid ne bi islo nista vise. ja DT-119 imam u svojim GTL i radi jos zahtjevniji posao nego bi tu i svira vrlo dobro po mom misljenju iako je misaono skretnica dosta komplicirana zapravo je vrlo jednostavna i ima samo jedan element u rezu. moze se prije nego odluci i poslusati kod mene ta jedinica. 25mm kupolu stavljati da svira iznad 6kHz je suludo po meni no ajde jos ima vremena za razmisliti. jedna zamjerka :lol: cijelom spekrtu treba dati jednako i dovoljno paznje pa tako i visokima.pa zasto rade titanijumske visokotonce koji idu do 40kHz ako je dosta i ovo sto ti kazes. upravo zato da bi ono podrucje koje treba odraditi bilo vrhunsko.meni su sve frekve dragocjene. ovisi i o tome koju ce glazbu na njima slusati. ako ce slusati tehno i rap onda je IMHO ulaganje na ovako kvalitetne stvari bacanje novaca.ne zelim da me se shvati da blatim neku vrstu muzike ali ovoliki projekt i ovakve zvucnike i da sviraju 2 instrumenta je bezveze uopce i pomisliti.

[QUOTE=Giz]
Bla...
Raspisao sam se... :D
E sad je pitanje dali me shvačaš što sam htio reći....
[/QUOTE]

u redu, misljenja su podjeljena. svatko ima svoj pristup. ovo je moje misljenje samo, ne smatram da tako i mora biti ali ja bi tako sigurno radio.ja gledam da kada se biraju zvucnici onda se biraju oni na koje ce biti potrebno najmanje vrsiti korekcija i sto manje elemenata u skretnici na putu signalu to bolje.
vidjet cemo kuda ce otici rasprava a saki je taj koji mora odluciti.nadam se samo da mu nakon ove rasprave nece biti jos teze :laugh:




[QUOTE=Giz]
10ka radi boljeg mid odziva,ide dovoljno nisko,ne napreže se jer su 2 komada a radi detaljnije i preciznije od 13ice koja je za mene več pomalo prljava....
25mm tweet ide niže,radi po meni 3% lošije od 19mm jedinice i lakše prenosi područje od 3-8khz od 19mm jedinice. Po meni je najkritičnije područje od 500-8k HZa a to ovim načinom postiže...
20ka u posebnom volumenu da ne "prlja" mid,omnidirekcionalan je zvuk na tim frekvama pa se ni ne kuži da je ovojen od mida... Samim time svira brže,bolje i nisko... Uz odgovorajuče kritično složenu kutiju...
Eto zašto bi ja to na moj način složio...
Sad čekamo još mišljenja...
:D[/QUOTE]

u ovom slucaju ova 10tka ne svira bolje srednje od ove 13tice i u to sam siguran preko 95%.
imam osjecaj kao da pises kontradikcije. npr. kazes da ti je najvaznije podrucje od 500Hz-8kHz ili kolko vec sto i je tocno, a ti bi tu radio najvise djindjarija sa skretnicom, atenuatorima i ostalim kompenzacijama.
ne znam, volio bi cuti i druga razmisljanja. ljudi prikljucite se. ovo je ozbiljan projekt i zvucnik bi trebao ispasti vrhunski ali to onda treba odraditi kako spada od samog pocetka.

edit: zaboravih nadodati da kolega deda misli isto kao i ja :)
Last edited by G@RO on Wed Jan 24, 2007 8:15 pm, edited 1 time in total.
Pozdrav!
G@RO
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

akcija "dajmo da slusa" :D

Post by G@RO »

[QUOTE=Zeljko_M]djeco cemu sve to?
postoji responce 2.5 koji je toliko detaljnio obradjen da se ne isplati zafrkavat..
i rezultat je neupitan.
57 euta visokotonac i 160 eura bas.[/QUOTE]

ja bi da nije tolika frka sa osjetljivosti i zeljama sakija slozio 2way transmisiju sa skupljim Scan Speak driverima i voila :wee:
Pozdrav!
G@RO
Post Reply

Return to “Samogradnja”