GTL - DIY transmisija by G@ro

kpero

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by kpero »

Stvarno stvar zvuci odlicno... DAC totalno unese drugu dimenziju zvuku da se to ne moze povjerovati. Speed je otisao malo ranije pa nije cuo da smo napravili usporedbu s DACom i samo s CD playerom i razlika je bila drasticna. Nema detalja u zvuku, mutno, usporeno, mrtvo... Cak sam mislio da sam cuo potpuno drugoga pjevaca na istoj izvedbi bez DAC-a :).

Zvucnici su stvarno dotjerani do vrhunca. Jedina mana je sto su malo manje osjetljiviji pa midbas pocinje klipati na relativno niskim razinama glasnoce. To se moze zahvaliti BS kompenzaciji koja s 3-6 dB spusta cjelo podrucje dole. Mozda bi ovakav projekt legao bolje da se radi 2.5 sistem, pa bi se mozda dobilo tih dodatnih 4 dB na osjetljivosti. Zvucnici se isticu u dosta brzom i definiranom basu, a visoki su taman naglaseni i transparentni. Srednje podrucje je malo povuceno jer je ovaj midbas od plastike i to je bilo ocito i kada sam ih prvi puta cuo, a s DAC-om se to malo popravilo ali je problem i dalje prisutan. Mozda to malo smeta kada se slusa vokalna izvedba jer se glasovi pjevaca malo izgube. Htio sam napraviti usporedbu da se neke izvedbe poslusaju na slusalice koje su kudikamo referentnije od zvucnika, pa da se proba usporediti zvuk...

Uglavnom, zvucnike bih preporucio za prostorije do 24 kvadrata.
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by G@RO »

fala Pero na rijecima

htio bi se samo osvrnuti na napisano:
Osjetljivost zbog BS je manja za samo 2.5dB.
Sto se tice 2.5sistema dalo bi se pricati. Ono sto je najbolje rjesenje je da transmisija bude izvedena kao 3way ili cak 4way sustav. To ce biti buduci projekt. Ovo treba promatrati u svojoj klasi 2sistemaca.
Ja ne mislim da su nedovoljno osjetljive. Kod mene doma se ne moze slusati sa preko 50% mogucnosti sto se tice snage jer je preglasno. Na faksu ona testiranja gdje smo pojacavali dok ne osjetimo prva izoblicenja su imho nepotrebna :D
ocekivati od 16cm zvucnika vece glasnoce po meni jednostavno nije fer
Sto se tice srednjeg podrucja, sa DAC-om ono je za mene sada stvarno odlicno i nenametljivo bas kao i cijeli zvucnik. Da je kojim slucajem bolje od ovoga onda bi ja svoje zvucnike mogao svrstati u klasu 5eteroznamenkastih iznosa u eurima ali treba biti realan i pricati u okvirima u kojima je.

Ovo je prvi puta da sam slusao zvucnik sa DAC-om u prihvatljivom prostoru i ono sto sam ja cuo je zvuk da se smrznes.
stvarno ne bih htio ispast prepotentan ali za vrijeme dok nikoga od vas nije bilo na faksu zvucnike sam u miru slusao sa profesorom bez ikakve okolne buke gdje mi je on ukazao da obratim paznju na neke stvari kod slusanja.slusali smo jako puno materijala uglavnom prema njegovom izboru i ja sam se cijelo vrijeme smijao od divljenja jer nisam mogao vjerovati da to oni sviraju. zvuk na faksu i doma je totalno razlicit. doma se sada fino cuje, ali na faksu zvucnik je za ove novce jednostavno perverzija.

u ovoj klasi mi je jedino zao sto nisam cuo od Ishmaela njegove prve crvene transmisije. vjerujem da to svira jako dobro ali sam nekako skeptican po pitanju dubine i kvalitete basa jer je TL ipak namijenjen za to. svi pricaju da su odlicni i zato mi je zao sto nisam imao priliku cuti i to.
u cijenovnom rangu od odlicnih zvucnika koje sam cuo su od Speed Devila njegovi fostexi koje je napravio prema gotovom projektu. to je zvucnik sa srednjim podrucjem da boli glava ali meni taj muljavi bas kojeg inace ima dosta stvarno ukusom ne lezi. Neki se zale i na visoko podrucje da nije dovoljno autoritativno kao srednje. Meni se osobno nije tako cinilo kod Speeda ali sam malo vremena proveo s njima pa ne mogu reci jel je ili nije. Bas bi ih volio izmjeriti ali nikako da to ucinimo. Zbog svega toga nabrojanog smatram da je moj zvucnik ipak ispred jer je kompletniji. Sva podrucja odradjuje vrlo korektno i to je nekako najbitnije da je sve uravnotezeno i podjednako kvalitetno ili ako cemo gledati mane podjednako falicno

