Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page 1, 2  Next
GTL - DIY transmisija by G@ro 
Author Message
Registered User
Registered User

Evo, dajemo vam na uvid jedan projekt našeg cijenjenog forumaškog kolege.Možda će nekome pomoći u nekom budućem projektu, a ako i ne, barem pročitajte i uživajte.:thumbsup:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

by G@ro

Wed Nov 29, 2006 9:21 am
Profile
Administrator
Administrator

:res: lijepo

Sun Dec 03, 2006 10:58 pm
Profile WWW
Odlicno. Svaka cast :res: :res:

Procitao od pocetka do kraja. Vidi se da je paznja posvecena svakom pa i najsitnijem detalju. Takodjer je poprilicno jasno da je i dosta vremena provedeno uz teoriju prije same izrade, sto se ocito i isplatilo u konacnom proizvodu.

Sto je najbolje, nisi odustao od projekta (od kojega te vecina, kako kazes, odgovarala), te si na kraju zadovoljan sa dobivenim.

Kako pravi audiofil uvijek moze naci mjesta za poboljsanje, vjerujem da ce uskoro biti jos uradaka i/ili poboljsanja :thumbup:

Sun Dec 03, 2006 11:09 pm
Registered User
Registered User

hvala na rijecima.drago mi je da ste imali volje citati do kraja.
naravno da ce biti drugih projekata samo ne tako skoro. sada su druge stvari u igri. takodjer meni osobno zanimljive.
Slijedeci zvucnici koje bi radio bi bili znatno kompleksniji. nesto slicno tipa Vandersteen Model 5A. njima sam ocaran. ili mozda dvije opake 10cm ili 13cm u D'Appolitu sa nekim ribbon tweeterom i nekom bas hornom sa suspenzijom zadnje membrane.ma ima se puno ideja i malo para :)

Last edited by walbandon on Sun Jul 08, 2007 7:35 am, edited 1 time in total.

Sun Dec 03, 2006 11:25 pm
Profile WWW
Registered User
Registered User

malo mi je bilo dosadno ovih dana, a i knjiga me ubija u mozak pa sam odlucio malo nesto raditi da se opustim
Danas 7.7.2007 zavrsila je misija GTL. konacno su napravljene preinake na skretnici koje sam naumio izvrsiti prije 3mjeseca nakon testiranja na faksu gdje sam ustanovio da trebam smanjiti atenuaciju na visokotoncu. ovo je definitivno konacna verzija skretnice pa tako i zvucnika.ulozeno je puno ljubavi, truda, volje, rada, strpljenja pa na kraju i novaca.
Dojmovi su sada da je zvuk za nijansu ili par nijansi bolji. zvuk vise nije toliko tamnog karaktera kako je prije bio vec je dobio na svjetlini i zivosti.
osjetnije se cuju dionice na visokotonskom podrucju gdje npr. cinele rade u pravom smislu; bas kako bi trebale.
zvuk je i prije bio na samim granicama mogucnosti drivera s obzirom na to koliko se zvuka iz njih dalo izvuci, a sada je ovo definitivno vrh za njih i najbolje sto se dalo izvuci.
posto vam ne mogu prenjeti dojmove zvuka saljem vam grafove :lol:
za zvucne impresije mogu samo reci: trebate ih poslusati :vamp:
meni se sada zvuk definitivno dopada. bas koji daje ova 16tica u TL-u je impresivan, srednji tonovi su vrlo korektni. mogli bi biti i bolji ali s obzirom na membranu (polipropilenska) i cijenu drivera ja sam i prezadovoljan. visokotonsko podrucje je odlicno. jos sam pod dojmom prerade skretnice ali sada stavrno visokotonac svira, zvucnik je dinamicniji i lakse ga je slusati. nekako jos vise uzivam u njemu. recimo da je ko stvoren za rock glazbu

Ovaj puta mjereno je prema propisima sinusnim signalom na udaljenosti 1m. nije mi se dalo kalibrirati osjetljivost mikrofona i nisam upisao pojacanje mikrofonskog pretpojacala pa su vrijednosti na ordinati (dB) nerealni da ne mislite da sviraju 150dB :vamp:

Image Image Image Image Image

grafovi prikazuju:
1. frekvencijska karakteristika koja je snimana gusto pa se vide pikovi nastali uslijed refleksija u sobi. izgladjena krivulja izgleda poprilicno ravno u cijelom frekvencijskom podrucju
2. izoblicenja 2. i 3. harmonika. vidi se da su vrlo niska sto je bilo i za ocekivati ako se uzme u obzir neka srednja krivulja.
3. ukupno THD izoblicenje je u prosjeku oko 1% ako ne i manje sto je vrlo dobar rezultat.
4. vidi se impulsni odziv. mjeren je MLS signalom. ono sto je dobro je da je odziv visokotonca i midbasa u gotovo istom trenutku sto znaci da su jedinice dobro vremenski uskladnjene i da je referentna os vrlo dobra. istitravanja ne zavrsavaju nakon impulsa iz razloga sto je mjereno u realnoj sobi tj. ovi mali pikovi su refleksije (isto kao i pikovi u frekvencijskoj karakteristici) od pojedinih ploha u prostoru oko zvucnika i mikrofona.
5. waterfall dijagram (prozor je sirok 3ms). stavio sam ga samo eto tako da se vidi i nesto u boji :) vidi se da energija ujednaceno opada po cijelom frekvencijskom podrucju i da nema vecih istitravanja za sto je zasluzna i polipropilenska membrana koja ima veliko samoprigusenje. visokotonac je soft dom 19mm. dakle mala, lagana i brza stoga se ni ne ocekuju problemi kojih naravno ni nema.

ostale karakteristike su iste pa ih necu nepotrebno trpati tu. mogu se naci na mom webu ako nekog bas zanima

sto sada slijedi: ha nista. uzivat cu u ovim svojim zvucnicima koliko god mogu jos neko vrijeme dok se ne odlucim za novi projekt koji se vec lagano kuha u glavi i lagano se kristaliziraju ideje oko nekih detalja pa ce GTL biti ili na prodaju (ne znam kako ce to ispasti jer su mi prirasli srcu pogotovo sada nakon ove dorade) ili ce ostati u krugu obitelji :)

pozdrav svim zaljubljenicima u DIY i dobru muziku

Last edited by G@RO on Sat Jul 07, 2007 8:06 pm, edited 1 time in total.

Sat Jul 07, 2007 8:03 pm
Profile WWW
Registered User
Registered User

U srijedu 30.04.2008 u 14h na zavodu za elektroakustiku - FER biti ce odrzano predstavljanje AYADAC-a i slusanje GTL-a te zvucnika koje je radio kolega forumas KPero

svi koji su zainteresirani i misle doci neka se zapisu ovdje:

ps: molio bih nekoga ako moze dofurati pojacalo i zvucnicke kabele sa sobom. moje pojacalo je trenutno raskopano jer se radi novi finish :D sad sam se izdao sta se radi :) , a kabeli su neki dan lagano unisteni od sarafanja pa ne stignem do tad sloziti nesto novo

Nadam se da ce biti zainteresiranih za ovo slusanje jer sigurno da nemate priliku svaki dan poslusati solidan setup u jako dobroj slusaonici. to vam je prilika da cujete kako zvuci sistem kada mu je pruzena mogucnost za veliku zvucnu sliku

Hvala

Mon Apr 28, 2008 6:13 pm
Profile WWW
Registered User
Registered User

di ste audiofili? radite ili sta? :(
steta da nitko nema zelju doci jer ni na jednom sajmu nemate priliku poslusati solidan setup u kvalitetnom prostoru. to je poseban dozivljaj zvuka

Tue Apr 29, 2008 11:23 pm
Profile WWW
Registered user
Registered user

Jbg, ja bi dosao, ali moram na faxu biti...

Tue Apr 29, 2008 11:40 pm
Profile
Registered User
Registered User

ja cu pokusati doc,ako nebudem imao posla u to vrijeme
hebi ga na poslu sam do 16:wallbash:
javim ti se na mob oko 13:30
LP

Wed Apr 30, 2008 7:57 am
Profile WWW
Registered User
Registered User

za takve projekte uvjek veliki RESPECT!

CUSTOM AEROPORTS and INSTALLS
2x WR SETTER dBDrag S-B -156.7dB - 2005
http://www.lbaudio.org

Wed Apr 30, 2008 8:29 am
Profile
Registered User
Registered User

[QUOTE=speed devil;234943]ja cu pokusati doc,ako nebudem imao posla u to vrijeme
hebi ga na poslu sam do 16:wallbash:
javim ti se na mob oko 13:30
LP[/QUOTE]

ok. zovi. ja sad krecem od doma.

LBaudio: tnx

Wed Apr 30, 2008 9:12 am
Profile WWW
Registered User
Registered User

Garo, Garo...
Zasto radis slusaonu kad sam ja u dosutnosti ili kad imam razbijen auto (u ovom slucaju oboje)?