I jos bi se osvrnuo na visokotonce. Jedva cekam da cujem Scan Speak-ove od kolege za mjesec dana ali 19mm je jednostavno moj izbor. Koliko god prema svima DT-254 bio bolji visokotonac gledajuci sve aspekte s kojima se slazem ne mogu se oteti dojmu da DT-119 svira ljepse i bas onako kako ja vidim da bi visokotonac trebao svirati.
Last edited by G@RO on Fri May 02, 2008 1:35 pm, edited 1 time in total.
Pozdrav!
G@RO
kpero

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by kpero »

Svira tako jer si se naviknuo na njega... Ali DT-254 je stvarno pila za sebe. Jednostavno ima neke detalje koje jeftiniji visoki nemogu izvuci. Dok ste vi svi tamo pricali, ja sam s kolegom radio AB-testiranja i pokusavao sam uociti razlike izmedju dva visokotonca i te razlike se mogu jasno uociti. DT-254 je jednostavno kompletniji visoki, ne zato jer je sira membrana, vec zato jer kompletno svira od 2 kHz-a pa do 19 kHz-a sto je jednostavno tesko ocekivati od drugih visokih.
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by G@RO »

pa je, slazem se ali zasto usporedjivati visokotonac na nacin do koliko nisko moze ici? Ako pogledas specifikacije vidjet ces da DT-119 svira od 4kHz na dalje. prema tome cemu takva usporedba da ne svira ono sto i ne treba kad srednjetonsko podrucje seze za oktavu vise od onoga sto ti spominjes. zna se koje jedinice trebaju odraditi to podrucje. naravno ako si stavio uho kraj visokotonaca da si cuo da DT-254 svira nesto sto DT-119 ne jer je moj jako visoko odrezan, a tvoj svira dosta nisko
moja filozofija bi bila da 1-4kHz nema prijelaza sa jedinice na jedinicu. treba uzeti takav midrange koji ce dobaciti dovoljno visoko, a onda nastaviti sa visokotoncem koji ima brzinu i preciznost kao DT-119. btw: DT-119 moze do 22kHz :D

Recimo sloziti 3way sa 25cm+13cm+15-19mm bi mene zadovoljilo
Ili 3way 25cm +2x10cm ili max 2x13cm u D'Apolitto i izmedju ili ribbon ili neki visoki kako sam naveo. Cak ne bi bilo lose ako je u pitanju ribbon napraviti aktivu. uglavnom sa Bas jedinicom koja je odvojena za sebe u TL kutiji bi se puno toga dobilo. vise basa, bolje srednje podrucje i bolji visoki. sve bi bilo rastereceno sa manje izoblicenja. prednosti je jako puno, a mane su slatke brige
Last edited by G@RO on Fri May 02, 2008 6:53 pm, edited 1 time in total.
Pozdrav!
G@RO
kpero

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by kpero »

Nisam ni usporedjivao koliko moze nisko svirati, usporedjivao sam ono sto svira iz njih a to je islo na stranu malo vise kod DT-254. DT-119 je manji puno i zato je dinamicniji i eksplozivniji, ali mu fali malo detalja u nizim frekvencijama, a to je upravo ono gdje dolazi do izrazaja punoca kod 254. Dvoje kolega mi je to isto potvrdilo tako da nisam jedini to cuo. Tako da bi DT-119 taman legao u kompoziciju koju si gore naveo.
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by G@RO »

Slazem se u potpunosti sa svime sta si napisao. To sam znao i prije da su takvi odnosi jer je DT-254 uistinu bolji visokotonac ali kazem ti da bi se ja radije odrekao vise tih detalja za ovakvu karakteristiku zvuka (ala ribbon). Nije to stavr navike vec jednostavno to je sad zadiranje u subjektivnost. meni se jednostavno tako vise svidja.

ps:
Nisam ni usporedjivao koliko moze nisko svirati i DT-119 je manji puno i zato je dinamicniji i eksplozivniji, ali mu fali malo detalja u nizim frekvencijama

nije li ovo kontradiktorno :D
znam sta si htio reci i u redu je ali velim ti nemoze on imati nikakve detalje u nizem podrucju kada svira tek od 4 ili 5kHz kako spada. ovo ispod zaboravi jer za to i nije predvidjen
Pozdrav!
G@RO
kpero

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by kpero »

Hehe, ma ja kada kazem nize frekve ne mislim na 2kHz-a vec donji opseg visokoga a to je od 4kHz-a pa do nekih 10 kHz-a. Ono iznad su detalji koji donose punoci zvuka a najcesce su to pisketanja pjevaca ili udarac chinele ili nesto trece a to sam vec davno rekao da mi je zvuk kod DT-119 daleko bolji od vecine drugih visokih...
Ako nisi proba, poslusaj si DT-107, ima slican karakter zvuka
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by G@RO »

pa tako reci, nisam te razumio na koje to nize podrucje mislis.
a kaj se tice DT-107 ne znam dal sam ga na kraju slusao kod Jure ili ne. uglavnom ako cu ubuduce traziti nesto bolje onda to nece biti od Monacora jer nema visokotonac koji bi zadovoljio moje prohtjeve, a da je bolji od ovoga sta sad imam. Dakle ili neki ribbon tipa Raal ili neki ring radiator iz mozda relevator serije. uglavnom perverzije :D to zapravo dosta govori o tome koliko je Monacor dobar
Pozdrav!
G@RO
kpero

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by kpero »

Meni se taj ribbon vioski strasno svidio, ali ima manu da tesko svira vokale... Kada smo bili u Sheratonu je frajer pustao gitaru i to je bila perverzija, nakon toga je pustio Dragojevica i naglo pad sistema pa je i on to brzo maknuo...
Monacor ima dobre visoke, sigurno bi ti se svidio DT-107, a ono sto pokazuje DT-254 je isto jako dobro. Mozda cak i mali neodimici bi mogli dobro svirati
G@RO
Registered User
Registered User
Posts: 1989
Joined: Tue Sep 12, 2006 1:17 am
Location: Zagreb, Gornji Stupnik
Contact:

GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by G@RO »

a ne znam. cuo sam isto sto i ti za te ribbone ako se radi o burmesterima. da li je to samo kod njih tako ili je kod svih ribbona isto ja ne znam. ako se odlucim za dinamicku varijantu visokotonca onda vrlo vjerojatno da nece biti nista preko 19mm osim ako me neki od njih ne uvjeri u suprotno. DT-254 je dobar i kvalitetan visokotonac ali za moj ukus nedovoljno brz. tocno se po karakteru zvuka moze skuziti koji je visokotonac npr. 25mm, a koji manji.
takav karakter zvuka koji ima DT-254 se osjetio kod velike vecine onih 25mm koje sam slusao
Pozdrav!
G@RO
Dinac
Registered User
Registered User
Posts: 1504
Joined: Sat Feb 11, 2006 10:44 am
Location: Zagreb
Contact:

Odg: GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by Dinac »

malo stara tema :) 4 godine ... ali eto da probam ..
radio sam u suradnji sa Garom ove transmisije i sebi te bi ih prodao   :-[
rađene su prije cca 2 godine i imaju mozda 30 radnih sati odrađenih
imam slike kako su rađene ,sve odrađeno maximalno profesionalno, te su birani najkvalitetniji elemnti za skretnicu
sve ostalo na PM ako netko hoce

razlika je samo što su moje obučene u crnu kožu sa bijelim šavovima
Last edited by Dinac on Thu Mar 08, 2012 8:48 pm, edited 1 time in total.
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

Odg: GTL - DIY transmisija by G@ro

Post by S@ki »

pa što ne otvoriš temu onda u prodaji ? :D
The quieter you become the more you are able to hear
Post Reply

Return to “Samogradnja”