Wed Apr 30, 2008 6:39 pm
Profile
Registered User
Registered User

a zasto zasto :D daleko je :vamp:

e ljudi ja nemam rijeci koliko sam odusevljen zvucnicima i DAC-om kako sviraju u kvalitetnom prostoru. profa koji doma ima elektrostate i koji je radio sa Kefom B139 te kojemu su svi u familiji glazbenici, neki i sa apsolutnim sluhom, je rekao da je to mozda najbolja samogradnja koju je ikad cuo.

Speed Devil je dosao kako je obecao i hvala mu i svaka cast. neka on napise svoje dojmove. meni je jedino zao sto je vecinu vremena slusao moje i kolegino izlaganje nego zvucnike i dac al valjda je mogao nesto cuti. ja sam na miru slusao prije toga 2h sve materijale po malo dok jos nije bilo nikoga i meni je to prehebeno kako svira...

sumnjam da ce biti jos prilike ali ako bude ja cu ovdje javiti...

Last edited by G@RO on Wed Apr 30, 2008 7:24 pm, edited 1 time in total.

Wed Apr 30, 2008 7:20 pm
Profile WWW
Registered User
Registered User

he ,istina je da sam bio na faxu i slusao predavanje dvojice mladih profesora:vamp:
svaki je od njih profa na svoj nacin,moze se reci da sam naucio ponesto u tom jednom satu njihove prezentacije koliko sam se zadrzao
drago mi je sto su svoje uradke prezentirali na taj nacin,detaljno objasnili razne trikove u samogradnji pocev od "cudnih" :laugh:rezanja zvucnika,referentnih osi,utjecaja duljine tunela u transmisiji i raznih teorija koje ne uce na faxu a odnose se na to kako iz malo novaca napravit dobro zvucece uratke:res:
ono sto sam cuo u tom vremenu a dolazilo je iz G@rinog Daca i zvucnika nije me ostavilo ravnodusnim
napokon mi je pruzena prilika da cujem taj dac na dijelu i mogu reci da sam ugodno iznenadjen
stvarno svira:vamp:,cak se i zelena ledica gasi kad nestane digitalnog signala kod prebacivanja pjesama,valjda je to to nisam pitao:laugh:
zvucnike sam vec imao prilike cuti i znao sam kak dobro sviraju ,no ovaj prostor je dodatno tretiran raznim apsorberima i dozivljaj pozornice i same zvucne slike je uvelike bolji nego doma
necu pricat o timbru i raznim audiofilskim izrazima koji su se na trenutak culi iz usta jednog profesora,al sto jest jest nije mi zao sto sam proveo sat vremena slusajuci
steta sto se nisam sjetio predlozit da cujemo cd player bez aya daca pa da usporedimo zvuk
na pitanje jel ima ko kakvih zelja,naravno ja sam pitao mogu li zavirit:vamp: u unutrasnjost old school receivera sansui G5000 koji je sluzio ko pojacalo
btw jel to ovaj
http://public.globalnet.hr/~zekalini/index.htm
ugodno su me iznenadili i westra monacor zvucnici od kolege KPero no ima na njima jos posla malo preglasni visoki ,no to je i sam primjetio tako da to ne smatram nekom kritikom
uzevsi u obzir da su westre po 50 kn i da sam i sam napravio sa njima par samogradnji netrebam spominjat da su dosta trome i malo povucene u srednjotonskom dijelu
steta je to bilo upogonit sa vrhunskim monacor DT-254,taj visokotonac je zasluzio bolje okruzenje
ako nista drugo jedan bolji midbas ko i kod G@re i vjerujem da bi daleko bolje radilo,ne velim da ovo nevalja izvuceno je skoro maximum iz tih drivera i za tu cijenu je odlicno
neke moje samogradnje su bile daleko losije:lol:
eto,steta sto nije jos netko dosao s foruma da nebudem najstariji tam:lol:,jos sam i dobio pocasno mjesto na sredini ,ko neki vrhunski slusac i kriticar:lol:
LP

Wed Apr 30, 2008 8:06 pm
Profile WWW
Registered User
Registered User

da, Sansui je bio G-5000
DAC se ukljucivao i iskljucivao kasnije nakon sto su se ljudi malo upoznali sa komponentama. steta sto nisi mogao jos malo ostati. procedura slusanja je bila takva kakva je. mogu ti samo prenjeti komentare drugih. mislim da su svi koji su komentirali jasno culi razliku i kod svih je bilo ono sto sam ja pricao. DAC jednostavno unosi zivost i emocije. detalji su brojniji i sve skupa zvuci za klasu bolje

Wed Apr 30, 2008 9:45 pm
Profile WWW
Reply to topic   [ 29 posts ]  Go to page 1, 2  Next